Верховний Суд
ПОСТАНОВА
Іменем України
15 березня 2018 року
Київ
справа №440/1130/16-а
адміністративне провадження №К/9901/34169/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Мороз Л.Л.,
суддів: Бучик А.Ю., Гімона М.М.,
розглянувши у порядку попереднього розгляду у касаційній інстанції адміністративну справу № 440/1130/16-а
за позовом ОСОБА_1 до Бродівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Бродівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду, прийняту 14 серпня 2017 року у складі колегії суддів: головуючого - Пліша М.А., суддів Шинкар Т.І., Большакової О.О.,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулася в суд першої інстанції з адміністративним позовом до Бродівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області в якому просила визнати дії відповідача щодо не включення до середньомісячного заробітку державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань при відмові в здійсненні перерахунку пенсії протиправними; зобов'язати відповідача перерахувати розмір призначеної їй пенсії з 28 березня 2014 року у розмірі 80 відсотків суми заробітної плати, з урахуванням інших видів виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, на які нараховано та утримано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та проводити її виплату в такому розмірі в подальшому.
Постановою Буського районного суду Львівської області від 25 травня 2017 року позов задоволено частково, визнано неправомірними дії Бродівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо не включення при розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати державного службовця та відмови в здійсненні перерахунку розміру пенсії протиправними. Зобов'язано Бродівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області перерахувати ОСОБА_1 розмір пенсії починаючи з дати подачі заяви до Пенсійного фонду України на перерахунок пенсії 17 вересня 2016 року у розмірі 80 відсотків суми заробітної плати з врахуванням інших виплат: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, на які нараховано та утримано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. В решті позову відмовлено.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 14 серпня 2017 року вирішено: постанову Буського районного суду Львівської області від 25 травня 2017 року скасувати. Прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити частково. Визнати протиправними дії Бродівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо не включення при розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати державного службовця та відмови в здійсненні перерахунку розміру пенсії протиправними. Зобов'язати Бродівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 розмір пенсії з 01 вересня 2016 року у розмірі 80 відсотків суми заробітної плати з врахуванням інших виплат: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, на які нараховано та утримано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Як встановлено, з 28 березня 2014 року Управлінням Пенсійного фонду України в Буському районі Львівської області ОСОБА_1 призначено пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу".
17 серпня 2016 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця, включаючи матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та індексацію.
Згідно листа УПФУ у Буському районі Львівської області від 18 серпня 2016 року № 29/П-12 у перерахунку пенсії ОСОБА_1 відмовлено, з посиланням на те, що з 1 червня 2015 року згідно пункту Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року (213-19) № 213 у зв'язку з неприйняттям закону щодо призначення всіх пенсій, утому числі спеціальних, на загальних підставах, норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначається, зокрема, відповідно до Закону України "Про державну службу" втратили чинність. З 01 червня 2015 року пенсії, призначені до 01 червня 2015 року відповідно до Закону України "Про державну службу" не перераховуються.
Суди виходили з того, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, відповідач подав касаційну скаргу. Просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та відмовити у позові.
В обґрунтування своїх вимог заявник посилається на неправильне застосування судами норм матеріального та порушення норм процесуального права.
Заявник наполягає на відмові у задоволенні позову з тих підстав, що на час звернення позивача щодо перерахунку пенсії відповідні норми законодавства, які дають підстави для перерахунку, вже не діяли.
Суд, переглянувши судове рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, дійшов висновку про залишення скарги без задоволення, а рішення - без змін, оскільки відсутні підстави для його скасування.
Суд вважає правильними висновки суду апеляційної інстанції відносно того, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Так, в статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначаються виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, для обчислення пенсії включаються усі види оплати праці (виплат, доходу), на які нараховано збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Разом з тим, суд звертає увагу, що відповідач відмовив у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з інших підстав, а саме з тих, що на час звернення позивача щодо перерахунку пенсії відповідні норми законодавства, які дають підстави для перерахунку, вже не діяли.
Проте, підстави, з яких відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії не можна визнати обґрунтованими.
Дійсно, з 01 травня 2016 року набув чинності Закон України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" (889-19) , а положення Закону № 3723-XII (3723-12) втратили чинність, в тому числі норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців (крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII (889-19) ).
Разом з тим, у статті 90 Закону № 889-VIII закріплено правило, за яким пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV (1058-15) , стаття 42 якого визначає підстави перерахунку призначених пенсій.
Проте, спір у цій справі виник не щодо наявності чи відсутності у позивача права на черговий перерахунок пенсії, а щодо порушення законодавства про призначенні пенсії.
У цьому випадку, зобов'язання відповідача здійснити перерахунок використовується як спосіб відновлення порушеного права, у зв'язку з тим, що при призначенні пенсії ОСОБА_1 протиправно не було враховано усі види оплати праці (виплат, доходу), на які нараховано збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Допущені судом апеляційної інстанції не призвели до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим підстав для скасування рішення немає.
Касаційну скаргу належить залишити без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанції - без змін.
Керуючись статтями 343, 349, 350, 355, 356 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
Касаційну скаргу Бродівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області залишити без задоволення.
Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду, прийняту 14 серпня 2017 року у справі № 440/1130/16-а залишити без змін.
Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена.
Судді Верховного Суду
Л.Л. Мороз
М.М. Гімон
А.Ю. Бучик