ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"03" жовтня 2017 р. м. Київ К/800/17271/17
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі суддів:
Калашнікової О.В., Стрелець Т.Г., Єрьоміна А.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження справу за касаційною скаргою виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 12 квітня 2017 року у справі №876/9989/16 (№344/6010/14-а) за позовом Крихівецької сільської ради Івано-Франківської міської ради до Івано-Франківської міської ради, виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, треті особи - Публічне акціонерне товариство "САТП-0901", департамент містобудування, архітектури та культурної спадщини виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, департамент комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради, про визнання недійсним та скасування рішення, -
в с т а н о в и л а :
Крихівецька сільська рада Івано - Франківської міської ради звернулася в суд з позовом до Івано-Франківської міської ради, виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, треті особи - Публічне акціонерне товариство "САТП-0901", департамент містобудування, архітектури та культурної спадщини виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, департамент комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради, в якому просила визнати недійсним та скасувати рішення Виконавчого комітету Івано - Франківської міської ради про присвоєння поштової адреси багатоквартирному житловому будинку з приміщеннями громадського призначення (І черга будівництва) відкритого акціонерного товариства "САТП - 0901" - вул. Гетьмана Мазепи, 175а, корпус 1, відображене в п. 1.1 рішення Виконавчого комітету Івано - Франківської міської ради "Про присвоєння поштових адрес" від 02 лютого 2010 року № 45.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що прийняття оскаржуваного рішення не належить до компетенції відповідачів. Рішення про присвоєння поштової адреси багатоквартирному житловому будинку з приміщеннями громадського призначення (І черга будівництва) відкритого акціонерного товариства "САТП - 0901" - вул. Гетьмана Мазепи, 175а, корпус 1 мала приймати Крихівецька сільська рада Івано - Франківської міської ради, оскільки вказаний багатоквартирний житловий будинок знаходиться на території Крихівецької сільської ради Івано - Франківської міської ради по вулиці Виноградна відповідно до встановлених меж між містом Івано - Франківськом та селом Крихівці.
Постановою Івано - Франківського міського суду Івано - Франківської області від 21 листопада 2016 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 12 квітня 2017 року скасовано постанову Івано - Франківського міського суду Івано - Франківської області від 21 листопада 2016 року та прийнято нову, якою позов задоволено. Визнано недійсним та скасовано рішення виконавчого комітету Івано - Франківської міської ради про присвоєння поштової адреси багатоквартирному житловому будинку з приміщеннями громадського призначення (І черга будівництва) відкритого акціонерного товариства "САТП - 0901" - вул. Гетьмана Мазепи, 175а, корпус 1, відображене в п. 1.1 рішення Виконавчого комітету Івано - Франківської міської ради "Про присвоєння поштових адрес" від 02 лютого 2010 року № 45.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, матеріали касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України зазначає наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 15 серпня 2007 року між Крихівецькою сільською радою та Відкритим акціонерним товариством "Спеціалізоване автомобільно - транспортне підприємство - 0901" укладений договір оренди земельної ділянки, який зареєстрований у Івано - Франківському міському відділі Івано - Франківської регіональної філії центру ДЗК при Держкомземі України, про що у Державному реєстрі земель від 31 серпня 2007 року за № 040729400017 вчинено запис.
Рішенням Івано - Франківської міської ради від 02 лютого 2010 року № 45 присвоєно поштову адресу багатоквартирному житловому будинку з приміщенням громадського призначення (І черга будівництва) ВАТ "САТП 0901" вул. Гетьмана Мазепи, 175 А корпус 1.
24 жовтня 2013 року ПрАТ "САТП - 0901" звернулося до Крихівецької сільської ради Івано - Франківської ради з листом вих. №43 про присвоєння поштових адрес введеним в експлуатацію секціям багатоквартирного житлового будинку з приміщеннями громадського призначення, що знаходяться на території Крихівецької сільської ради Івано - Франківської міської ради по вул. Виноградна ( вул. Гетьмана Мазепи, 175 А): багатоквартирному житловому будинку (секція 3.2;1) - м. Івано - Франківськ, вул. Гетьмана Мазепи, 175 а, корпус 8; багатоквартирному житловому будинку з приміщеннями громадського призначення (секція 3) - м. Івано - Франківськ, вул. Гетьмана Мазепи, 175 а, корпус 2; багатоквартирному житловому будинку з приміщеннями громадського призначення (секція 4) - м. Івано - Франківськ, вул. Гетьмана Мазепи, 175 а, корпус 3.
Також додатково повідомлено, що першій секції вищевказаного багатоквартирного житлового будинку виконавчим комітетом Івано - Франківської міської ради, на підставі рішення №45 від 02 лютого 2010 року було присвоєно поштову адресу м. Івано - Франківськ, вул. Гетьмана Мазепи, 175 а, корпус 1. Більшість свідоцтв права власності, власникам об'єктів нерухомості у вищевказаних будинках було оформлено на підставі рішень виконавчого комітету Івано - Франківської міської ради про оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна із зазначенням адреси м. Івано - Франківськ, вул. Гетьмана Мазепи, 175 а (корпус 2, корпус 3 та корпус 8).
03 липня 2015 року Івано - Франківською обласною радою прийнято рішення від № 1717 - 37/2015, яким встановлено межу села Крихівці Крихівецької сільської ради Івано - Франківської міської ради.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суди першої і апеляційної інстанцій виходили з того, що на момент звернення публічного акціонерного товариства "САТП - 0901" щодо присвоєння поштової адреси багатоквартирному житловому будинку з приміщеннями громадського призначення (1 черга будівництва) у позивача були відсутні повноваження щодо присвоєння поштової адреси, а тому, враховуючи, що територія села Крихівці входила та входить до складу Івано - Франківської міської ради, відповідачі діяли в межах та у спосіб, встановлений законодавством.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та приймаючи нове про задоволення позову, суд апеляційної інстанції виходив з того, що, оскільки відповідно до договору оренди земельної ділянки, земельна ділянка під забудовою відноситься до території села Крихівці Крихівецької сільської ради Івано - Франківської міської ради, то вирішення питання про присвоєння пощтової адреси належить до виключної компетенції Крихівецької сільської ради Івано - Франківської міської ради.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України з цього приводу звертає увагу на наступне.
Згідно з ч.1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України (254к/96-ВР) , цим та іншими законами.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.
Органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції(ч.3 ст. 24 цього Закону).
Згідно ч.6 ст. 59 вищезгаданого закону виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження щодо підготовки і внесення на розгляд ради питань щодо найменування (перейменування) вулиць, провулків, проспектів, площ, парків, скверів, мостів та інших споруд, розташованих на території відповідного населеного пункту.
На підставі зазначеного, 02.02.2010 року виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради винесено рішення про присвоєння поштових адрес, відповідно до п.1.1. якого було присвоєно поштову адресу багатоквартирному житловому будинку з приміщеннями громадського призначення (І черга будівництва) ВАТ "САТП 0901" - вул. Гетьмана Мазепи, 175А корпус 1.
В частині посилань позивача на ту обставину, що багатоквартирний житловий будинок знаходиться на території Крихівецької сільської ради Івано-Франківської міської ради відповідно до встановлених меж між м. Івано-Франківськ та с. Крихівці, а тому присвоєння поштової адреси цьому будинку належить до компетенції Крихівецької сільської ради, колегія суддів звертає увагу на наступне.
Відповідно до чч. 1, 2 ст. 173 ЗК України межа району, села, селища, міста, району у місті - це умовна замкнена лінія на поверхні землі, що відокремлює територію району, села, селища, міста, району у місті від інших територій. Межі району, села, селища, міста, району у місті встановлюються і змінюються за проектами землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних одиниць. Проекти землеустрою щодо зміни меж населених пунктів розробляються з урахуванням генеральних планів населених пунктів.
Рішення про встановлення і зміну меж районів і міст приймається Верховною Радою України за поданням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, Київської чи Севастопольської міської рад. Рішення про встановлення і зміну меж сіл, селищ, які входять до складу відповідного району, приймаються районною радою за поданням відповідних сільських, селищних рад. Рішення про встановлення і зміну меж сіл, селищ, які не входять до складу відповідного району, або у разі, якщо районна рада не утворена, приймаються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами за поданням відповідних сільських, селищних рад. Рішення про встановлення і зміну меж районів у містах приймається міською радою за поданням відповідних районних у містах рад (ст. 174 ЗК України).
Як попередньо встановлено судами, рішенням Івано - Франкіської міської ради від 07 березня 2010 року № 994 - 34 у частині погодження меж між м. Івано - Франківськом та селами Крихівці і Микитинці, було вирішено погодити межу між м. Івано - Франківськом та с. Крихівці. Згідно представленого проекту землеустрою щодо встановлення межі села Крихівці Крихівецької сільської ради Івано - Франківської міської ради, виготовлено ДП "Івано - Франківський науково - дослідний та проектний інститут землеустрою".
03 липня 2015 року Івано - Франківською обласною радою прийнято рішення від №1717 - 37/2015, яким встановлено межу села Крихівці Крихівецької сільської ради Івано - Франківської міської ради.
Відповідно, як вірно встановлено судом першої інстанції, на момент звернення юридичної особи до Івано-Франківської міської ради щодо присвоєння поштової адреси багатоквартирному житловому будинку з приміщеннями громадського призначення (І черга будівництва) ВАТ "САТП 0901" (лютий 2010 року) у Крихівецької сільської ради були відсутні адміністративні послуги щодо присвоєння поштової адреси.
Судами також встановлено, що у договорі оренди земельної ділянки від 15.08.2007 року є чітка прив'язка до вул. Г.Мазепи 175 А, а Крихівецька сільська рада входила та входить до складу Івано-Франківської міської ради, що свідчить про правомірність оскаржуваного рішення.
Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов до вірного висновку про відсутність підстав задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст. 226 КАС України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.
Враховуючи те, що судом першої інстанції прийнято законне та обгрунтоване рішення, яке помилково скасоване судом апеляційної інстанції, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку про необхідність скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 226, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради - задовольнити.
Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 12 квітня 2017 року - скасувати.
Постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 21 листопада 2016 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст. 237- 239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: