Головуючий суду 1 інстанції - Селезньова Т.В.
Доповідач - Коновалова В.А.
Справа № 2/1203/3350/12
Провадження № 22ц/782/92/13
Апеляційний суд Луганської області
РІШЕННЯ
Іменем України
15 квітня 2013 року м. Луганськ
Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Луганської області у складі:
головуючого - Коновалової В.А.,
суддів -Темнікової В.І., Ступіної Я.Ю.
при секретарі: Тищенко І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Апеляційного суду Луганської області справу
за апеляційною скаргою Луганського міського комунального підприємства "Теплокомуненерго"
на рішення Артемівського районного суд в м. Луганська від 10 грудня 2012 року
у цивільній справі за позовом Луганського міського комунального підприємства "Теплокомуненерго" до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про стягнення заборгованості за послуги з теплопостачання та гарячого водопостачання, -
в с т а н о в и л а:
У вересні 2012 року позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про стягнення заборгованості за послуги з теплопостачання та гарячого водопостачання, в обґрунтування якого вказав, що між сторонами встановилися фактичні договірні відносини з приводу надання житлово-комунальних послуг на підставі відкритого особового рахунку НОМЕР_1. Відповідачі своєчасно розрахунки за надану теплову енергію не здійснювали, в результаті чого виникла заборгованість за послуги з централізованого опалення та гарячого водопостачання в сумі 6032,71 грн.
Ухвалою Артемівського районного суду м. Луганська від 13 липня 2012 року відмовлено у прийнятті заяви про видачу судового наказу.
Позивач просив суд стягнути з відповідачів на користь Луганського міського комунального підприємства "Теплокомуненерго" заборгованість за послуги теплопостачання та гарячого водопостачання в сумі 6032,71 грн. та судові витрати.
рішенням Артемівського районного суду м. Луганська від 10 грудня 2012 року у задоволенні позову Луганського міського комунального підприємства "Теплокомуненерго" до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про стягнення заборгованості за послуги з теплопостачання та гарячого водопостачання відмовлено.
В апеляційній скарзі Луганське міське комунальне підприємство "Теплокомуненерго" просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи, порушенням судом норм процесуального та матеріального права.
Відповідач ОСОБА_2 та її представник, відповідач ОСОБА_3 в судовому засіданні апеляційну скаргу не визнали.
Відповідач ОСОБА_4 надав заяву про розгляд справи за його відсутності, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином і в установленому законом порядку.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про час і місце повідомлений належним чином і в установленому законом порядку.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність й обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів апеляційного суду приходить до наступного.
Відповідно до ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених такими доказами, які були досліджені у судовому засіданні.
В ч. 1 статті 303 ЦПК України зазначено, що під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Відповідно до статті 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього кодексу. В межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та осіб, які беруть участь у справі.
Згідно із ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив із того, що після того як відповідачі в серпні 2008 року отримали дозвіл на розробку проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП, вони влаштували автономне опалення і здійснили відключення від системи ЦО і ГВП у встановленому порядку і з цього часу не є споживачами послуг з опалення, а тому не повинні сплачувати їх вартість.
Проаналізувавши встановлені судом першої інстанції обставини по справі та матеріали справи у їх сукупності апеляційний суд вважає, що до такого висновку суд дійшов помилково, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що відповідачі є власниками квартири в рівних частках, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1.
Підприємством, яке надає послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води до будинку в якому проживають відповідачі, є Луганське міське комунальне підприємство "Теплокомуненерго".
Правовідносини з приводу постачання теплової енергії, які виникли між сторонами регулюються нормами Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (1875-15) та Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої воді і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21 липня 2005 (630-2005-п) року.
Відповідно до ст. 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" споживач зобов'язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Згідно п. 18 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої воді і водовідведення, розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць. Плата за послуги вноситься не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, якщо договором не встановлено інший строк.
Як вбачається із особового рахунку НОМЕР_1 відповідачі мають заборгованість за послуги з централізованого опалення та гарячого водопостачання за період з 01.10.2009 року по 25.08.2011 року в сумі 6032,71 грн.
Питання відключення від мереж централізованого опалення регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21 липня 2005 року (630-2005-п) та Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 4 від 22.11.2005 (z1478-05) року.
Відповідно до п. 25 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21 липня 2005 року (630-2005-п) , відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
Проте суд першої інстанції не врахував, що право, яке передбачене п. 24 "Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (630-2005-п) , а саме право споживача відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води не є абсолютним, воно можливо за умови дотримання певного порядку.
Згідно п.2.1 Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення.
В п.п. 2.2., 2.2.1 вказаного Порядку зазначено, що комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї.
Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації. При позитивному рішенні Комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП.
Згідно рішення засідання постійно діючої комісії з питань відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання від 14.08.2008 року, наданий дозвіл для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП ОСОБА_2 в квартирі, що розташована на 1 поверсі 9 поверхового житлового будинку, та знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. Роботи з відокремлення ЦО і ГВП проводити в міжопалювальний період, та мають відповідати Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання та наявності необхідної проектної документації, дозволів відповідних установ та організацій.
Отже, рішенням засідання постійно діючої комісії з питань відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання від 14.08.2008 року відповідачу ОСОБА_2 надано лише дозвіл на розробку проектної документації на встановлення індивідуального опалення, після якого має здійснюватися розробка проектної документації, її погодження, а вже потім реалізація монтажною організацією зазначеного проекту зі складанням відповідного акту від'єднання квартири від мереж централізованого опалення.
Згідно п. 2.3.1 Порядку проект індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП виконує проектна або проектно-монтажна організація на підставі договору із заявником.
Відповідно до п. 2.4.2 Порядку, проект узгоджується з усіма організаціями, які видали технічні умови на підключення будинку до зовнішніх мереж.
В пункті 2.5 Порядку передбачено, що відключення приміщень від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП виконується монтажною організацією, яка реалізує проект, за участю представника власника житлового будинку або уповноваженої
ним особи, представника виконавця послуг з ЦО і ГВП та власника, наймача (орендаря) квартири (нежитлового приміщення) або уповноваженої ними особи.
Відповідно до п.п. 2.6,2.7 Порядку по закінченні робіт складається акт про відключення будинку від мереж ЦО і ГВП і в десятиденний термін подається заявником до Комісії на затвердження. Після затвердження акта на черговому засіданні Комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання.
Як вбачається із матеріалів справи відповідачі у встановленому законодавством порядку не зверталися до позивача за отримання технічних умов на відокремлення від мереж ЦО і ГВП. Отже ці умови відповідачам не видавалися.
Акт про відключення квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 від внутрішньобудинкових мереж від 04 листопада 2009 року представником Луганського міського комунального підприємства "Теплокомуненерго" не підписаний та рішенням міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП не затверджувався, як це передбачено Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води.
Зазначене свідчить про те, що відповідачами не дотримано передбачений законом порядок відключення квартири від мережі центрального опалення.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції не звернув уваги на те, що єдиною підставою для зняття споживача з обліку і припинення відповідних нарахувань є акт про відключення, затверджений постійно діючою міжвідомчою комісією з питань відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води, а відповідачами відключення від системи централізованого опалення здійснене без дотримання відповідної процедури, всупереч існуючим Правилам та Порядку. Отже відсутні правові підстави для припинення нарахувань за ці послуги.
Із матеріалів справи вбачається, що рішенням постійно діючої міжвідомчої комісії з питань відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання від 25 серпня 2011 року затверджений акт про відключення квартири АДРЕСА_1. Отже, відключення зазначеної квартири, в якій проживають відповідачі, з дотримання встановленої діючим законодавством процедури відбулося лише 25.08.2011 року.
З рахуванням викладеного судова колегія вважає, що оскільки відповідачами не дотримано передбачений законом порядок відключення квартири від мережі центрального опалення, тому відсутні підстави для припинення нарахування оплати за послуги теплопостачання та гарячого водопостачання за період з 01.10.2009 року по 25.08.2011 року в сумі 6032 грн. 71 грн.
Згідно ст. 88 ЦПК України стороні, на корить якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Позивачем при зверненні до суду з позовом сплачено судовий збір в сумі 214 грн. 60 коп., що підтверджено документально, тому дані витрати підлягають стягненню з відповідачів на користь позивача.
Проаналізувавши обставини справи, апеляційний суд вважає, що рішення суду підлягає скасуванню відповідно до ст. 309 ЦПК України з ухваленням нового рішення, яким позовні вимоги Луганського міського комунального підприємства "Теплокомуненерго" до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про стягнення заборгованості за послуги з 6032,71 грн. задовольнити. Стягнути з ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 на користь Луганського міського комунального підприємства "Теплокомуненерго" заборгованість за послуги з теплопостачання та гарячого водопостачання за період з 01.10.2009 року по 25.08.2011 року у сумі по 2010 грн. 90 грн. з кожного.
Керуючись Законом України "Про житлово-комунальні послуги" (1875-15) , Законом України "Про теплопостачання" (2633-15) , ст.ст. 303, 309, 319 ЦПК України, колегія суддів, -
в и р і ш и л а :
Апеляційну скаргу Луганського міського комунального підприємства "Теплокомуненерго" задовольнити.
рішення Артемівського районного суд в м. Луганська від 10 грудня 2012 року скасувати та ухвалити нове рішення.
Позовні вимоги Луганського міського комунального підприємства "Теплокомуненерго" до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про стягнення заборгованості за послуги з теплопостачання та гарячого водопостачання задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 на користь Луганського міського комунального підприємства "Теплокомуненерго" заборгованість за послуги з теплопостачання та гарячого водопостачання за період з 01.10.2009 року по 25.08.2011 рік в сумі по 2010 грн. 90 коп. з кожного.
Стягнути з ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 на користь Луганського міського комунального підприємства "Теплокомуненерго" судовий збір в сумі по 71 грн. 53 коп. з кожного.
рішення суду набирає законної сили негайно після його проголошення, але може бути оскаржено безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів після його проголошення у касаційному порядку.
Головуючий : Судді: