ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 січня 2011 року м. Київ
Колегія суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України в складі:
головуючого
Яреми А.Г.,
суддів:
Балюка М.І.,
Романюка Я.М.,
Охрімчук Л.І.,
Сеніна Ю.Л.,
розглянувши в судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_6 до комунального підприємства "Кременчукводоканал", товариства з обмеженою відповідальністю "Добробит", третя особа – виконавчий комітет Кременчуцької міської ради, про зобов'язання провести повірку лічильника води та відшкодування моральної шкоди за касаційною скаргою ОСОБА_6 на рішення Крюківського районного суду м. Кременчука від 11 листопада 2009 року та ухвалу Апеляційного суду Полтавської області від 25 грудня 2009 року,
в с т а н о в и л а:
У серпні 2007 року ОСОБА_6 звернулася до суду із зазначеним позовом, посилаючись на те, що комунальне підприємство "Кременчукводоканал" (далі – КП "Кременчукводоканал") безпідставно відмовляється провести повірку лічильника води в належній їй квартирі, змушує її провести відповідну повірку за власний рахунок, незаконно нараховує плату за водопостачання та водовідведення без урахування показників лічильника.
Вважаючи такі дії вказаного підприємства неправомірними, позивачка з урахуванням уточнень своїх вимог просила зобов'язати КП "Кременчукводоканал" провести повірку зазначеного лічильника та стягнути з останнього на її користь на відшкодування моральної шкоди 1 тис. грн.
Ухвалою Крюківського районного суду м. Кременчука від 26 червня 2009 року до участі в розгляді справи залучено як співвідповідача товариство з обмеженою відповідальністю "Добробит", як третю особу – виконавчий комітет Кременчуцької міської ради.
Рішенням того ж суду першої інстанції від 11 листопада 2009 року, залишеним без змін ухвалою Апеляційного суду Полтавської області від 25 грудня 2009 року, в задоволенні позову відмовлено.
В обгрунтування касаційної скарги ОСОБА_6 посилається на невідповідність висновків судів обставинам справи, неправильне застосування судами норм матеріального права, порушення норм процесуального права та порушує питання про скасування судових рішень та ухвалення нового рішення.
Касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав .
Відмовляючи в задоволенні позову, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що періодична повірка облікових засобів є платною комунальною послугою і повинна оплачуватися споживачем, оскільки на момент виникнення спірних правовідносин вона не була включена органом місцевого самоврядування до переліку послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій та не був визначений її тариф.
Проте повністю з такими висновками судів погодитись не можна.
Відповідно до ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" внутрішньобудинкові системи - мережі, арматура на них, прилади та обладнання, засоби обліку та регулювання споживання житлово-комунальних послуг, які знаходяться в межах будинку, споруди; засоби обліку визначені складовою частиною внутрішньобудинкових систем.
Відповідно до ч. 3 ст. 28 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" (в редакції, чинній з 1 січня 2005 року) порядок подання фізичними особами, що не є суб'єктами підприємницької діяльності, - власниками засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань якими використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду) на періодичну повірку цих засобів та оплати за роботи, пов'язані з повіркою, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) зазначених засобів вимірювальної техніки здійснюються за рахунок підприємств і організацій, які надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.
Також п. 9 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (630-2005-п) , передбачено, що квартирні засоби обліку беруться виконавцем на абонентський облік. Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) квартирних засобів обліку проводяться за рахунок виконавця.
За змістом ст. 1 Закону України " Про житлово-комунальні послуги" виконавець - суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору.
Відповідно до п. 29 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року № 560 (560-2005-п) (постанова втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 року № 529 (529-2009-п) , але була чинною на час виникнення спірних правовідносин), витрати на періодичну повірку, обслуговування і ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж після повірки) квартирних засобів обліку води та теплової енергії визначаються відповідно до укладених договорів між власником (балансоутримувачем) будинку або його уповноваженою особою та організацією, яка здійснює зазначені роботи.
За Типовим переліком послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, додатком до вказаного Порядку (560-2005-п) , періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж після повірки) квартирних засобів обліку води та теплової енергії включалася до послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
Згідно з п. 24 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 року № 529 (529-2009-п) (у редакції, чинній на час ухвалення судових рішень), витрати з проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонту квартирних засобів обліку води та теплової енергії, у тому числі їх демонтажу, транспортування та монтажу після повірки, визначаються відповідно до укладених договорів між виконавцем та субпідрядником, який виконує зазначені послуги, у розрахунку на один квартирний засіб обліку води та теплової енергії і нараховуються щомісяця споживачеві у складі послуги залежно від кількості таких засобів обліку шляхом додавання плати за проведення їх періодичної повірки, обслуговування і ремонту, у тому числі демонтажу, транспортування та монтажу після повірки, до загальної вартості послуг.
Розмір плати за проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонт одного засобу обліку води та теплової енергії, у тому числі його демонтаж, транспортування та монтаж після повірки, визначається згідно з кошторисом, затверджується (погоджується) органами місцевого самоврядування і розподіляється за місяцями міжповірочного інтервалу, що встановлюється Держспоживстандартом для відповідного засобу обліку води та теплової енергії.
Періодична повірка, обслуговування і ремонт квартирних засобів обліку води та теплової енергії, у тому числі їх демонтаж, транспортування та монтаж після повірки за відповідним Типовим переліком послуг, який є додатком до зазначеного порядку, відноситься до послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
Таким чином, підприємства, які надають послуги населенню з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, повинні включати оплату такої послуги, як періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж після повірки) квартирних засобів обліку води в тариф на оплату послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкової території.
Судами першої та апеляційної інстанцій установлено, що в 2003 році в належній позивачці квартирі АДРЕСА_1 встановлено засоби обліку води.
Міжповірочний інтервал указаних засобів закінчився в травні 2006 року, після чого необхідно провести їх періодичну повірку.
Як убачається з матеріалів справи, рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради від 3 квітня 2009 року доповнено "Перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, які можуть надаватися за замовленням", який є додатком № 2 до рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради від 18 квітня 2008 року № 383 "Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій", пунктом щодо витрат на періодичну повірку, обслуговування і ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж після повірки) квартирних засобів обліку холодного та гарячого водопостачання.
Отже, з указаного часу послуга з періодичної повірки квартирних засобів обліку водопостачання включена до послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
Проте суди викладеному належної оцінки не дали, належним чином не врахували, що на час ухвалення судових рішень послуга з періодичної повірки квартирних засобів обліку водопостачання вже була включена до послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, у зв'язку з цим, не з'ясували питання: з якого часу змінено структуру тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у м. Кременчуці; чи був затверджений (погоджений) органами місцевого самоврядування кошторис, за яким визначається розмір плати за проведення періодичної повірки вказаних засобів, що має значення для вирішення справи.
За таких обставин оскаржувані в касаційному порядку судові рішення не можна визнати законними й обгрунтованими; вони підлягають скасуванню з підстав, визначених ч. 2 ст. 338 ЦПК України, з передачею справи на новий розгляд до суду першої інстанції.
Керуючись ст. ст. 336, 338 ЦПК України, колегія суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу ОСОБА_6 задовольнити частково.
Рішення Крюківського районного суду м. Кременчука від 11 листопада 2009 року та ухвалу Апеляційного суду Полтавської області від 25 грудня 2009 року скасувати, справу передати на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий
А.Г. Ярема
Судді Верховного Суду України:
М.І. Балюк
Л.І. Охрімчук
Я.М. Романюк
Ю.Л. Сенін