ПОСТАНОВА
Іменем України
15 червня 2018 року
Київ
справа №813/824/13-а
адміністративне провадження №К/9901/42386/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Шарапи В.М.,
суддів: Бевзенка В.М., Білоуса О.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу перевіривши касаційну скаргу Залізничного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова на ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 31.08.2017 у складі судді Хоми О.П. та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.10.2017 у складі колегії суддів: Яворського І.О. (головуючий), Кухтея Р.В., Носа С.П. у справі №813/824/13-а за позовом Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова до Приватної виробничо-комерційної фірми "Оскар" про стягнення заборгованості,
УСТАНОВИВ:
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 31.08.2017, яку залишено без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.10.2017, у задоволенні заяви Залізничного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова про заміну стягувача у виконавчому провадженні №510722898 з примусового виконання виконавчого листа №813/824/13-а, виданого 04.03.2013 Львівським окружним адміністративним судом, на Залізничну об'єднану державну податкову інспекцію ГУ ДФС у Львівській області відмовлено.
Залізничне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Львова оскаржило в касаційному порядку вказані ухвали, просить їх скасувати та прийняту нову ухвалу про заміну сторони виконавчого провадження. Аргументами на підтвердження вимог скарги зазначає, що функції з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування належать ДФС України та її територіальним органам. Таким чином, у спірних правовідносинах належним стягувачем повинно бути Головне управління ДФС у Закарпатській області.
Відповідач заперечень чи відзиву на касаційну скаргу не подав.
Переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм процесуального права, суд приходить до висновку, що оскаржувані судові рішення необхідно залишити без змін, а касаційну скаргу без задоволення.
Судами встановлено, що постановою Львівського окружного адміністративного суду від 04.03.2013 у адміністративній справі №813/824/13-а присуджено стягнути з Приватної виробничо-комерційної фірми "Оскар" на користь управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова заборгованість в розмірі 21870,66 грн.
Постановою державного виконавця Франківського відділу ДВС Львівського міського управління юстиції від 06.04.2016 відкрито виконавче провадження №50722898 з примусового виконання виконавчого листа №813/824/13-а, виданого 04.03.2013 Львівським окружним адміністративним судом.
Відмовляючи у задоволенні заяви про заміну сторони виконавчого провадження, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що підстави для заміни сторони виконавчого провадження, передбачені статтею 264 КАС України відсутні.
Колегія суддів погоджується з такими висновками судів попередніх інстанцій з огляду на таке.
Відповідно до частини 1 статті 264 КАС України (в редакції, яка діяла до 15.12.2017) у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи, суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Зазначеною статтею КАС України (2747-15)
передбачено правонаступництво у зв'язку не лише зі смертю (оголошенням померлою) фізичної особи та припиненням юридичної особи, а й в інших передбачених законом випадках, у тому числі у разі переходу повноважень.
11.08.2013 набрав чинності Закон України від 04.07.2013 №406-VІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи" (406-18)
, яким урегульовано питання щодо передачі функцій з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від Пенсійного фонду України Міністерству доходів і зборів України.
Пунктом 3 Прикінцевих положень цього Закону передбачено, що процедури адміністрування, які здійснюють органи доходів і зборів, встановлені цим Законом, поширюються на періоди до набрання чинності цим Законом. Заходи адміністрування органами доходів і зборів здійснюються не раніше дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи" (404-18)
. Органи Пенсійного фонду України продовжують адмініструвати єдиний внесок у частині завершення процедур такого адміністрування.
Питання щодо руху коштів, що надійшли на розрахункові рахунки управління, врегульовано в п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи" (406-18)
, згідно з яким суми єдиного внеску, які надійшли на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду України, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах для зарахування таких сум, підлягають перерахуванню на відповідні рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах.
Таким чином, у спірних правовідносинах за управлінням Пенсійного фонду залишається право та статус стягувача коштів, в інтересах якого видано виконавчий лист, що знаходиться на виконанні у відділі державної виконавчої служби.
Отже, суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку про відсутність підстав для заміни сторони у вказаному виконавчому провадженні, оскільки стягувач - управління Пенсійного фонду України як сторона виконавчого провадження не вибув та відповідно до абзацу 3 пункту 3 Прикінцевих положень Закону №406-VII (406-18)
продовжує адмініструвати єдиний внесок у частині завершення процедур такого адміністрування, крім того законодавець передбачив спеціальний механізм стягнення коштів та їх перерахування органу доходів і зборів органами управління Пенсійного фонду України.
Відтак, суди попередніх інстанцій обґрунтовано відмовили у задоволенні заяви про заміну сторони виконавчого провадження.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновків щодо порушень судами норм процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових рішень.
Згідно з частиною 1 статті 350 КАС України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
З огляду на наведене, касаційна скарга Залізничного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова підлягає залишенню без задоволення, а ухвала Львівського окружного адміністративного суду від 31.08.2017 та ухвала Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.10.2017 - залишенню без змін.
Керуючись статтями 341, 343, 349, 350, 356, 359 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Залізничного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова залишити без задоволення.
Ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 31.08.2017 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.10.2017 у справі №813/824/13-а за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова до Приватної виробничо-комерційної фірми "Оскар" про стягнення заборгованості залишити без змін.
Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
...........................
...........................
...........................
В.М. Шарапа
В.М. Бевзенко
О.В. Білоус,
Судді Верховного Суду