ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Головуючий у 1-й інстанції: Лешко С.М.
Суддя-доповідач:Бучик А.Ю.
УХВАЛА
Іменем України
"21" жовтня 2013 р. Справа № 279/4283/13-а (2а-1683/11)
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Бучик А.Ю.
суддів: Одемчука Є.В.
Шевчук С.М.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації на ухвалу Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "02" вересня 2013 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 30 листопада 2011 року в задоволенні позову ОСОБА_4 відмовлено.
Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 23 липня 2012 року апеляційну скаргу ОСОБА_4 задоволено частково. Постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 30 листопада 2011 року скасовано та прийнято нову. Адміністративний позов ОСОБА_4 до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії задоволено частково. Зобов'язано Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_4 щорічної разової грошової допомоги за 2010 рік, як інваліду війни першої групи, у розмірі десяти мінімальних пенсій за віком з урахуванням виплаченої суми.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
09 липня 2013 року відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області звернувся до суду із заявою, в якій просив змінити спосіб і порядок виконання судового рішення шляхом стягнення з Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат кошти в розмірі 6460,00 грн.
Ухвалою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 02 вересня 2013 року змінено спосіб виконання постанови по адміністративній справі №2-а-1683/11 за позовом ОСОБА_4 до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії - із зобов'язання провести виплату коштів - на стягнення з Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на користь ОСОБА_4 щорічної разової грошової допомоги за 2010 рік, як інваліду війни 1-ої групи, у розмірі десяти мінімальних пенсій за віком з урахуванням виплаченої суми, згідно із Законом України "Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту" (3551-12)
- в сумі 6460,00 грн.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказану ухвалу та постановити нову, якою відмовити в задоволенні заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Апеляційний розгляд справи проводиться в порядку письмового провадження, за правилами встановленими ст. 197 КАС України.
Апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Згідно частин 1, 2 статті 263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Суд у виняткових випадках може змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.
На виконанні у відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області перебуває виконавчий лист №2-а-1683/11, виданий Коростенським міськрайонним судом Житомирської області 13 вересня 2012 року, про зобов'язання Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_4 щорічної разової грошової допомоги за 2010 рік, як інваліду війни 1-ої групи, у розмірі десяти мінімальних пенсій за віком з урахуванням виплаченої суми.
Відповідно до повідомлення Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації ОСОБА_4 здійснено перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 5-го травня за 2010 рік у розмірі 6460,00 грн.
1 січня 2013 року набрав чинності Закон України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" від 5 червня 2012 року (4901-17)
№ 4901-6 (далі - Закон України № 4901)
Відповідно до ст.1 ч.1, ст. 2 ч.1 Закону № 4901 цей Закон встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України "Про виконавче провадження" (606-14)
(далі - рішення суду), та особливості їх виконання.
Держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким зокрема є державний орган, державні підприємства, установа, організація .
Статтею 3 частиною 1 цього Закону встановлено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Згідно ч.1 ст. 7 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження" (606-14)
з урахуванням особливостей, встановлених цим законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону № 4901 у разі якщо рішення суду, зазначені в частині першій цієї статті, не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов'язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.
Виходячи з положень Закону України № 4901 (4901-17)
та приписів Порядку, затвердженого на виконання цього Закону, постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 року №845 (845-2011-п)
, органи Казначейства на теперішній час не мають повноважень для зобов'язання іншого органу вчинити певні дії та можливості прийняти до виконання виконавчий документ без зазначення суми коштів.
Таким чином, на правовідносини щодо отримання коштів з державного органу за рішенням суду з 01.01.2013 року розповсюджуються приписи Закону №4901 (4901-17)
, а тому є обґрунтованими доводи державного виконавця про відсутність на цей час порядку виконання таких рішень у разі задоволення позовних вимог про виплату коштів без визначення певної суми та способу виконання рішення, а саме шляхом стягнення.
За рішенням суду сума для виплати позивачу нарахована і не є спірною.
Зміни в діючому законодавстві, яке регулює спірні правовідносини, є обставинами, що ускладнюють виконання рішення суду, а тому є правильними висновки суду першої інстанції про наявність достатніх правових підстав для задоволення заяви державного виконавця і зміни способу виконання судового рішення.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого рішення, яке постановлено з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 199, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації залишити без задоволення, а ухвалу Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "02" вересня 2013 р. - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) А.Ю.Бучик
судді: (підпис) Є.В.Одемчук
(підпис) С.М. Шевчук
З оригіналом згідно: суддя ________________________________ А.Ю.Бучик
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу ОСОБА_4 АДРЕСА_1
3- відповідачу Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації вул.Черняховського, 105,м.Житомир,10000
4- ВПВР ГУЮ у Житомирській області м-н Соборний 1, м.Житомир, 10014