Верховний Суд
ПОСТАНОВА
Іменем України
03 квітня 2018 року
Київ
справа № 592/11328/17
провадження № К/9901/10377/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Гриціва М.І., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення дій, за касаційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Ковпаківського районного суду м. Суми у складі судді Чорнобая О.І. від 21 листопада 2017 року та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Старостіна В.В., Бегунца А.О., Рєзнікової С.С. від 18 грудня 2017 року,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_2 звернувся до суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення дій, в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови в здійсненні перерахунку раніше нарахованої пенсії, згідно схеми розмірів посадових окладів, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 14 лютого 2017 року № 94 (z0327-17) ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області у Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (45-2008-п) скласти список на ім'я позивача за формою з додатком 1, направити список до Сумського обласного військового комісаріату для складання довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії на підставі наказу Міністерства оборони України від 14 лютого 2017 року та з врахуванням вимог Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення" від 15 липня 2015 року № 614-VIII (614-19) провести перерахунок пенсії з 1 вересня 2008 року в повному обсязі.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 21 листопада 2017 року, залишеною без змін постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 18 грудня 2017 року, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 було відмовлено.
3. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суди попередніх інстанцій виходили з того, що Міністерство оборони України не передавало інформації про зміну грошового забезпечення військовослужбовців, у зв'язку з виданням наказу № 94 від 14.02.2017 року (z0327-17) , до Пенсійного фонду України, у свою чергу Пенсійний фонд України не повідомляв Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області про наявність підстав перерахунку пенсій військовослужбовцям у зв'язку з виданням Міністерством оборони України наказу від 14 лютого 2017 року № 94, отже відповідачем права позивача порушені не були.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
4. Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, ОСОБА_2 звернувся із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 21 листопада 2017 року та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 18 грудня 2017 року, а справу направити на новий розгляд.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 з 2000 року є пенсіонером Міністерства оборони України. З 1 січня 2007 року позивач знаходиться на пенсійному обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області.
16 вересня 2017 року ОСОБА_2 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із скаргою, якою просив здійснити перерахунок раніше нарахованої пенсії на підставі статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", пункту 5 постанову Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (1294-2007-п) , наказу Міністерства оборони України від 14 лютого 2017 року № 94 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" (z0327-17) , рішень Верховного Суду України від 24 квітня 2012 року та 16 березня 2016 року, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) , затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (45-2008-п) , Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення" від 15 липня 2015 року № 614-VIII (614-19) .
Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області листом від 19 жовтня 2017 року № 698/Ч-11 повідомило ОСОБА_2 про відмову у перерахунку пенсії.
6. Не погоджуючись з такими рішеннями відповідача, ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
7. Касаційна скарга обґрунтована тим, що при ухваленні постанов суди першої та апеляційної інстанцій проігнорували висновки Конституційного Суду України, який неодноразово розглядав питання пов'язані з реалізацією прав на соціальний захист і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України (254к/96-ВР) відокремлює певні категорії громадян України, що потрібують додаткових гарантій соціального захисту збоку Держави.
Суди першої і апеляційної інстанції, при ухваленні постанов, не врахували рішення Верховного Суду України у справі № 21-84a12 від 24 квітня 2012 року відносно наказу Міністерства оборони України від 28 липня 2008 року № 377 (z0761-08) - ідентичного з наказом Міністерства оборони України від 14 лютого 2017 року № 94 (z0327-17) ; у справі № 554/І9053/14-а від 16 березня 2016 року відносно наказу Міністерства оборони України від 27 листопада 2013 року № 814 (z2100-13) ідентичного з наказом Міністерства оборони України від 14 лютого 2017 року № 94.
Суд апеляційної інстанції, знаючи про існування чинних наказів Міністерства оборони України від 27 січня 2016 року № 44 (v0044322-16) "Про особливості витати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році" від 9 лютого 2017 року № 88 "Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2017 рік", на підставі яких премія окремим військовослужбовцям, сплачується відповідачем добровільно в розмірі 350 - 450 відсотків, не звернув уваги на клопотання вийти за межи позовних вимог та не застосував необхідні норми права з метою повного та ефективного захисту порушених відповідачем прав.
Суди попередніх інстанцій порушили по відношенні до позивача вимоги статтей 8, 55 Конституції України та підпункту 1 пункту З статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: не захистили його конституційні права, свободи і інтереси, чим порушили верховенство права правової держави України.
Heзаконно не визнали протиправною бездіяльність відповідача про необхідність проведення перерахунку пенсії та підготовки списку за формою згідно додатку 1 постанови Kабінету Mіністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (45-2008-п) , на підставі наказу Міністерства оборони України від 14 лютого 2017 року № 94 (z0327-17) ; незаконно не зобов'язали відповідача, виконати постанову Kабінету Mіністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 в зв'язку з виданням наказу № 94 від 27 листопада 2013 року "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів і наукових установ Збройних Сил України"; проігнорували висновок правової експертизи проведеної Міністерством юстиції України від 27 жовтня 2017 року № 4171/4-25359/101 щодо наказу Міністерства оборони України від 14 лютого 2017 року № 94.
8. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області подано заперечення на касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 21 листопада 2017 року та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 18 грудня 2017 року, в яких воно просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані рішення - без змін.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
9. Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) .
Стаття 63. Перерахунок раніше призначених пенсій
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
10. Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) , затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (45-2008-п) .
1. Перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
2. На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
3. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції
11. Чинним законодавством України визначено порядок здійснення перерахунку пенсій, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) , якими встановлено чіткий порядок здійснення перерахунку пенсії.
12. Судами встановлено, що Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) визначена наступна послідовність дій: Міноборони повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки.
13. Водночас, судами надано оцінку факту недотримання визначеної вказаним Порядком процедури, оскільки Міністерство оборони України не повідомило Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення, який в свою чергу не повідомив відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України, а тому Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, яке діє на підставі, в межах повноважень та у спосіб, встановлений Конституцією та законами України, не мало підстав для складання списків та передачу їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій та проводити перерахунок пенсії.
14. Відповідно до частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Особа має право звернутись до адміністративного суду з позовом у разі, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача (суб'єкта владних повноважень) порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Обставини дійсного (фактичного) порушення відповідачем прав, свобод чи інтересів має довести належними та допустимими доказами саме позивач.
Задоволенню в адміністративному судочинстві підлягають лише ті вимоги, які відновлюють порушені права чи інтереси особи в сфері публічно-правових відносин.
В розумінні Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) захист прав, свобод та інтересів осіб завжди є наступним, тобто передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.
Отже, право на судовий захист має лише та особа, яка є суб'єктом (носієм) порушених прав, свобод чи інтересів. Тож для того, щоб особі було надано судовий захист, суд встановлює, чи особа дійсно має порушене право, свободу чи інтерес, і це право, свобода чи інтерес порушені відповідачем.
Враховуючи вимоги Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) , особа повинна довести факт порушення її прав чи охоронюваних законом інтересів оскаржуваним рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень.
Визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень можливе лише за позовом особи, право або законний інтерес якої порушені цим рішенням.
15. З огляду на вищевикладене, у справі, за якою розглядається дана касаційна скарга, насамперед підлягає встановленню факт порушення прав чи охоронюваних законом інтересів позивача саме з боку Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
16. Враховуючи, що позивачем не надано суду доказів та з матеріалів справи не убачається, що діями (бездіяльністю) саме Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області порушені його права, свободи чи інтереси в публічно-правових відносинах, колегія суддів приходить до висновку про безпідставність позовних вимог.
17. Виходячи з наведених обставин та вимог закону, висновок судів першої та апеляційної інстанцій про відсутність підстав для визнання неправомірними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії та зобов'язання скласти список на ім'я позивача за формою визначеною з додатком 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (45-2008-п) , направити список до Сумського обласного військового комісаріату для складання довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії на підставі наказу Міністерства оборони України від 14 лютого 2017 року та з врахуванням вимог Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення" від 15 липня 2015 року № 614-VIII (614-19) провести перерахунок пенсії з 1 вересня 2008 року.
18. За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки судів щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
19. З огляду на відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв'язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу ОСОБА_5 залишити без задоволення, постанову Фрунзенського районного суду м. Харкова від 14 листопада 2017 року та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2018 року - без змін.
Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач
Судді:
Н. В. Коваленко
Я. О. Берназюк
М. І. Гриців