ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 вересня 2013 р.Справа № 2110/192/12
Категорія: 6.2.1
Головуючий в 1 інстанції: Полив'яний Володимир Миколайович
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Бітова А.І.
суддів - Милосердного М.М.
- Ступакової І.Г.
в зв'язку з неприбуттям учасників процесу в судове засідання справа розглянута згідно п.2 ч.1 ст. 197 КАС України,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Херсонської міської ради на постанову Дніпровського районного суду м. Херсона від 18 квітня 2012 року у справі за позовом Антонівської селищної ради до Херсонської міської ради про визнання дій протиправними та скасування пункту рішення,
В С Т А Н О В И Л А :
У вересні 2011 року Антонівська селищна рада (далі Антонівська СР) звернулася до суду з адміністративним позовом до Херсонської міської ради (далі Херсонська МР) про визнання протиправними дій відповідача з прийняття п. 2.6. рішення від 24 червня 2011 року №272 "Про надання дозволу на розроблення землевпорядної документації щодо оформлення права землекористування, продовження строку дії рішень міської ради та внесення змін до рішення міської ради від 08 жовтня 2010 року №1647" щодо надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою зі складання договору оренди земельної ділянки ПАТ "САН ІнБев Україна" орієнтовною площею 7,2075 га, із земель постійного користування орендного підприємства "Херсонський пиво-безалкогольний завод", по вул. 9-й Східній, б/н, під виробничими будівлями та спорудами; скасування вищевказаного пункту рішення.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач вказував, що, приймаючи оскаржене рішення відповідач втручається у здійснення його повноважень по розпорядженню землями в межах населеного пункту - селища Антонівка, шляхом прийняття рішення по розпорядженню земельною ділянкою, якою Антонівська СР вже раніше розпорядилася
Представник відповідача в судове засідання суду першої інстанції не з'явився, про час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Постановою Дніпровського районного суду м. Херсона від 18 квітня 2012 року адміністративний позов Антонівської СР задоволений повністю.
Визнано протиправними дії Херсонської МР з прийняття п. 2.6. рішення від 24 червня 2011 року № 272 "Про надання дозволу на розроблення землевпорядної документації щодо оформлення права землекористування, продовження строку дії рішень міської ради та внесення змін до рішення міської ради від 08 жовтня 2010 року №1647" щодо надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою зі складання договору оренди земельної ділянки ПАТ "САН ІнБев Україна" орієнтовною площею 7,2075 га, із земель постійного користування орендного підприємства "Херсонський пиво-безалкогольний завод", по вул. 9-й Східній, б/н, під виробничими будівлями та спорудами.
Скасовано п. 2.6. рішення від 24 червня 2011 року №272 "Про надання дозволу на розроблення землевпорядної документації щодо оформлення права землекористування, продовження строку дії рішень міської ради та внесення змін до рішення міської ради від 08 жовтня 2010 року № 1647" щодо надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою зі складання договору оренди земельної ділянки ПАТ "САН ІнБев Україна" орієнтовною площею 7,2075 га. із земель постійного користування орендного підприємства "Херсонський пиво-безалкогольний завод", по вул. 9-й Східній, б/н, під виробничими будівлями та спорудами.
В апеляційній скарзі Херсонської МР ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, а також у зв'язку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги Херсонської МР, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.
Антонівською СР, згідно повноважень, визначених ЗК України (2768-14)
, прийнято рішення від 16 листопада 2009 року № 647 "Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки та визнання такими, що втратили чинність деякі пункти рішень селищної ради", відповідно до п.1.3. затверджено проект землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок та надано в оренду ВАТ "САН ІнБев Україна" земельну ділянку, площею 7,2075 га, під виробничими будівлями та спорудами та площею 0,3516 га, під артезіанською свердловиною, в смт. Антонівка по вул. 9-й Східній, б/н, із земель постійного користування підприємства "Херсонський пиво-безалкогольний завод", строком до 30 травня 2010 року.
Управлінням земельних ресурсів у м. Херсоні за вих. №01-676 від 03 червня 2009 року надано витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки власнику (користувачу) ВАТ "САН ІнБев Україна" за місцезнаходженням: смт. Антонівка, вул. 9 Східна, б/н.
02 березня 2010 року між Антонівською СР та ВАТ "САН ІнБев Україна" укладено договір оренди земельної ділянки, площею 7,2075 га, за адресою: смт. Антонівка, вул. 9 Східна, б/н, який зареєстровано у Херсонському міському відділі Херсонської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру" (далі ХМВ ХРФ ДП ЦДЗК) від 09 квітня 2010 року №041071300009.
Згідно висновку управління Держкомзему у м. Херсоні, вих. №06-458 від 31 березня 2010 року, щодо державної реєстрації договору оренди земельної ділянки, яка надається ВАТ "САН ІнБев Україна" під виробничими будівлями та спорудами, в смт. Антонівка, вул. 9 Східна, б/н, загальною площею 7,2075 га, управління Держкомзему у м. Херсоні вважало можливим здійснити державну реєстрацію договору оренди між ВАТ "САН ІнБев Україна" та Антонівською СР в ХМВ ХРФ ДП ЦДЗК.
Відповідно до акту про передачу та прийом земельної ділянки в натурі від 09 квітня 2010 року, Антонівський селищний голова Семенчев І.І. передав земельну ділянку в натурі орендарю ВАТ "САН ІнБев Україна", яка знаходиться в смт. Антонівка, вул. 9 Східна, б/н, площею 7,2075 га, під виробничими будівлями та спорудами.
Рішенням Антонівської СР від 21 травня 2010 року №730 поновлено ВАТ "САН ІнБев Україна", строк дії договору оренди земельної ділянки, площею 7,2075 га, за адресою: смт. Антонівка, вул. 9 Східна, б/н, під виробничими будівлями та спорудами, з моменту закінчення строку дії попереднього договору від 09 квітня 2010 року №041071300009, строком до 30 травня 2011 року та укладено додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки між Антонівською СР та ВАТ "САРІ ІнБев Україна", яку зареєстровано у ХМВ ХРФ ДП ЦДЗК 28 жовтня 2010 року №041071300009.
24 червня 2011 року Херсонською МР прийнято п. 2.6. рішення № 272 "Про надання дозволу на розроблення землевпорядної документації щодо оформлення прав; землекористування, продовження строку дії рішень міської ради та внесення змін до рішень міської ради від 08 жовтня 2010 року № 1647" щодо надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою зі складання договору оренди земельної ділянки ПАТ "САН ІнБев Україна" орієнтовною площею 7,2075 га, із земель постійного користування орендного підприємства "Херсонський пиво-безалкогольний завод", по вул. 9-й Східній, б/н, під виробничими будівлями та спорудами.
Вирішуючи справу суд першої інстанції виходив з того, що підстави для розпорядження Херсонською МР землями, якими розпоряджається відповідно до визначених законом повноважень Антонівська СР відсутні, оскільки на момент винесення рішення, розмежування земель комунальної власності між містом Херсон та селищем Антонівка не проведено, стан справ з межами населених пунктів не змінився, а вул. 9 Східна обліковується у складі земель сел. Антонівка.
Судова колегія вважає ці висновки суду першої інстанції помилковими з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про розмежування земель державної та комунальної власності", цей Закон регулює відносини, пов'язані з розмежуванням земель державної власності на землі комунальної власності територіальних громад сіл, селищ, міст та землі державної власності.
В свою чергу, спір у даній справі виник з правовідносин, пов'язаних з реалізацією органами місцевого самоврядування, повноважень з розпорядження землям, що входять в межі адміністративно-територіального утворення, а не відносин, пов'язаних з розмежуванням земель державної власності на землі комунальної власності територіальних громад сіл, селищ, міст та землі державної власності.
За таких підстав, судова колегія дійшла висновку про безпідставність застосування судом першої інстанції перехідних положень Закону України "Про розмежування земель державної та комунальної власності" (1457-15)
.
Не вірне розуміння і тлумачення судом першої інстанції норм Закону України "Про розмежування земель державної та комунальної власності" (1457-15)
призвело до посилання на нього у постанові в якості доводу на відсутність розмежування земель між Херсонською міською та Антонівською селищною радами.
Разом з цим, як вбачається з преамбули наведеного Закону, останній визначає виключно правові засади розмежування земель державної та комунальної власності.
Тобто метою цього Закону є реалізація ст. 83 ЗК України, якою передбачається набуття із державної власності землі у комунальну власність шляхом розподілу земель державної власності на землі територіальних громад і землі держави.
Отже, посилання на норми наведеного Закону може мати місце лише при здійсненні розмежування земель між державою та територіальною громадою.
Крім того Указом Президії Верховної Ради УРСР від 04 вересня 1984 року №7541-Х "Про зміну меж м. Херсона" (7541-10)
до меж міста Херсона було включено 1 052,9 га. земель, раніше відведених під житлове і промислове будівництво на території села Приміське, селища Урожайне та селища Садове, разом із прилеглими землями, загальною площею 242,1 га.
З метою визначення території, що включаються до меж міста Херсонською філією інституту землеустрою "Укрземпроект", на замовлення Херсонського міськкомунгоспу за договором від 07 грудня 1983 року №258 з додатковою угодою від 06 березня 1984 року №7, був розроблений проект встановлення межі м. Херсона із земель, що знаходились в користуванні спецрадгоспу "Херсонський", радгоспу-заводу "Янтарний" та радгоспу "Овочевий" Херсонського міськвиконкому Херсонської області. Згідно із графічною частиною проекту, межа між м. Херсоном та смт. Антонівкою встановлена по Кіндійському шосе - вул. 22-ій Східна - вул. Кіндійська.
В наступному, на підставі розробленої Херсонським філіалом інституту землеустрою "Укрземпроект" у 1992 році технічної документації по встановленню адміністративних меж Антонівської селищної Ради народних депутатів міста Херсона та технічної документації по встановленню меж населених пунктів на її території, рішенням Херсонської обласної ради від 10 березня 1994 року №311 "Про затвердження технічної документації по встановленню адміністративних меж Антонівської селищної Ради народних депутатів, а також населених пунктів на території цієї ради" було затверджено адміністративні межі смт. Антонівки.
З аналізу наведених актів Президії Верховної Ради УРСР та обласної ради, а також графічних частин технічних документацій по встановленню меж населених пунктів вбачається, що до складу смт. Антонівка було включено чистину територій, що включена до меж м. Херсона, на підставі Указу Президії Верховної Ради УРСР від 04 вересня 1984 року №7541-Х "Про зміну меж м. Херсона" (7541-10)
.
Таким чином, рішенням Херсонської обласної ради від 10 березня 1994 року №311 було встановлено межі СМТ, та одночасно включено до меж СМТ території, які включені до меж м. Херсона, що суперечить положенням діючого законодавства у зв'язку з наступним.
За змістом ЗК Української РСР від 08 липня 1970 року (2874а-07)
, який діяв на момент встановлення меж міста Херсона, так і за змістом ЗК України (2768-14)
від 1990 року, до складу земель міста (ст. 84) належать всі землі, що розташовані в його межах. Ст. 85 наведеного Кодексу встановлено, що межа міста встановлюється і змінюється Президією Верховної Ради Української РСР за поданням виконавчого комітету обласної, міської (міст республіканського підпорядкування) Ради народних депутатів. Земельний Кодекс України від 18 грудня 1990 (561-12)
року, який діяв на момент прийняття рішення Херсонською обласною радою (№311 від 10 березня 1994 року про погодження технічної документації по встановленню меж селища Антонівка), відповідно до ст. 64 встановлював, що до земель селища міського типу належать усі землі в межах селища. Межі селищ міського типу встановлюються і змінюються обласною Радою народних депутатів або за її дорученням відповідною районною, міською, в адміністративному підпорядкуванні якої є район, Радою народних депутатів.
Водночас відповідно до ст. 63 ЗК України від 18 грудня 1990 року було встановлено, що межа міста встановлюється і змінюється в порядку, що визначається Верховною Радою України. Відповідно до п. 5 Положення про порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою Української РСР, затвердженого Указом Президії Верховної Ради Української РСР від 12 березня 1981 року №1654-X (1654-10)
, зазначено, що віднесення населених пунктів до категорії міст республіканського, обласного, районного підпорядкування, встановлення і зміна їх меж, а також зміна їх підпорядкованості проводяться Президією Верховної Ради Української РСР за поданням виконавчих комітетів відповідних обласних, міських (міст республіканського підпорядкування) Рад народних депутатів. При цьому, згідно з п. 9 Положення, віднесення населених пунктів до категорії селищ міського типу, встановлення і зміна їх меж, а також зміна їх підпорядкованості проводяться виконавчим комітетом обласної Ради народних депутатів за поданням виконавчих комітетів відповідних районних, міських (міст обласного підпорядкування) Рад народних депутатів.
З наведених нормативних актів вбачається, що на момент прийняття обласною радою рішення "Про затвердження технічної документації по встановленню адміністративних меж Антонівської селищної Ради народних депутатів, а також населених пунктів на території цієї ради", що встановлення та зміна меж селищ міського типу мала проводитись за рішеннями обласної Ради, а встановлення та зміна меж міст обласного підпорядкування, встановлення і зміна їх меж має проводитись Президією Верховної Ради Української РСР.
Відтак у відповідності до чинного законодавства встановлено межі міста у склад якого входять у тому числі спірні землі. Як вбачається з технічної документації до меж смт. Антонівки було запропоновано включити землі, які вже включені до меж міста Херсона. При цьому у обласних рад не було повноважень щодо зміни меж міст згідно із діючим на той час ЗК України (2768-14)
1990 року.
Таким чином, рішенням Херсонської обласної ради народних депутатів від 10 березня 1994 року №311 було затверджено технічну документацію, згідно якої, межу міста Херсона було змінено по відношенню до Указу Президії Верховної ради УРСР від 09 квітня 1984 року, що не було віднесено до повноважень обласних рад жодним нормативним актом.
Рішення Херсонської обласної ради від 10 березня 1994 року №311 суперечить законодавству, що діяло на момент його прийняття, оскільки, прийнято обласною радою за межами її повноважень.
З урахуванням викладеного та відповідно до Указу Президії Верховної Ради УРСР від 04 вересня 1984 року №7541-Х "Про зміну меж м. Херсона" (7541-10)
межа між містом Херсоном та смт. Антонівка проходить по Кіндійському шосе, вул. 22 Східній, вул. Кіндійській, а отже спірна земельна ділянка належить територіальній громаді міста Херсона.
За таких підстав, при прийнятті спірного пункту рішення, апелянт діяв обґрунтовано, на підставі Закону та в межах своїх повноважень, у зв'язку з чим, судова колегія дійшла висновку про необґрунтованість позовних вимог Антонівської СР до Херсонської МР і, відповідно, необхідність відмови в їх задоволенні.
Враховуючи, що судом першої інстанції, при вирішенні справи, порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також, що висновки суду не відповідають обставинам справи, судова колегія, керуючись п.п.3,4 ч.1 ст. 202 КАС України вважає необхідним, скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийняти по справі нову постанову, якою відмовити Антонівській СР у задоволенні позовних вимог до Херсонської МР про визнання дій протиправними та скасування пункту рішення.
Керуючись ст.ст. 195, 197, п.3 ч.1 ст. 198, п.п.3, 4 ч.1 ст. 202, ч.2 ст. 205, ст. 207, ч.5 ст. 254 КАС України, судова колегія, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Херсонської міської ради задовольнити.
Постанову Дніпровського районного суду м. Херсона від 18 квітня 2012 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою відмовити Антонівській селищній раді у задоволенні адміністративного позову до Херсонської міської ради про:
· визнання протиправними дій Херсонської міської ради з прийняття п.2.6. рішення від 24 червня 2011 року №272 "Про надання дозволу на розроблення землевпорядної документації щодо оформлення права землекористування, продовження строку дії рішень міської ради та внесення змін до рішення міської ради від 08 жовтня 2010 року №1647" щодо надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою зі складання договору оренди земельної ділянки ПАТ "САН ІнБев Україна" орієнтовною площею 7,2075 га, із земель постійного користування орендного підприємства "Херсонський пиво-безалкогольний завод", по вул. 9-й Східній, б/н, під виробничими будівлями та спорудами;
· скасування п.2.6. рішення від 24 червня 2011 року №272 "Про надання дозволу на розроблення землевпорядної документації щодо оформлення права землекористування, продовження строку дії рішень міської ради та внесення змін до рішення міської ради від 08 жовтня 2010 року №1647" щодо надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою зі складання договору оренди земельної ділянки ПАТ "САН ІнБев Україна" орієнтовною площею 7,2075 га, із земель постійного користування орендного підприємства "Херсонський пиво-безалкогольний завод", по вул. 9-й Східній, б/н, під виробничими будівлями та спорудами;
постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які брали участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий:
Суддя:
Суддя: