Головуючий у 1 інстанції - Зінченко О.В.
Суддя-доповідач - Попов В.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 липня 2013 року справа №805/5634/13-а
приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Попова В.В.,
суддів Лях О.П., Нікуліна О.А.,
секретар Куленко О.Д.
за участю сторін : представника Фонду соціального захисту інвалідів Толмачової А.М., представника Державного підприємства "Донецька залізниця" Петренко О.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 червня 2013 р. у справі № 805/5634/13-а за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Державне підприємство "Донецька залізниця" про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2012 році та пені у загальному розмірі 14836751,57 грн.,-
В С Т А Н О В И В :
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 10 червня 2013 р. у справі № 805/5634/13-а у задоволенні адміністративного позову Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Державного підприємства "Донецька залізниця" про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2012 році та пені у загальному розмірі 14 836 751,57 грн., - відмовлено повністю.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, представник Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вищевказану постанову та постановити нове рішення, яким задовольнити її вимоги.
Мотивами апеляційної скарги особа, яка її подала, зазначає порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а також невідповідність висновків суду обставинам справи та неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач - Державне підприємство "Донецька залізниця" є юридичною особою, яка підпорядкована Державній адміністрації залізничного транспорту України "Укрзалізниця" Міністерства інфраструктури України. Зареєстрована виконавчим комітетом Донецької міської ради 18 травня 1998 року, код ЄДРПОУ 01074957.
Звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2012 рік форми № 10-ПІ, який поданий відповідачем позивачу, встановлено, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу становить 60 942 осіб (фактично за рік - 10 308 осіб), з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 2 113 осіб; кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" становить 2 438 осіб (фактично за рік - 412 осіб) (том 1 арк. справи 8).
Колегія суддів зазначає, що ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні " встановлено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Крім того, у частині 4 статті 15 Закону України "Про залізничний транспорт", норми якого є переважними для організацій і підприємств залізничного транспорту, до яких належить ДП "Донецька залізниця", встановлено, що створення робочих місць для працевлаштування інвалідів проводиться підприємствами та організаціями залізничного транспорту загального користування в розмірі чотирьох відсотків від числа працівників, зайнятих у підсобно-допоміжних роботах.
Відповідно до статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в України" підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Разом з тим, у постанові судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 22 грудня 2009 року у справі № 21-2151во09 викладено висновок про те, що нарахування адміністративно господарських санкцій за незайняті інвалідами робочі місця є заходом впливу до правопорушника у сфері господарювання у зв'язку зі скоєнням правопорушення. Такі санкції не можуть застосовуватися у разі відсутності необхідної кількості працевлаштованих інвалідів, якщо при цьому суб'єкт господарювання вжив усіх передбачених Законом № 875-ХІІ (875-12)
заходів для працевлаштування останніх, тобто, коли у його діях відсутній склад правопорушення.
Як вбачається із матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, відповідачем, а також його структурними підрозділами і філіями, кількість яких складає 158 одиниць, до центрів зайнятості кожного місяця протягом 2012 року надавались звіти за формою 3-ПН про наявність вакансій для інвалідів, що підтверджується довідками центрів зайнятості про підтвердження надання звітності. Дана інформація розміщувалася на інформаційних дошках у центрах зайнятості. Також відповідачем на адресу Управління праці та соціального захисту населення направлялись листи про направлення громадян до відокремлених підрозділів ДП "Донецька залізниця", яким у відповідності до чинного законодавства встановлена інвалідність для укомплектовування робочих місць. За наслідками здійснених заходів протягом 2012 року відповідачем працевлаштовувалися інваліди, про що свідчать звіти за формою 5-ПН про прийнятих працівників та довідки до акту огляду МСЕК (том 1 арк. справи 56-250, том 2 арк. справи 1-250, том 3 арк. справи 1-250, том 4 арк. справи 1-250, том 5 арк. справи 1-250, том 6 арк. справи 1-208, том 7 арк. справи 1-250, том 8 арк. справи 1-250, том 9 арк. справи 1-250, том 10 арк. справи 1-84).
Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідачем було вжито усіх передбачених Законом заходів для працевлаштування інвалідів, а тому підстави для застосування до нього санкцій за незайняті інвалідами робочі місця, відсутні.
Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановив обставини справи, та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються, підстави для скасування постановленого по справі судового рішення відсутні.
Керуючись ст.ст. 185, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 червня 2013 р. у справі № 805/5634/13-а - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Ухвала в повному обсязі складена та підписана колегією суддів 31.07.2013 р.
Колегія суддів : В.В. Попов
О.П.Лях
О.А.Нікулін