СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
Справа № 801/4050/13-а
29.07.13 м. Севастополь
|
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Цикуренка А.С.,
суддів Санакоєвої М.А.,
Дудкіної Т.М.
секретар судового засідання Бражникова Ю.В.
за участю сторін:
представник позивача, Публічного акціонерного товариства "Міжнародний аеропорт "Сімферополь"- Шульга Ольга Анатоліївна, довіреність № 01.05.31 від 26.03.13
представник відповідача, Кримського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - Петрова Яна Сергіївна, довіреність № 04 від 02.01.13
представник відповідача, Кримського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - Ніколаішвілі Вероніка Яківна, довіреність № 06 від 20.03.13р.
розглянувши матеріали справи № 801/4050/13-а за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства "Міжнародний аеропорт "Сімферополь" на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Євдокімова О.О. ) від 20.05.13
за позовом Публічного акціонерного товариства "Міжнародний аеропорт "Сімферополь" (проща Аеропорту, 15,Аерофлотський,Сімферополь, Автономна Республіка Крим,95491)
до Кримського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (вул. Севастопольська, 43 Б, Сімферополь, Автономна Республіка Крим,95013)
про визнання протиправною та скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 20.05.13р. відмовлено у задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства " Міжнародний аеропорт "Сімферополь" до Кримського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування постанови.
Не погодившись з даною постановою суду, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 20.05.13 та прийняти нове рішення по справі.
Представник позивача у судовому засіданні наполягав на задоволенні апеляційної скарги, скасуванні по Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 20.05.13р. та прийнятті нового рішення.
Представники відповідача у судовому засіданні проти апеляційної скарги заперечували та просили залишити постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 20.05.13р. без змін.
На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, а також неповно з'ясовані обставини, що мають істотне значення для справи.
Публічне акціонерне товариство "Міжнародний аеропорт "Сімферополь" (далі - позивач, ПАТ "Міжнародний аеропорт "Сімферополь") звернулось до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Кримського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 26.11.2012 року № 332-КР-1-Е.
Публічне акціонерне товариство "Міжнародний аеропорт "Сімферополь" (ЄДРПОУ 01130621) зареєстровано 04.02.2008р. Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим за адресою місцезнаходження: площа Аеропорту, буд. 15, смт. Аерофлотський, м. Сімферополь, АР Крим, 95491, про що свідчить довідка з Єдиного реєстру підприємств та організацій України. (а.с.9, 10)
Кримське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку здійснює свою діяльність на підставі Положення про Кримське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яке затверджене рішенням НКЦПФР №215 від 31.01.2012 та керується у своїй діяльності Конституцією України (254к/96-ВР)
, Законами України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" від 30.10.1996 №448/96-ВР (448/96-ВР)
, "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.2006 № 3480- ІV (3480-15)
(до 12.05.2006 був чинний Закон України "Про цінні папери та фондову біржу" від 18.06.1991 №1201- XII (1201-12)
), "Про національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в України" від 10.12.1997 №710/97-ВР (710/97-ВР)
, "Про акціонерні товариства" (514-17)
, "Про фінансові послуги та державне регулювання ринку фінансових послуг" (2664-14)
, "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом або фінансування тероризму" (249-15)
та іншими законодавчими актами в межах повноважень, що визначені рішеннями Комісії.
Відповідно до зазначеного Положення основними завданнями Кримського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є: забезпечення в Автономній республіці Крим та місті Севастополі державного регулювання та контролю емісією і обігом цінних паперів та похідних (деривативів), додержання вимог законодавства в цій сфері; захист прав інвесторів шляхом здійснення заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів та законодавства про акціонерні товариства, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень; забезпечення в Автономній республіці Крим та місті Севастополі державного регулювання та контролю за діяльністю емітентів цінних паперів, професійних учасників ринку цінних паперів та у сфері спільного інвестування в межах повноважень, визначених Комісією, та інші завдання які покладені на нього.
Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначає Закон України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" від 30.10.1996 року № 448/96-ВР (448/96-ВР)
(далі Закон України № 448/96).
Згідно зі ст.6 Закону України № 448/96 Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку складається з Комісії як колегіального органу та центрального апарату. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Основні завдання Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку визначені у п.4 ч.1 ст.7 Закону України № 448/96, до них, зокрема відноситься захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.
Відносини, що виникають під час розміщення, обігу цінних паперів і провадження професійної діяльності на фондовому ринку, з метою забезпечення відкритості та ефективності функціонування фондового ринку врегульовані Законом України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.2006 № 3480-ІV (3480-15)
(далі - Закон № 3480).
Згідно з ч. 1 ст. 2 вказаного Закону № 3480 фондовий ринок (ринок цінних паперів) - сукупність учасників фондового ринку та правовідносин між ними щодо розміщення, обігу та обліку цінних паперів і похідних (деривативів).
Учасниками фондового ринку є емітенти або особи, що видали неемісійні цінні папери, інвестори в цінні папери, інституційні інвестори, професійні учасники фондового ринку, об'єднання професійних учасників фондового ринку, у тому числі саморегулівні організації професійних учасників фондового ринку. Емітент - це юридична особа, Автономна Республіка Крим або міські ради, а також держава в особі уповноважених нею органів державної влади, яка від свого імені розміщує емісійні цінні папери та бере на себе зобов'язання за ними перед їх власниками. (ч. 2 ст. 2 Закону № 3480)
Частина 1 статті 39 Закону №3480 визначає вимоги до розкриття інформації на фондовому ринку які повинні здійснюватися емітентами цінних паперів шляхом: розміщення її в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати інформацію відповідно до вимог, в обсязі та строки, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Особлива інформація про емітента - інформація, до якої належать відомості про: прийняття рішення про розміщення цінних паперів на суму, що перевищує 25 відсотків статутного капіталу; прийняття рішення про викуп власних акцій, крім акцій корпоративних інвестиційних фондів інтервального та відкритого типу; факти лістингу/делістингу цінних паперів на фондовій біржі; отримання позики або кредиту на суму, що перевищує 25 відсотків активів емітента; зміну складу посадових осіб емітента; зміну власників акцій, яким належить 10 і більше відсотків голосуючих акцій; рішення емітента про утворення, припинення його філій, представництв; рішення вищого органу емітента про зменшення статутного капіталу; порушення справи про банкрутство емітента, винесення ухвали про його санацію; рішення вищого органу емітента або суду про припинення або банкрутство емітента. (ст. 41 Закону № 3480)
Строки, порядок і форми розкриття особливої інформації про емітента та додаткових відомостей, що містяться у такій інформації, встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Особлива інформація про емітента є відкритою і в обсязі, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, підлягає оприлюдненню емітентом шляхом: розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку встановлює додаткові вимоги до розкриття особливої інформації про емітента та вживає заходів щодо її розкриття.
Склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регулярної, особливої інформації та інформації про іпотечні цінні папери, сертифікати фонду операцій з нерухомістю та інформації в повідомленні про проведення загальних зборів емітентами цінних паперів та подання її до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку врегульоване Положенням про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 19.12.2006 № 1591 Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.02.2007 за № 97/13364 (z0097-07)
(далі - Положення).
Відповідно до п.1 глави 3 Положення розкриття особливої інформації має здійснюватись шляхом оприлюднення у стрічці новин, опублікування в офіційному друкованому виданні, розміщення на сторінці в мережі Інтернет та подання до Комісії.
Розкриття особливої інформації здійснюється у такі строки: у стрічці новин - протягом одного робочого дня після дати вчинення дії, але не пізніше 10.00 години другого робочого дня після дати вчинення дії; в офіційному друкованому виданні - протягом п'яти робочих днів після дати вчинення дії; подання до Комісії - протягом десяти робочих днів після дати вчинення дії.
Єдиний порядок та строки розгляду Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів визначений Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затвердженими рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2007 № 2272 (z0120-08)
, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 12.02.2008 № 120/14811 (z0120-08)
(в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних взаємовідносин) (далі - Правила).
06.11.2012 року відповідачем прийнято Постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, якою запропоновано керівнику позивача з'явитися до відповідача для підписання акту про правопорушення на ринку цінних паперів та надання письмових пояснень 16.11.2012 о 10 год. 00 хв. Прийняття Постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів обґрунтовано достатністю зібраних даних, які вказують на наявні ознаки правопорушення діючого законодавства з боку позивача. (а.с.11)
Зазначена постанова отримана позивачем 09.11.2012, про що свідчить штамп вхідної кореспонденції позивача. (а.с.11)
Відповідно до п. 2, 4, 9 Розділу IV Правил, уповноваженою особою про вчинення правопорушення складається акт про правопорушення на ринку цінних паперів. Акт про правопорушення на ринку цінних паперів складається та підписується не пізніше 15 робочих днів з дати винесення постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів. Акти про правопорушення на ринку цінних паперів у межах наданих повноважень мають право складати: Голова Комісії, члени Комісії, директори департаментів, начальники управлінь, начальники відділів, інші працівники центрального апарату Комісії; начальники територіальних органів Комісії, їх заступники, начальники відділів, інші працівники територіальних органів Комісії. Один примірник акта про правопорушення на ринку цінних паперів після підписання надається керівнику або представнику юридичної особи, щодо якої його складено. У разі неявки керівника або представника юридичної особи на підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів один примірник акта не пізніше наступного робочого дня надсилається юридичній особі.
16.11.2012 відповідачем складено Акт про правопорушення на ринку цінних паперів №352-КР-1-Е у двох примірниках, один з яких залишився у відповідача, а другий у позивача. Представник позивача прибув на підписання акту, та надав письмові пояснення. (а.с.12, 13)
Відповідно до п.6 ч.1 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" за нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Враховуючи вище викладене на підставі порушення позивачем законодавства про цінні папери, а саме не опублікування позивачем в одному із офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Комісії особливої інформації з відомостями про звільнення начальника управління бухгалтерського обліку - головного бухгалтера ОСОБА_8, відповідно до терміну встановленому п. 1 глави 3 Положення, яка розкривається згідно ст. 41 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", відповідачем прийнято постанову від 26.11.2012 № 332-КР-1-Е про накладання санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, якою до позивача застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу розміром 100 неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян, що складає 1700,00 гривень, яка отримана позивачем 26.11.2012р. (а.с.14)
Позивач не погодившись із постановою про накладання санкції про правопорушення на ринку цінних паперів № 332-КР-1-Е оскаржив її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (а.с.15-17). Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку розглянула скаргу товариства та прийняла рішення № 304 від 28.02.2013, яким залишила постанову про накладання санкцій про правопорушення на ринку цінних паперів № 332-КР-1- Е - без змін, а скаргу товариства - без задоволення. (а.с.20-22)
Відповідно до п. 14 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідно до п.п.8 п.6 Положення про Кримське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яке затверджене рішенням НКЦПФР № 215 від 31.01.2012, Управління має право накладати на юридичних та фізичних осіб, винних у порушенні законодавства про цінні папери, адміністративні стягнення, а також штрафи та інші стягнення в межах повноважень наданих Комісією.
Згідно з ч. 2 ст. 12 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" санкції застосовуються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення.
У відповідності до ч. 6 зазначеної статті юридична особа може бути притягнута до відповідальності за вчинення правопорушення на ринку цінних паперів не пізніше трьох років з дня його вчинення незалежно від санкції.
Сумуючи наведені норми законодавства, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що постанову від 26.11.2012 № 332-КР-1-Е відповідачем прийнято в межах наданих повноважень.
Заявник апеляційної скарги наполягає на тому, що головний бухгалтер, як посадова особа товариства не вказана ані в Законі України "Про акціонерні товариства" (514-17)
ані в Господарському кодексі України (436-15)
, також вказує, що інформація про звільнення начальника управління бухгалтерського обліку - головного бухгалтера -ОСОБА_8 опублікована в Відомостях Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку після отримання усної консультації по телефону у представника відповідача 24.10.2012. (а.с.57)
Щодо наведеного судова колегія зазначає наступне.
Заявник апеляційної скарги наполягає, що посада головного бухгалтера не відноситься до посадових осіб товариства тому дії з призначення або звільнення з посади головного бухгалтера не відноситься до виникнення особливої інформації про зміну складу посадових осіб емітента.
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку у роз'яснені "Щодо застосування статті 41 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" та п. 6 глави 2 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року № 1591 (z0097-07)
та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2007 року за № 97/13364 (z0097-07)
, в частині визначення кола посадових осіб, інформація щодо яких підлягає розкриттю" від 25.04.208 року № 4, вказує, що емітенти цінних паперів зобов'язані відповідно до п. 1 глави 3 Положення №1591 (z0097-07)
розкривати особливу інформацію про зміну складу посадових осіб емітента, зокрема про звільнення або призначення головного бухгалтера емітента.
До інформації про зміну складу посадових осіб емітента належить інформація про звільнення або призначення голови та членів наглядової ради, виконавчого органу, ревізійної комісії, ревізора акціонерного товариства, головного бухгалтера, а також голови та членів іншого органу товариства, якщо утворення такого органу передбачено статутом товариства. Емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати особливу інформацію про зміну складу посадових осіб також у разі призначення або звільнення осіб, що виконують обов'язки посадових осіб емітента тимчасово (крім випадків, коли призначення особи виконуючою обов'язки пов'язане з відпусткою, відрядженням, хворобою посадової особи, яка безпосередньо займає відповідну посаду). (п. 6 гл.2 розд.II Положення №1591 (z0097-07)
)
Датою вчинення дії вважається дата прийняття рішення відповідним органом управління емітента щодо зміни складу посадових осіб емітента.
Особлива інформація про звільнення 20.08.2012р. з посади начальника управління бухгалтерського обліку - головного бухгалтера ОСОБА_8 подана до Кримського територіального управління НКЦПФР лише 29.10.2012р. вх. №1841, а повинна бути подана не пізніше 04.09.2012р..
Згідно наданої інформації повідомлення про зміни у складі посадових осіб емітента було опубліковано в офіційному друкованому виданні Комісії "Відомості Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку" від 24.10.2012 №203, а повинно бути опубліковано до 28.08.2012р..
Враховуючи, що законодавством чітко визначено термін, у якій емітент повинен опубліковувати, розміщати та подавати до Комісії особливу інформацію, особлива інформація, яка опублікована з порушенням терміну встановленому чинним законодавством, вважається не опублікованою.
Сумуючи вище викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 332-КР-1-Е від 26.11.2012 прийнята правомірно, з урахуванням усіх обставин та на підставі чинного законодавства.
Правова оцінка, яку суд першої інстанції дав обставинам справи, не суперечить вимогам матеріального права, а доводи апеляційної скарги щодо їх неправильного застосування є необґрунтованими.
Судове рішення є законним і обґрунтованим та не може бути скасовано з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 198 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін. У ст. 200 КАС України наведені підстави для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
У зв'язку з чим колегія судів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, що є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови без змін.
Керуючись статтями 195, 198, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Міжнародний аеропорт "Сімферополь" залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 20.05.13р. по справі № 801/4050/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 05 серпня 2013 р.
Головуючий суддя
Судді
|
підпис А.С. Цикуренко
підпис М.А.Санакоєва
підпис Т.М. Дудкіна
|
З оригіналом згідно
Головуючий суддя А.С. Цикуренко