ПОСТАНОВА
Іменем України
31 жовтня 2018 року
Київ
справа №815/7060/16
адміністративне провадження №К/9901/22278/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Мороз Л.Л.,
суддів: Бучик А.Ю., Гімона М.М.,
розглянувши у порядку попереднього розгляду у касаційній інстанції адміністративну справу №815/7060/16
за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання дій неправомірними, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 20 червня 2017 року, ухвалену у складі колегії суддів: головуючого судді Бойка А.В., суддів Димерлія О.О., Єщенка О.В.,
в с т а н о в и в :
У грудні 2016 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання видати довідку про заробітну плату працюючого державного службовця.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 16 березня 2017 року позов задоволено.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 20 червня 2017 року скасовано постанову суду першої інстанції та ухвалено нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Судами установлено, що 16.11.2016 ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області із заявою про видачу довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, за формою, встановленою постановою Правління Пенсійного фонду України від 4 вересня 2013 року №15-1 (z1661-13) .
Листом від 21.11.2016 №1508/К/15-32-05-01-08 відповідач відмовив у видачі вказаної довідки з огляду на те, що листом Державної фіскальної служби України від 25.08.2016 №28751/99-99-05-01-04-07 надіслані роз'яснення Міністерства соціальної політики України, згідно з якими підстави для видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсії відсутні.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги виходив з того, що відповідачем протиправно відмовлено у видачі довідки, зазначивши, що відсутність порядку та умов перерахунку пенсії не може бути підставою для позбавлення особи права на перерахунок раніше призначеної пенсії державного службовця у звязку із збільшенням заробітної плати працюючих державних службовців.
Апеляційний суд, скасовуючи постанову суду першої інстанції та ухвалюючи нове рішення про відмову в позові, мотивував своє рішення тим, що у відповідача відсутній обовязок у видачі запитуваної довідки, оскільки її форма на момент звернення позивача (16.11.2016) не затверджена, а форми довідок про заробітну плату, затверджені постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1 (z1661-13) , які подавалися для перерахунку пенсії, виключені постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 №15-2 (z1020-16) .
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, позивач подала касаційну скаргу. Просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі постанову суду першої інстанції. В обґрунтування своїх вимог заявник посилається на неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального та порушення норм процесуального права.
У поданих запереченнях, відповідач просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а постанову апеляційного суду без змін.
Суд, переглянувши судове рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, дійшов висновку про залишення скарги без задоволення, а постанови апеляційного суду без змін, з огляду на таке.
Відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" (далі Закон № 723-ХІІ; в редакції, чинній до 1 січня 2015 року) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
19 липня 2010 року Міністерство праці та соціальної політики України прийняло наказ №195 Про затвердження Порядку видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств, ліквідованих без визначення правонаступника, та були звільнені зі служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, або у разі перейменування (відсутності) посад ( зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12 серпня 2010 року за № 675/17970 (z0675-10) ). Пунктом 3 цього Порядку визначено, що якщо на момент виникнення права на перерахунок пенсії посада, з якої особа звільнена зі служби у звязку з виходом на пенсію, відсутня в схемах посадових окладів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України для відповідного органу державної влади, до якого відряджалися особи для виконання службових обовязків, довідки видають ці органи державної влади в порядку, визначеному пунктом 6 порядку №319/144. Постановою Правління Пенсійного фонду України від 4 вересня 2013 року №15-1 (z1661-13) затверджено форму довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України Про державну службу ( зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26 вересня 2013 року за № 1661/24193 (z1661-13) ).
Отже, виключно за наявності права на перерахунок пенсії ці порядки визнавалися і застосовувалися як універсальні для забезпечення права на перерахунок пенсії державним службовцям.
Проте, 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (76-19) (далі Закон № 76-VIII (76-19) ), яким, зокрема, статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям після 1 січня 2015 року делегував Уряду.
Правове регулювання Урядом зазначеного питання у період з 1 січня по 1 грудня 2015 року знайшло своє відображення у пунктах 4, 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 865, за змістом яких підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця було передумовою для перерахунку пенсії.
Порядок перерахунку пенсій, призначених державним службовцям у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, було встановлено пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (865-2000-п) (далі Постанова № 865).
Згодом цей пункт було виключено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" (1013-2015-п) (далі Постанова № 1013).
Також, Постановою № 1013 було внесено зміни до пункту 5 Постанови № 865, який, з-поміж іншого, встановлював, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики України.
При цьому, положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у звязку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, Постанова КМУ № 1013 не містить.
Окрім того, відповідно до постанови Правління Пенсійного фонду України від 4 липня 2016 року № 15-2 (z1020-16) "Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 4 вересня 2013 року № 15-1 (z1661-13) " форму довідки для перерахунку пенсії було виключено. Постанова Правління Пенсійного фонду України від 4 липня 2016 року №15-2 (z1020-16) набрала чинності 2 вересня 2016 року.
Постановою Правління ПФ України від 17 січня 2017 року № 1-3 скасовано Постанову Правління ПФ України від 4 липня 2016 року № 15-2, встановлені форми довідок про заробітну плату для призначення пенсій згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" (889-19) та пенсій відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII "Про державну службу".
Проте, форма довідки для перерахунку пенсій непрацюючим державним службовцям не визначена законодавством.
Отже, на час виникнення спірних правовідносин (16.11.2016) не прийняті і не діють нормативно-правові акти, що регламентують умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям, а тому вимоги позивача про визнання неправомірними дій Головного управління Державної фіскальної служби України в Одеській області з відмови видати довідку про заробітну плату є безпідставними і задоволенню не підлягають, оскільки відповідач позбавлений компетенції стосовно видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії.
Таким чином, доводи касаційної скарги не спростовують зазначених висновків суду апеляційної інстанції та не дають підстав вважати, що цим судом невірно застосовано норми матеріального права.
За змістом частини першої статті 350 КАС суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що судом апеляційної інстанції не допущено неправильного застосування норм матеріального права, у зв'язку з чим касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 343, 350, 356 КАС України, Суд, -
п о с т а н о в и в :
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 20 червня 2017 року у справі №815/7060/16 залишити без змін.
Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена.
...........................
...........................
...........................
Л.Л. Мороз
А.Ю. Бучик
М.М. Гімон,
Судді Верховного Суду