Верховний Суд
ПОСТАНОВА
Іменем України
03 квітня 2018 року
Київ
справа №638/19706/16-а
адміністративне провадження №К/9901/32181/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Бучик А.Ю.,
суддів: Гімона М.М., Мороз Л.Л.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду в складі колегії суддів: Мінаєвої О.М., Макаренко Я.М., Шевцової Н.М. від 28.02.2017 у справі №638/19706/16-а за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
УСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просив суд:
- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо непроведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 року відповідно до Закону України від 23.12.2015 року № 900 (900-19) "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (988-2015-п) та № 947 від 18.11.2018 року (947-2018-п) "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 (268-2006-п) " - протиправною;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести позивачу перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України від 23.12.2015 року № 900 (900-19) "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (988-2015-п) та № 947 від 18.11.2018 року (947-2018-п) "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 (268-2006-п) ", починаючи з 01.01.2016 року без обмеження граничного розміру.
Постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 22.12.2016 р. по справі № 638/19706/16-а позовні вимоги задоволено.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 28.02.2017 постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 22.12.2016 р. по справі № 638/19706/16-а скасовано.
Прийнято нову постанову, якою в позові ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії відмовлено.
У касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказане судове рішення та ухвалити нове, яким позов задовольнити.
Касаційна скарга обґрунтована тим, що прийняття постанови № 988 (988-2015-п) породжує підстави для проведення перерахунку пенсій особам із числа колишніх працівників міліції, а тому відповідач зобов'язаний перерахувати пенсію.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 22 березня 2017 року відкрито касаційне провадження за вищевказаною скаргою.
Справу передано до Верховного Суду.
Заслухавши суддю - доповідача, колегія суддів прийшла до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) .
У зв'язку з прийняттям постанови КМУ № 988 (988-2015-п) , позивач звернувся до ГУПФУ в Харківській області із заявою про перерахунок пенсії.
07.11.2016 року листом № 2016/Д-14 Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області відмовило позивачу у проведенні перерахунку пенсії з посиланням на те, що Кабінетом Міністрів України не приймалися рішення про перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) , а також, що Національна поліція не є правонаступником ліквідованих територіальних органів Міністерства внутрішніх справ.
Вважаючи своє право на перерахунок пенсії порушеним, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Відмовляючи в задоволені позовних вимог, суд апеляційної інстанції виходив з того, що в даному випадку позивачем обрано невірний спосіб захисту порушених прав, оскільки відповідач здійснює перерахунок пенсії лише після надходження відповідної довідки від уповноваженого органу про грошове забезпечення, яке змінене або встановлене у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України.
Колегія суддів, дослідивши спірні правовідносини, зазначає наступне.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-XIII (далі - Закон №2262-XII (2262-12) ) "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських.
Статтю 63 Закону №2262-XII доповнено вказаною частиною згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII (900-19) , який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29.12.2015).
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до абзацу другого розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (580-19) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 (988-2015-п) "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 (947-2018-п) "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 (268-2006-п) " встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Проте судами не враховано Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) (далі - Порядок №45), затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (45-2008-п) .
Пунктом 1 Порядку №45 (45-2008-п) встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно п. 2 Порядку на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Таким чином, Порядком №45 (45-2008-п) передбачено, що Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій. В свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби.
Отже, без повідомлення МВС та отримання відповідної довідки у ГУПФУ в Харківській області відсутні підстави та повноваження для проведення перерахунку пенсії позивачу.
Колегія суддів зазначає, що позивач безумовно має право на перерахунок пенсії, однак невірно обрав спосіб захисту свого права, а тому рішення судів попередніх інстанцій слід залишити без змін.
Відповідно до ч. 1 ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 343, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 28 лютого 2017 року - без змін.
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
 
Судді Верховного Суду
А.Ю. Бучик
М.М. Гімон
Л.Л. Мороз