ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"14" листопада 2017 р. м. Київ К/800/28992/16
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Заїки М.М.,
суддів Загороднього А.Ф.,
Швеця В.В.,
та секретаря Малини Л.В., за участю представника Національної поліції України Тараненка О.В. та представника Департаменту захисту економіки Національної поліції України Чернятинської М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 липня 2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 12 жовтня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, третя особа - Департамент захисту економіки Національної поліції України, про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и л а:
У березні 2016 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, третя особа - Департамент захисту економіки Національної поліції України, в якому просив визнати протиправною відмову відповідачів у видачі йому довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії; зобов'язати відповідачів видати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, в якій зазначити види грошового забезпечення, а саме: розмір посадового окладу, розмір окладу за спеціальним званням та розмір надбавки за стаж служби з урахуванням рівнозначної посади в апараті Національної поліції України та спеціального звання відповідно до схеми співвідношення, визначеної Законом України Про Національну поліцію.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 липня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 12 жовтня 2016 року, в задоволенні позову ОСОБА_4 відмовлено.
У касаційній скарзі, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, позивач просить рішення судів першої та апеляційної інстанції скасувати, а справу направити на новий судовий розгляд.
Перевіривши доводи касаційної скарги та рішення судів першої та апеляційної інстанцій щодо правильності застосування ними норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30 грудня 2014 року № 2784 о/с на підставі підпункту б пункту 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (через хворобу), ОСОБА_4 звільнено з органів внутрішніх справ з 30 грудня 2014 року у запас Збройних Сил.
Відповідно до грошового атестату позивача № 2 від 26 січня 2015 року на момент його звільнення з Міністерства внутрішніх справ України з посади головного оперуповноваженого - інспектора Департаменту Державної служби боротьби з економічною злочинністю у нього був посадовий оклад 1300 грн, оклад за спеціальне звання (підполковник міліції) - 130 грн, розмір надбавки за вислугу років 35% - 500,5 грн.
На думку позивача, з 29 грудня 2015 року - з моменту набрання чинності Законом України Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей від 23 грудня 2015 року № 900-VIII, він має право на перерахунок пенсії, однак це право неможливо реалізувати, оскільки відповідачі відмовляють йому у видачі довідки про розмір грошового забезпечення.
Судами попередніх інстанцій також було встановлено, що ОСОБА_4 на адресу відповідачів неодноразово скеровувались запити на інформацію, у яких він просив: надати (надіслати) підписану та завірену печаткою довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, в якій зазначити такі дані: розмір посадового окладу, розмір окладу за спеціальним званням та розмір надбавки за стаж служби з урахуванням рівнозначної посади в апараті Національної поліції України та спеціального звання в поліції відповідно до схеми співвідношення, які визначені Законом України Про Національну поліцію; направити документи для перерахунку пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві; зазначену у пункті 1 довідку просив надіслати поштою з повідомленням про вручення у термін, встановлений Законом України Про доступ до публічної інформації.
За наслідком розгляду вказаних документів керівництвом Національної поліції України позивачу було повідомлено про те, що на даний час в Національній поліції України відсутні документи, які б врегульовували порядок визначення рівнозначних посад поліцейських по відношенню до посад працівників міліції. Разом з тим, на теперішній час опрацьовується питання про створення робочої групи з представників Міністерства внутрішніх справ, Національної поліції, Міністерства соціальної політики та Пенсійного фонду України, яка має провести роботу по встановленню відповідності посад колишніх працівників міліції до посад поліцейських, а також визначити структурний підрозділ, до функцій якого належатиме видача довідок при настанні обставин для перерахунку пенсій.
Вважаючи свої права порушеними, у зв'язку із ненаданням запитуваної ним довідки про розмір грошового забезпечення, ОСОБА_4 звернувся до суду із позовною заявою, в якій просив суд зобов'язати відповідачів надати йому таку довідку.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з рішенням якого погодився суд апеляційної інстанції, дійшов висновку, що позивачем не наведено, а судом не встановлено існування на момент виникнення спірних правовідносин, норми права, яка б на імперативному рівні зобов'язувала відповідача видавати за відповідною заявою довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а відтак відмова у її видачі, з урахуванням положень Порядку № 45 (45-2008-п) та статті 19 Конституції України, не може трактуватись як протиправна.
Проте колегія суддів з такими висновками судів попередніх інстанцій погодитись не може з огляду на наступне.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі та отримують пенсію за Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, визначено цим Законом.
Відповідно до статті 63 цього Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію зазначеного Закону. Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (45-2008-п) затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.
Згідно пунктом 5 цього Порядку для перерахунку пенсій враховується, зокрема, посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена (пункт 6 Порядку проведення перерахунку).
За правилами пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (z0135-07) , зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року № 135/13402 (z0135-07) , перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.
Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Перелік документів, які подаються при призначенні/перерахунку пенсій визначений в пункті 7 зазначеного Порядку. Серед інших документів, це, зокрема, грошовий атестат або довідка про розмір грошового забезпечення.
Згідно Закону України Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей від 23 грудня 2015 року № 900-VIII встановлено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Отже, новоприйнятим Законом на колишніх міліціонерів розповсюджені пенсійні гарантії встановлені для поліцейських.
Постановою Кабінету Міністрів України Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції від 11 листопада 2015 року № 988 встановлені конкретні розміри грошового забезпечення поліцейських.
Постановою Кабінету Міністрів України №988 затверджено: схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10 (пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України № 988 (988-2015-п) ).
Отже, у відповідача - Міністерства внутрішніх справ України не було законних підстав не реагувати на звернення позивача стосовно видачі довідки про розмір грошового забезпечення, а тому дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови у наданні такої довідки, колегія суддів вважає за необхідне визнати протиправними.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів дійшла висновку задовольнити позовну вимогу позивача в частині зобов'язання Міністерства внутрішніх справ України надати ОСОБА_4 довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 (988-2015-п) .
Зважаючи на те, що у справі не вимагається збирання або додаткової перевірки доказів, обставини справи встановлені судами повно і правильно, але допущено помилку в застосуванні норм матеріального права - рішення судів першої та апеляційної інстанції підлягають скасуванню з постановленням нового рішення про часткове задоволення позову ОСОБА_4
Керуючись ст.ст. 220, 221, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
п о с т а н о в и л а:
Касаційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити частково.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 липня 2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 12 жовтня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, третя особа - Департамент захисту економіки Національної поліції України, про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії - скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_4 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови у наданні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на запити ОСОБА_4.
Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України надати ОСОБА_4 довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції від 11 листопада 2015 року № 988 (988-2015-п) .
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова може бути переглянута Верховним Судом України у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (2747-15) .
Головуючий -
судді:
суддя М.М. Заїка
А.Ф. Загородній
В.В. Швець