ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 листопада 2017 року м.Київ К/800/16065/17
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючий суддя Голяшкін О.В. (доповідач),
судді Мороз В.Ф.,
Швед Е.Ю.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України на постанову Менського районного суду Чернігівської області від 28 лютого 2017 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 13 квітня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Менському районі Чернігівської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2016 року ОСОБА_2 звернувся з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Менському районі Чернігівської області, в якому просив визнати протиправними дії відповідача та зобов'язання призначити пенсію за віком на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст.55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи з дати звернення за призначенням пенсії.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2; вважає відмову відповідача у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку неправомірною та такою, що порушує його право на належне пенсійне забезпечення.
Постановою Менського районного суду Чернігівської області від 28 лютого 2017 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 13 квітня 2017 року, позов задоволено; визнано незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в Менському районі Чернігівської області щодо відмови в призначенні позивачу державної пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років; зобов'язано відповідача призначити позивачу пенсію зі зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до п.1 ст.55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, з дня звернення за призначенням пенсії.
Рішення судів першої та апеляційної інстанцій мотивовані безпідставністю відмови у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судові рішення і закрити провадження у справі.
У касаційній скарзі відповідач зазначає, що документи, надані позивачем для призначення пенсії, не містять відомостей про період виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та населені пункти.
Заперечення на касаційну скаргу не надходили.
Заслухавши доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судами попередніх інстанцій встановлено та із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 29 січня 1993 року.
Після досягнення 50-річного віку позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Менському районі Чернігівської області з заявою про призначення йому пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та подав відповідні документи.
Управління Пенсійного фонду України в Менському районі Чернігівської області листом від 09 листопада 2016 року №2122/03 повідомило позивача про відмову у призначенні пенсії у зв'язку з тим, що ним не подано документів, що відповідають вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 (z1566-05)
.
Відповідно до ст.55 Закону України Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Так, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, мають право на пільгову пенсію із зменшенням пенсійного віку на 10 років, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів - на 8 років, а учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року від 1 до 5 календарних днів мають право на пільгову пенсію із зменшенням пенсійного віку на 5 років.
Згідно ст.65 Закону України Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та Потерпілий від Чорнобильської катастрофи.
Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 (51-97-п)
затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, яким визначено, зокрема, правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, коло осіб, яким вони видаються.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 ( зареєстровано у Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (z1566-05)
), передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії за віком надаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи, та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, форма якої затверджена постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122.
Відповідно до пп.ґ п.7 Порядку № 22-1 (z1566-05)
до заяви про призначення пенсії за віком подаються посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм ст.55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи).
Судами попередніх інстанцій встановлено, що факт участі позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1, копією військового квитка серії МН №4087325, довідкою від 14 січня 1993 року №4/12 Менського районного військового комісаріату, архівною довідкою Галузевого державного архіву Міністерства оборони України, відповідно до якої у період з 03 червня 1986 року по 30 вересня 1986 року позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі військової частини 62008, а також почесними грамотами, якими позивача нагороджено командуванням військової частини 62008 за рішучі дії, працелюбність та організованість при виконанні робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та за добросовісне виконання обов'язків, високу якість і високі виробничі показники під час виконання урядового завдання з ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС.
Також, в архівній довідці від 20 липня 2016 року № 179/1/6923 Галузевого державного архіву Міністерства оборони України зазначено місцем дислокації частини за період з 05 червня 1986 року смт.Гоща 2 км на північ від с.Котов, з 07 червня 1986 року - с.Давидки. Вказано, що документи індивідуального обліку та фінансові документи військової частини до архіву не передавались. Зазначені обставини свідчать, що позивач фактично був позбавлений можливості подати відповідачу дані про те, у якому саме населеному пункті він приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Разом з цим, військова частина 62008 внесена до Переліку військових частин, установ, організацій і підприємств Міністерства оборони України, дислокованих (які дислокувалися) у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 08 вересня 1997 року № 322 (z0457-97)
, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07 жовтня 1997 року за № 457/2261 (z0457-97)
.
Крім того, с.Давидки внесено до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Української PCP від 23 липня 1991 року №106 Про організацію виконання постанови Верховної Ради Української PCP Про порядок введення в дію законів Української PCP Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи та Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Таким чином, встановлені судами обставини спростовують доводи відповідача, викладені в касаційній скарзі, щодо ненадання позивачем належних документів, які підтверджують участь останнього у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та дають право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку.
З урахуванням вищенаведеного суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку про наявність у позивача право на користування пільгами, встановленими Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема щодо призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку; відмова відповідача щодо призначення пенсії позивачу зі зменшенням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст.55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є протиправною.
Доводи касаційної скарги встановлених обставин справи та висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ч.1 ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України залишити без задоволення.
Постанову Менського районного суду Чернігівської області від 28 лютого 2017 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 13 квітня 2017 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, передбачених ст.ст. 237 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді