Головуючий у 1 інстанції - Толстолуцька М.М.
Суддя-доповідач - Компанієць І.Д.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 жовтня 2013 року справа №805/8513/13-а
приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача Компанієць І.Д., суддів Шальєвої В.А., Бишова М.В.,
секретар судового засідання Абушек А.С.,
за участю представника позивача Нудьги І.Г.,
представника відповідача Гриненко М.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу державного підприємства "Донецька залізниця" на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 23 серпня 2013 року по адміністративній справі № 805/8513/13-а за позовом державного підприємства "Донецька залізниця" до державної фінансової інспекції в Донецькій області про скасування п.34 вимоги від 09.04.2013 року №05-05.1-10-14/3915, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ДП "Донецька залізниця" просив скасувати п.34 вимоги від 09.04.2013 № 05-05.1-10-14/3915.
В обґрунтування позову зазначив, що підставою для прийняття вимоги службовими особами відповідача є проведення завищених витрат по оплаті праці керівникам виробничих підрозділів, внаслідок виплати доплати за суміщення посади прибиральника, яка не передбачена і не затверджена штатними розписами, на суму 16899, 76 гривень, та як наслідок, зайво перераховано внесків до держаних цільових фондів на суму 6 356, 04 гривні, що призвело до матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 23 255, 80 гривень.
Відповідно до п. 8 Положення про умови оплати праці працівників залізничного транспорту, затвердженого Наказами Укрзалізниці № 171-Ц від 12.03.2009 року, № 098-Ц від 24.03.2011 року, начальнику дистанції надається право вводити для працівників доплати за суміщення професій без обмеження розмірів доплат.
На підставі ст. 105 Кодексу законів про працю України працівникам, які виконують на тому ж підприємстві, в установі, організації поряд з своєю основною роботою, обумовленою трудовим договором, додаткову роботу за іншою професією (посадою) без звільнення від своєї основної роботи, провадиться доплата за суміщення професій (посад). Розміри доплат за суміщення професій (посад) встановлюється на умовах, передбачених у колективному договорі.
На підставі зазначених норм виплата керівникам виробничих підрозділів за суміщення обов'язків прибиральника на суму 16899,76 гривень не суперечить діючому законодавству.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 23 серпня 2013 року в задоволенні позовних вимог ДП "Донецька залізниця" відмовлено.
Позивач, не погодившись з судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції, норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову, прийняти нову, якою задовольнити позов у повному обсязі.
В обґрунтування зазначив, що суд першої інстанції не дав оцінки розділу 3 Наказу №47/н від 31.01.2007 року "Про затвердження положення про Слов"янську дистанцію електропостачання" відповідно до якого для організації діяльності дистанція наділяється основними фондами і оборотними коштами. Ліміти коштів для дистанції затверджені залізницею та за результатами діяльності не були перевищені.
Додатком 3 до Колективного договору Слов"янської дистанції електропостачання за 2010-2012 роки доплати за суміщення професій (посад) зазначені, за певними наказами Укрзалізниці начальнику дистанції надається право вводити для працівників доплати за суміщення професій без обмеження розміру доплат. Перелік працівників, яким надаються такі доплати наведений у відповідних наказах начальника дистанції. Таким чином, доплати за суміщення професій нараховані в межах доведеного службою електропостачання ДП "Донецька залізниця" щомісячного ліміту фонду оплати праці.
Також суд першої інстанції не звернув уваги, що в додатку №11 "Розрахунок зайво нарахованої та виплаченої заробітної плати за суміщення посад (професій) керівникам ЕЧ-8 протягом 01.04.2010 року по 30.089.2012 року) міститься доплата за суміщення посади електромеханіка (тягова підстанція Фенольна, начальник підстанції Чмельова Є.М.), вакансія якого була в наявності.
Також в акті ревізії не зазначено жодної з підстав, визначених ст.127 Кодексу законів України про працю, відповідно до якої позивач повинен стягнути виплачені суми з осіб, які їх отримали.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Позивач - Державне підприємство "Донецька залізниця", є юридичною особою, заснованою на державній власності, включений до ЄДРПОУ за номером 22006090.
Відповідно до п. 2.7 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції України на IV квартал 2012 року проведена ревізія фінансово-господарської діяльності державного підприємства "Донецька залізниця" та його структурних підрозділів за період з 01.04.2010 року по 01.10.2012 року, за наслідками якої складено акт від 26.02.2013 року №05.1-16/01, підписаний залізницею із запереченнями. (а.с.70-73 т.1)
На підставі акту ревізії та відповідно до ст.10 ЗУ "Про контрольно-ревізійну службу в Україні" відповідачем 09.04.2013 року сформовано вимогу № 05-05.1-10-14/3915 щодо усунення виявлених ревізією порушень.
Пунктом 34 вимоги зобов'язано ДП "Донецька залізниця" стягнути 16 899,76 гривень зайво виплачених виплат, з осіб, яки їх отримали безпідставно, в порядку та розмірах встановлених ст..ст. 127, 136 КЗпП України, чи в іншому випадку стягнути з осіб, винних у зайвих грошових виплат коштів у сумі 16 899,76 гривень у порядку та розмірах встановлених ст.ст. 133-16 КЗпП, провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків до Фонду та повернути зайво сплачені кошти у сумі 6 356, 04 гривні. (а.с.75 т.1)
Правовою підставою для прийняття вимоги визначені п.8 наказів Укрзалізниці від 12.03.2009 №171-Ц, від 24.03.2011 №098-Ц, ст.105 Кодексу законів України про працю, п.п.2.15,2.16 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку", п.1 ст.9 ЗУ "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", п.15 постанови Ради Міністрів СРСР "Про порядок і умови суміщення професій" (v1145400-81)
Відповідно до штатних розписів дистанції на 2010-2012 роки професія прибиральника на тягових підстанціях відсутня, фонд оплати Державним підприємством "Донецька залізниця" на відповідні професії не затверджений, що не відповідає вимогам п. 8 Наказів Укрзалізниці від 12.03.2009 № 171-Ц, від 24.03.2011 № 098-Ц, де вказано, що надання доплати за суміщення професій (посад) здійснюється за рахунок і в межах економії фонду оплати праці, створений за тарифними ставками( посадовими окладами) вивільнених працівників.
На підставі ст.10 ЗУ "Про державну контрольно-ревізійну службу України" відповідач наділений правами, в тому числі, пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
За змістом п. п. 2, 3 постанови Ради Міністрів СРСР "Про порядок і умови суміщення професій (посад)" від 4 грудня 1981 року №1145 (v1145400-81) та ст. 105 Кодексу законів про працю України суміщення професій (посад) передбачає виконання працівником поряд зі своєю основною роботою, передбаченою трудовим договором, додаткової роботи за іншою професією (посадою) і виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника без звільнення від своєї основної роботи на одному і тому самому підприємстві за згодою працівника протягом встановленої законодавством тривалості робочого дня.
Головною передумовою суміщення професій (посад) є наявність вакансії суміщуваної професії (посади) в штатному розписі.
Суміщення професій (посад) дозволяється, як правило, в межах тієї ж категорії персоналу, до якої відноситься даний працівник.
При виконанні робіт за суміщенням працівникові встановлюються доплати до основної заробітної плати.
Відповідно до п. 1 Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, затвердженого наказами Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства фінансів України від 28 червня 1993 року (z0076-93) , сумісництвом вважається виконання працівником, крім своєї основної, іншої регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому ж або іншому підприємстві, в установі, організації або у громадянина (підприємця, приватної особи) за наймом.
Генеральна Угода про регулювання основних принципів і норм реалізації соціально-економічної політики і трудових відносин в Україні на 2010-2012 роки від 09.11.2010 року підписана Головою Ради професійної спілки залізничників В. Ткачовим зазначає, що за суміщення професій(посад) доплата одному працівнику не обмежується максимальним розміром, і встановлюється в межах економії фонду заробітної плати за тарифною ставкою і окладом суміщуванної посади працівника.
Аналіз вищезазначених норм свідчить, що основною передумовою суміщення є наявність відповідних робочих місць, посад, штатних одиниць. Відсутність вакансій означає відсутність відповідних посадових окладів, тарифних ставок, та унеможливлює поєднання цієї посади і, як наслідок, встановлення за це доплати.
Тобто, при відсутності вакансії встановити доплату за суміщення професій (посад) неможливо.
Як вбачається з матеріалів справи Слов"янською дистанцією електропостачання виплачувалася керівникам виробничих підрозділів доплата за суміщення посади прибиральника. Посада прибиральника не передбачена та не затверджена відповідними штатними розписами. (а.с.208-239 т.1)
На підставі викладеного, судова колегія приходить до висновку про правомірність прийняття відповідачем п.34 вимоги від 09.04.2013 № 05-05.1-10-14/3915.
Що стосується доводів апелянта про доплату за суміщення посади електромеханіка (тягова підстанція Фенольна, начальник підстанції Чмельова Є.М.), вакансія якого була в наявності судова колегія зазначає наступне.
Відповідно до пп.1.1, 1.3 Положення про Слов"янську дистанцію електропостачання ДП "Донецька залізниця" Слов"янська дистанція Електропостачання є відокремленим структурним підрозділом ДП "Донецька залізниця".
Перелік виробничих підрозділів, що входять до складу Слов"янської дистанції електропостачання, наведений у додатку №1, відповідно до якого тягова підстанція Фенольна є виробничим підрозділом Слов"янської дистанції електропостачання (а.с.87-94 т.1)
На підставі п.3.2 Колективного Договору Слов"янської дистанції електропостачання на 2010, 2011, 2012 роки оплата праці робітників дистанції проводиться відповідно до наказу Укрзалізниці "Про вдосконалення організації заробітної плати і введення нових тарифних ставок та посадових окладів працівників залізничного транспорту"
Згідно з п.8 Наказів Укрзалізниці № 171-Ц від 12.03.2009 року, № 098-Ц від 24.03.2011 року, доплата за суміщення професій керівникам, їх заступникам, керівникам структурних підрозділів, відділів, служб і їх заступникам не проводиться.
На підставі викладеного судова колегія приходить до висновку, що в порушення п.8 наказів Укрзалізниці від 12.03.2009 №171-Ц, від 24.03.2011 №098-Ц, ст.105 Кодексу законів України про працю, п.п.2.15,2.16 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку", п.1 ст.9 ЗУ "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", п.15 постанови Ради Міністрів СРСР "Про порядок і умови суміщення професій" (v1145400-81) була здійснена позивачем доплата за суміщення посади електромеханіка начальнику підстанції Фенольна Чмельовій Є.М.
На підставі викладеного, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини по справі, судове рішення прийнято з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.
Керуючись статтями 24, 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу державного підприємства "Донецька залізниця" на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 23 серпня 2013 року по адміністративній справі № 805/8513/13-а - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 23 серпня 2013 року по адміністративній справі № 805/8513/13-а - залишити без змін.
ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі.
У повному обсязі ухвала складена до 14 жовтня 2013 року.
Суддя-доповідач
Судді
І.Д. Компанієць
В.А. Шальєва
М.В. Бишов