Львівський апеляційний адміністративний суд
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.07.2013р. Справа № 3417/13/876
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді Левицької Н.Г.,
судді Обрізка І.М.,
судді Клюби В.В.,
за участю секретаря судового засідання Саламахи О.І.,
за участю представників:
апелянта (позивача у справі): Фостяк О.Я.,
відповідача у справі: Антощук Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові
апеляційну скаргу Представника приватного підприємства "Реал Авто" згідно довіреності - Алексеєнка Андрія Анатолійовича, м.Львів
на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 22.01.2013р. у справі № 2а-10538/12/1370
за позовом Приватного підприємства "Реал Авто", м.Львів
до Львівської митниці, м.Львів
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИВ:
14.12.2012р. приватне підприємство "Реал Авто" звернулось до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними та скасувати повідомлення-рішення від 01.11.2012р. № 88, від 01.11.2012р. № 89, винесені Львівською митницею.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 22.01.2013р. у позові відмовлено повністю.
Позивач: приватне підприємство "Реал Авто", з постановою суду першої інстанції не погодився, оскаржив її з мотивів безпідставності та неправильного застосування судом норм матеріального права, просив вказану постанову скасувати та прийняти нову, якою позов задоволити повністю.
У судовому засіданні Львівського апеляційного адміністративного суду 12.07.2013р. представник скаржника (позивача у справі) надав пояснення та підтримав доводи апеляційної скарги. Зокрема, позивач вказав на порушення відповідачем послідовності застосування методів визначення митної вартості та використання при визначенні останньої різних за характеристиками товарів і документів, що хоча і містять певну інформацію про подібні товари, однак, не можуть бути застосовані внаслідок значних відмінностей умов продажу такого товару.
Представник відповідача: Львівської митниці проти доводів скаржника заперечив, в усних поясненнях зазначив, що Львівська митниця мала правові підстави для визначення митної вартості ввезеного в Україну товару (мотоциклу Honda, Golding 1800) за методом визначення митної вартості з подібними (аналогічними) товарами, оскільки представлений декларантом контракт про вартість ввезеного мотоцикла вартістю 10000,00 євро не дає можливості підтвердити правильність задекларованої ним митної вартості товару, оскільки за відомостями бази даних Держмитслужби України митні оформлення подібних (аналогічних) товарів відбувались за вищою митною вартістю. Відповідач вважає, що саме листом офіційного дистриб'ютора торгової марки "Хонда" в Україні, яким є ТзОВ "Хонда Україна" підтверджено ціну заводу виробника на мотоцикл моделі Gold Wing Gl1800A, яка становила від 163160,00грн. до 163 225,00грн.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги та дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, у межах, визначених статтею 195 КАС України, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступних міркувань:
14.10.2011р. між фірмою "Trousdale Integro Limited" ("Продавець") та ПП "Реал Авто" ("Покупець") було укладено Контракт та Додаток до Контракту від 02.01.2012р. купівлі-продажу товарів, згідно якого Продавець зобов'язується поставити нові та бувші у використанні кузови до автомобілів та частини до них, вантажні та легкові автомобілі, мікроавтобуси та автобуси, причепи та напівпричепи, мотоцикли. Поставка здійснюється на умовах на умовах DAP - український кордон, згідно з правилами ІНКОТЕРМС за редакцією 2000р., за домовленістю сторін.
На умовах укладеного Контракту ПП "Реал Авто" придбало новий мотоцикл Honda Golding 1800, номер шасі JH2SC68LXCK001108, номер двигуна SC47Е5005579, двигун-бензин, об'єм 1832 см.3, колір - сірий, потужність-88 kw, рік випуску 2011, мод./рік 2012, місць включаючи водія 2, країна-виробник Японія. 20.01.2012 р. декларантом ПП "Реал Авто" в особі Бойко І.І. було ввезено зазначений мотоцикл.
У ВМД № 209150000/2012/000032 від 20.01.2012р. було заявлено митну вартість мотоциклу - 10000,00 євро (за ціною договору), що в перерахунку на день митного оформлення ставило 103156,31грн.
На підставі декларації ПП "Реал Авто" здійснено митне оформлення товару та сплатило митні платежі на загальну суму 37999,15грн. (10% ввізного мита - 10315,63грн., акцизний податок - 4157,61грн., ПДВ - 23525,91грн.). В подальшому Львівською митницею було проведено невиїзну документальну перевірку ПП "Реал Авто", про що складено Акт від 12.10.2012р. № 036/12/209000000/003744. Під час перевірки встановлено, що за період, максимально наближений до часу здійснення позивачем митного оформлення мотоцикла Honda Golding 1800, в базі даних Держмитслужби України наявні митні оформлення подібних (аналогічних) товарів із вищою вартістю. Львівською митницею було зроблено запити до офіційних дистриб'юторів торгової марки "Хонда" в Україні. Так, 02.10.2012р. ТзОВ "Арія Моторс" надало інформацію щодо роздрібної ціни на продукцію 2012р. згідно з діючим прайсом Gold Wing 1800 (ED) - 310400,00грн., Gold Wing (2ED) - 335500,00грн. 04.10.2012р. від ТзОВ "Хонда Україна" було отримано відповідь стосовно ціни від заводу виробника на мотоцикл моделі Gold Wing Gl 1880A (комплектації ED та 2Е), яка становила від 163160,00грн. до 163225,00грн.
Також Львівською митницею було проведено аналіз цінової інформації при визначенні митної вартості товарів, що переміщуються через кордон, та виявлено митні оформлення подібних (аналогічних) товарів з вищою ціною, а саме:
- мотоцикл "Honda Gold Wing" GL1800, новий, модель Gold Wing IGL1800; тип двигуна - бензиновий, з повітряним охолодженням; робочий об'єм двигуна 1832 см.3, календарний рік виготовлення 2011р., модельний рік виготовлення 2012р., торговельна марка - Honda; Виробник - "HONDA MOTOR GOLTD", країна виробництва Японія. Митна вартість даного мотоцикла становить 21850,00дол. США за шт., що станом на момент митного оформлення складає 16738,17 EUR.;
- мотоцикл "HONDA", модель - GOLD WING, новий, календарний рік виготовлення 2011р, модельний рік виготовлення 2012р, тип двигуна бензиновий, об'єм 1832см.3, потужність - 88kW, виробник: "Honda Motor CoLTD", країна виробництва Японія. Митна вартість даного мотоцикла становить 23200,00дол. США за шт., що станом на момент митного оформлення складає 17751,93 EUR.;
- мотоцикл новий, марка згідно з довідником HONDA, модель згідно з довідником GOLD WING GL1800, виробник "HONDA MOTOR CO LTD", країна Японія, тип двигуна бензиновий з робочим об'ємом циліндра 1832 см.3, календарний рік виготовлення 2011р., модельний рік виготовлення 2012р. Митна вартість даного мотоцикла становить - 23500,00дол. США за шт., що станом на момент митного оформлення складає 18477,75 EUR.
За результатами перевірки винесено повідомлення-рішення від 01.11.2012р. № 88 про нарахування ввізного мита всього 8688,56грн. (6950,85грн. - основний платіж, 1737,71грн. - штрафні санкції) та від 01.11.2012 р. № 89 про нарахування ПДВ всього 19114,84грн. (15291,87грн. - основний платіж, 3822,97грн. штрафні санкції).
Відповідно до вимог ст. 266 Митного кодексу України, що діяв на момент виникнення спірних правовідносин, основним методом визначення митної вартості є метод її визначення за ціною договору щодо товарів, які імпортуються (вартість операції). Якщо митна вартість не може бути визначена за вказаним методом, проводиться процедура консультацій між митним органом та декларантом з метою обґрунтованого вибору підстав для визначення митної вартості відповідно до вимог статей 268 і 269 цього Кодексу.
У ході таких консультацій митний орган та декларант можуть здійснити обмін наявною у кожного з них інформацією за умови додержання вимог щодо її конфіденційності. У разі неможливості визначення митної вартості товарів, які імпортуються в Україну, відповідно до вимог статей 268 і 269 цього Кодексу за основу може братися або ціна, за якою оцінювані ідентичні або подібні (аналогічні) товари були продані в Україні не пов'язаному з продавцем покупцю відповідно до вимог статті 271, або обчислена відповідно до вимог статті 272 цього Кодексу вартість товарів. При цьому, кожний наступний метод застосовується, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу. Водночас як в акті перевірки від 12.10.2012р. № 036/12/209000000/0037443948 так і в довідці про результати перевірки від 02.10.2012р., відповідачем здійснюється посилання на ч.1 ст. 269 Митного кодексу України від 11.07.2002р., згідно з якою у разі якщо митна вартість імпортованих товарів не може бути визначена згідно з положеннями статей 267 та 268 цього Кодексу, за митну вартість береться вартість операції з подібними (аналогічними) товарами, які продаються на експорт в Україну і час експорту яких збігається з часом експорту оцінюваних товарів або є максимально наближеним до нього.
Враховуючи вищезазначене, колегія суддів приходить до висновку, що як при прийнятті рішення про визначення митної вартості при митному оформленні товару, так і при донарахуванні митної вартості товарів після завершення операцій їх митного контролю, митного оформлення та пропуску через митний кордон України митного органу, висновок про неможливість визначення митної вартості за ціною договору і відповідне застосування наступних процедур визначення такої вартості повинні бути обґрунтовані. Однак, докази, надані Львівською митницею для обгрунтування неможливості застосування методу визначення митної вартості за ціною договору та для визначення її розміру при проведенні документальної перевірки є неналежними. Так, лист ТзОВ "Арія Моторс" від 02.10.2012р. №87, не містить інформації про можливу митну вартість мотоциклу Honda, Goldwing 1800, оскільки вказує роздрібні ціни на ринку України, в яких враховано суми митних зборів та прибуток. У листі ТзОВ "Хонда Україна" вказано розмір цін заводу виробника на товар, вказано такі ціни станом на 04.10.2012р., а не на січень 2012р. - час митного оформлення товару, хоча запит Львівською митницею був направлений 25.05.2012р.; у листі визначено вартість моделей GL 1800 A Goldwing 1800 ED/2ED, а позивачем ввезено модель Goldwing 1800. При цьому, відповідачем не з'ясовано розбіжності між зазначеними моделями і різницю їх вартості. Також не з'ясовано вплив на вартість товару наявність/відсутність гарантії виробника, про що вказувалось позивачем у позові та апеляційній скарзі. Водночас, є необгрунтованими в цій частині висновки суду першої інстанції, про те що і товар, ввезений позивачем і товар ввезений офіційним ділером є новим товаром, оскільки гарантійні зобов'язання не є обов'язковою передумовою купівлі-продажу будь-якого нового товару, зокрема й транспортних засобів. Відповідно до вимог ч.3 ст. 269 Митного кодексу України для визначення, чи є товари подібними (аналогічними), враховуються такі ознаки: 1) якість, наявність торгової марки та їх репутація на ринку; 2) країна походження; 3) виробник. Ціна договору щодо подібних (аналогічних) товарів береться за основу для визначення митної вартості товарів, якщо ці товари ввезено приблизно в тій же кількості і на тих же комерційних умовах, що й оцінювані товари. Тому колегія суддів погоджується з доводами апелянта щодо неможливості використання витягів з інтернет-сайтів щодо обґрунтування розміру митної вартості, оскільки в них відсутня інформація про країну, в якій здійснюється продаж, умови поставки, розмір включених у вартість податкових та митних платежів.
Також колегією суддів відзначено, що 02.10.2012р. Львівською митницею складено довідку про результати перевірки, що передувала документальній перевірці та складанню акта від 12.10.2012р. № 036/12/209000000/003744. У зазначеній довідці посадові особи відповідача вже прийшли до категоричного висновку про невідповідність задекларованої позивачем митної вартості мотоциклу Honda, Goldwing 1800 реальній вартості і відповідне недоотримання митних платежів. Однак, станом на вказану дату Лист ТзОВ "Хонда Україна" від 04.10.2012р. Львівською митницею отриманий не був, а будь-які інші офіційні дані щодо митної вартості такого товару у відповідача були відсутні і, як наслідок, відсутні будь-які підстави для застосування процедур визначення митної вартості відмінних від її визначення за ціною договору.
Водночас, колегією суддів відхиляється твердження апелянта про неможливість використання Львівською митницею при проведенні Порядку здійснення контролю за правильністю визначення митної вартості товарів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 09.04.2008р. №339 (339-2008-п)
, у зв'язку із втратою ним чинності. Так, відповідно до п.5 розділу ХХІ Прикінцевих та перехідних положень митного кодексу України від 13.03.2013р., - заходи з митного контролю та виконання митних формальностей, розпочаті та не завершені до дня набрання чинності цим Кодексом, завершуються в порядку та на умовах, які діяли станом на останній день місяця, що настає за місяцем, в якому опубліковано цей Кодекс. Відповідно до п.4 Порядку здійснення контролю за правильністю визначення митної вартості товарів, затверджений Постановою КМ України від 09.04.2008р. №339 (339-2008-п)
контроль за правильністю визначення митної вартості товарів після завершення операцій їх митного контролю, митного оформлення та пропуску через митний кордон України здійснюється митним органом зокрема шляхом проведення перевірок, у тому числі невиїзних документальних, системи звітності та обліку товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України. Пункт 5 Порядку вказує, що контроль за правильністю визначення митної вартості товарів здійснюється на підставі письмового розпорядження керівника митного органу або особи, яка його заміщує. З матеріалів справи вбачається, що первинне розпорядження про проведення перевірки, було прийняте т.в.о начальника Львівської митниці 14.05.2012р. за № 116-р. В подальшому зазначену перевірку призупинено до отримання відповіді на запити і відновлено 02.10.2012р., а Митний кодекс України (92-15)
від 13.03.2013р. вступив в дію лише з 01.06.2013р. Отже, оскільки в даному випадку процедура митного контролю була розпочата відповідно до Порядку здійснення контролю за правильністю визначення митної вартості товарів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 09.04.2008р. №339 (339-2008-п)
, - норми вказаного порядку підлягають застосування до повного закінчення даної митної процедури.
Однак, можливість застосування Львівською митницею при проведенні перевірки ПП "Реал Авто" Порядку здійснення контролю за правильністю визначення митної вартості товарів, затвердженого постановою КМ України від 09.04.2008р. №339 (339-2008-п)
не є підставою для висновку про правомірність дій митного органу при проведенні такої перевірки, оскільки судом встановлені інші невідповідності дій цього органу вимогам митного законодавства.
Керуючись вимогами ч.3 ст. 160, ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Представника приватного підприємства "Реал Авто" згідно довіреності - Алексеєнка Андрія Анатолійовича, м.Львів на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 22.01.2013р. у справі № 2а-10538/12/1370 за позовом Приватного підприємства "Реал Авто", м.Львів до Львівської митниці, м.Львів про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, - задоволити.
2. Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 22.01.2013р. у справі № 2а-10538/12/1370 за позовом Приватного підприємства "Реал Авто", м.Львів до Львівської митниці, м.Львів про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, - скасувати та прийняти нову, якою позовні вимоги позивача задоволити.
3. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Львівської митниці №88 від 01.11.2012р. та №89 від 01.11.2012р.
постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення.
Касаційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції.
Касаційна скарга на судові рішення подається протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, з дня складення постанови в повному обсязі.
Головуючий суддя Н.Г. Левицька
Суддя І.М. Обрізко
Суддя В.В. Клюба
Повний текст постанови виготовлено 19.07.2013р.