Верховний Суд
ПОСТАНОВА
Іменем України
03 квітня 2018 року
Київ
справа №522/2353/17
адміністративне провадження №К/9901/38754/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Бучик А.Ю.,
суддів: Гімона М.М., Мороз Л.Л.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду в складі колегії суддів: Шляхтицького О.І., Запорожана Д.В., Романішина В.Л. від 27.09.2017 у справі №522/2353/17 за позовом ОСОБА_2 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі, Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
УСТАНОВИВ:
У лютому 2017 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати дії Головного управління ДФС в Одеській області протиправними; зобов'язати Головне управління ДФС в Одеській області надати Центральному об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України в м. Одесі інформацію про заробітну плату позивача зі всіма складовими заробітної плати (у т.ч. матеріальна допомога та інші) працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з урахуванням виплачених сум без обмеження максимального розміру пенсії; визнати дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фону України в м. Одесі щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії позивача відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія-протиправними; зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фону України в м. Одесі здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.12.2015 року, зі всіма складовими заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з урахуванням виплачених сум без обмеження максимального розміру пенсії.
Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 01 червня 2017 року визнано дії Головного управління ДФС в Одеській області - протиправними.
Зобов'язано Головне управління ДФС в Одеській області надати Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі інформацію про заробітну плату ОСОБА_2 зі всіма складовими заробітної плати (у т. ч. матеріальна допомога та інші) працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нараховані та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з урахуванням виплачених сум без обмеження максимального розміру пенсії.
Визнано дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої призначена пенсія - протиправними.
Зобов'язано Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 01.12.2016 р., із всіма складовими заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з урахуванням виплачених сум без обмеження максимального розміру пенсії.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 27 вересня 2017 року постанову Приморського районного суду м. Одеси від 01 червня 2017 року у справі № 522/2353/17 - скасовано. Ухвалено нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
У касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі постанову суду першої інстанції.
Касаційну скаргу обґрунтовано тим, що позивач отримує пенсію, призначену на підставі статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ "Про державну службу". В результаті збільшення посадового окладу після набрання чинності Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року (889-19) , фактично збільшився загальний розмір заробітної плати державного службовця, а тому позивач звернулася до ГУ ДФС в Одеській області з заявою про видачу довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії та до Центрального ОУПФ в м. Одесі із заявою про перерахунок пенсії. Вважає, що має право на отримання запитуваної довідки.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 25 жовтня 2017 року відкрито касаційне провадження за вищевказаною скаргою.
Справу передано до Верховного Суду.
Заслухавши суддю - доповідача, колегія суддів прийшла до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Судами встановлено, що позивач на посаді заступника начальника управління -начальника відділу місцевих ресурсних рентних та неподаткових платежів управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДФС в Одеській області. Перебуває на обліку у Центральному ОУПФ та отримує пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про державну службу" (3723-12) .
У жовтні 2016 року позивач звернувся з заявою до Головного управління ДФС в Одеській області про надання інформації про заробітну плату для перерахунку пенсії державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію станом на 01.12.2015 року та на 01.05.2016 року з урахуванням останнього підвищення посадових окладів державним службовцям за цими посадами.
17.10.2016 року ГУ ДФС в Одеській області надано відповідь, в якій відмовлено в надані інформації з посиланням на роз'яснення, надані в листі Міністерства соціальної політики України від 08.08.2016 року № 11586/О14-16/039, пенсії призначені згідно із ЗУ "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-Х11 (3723-12) , перераховується тільки у випадку, якщо складові пенсійної виплати (надбавки, підвищення, доплати тощо) визначаються залежно від розміру прожиткового мінімуму".
25 листопада 2016 року позивач звернувся до ГУ Державної фіскальної служби України, про надання довідки-інформації про заробітну плату державного службовця з якої була призначена пенсія, для проведення перерахунку призначеної пенсії.
22.12.2016 року відповіддю від ДФСУ повідомив, що у зв'язку з тим що після 01.12.2015 року КМУ не визначено умови та порядок перерахунку призначених державним службовцям пенсій, підстави для видачі довідок-інформації про заробітну плату форму якої затверджено ПППФ України № 15-1 від 04.09.2013 року у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати відповідно до постанови № 1013 (1013-2015-п) ПКМУ № 292 від 06.04.2016 року (292-2016-п) - відсутні та після 01.06.2015 року пенсії не перераховуються.
25.11.2016 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про проведення перерахунку пенсії.
13.12.2016 року отримано відповідь від ПФУ у Приморському районі м. Одеси, лист № 685/З-11, в якому повідомлено: "згідно п.5 Прикінцеві положення ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 року № 213-Х11 (213-19) з 01.06.2015 року скасовано норми забезпечення осіб, яким пенсії визначаються відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року (3723-12) № 3723-Х11.
Позивач, вважаючи таку відмову протиправною, звернулась з даним позовом до суду.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд апеляційної інстанції виходив з того, що норми, які визначали порядок затвердження довідки для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям та її форму, на час звернення позивача до відповідача втратили чинність. Також на дату звернення за перерахунком Законом не передбачено проведення перерахунку раніше призначеної пенсії державним службовцям.
Дослідивши спірні правовідносини, колегія суддів зазначає наступне.
Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01 травня 2016 року визначалися Законом України "Про державну службу" №3723-ХІІ (3723-12) .
Частина перша статті 37-1 зазначеного Закону у редакції, чинній до 01 січня 2015 року, передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Проте, 01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (76-19) (далі Закон № 76-VIII (76-19) ), яким, зокрема, статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям після 01 січня 2015 року делегував Уряду.
Правове регулювання Урядом зазначеного питання у період з 01 січня по 01 грудня 2015 року знайшло своє відображення у пунктах 4, 5 Постанови Кабінету Міністрів України №865 (865-2000-п) , за змістом яких підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця було передумовою для перерахунку пенсії.
Так, за правилами пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України №865 (865-2000-п) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом № 3723-ХІІ (3723-12) , визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" (1013-2015-п) , якою підвищено розміри заробітку працюючих державних службовців та яка відповідно до її пункту 6 застосовується з 01 грудня 2015 року, пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України № 865 (865-2000-п) виключено, а пункт 5 викладено в такій редакції: "форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики".
Положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, постанова Кабінету Міністрів України №1013 (1013-2015-п) не містить.
Отже, з 1 грудня 2015 року по 1 травня 2016 року чинне законодавство, яке регламентувало пенсійне забезпечення державних службовців, підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців не визначало як підставу для перерахунку пенсій, призначених за статтею 37 Закону № 3723-ХІІ. При цьому чинна у зазначений період редакція статті 37-1 Закону № 3723-ХІІ не визначала передумов перерахунку пенсій, а лише відносила вирішення такого питання до компетенції Кабінету Міністрів України.
У ході реформування системи державного управління 10 грудня 2015 року прийнято новий закон, який регулює відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, Закон №889-VIII (889-19) .
З 01 травня 2016 року набув чинності Закон України "Про державну службу" №889-VIII від 10 грудня 2015 року (889-19) , а положення Закону № 3723-XII (3723-12) втратили чинність, в тому числі норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців (крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону №889-VIII (889-19) ).
Натомість, у статті 90 Закону №889-VIII закріплено правило, за яким пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV (1058-15) , стаття 42 якого визначає підстави перерахунку призначених пенсій, підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців до яких не віднесено.
Посилання позивача на порушення статті 22 Конституції України у зв'язку зі зміною правого регулювання спірних правовідносин є безпідставними, адже ані Закон №76-VIII (76-19) , яким, зокрема, статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладено у новій редакції, ані стаття 90 Закону №889-VIII, не визнані неконституційними Конституційним Судом України, який до того ж у Рішенні від 26 грудня 2011 року №20-рп/2011 (v020p710-11) вказав, що одним із визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
З урахуванням такого елемента принципу верховенства права, як пропорційність (розмірність) Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними, а оскільки держава зобов'язана регулювати економічні процеси, встановлювати й застосовувати справедливі та ефективні форми перерозподілу суспільного доходу з метою забезпечення добробуту всіх громадян, то механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження справедливого балансу між інтересами окремих осіб і інтересами всього суспільства. При цьому зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Оскільки законодавством, чинним на час звернення позивача за перерахунком пенсії, не передбачено можливість її перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, у відповідача не було правових підстав для здійснення такого перерахунку.
Стосовно видачі довідки колегія суддів зазначає наступне.
Згідно п. 5 Порядку обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 (865-2000-п) (в редакції до 01.12.2015 року) перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Проте постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" (1013-2015-п) до Постанови № 865 (865-2000-п) внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015, а саме виключено п.4, а п.5 викладено в новій редакції: "Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики".
Форма вказаної довідки виключена згідно із змінами, внесеними постановою правління Пенсійного фонду України від 04 липня 2016 року № 15-2 (z1020-16) . Відповідно до пункту 3 постанови правління Пенсійного фонду України від 04 липня 2016 року № 15-2 (z1020-16) вона набирає чинності з дня її офіційного опублікування, яке мало місце 02 вересня 2016 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі викладеного колегія суддів погоджується з висновками суду апеляційної інстанції, що у ГУ ДФС в Одеській області відсутній обов'язок у видачі запитуваної довідки, оскільки відповідна форма не затверджена, а підстави для перерахунку пенсії у Центрального ОУПФ в м. Одесі відсутні.
Відповідно до ч. 1 ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 343, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 27 вересня 2017 року - без змін.
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
Судді Верховного Суду
А.Ю. Бучик
М.М. Гімон
Л.Л. Мороз