ПОСТАНОВА
Іменем України
12 червня 2018 року
Київ
справа №652/85/17
адміністративне провадження №К/9901/37296/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Бучик А.Ю.,
суддів: Гімона М.М., Мороз Л.Л.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Бериславського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду в складі колегії суддів: Турецької І.О., Стас Л.В., Градовського Ю.М. від 06.07.2017 у справі №652/85/17 за позовом ОСОБА_2 до Бериславського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області про визнання незаконними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
УСТАНОВИВ:
В лютому 2017 року позивач звернулася до суду з адміністративним позовом, уточнивши який, просила визнати незаконними дії Бериславського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області (далі - Бериславське ОУПФУ) щодо відмови у перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача з моменту її призначення (05.04.2011 року) з урахуванням усіх складових заробітної плати згідно наданої довідки, в розмірі 90 % заробітної плати.
Постановою Високопільського районного суду Херсонської області від 20 березня 2017 року позов задоволено.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 06 липня 2017 року скасовано постанову Високопільського районного суду Херсонської області від 20 березня 2017 року та прийнято нову постанову про часткове задоволення позовних вимог. Визнано протиправним та скасовано рішення Бериславського ОУПФУ від 15.02.2017 року "Про відмову в перерахунку пенсії", зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату, призначеної ОСОБА_2 пенсії в розмірі 90 % заробітної плати, починаючи з 01.02.2017 року, із включенням до розміру заробітної плати інших видів виплат: матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, на які було нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відповідно до довідки, виданої управлінням Державної казначейської служби України у Високопільському районі Херсонської області від 07.02.2017 року № 03-02/46.
У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржуване судове рішення суду апеляційної інстанції та ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні позову.
Касаційна скарга обґрунтована тим, що на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії відсутня законодавча норма щодо проведення перерахунку пенсій державних службовців, а норми законодавства, чинні на час призначення пенсії, застосуванню не підлягають. До того ж зазначено, що позивачем порушено вимоги ст. 99 КАС України щодо строків позовної давності.
У запереченні на касаційну скаргу позивач просить залишити без змін постанову суду апеляційної інстанції.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 11 вересня 2017 року відкрито касаційне провадження за вищевказаною скаргою.
Справу передано до Верховного Суду.
Заслухавши суддю - доповідача, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на таке.
Судами встановлено, що ОСОБА_2 з 05.04.2011 року отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про державну службу", у розмірі 90% від отримуваної заробітної плати. До складу заробітку, з якого нараховується пенсія не включені матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати.
09 лютого 2017 року позивач звернулася до Бериславського ОУПФУ із заявою про проведення перерахунку пенсії з включенням до заробітної плати, з якої обчислюється розмір пенсії, усіх виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, згідно довідки управлінням Державної казначейської служби України у Високопільському районі Херсонської області від 07.02.2017 року № 03-02/46.
Рішенням № 277/02-01 від 15.02.2017 року "Про відмову в перерахунку пенсії" відповідач відмовив ОСОБА_2 у проведенні вказаного перерахунку пенсії з посиланням на те, що з 01.06.2015 року відсутні підстави для здійснення перерахунку раніше призначених пенсій державним службовцям.
Не погодившись з вказаною відмовою, позивач звернулась до суду з адміністративним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на включення до складу заробітної плати для призначення пенсії державного службовця матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Суд дійшов висновку, що позивач має право на такий перерахунок з моменту призначення пенсії (05.04.2011 року).
Суд апеляційної інстанції переглядаючи рішення суду першої інстанції, погодився з висновком суду першої інстанції про необхідність включення матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування до складу заробітної плати позивача, яка береться для призначення пенсії.
Разом з тим, суд апеляційної дійшов висновку, що позовні вимоги щодо перерахунку та виплати пенсії з урахуванням положень ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" підлягають задоволенню з 01.02.2017 року, а права та інтереси позивача підлягають захисту шляхом виходу за межі позовних вимог та визнання протиправним і скасування рішення відповідача про відмову у перерахунку пенсії від 15.02.2017 року.
Дослідивши спірні правовідносини, суд касаційної інстанції зазначає наступне.
За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Частиною 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, надбавка за особливі умови проходження державної служби та премії до державних і професійних свят, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування входила до системи оплати праці державного службовця.
Відповідно до ч. 6 ст. 95 Кодексу законів про працю України заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (400/97-ВР)
нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Згідно ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов обґрунтованого висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Доводи касаційної скарги про те, що до спірних правовідносин не підлягають застосуванню норми законодавства, чинні на час призначення пенсії позивачу є безпідставними, оскільки предметом позову у даній справі є неправильне обчислення розміру пенсії позивачу при її призначенні, а не її перерахунок у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.
Безпідставними також є і доводи касаційної скарги щодо застосування до спірних правовідносин строку звернення до суду, визначеного ч. 2 ст. 99 КАС України (у редакції до 15.12.2017 року), оскільки із заявою про перерахунок пенсії позивач звернулася 09.02.2017 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Бериславського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області залишити без задоволення, а постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 06 липня 2017 року - без змін.
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
А.Ю. Бучик
М.М. Гімон
Л.Л. Мороз,
Судді Верховного Суду