ПОСТАНОВА
Іменем України
12 липня 2018 року
Київ
справа №295/1499/17
адміністративне провадження №К/9901/15787/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду (далі - Суд):
судді-доповідача Бевзенка В.М.,
суддів: Данилевич Н.А., Шарапи В.М.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира
на постанову Богунського районного суду м.Житомира від 10.04.2017 (головуючий суддя Зосименко О.М.)
та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 30.05.2017 (головуючого судді Охрімчук І.Г., судді: Котік Т.С., Моніч Б.С.)
у справі №295/1499/17
за позовом Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира
до Відділу державної виконавчої служби Коростенського міськрайонного управління юстиції Житомирської області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира звернулось до суду з позовом до Відділу державної виконавчої служби Коростенського міськрайонного управління юстиції Житомирської області, в якому просило:
- зупинити примусове виконання постанови Богунського районного суду м.Житомира від 12.11.2014, що здійснюється на підставі постанови про відкриття виконавчого провадження від 24.01.2017 у виконавчому провадженні №53258274;
- визнати незаконними дії державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області Шевчук Г.І.;
- скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження від 24.01.2017 у виконавчому провадженні №53258274 та стягнення виконавчого збору.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
Постановою Богунського районного суду м.Житомира від 10.04.2017, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 30.05.2017, в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанції, позивач подав касаційну скаргу, в якій просить їх скасувати, оскільки вважає, що рішення судів попередніх інстанції були прийняті з порушенням норм матеріального та процесуального права.
У письмовому запереченні на касаційну скаргу відповідач, посилаючись на те, що вимоги касаційної скарги є необґрунтованими, просить у задоволенні касаційної скарги відмовити, а оскаржувані рішення залишити без змін.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Переглянувши судові рішення в межах касаційної скарги, перевіривши повноту встановлення судовими інстанціями фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального та процесуального права, Суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги, з огляду на таке.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що 24.01.2017 державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області Шевчук Г.І. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження за виконавчим листом №295/15498/14 а, виданим 02.07.2015 Богунським районним судом м. Житомира про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира провести донарахування та виплату ОСОБА_3 доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, за період з 01.04.2014 по 02.08.2014 в розмірі, визначеному статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, встановленої Законом України "Про державний бюджет України на 2014 рік" (719-18)
, з урахуванням проведених виплат. Частиною 3 вказаної постанови стягнуто з боржника виконавчий збір у розмірі 12 800 грн.
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду.
Відмовляючи в задоволенні позову, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли висновку, що стягнення виконавчого збору при відкритті виконавчого провадження є обов'язком державного виконавця.
Суд погоджується із зазначеними висновками судів попередніх інстанцій з огляду на таке.
Частиною 5 статті 26 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 №1404-VIII (далі - Закон №1404-VIII (1404-19)
) встановлено, що виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.
У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.
Суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку про наявність обов'язку державного виконавця зазначити у постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 Закону №1404-VIII.
Відповідно до пункту 1 частини п'ятої статті 27 Закону №1404-VIII виконавчий збір не стягується, серед іншого за виконавчими документами про стягнення періодичних платежів.
З огляду на те, що виконавчий лист виданий на виконання рішення суду зобов'язального характеру, а не щодо стягнення періодичних платежів, Суд погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що положення пункту 1 частини 5 статті 27 Закону №1404-VIII не поширюються на спірні правовідносини.
Доводи касаційної скарги не спростовують доводів судів першої та апеляційної інстанції та ґрунтуються на довільному тлумаченні норм матеріального права.
Суд касаційної інстанції не вбачає порушень судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права при вирішенні даної справи та вважає, що суди повно встановили обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, та надали їм правову оцінку на підставі норм закону, що підлягали застосуванню до даних правовідносин.
Відповідно до частини першої статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд залишає касаційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
За наведених обставин даної справи та з урахуванням викладеного, Суд не знаходить підстав, які могли б призвести до скасування оскаржуваних судових рішень.
Керуючись статтями 242, 343, 349, 350, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира залишити без задоволення.
2. Постанову Богунського районного суду м.Житомира від 10.04.2017 та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 30.05.2017 залишити без змін.
3. Постанова набирає законної сили з дати її прийняття і не оскаржується.
Суддя-доповідач В.М.Бевзенко
судді Н.А.Данилевич
В.М.Шарапа