Верховний Суд
ПОСТАНОВА
Іменем України
03 квітня 2018 року
Київ
справа №345/943/17
адміністративне провадження №К/9901/36752/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Бучик А.Ю.,
суддів: Гімона М.М., Мороз Л.Л.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області в складі судді Кардаш О.І. від 03.04.2017 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду в складі колегії суддів: Макарика В.Я., Судової-Хомюк Н.М., Глушка І.В. від 01.06.2017 у справі №345/943/17 за позовом ОСОБА_2 до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними,
УСТАНОВИВ:
В березні 2017 року позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якому просила визнати протиправними дії Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо зменшення відсоткового розміру заробітної плати, з якої виплачується пенсія з 82% на 80%; зобов'язати Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з 15.09.2016 року відновити і виплачувати в подальшому пенсію в розмірі 82% від заробітної плати; зобов'язати Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 15.09.2016 року перерахунок пенсії виходячи з відсоткового розміру заробітної плати 82% і виплатити недоотримані суми пенсії, з урахуванням виплачених сум; визнати протиправною відмову Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області від 08.08.2016 року №09-11-14-14/4412; зобов'язати Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 07.11.2016 року перерахунок пенсії згідно довідки Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області від 08.08.2016 року №09-11-14-14/4412 та виплатити недоотримані суми з урахуванням вже проведених виплат.
Постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 03 квітня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 01 червня 2017 року, позов задоволено частково.
Визнано дії управління Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській щодо перерахунку та зменшення пенсійних виплат з 81% до 80% від суми заробітної плати ОСОБА_2, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування неправомірними.
Зобов'язано Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській відновити, провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з урахуванням 81% від суми її заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням фактично отриманих нею сум з 15.09.2016 року.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказані судові рішення та ухвалити нове про задоволення позову.
Касаційну скаргу обґрунтовано тим, що відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" ( в редакції від 08.07.2011 року), що є чинною на момент проведення перерахунку, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено внески. Отже, відповідач не може провести перерахунок пенсії із застосуванням розміру пенсії у 81 % від заробітку. Крім того, посилається на те, що з 01.05.2016 року набрав чинності Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 (889-19) , яким взагалі не передбачено перерахунку пенсії державним службовцям.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 05 липня 2017 року відкрито касаційне провадження за вищевказаною скаргою.
Справу передано до Верховного Суду.
Заслухавши суддю - доповідача, колегія суддів прийшла до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Судами встановлено, що ОСОБА_2 призначено пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" (3723-12) обчислену в розмірі 81% від суми заробітку, що підтверджується розпорядженням від 04.07.2005 року.
Постановою Калуського міськрайонного суду від 05.05.2014р., з урахуванням ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 19.04.2016 р. зобов'язано відповідача провести їй перерахунок та виплату пенсії з урахуванням сум виплат матеріальної допомоги на оздоровлення та відсоткової надбавки за вислугу років в період 2004-2005 років, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески, з врахуванням фактично отриманих сум з 21.09.2013 року.
На виконання рішення суду управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі провело позивачу перерахунок пенсії з 21.09.2013 року. При перерахунку визначено 80% від суми заробітку, оскільки перерахунок пенсії проведено з урахуванням ст. 37 ЗУ "Про державну службу", що діяла на дату, з якої проводиться перерахунок пенсії на виконання рішення суду.
Судом встановлено, що відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача у відповідності до Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 р. №3668-VI (3668-17) , який був чинний на момент здійснення позивачу перерахунку пенсії і згідно якого було внесено зміни до ст.37 Закону України "Про державну службу", а саме зазначено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а тому було винесене розпорядження за №138602 від 08.04.2014 року про перерахунок пенсії із зарахуванням загального проценту розрахунку пенсії від заробітку - 80%.
Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України "Про державну службу" ( в редакції чинній на момент проведення перерахунку) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ч. 2 ст. 37 Закону України "Про державну службу" ( в редакції чинній на момент призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Частиною 5 вказаної статті передбачено, що за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Отже, з урахуванням стажу роботи на державній службі позивач отримувала пенсію у розмірі 81% від заробітку.
У рішенні від 5 квітня 2001 року Конституційний Суд України зазначив, що Конституція України (254к/96-ВР) закріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів (частина перша статті 58). Це означає, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України ( в редакції чинній на момент ухвалення оскаржуваних рішень) суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Колегія суддів зазначає, що оскільки перерахунок пенсії позивачу пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної їй пенсії та здійснюється на підставі судового рішення, при визначенні розміру не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.
Отже, застосувавши відсоток - 80 при визначенні розміру пенсії після проведення перерахунку, відповідач порушив право позивача, оскільки при призначенні пенсії первісно встановлено для її обрахунку розмір 81 відсотків від заробітку.
Щодо посилань відповідача на втрату відповідно до Закону України "Про державну службу" № 889-VIII (889-19) позивачем права на перерахунок пенсії, оскільки нормами даного Закону передбачено лише право на призначення пенсії для визначених осіб відповідно до ст.37, колегія суддів вважає їх необґрунтованими, оскільки предметом позову є не перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною певної складової грошового забезпечення державного службовця, а перерахунок невірно обчисленої пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 343, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області залишити без задоволення, постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 03 квітня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 01 червня 2017 року - без змін.
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
Судді Верховного Суду
А.Ю. Бучик
М.М. Гімон
Л.Л. Мороз