ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 вересня 2017 року м. Київ К/800/2760/17
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головчук С.В. (суддя-доповідач),
Черпака Ю.К.,
Штульман І.В.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Шевченківського районного в м. Києві військового комісаріату
на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 17 січня 2017 року
у справі за позовом Військового прокурора Київського гарнізону (далі - Прокурор) в інтересах держави в особі Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації (далі - Шевченківська РДА), Шевченківського районного в м. Києві військового комісаріату (далі - Шевченківський РВК) до Товариства з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) "Транс-Ресурс" про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії,
в с т а н о в и л а:
У березні 2015 року Прокурор в інтересах держави в особі Шевченківської РДА, Шевченківського РВК звернувся до суду з позовом, в якому просив:
- визнати протиправними дії ТОВ "Транс-Ресурс" щодо відмови у виконанні розпорядження Шевченківської РДА від 12 січня 2015 року №1-ДСК;
- зобов'язати ТОВ "Транс-Ресурс" виконати розпорядження Шевченківської РДА від 12 січня 2015 року №1-ДСК та зведений наряд за вихідним № 131;
- зобов'язати ТОВ "Транс-Ресурс" передати Шевченківському РВК транспортні засоби, затверджені зведеним нарядом за вихідним № 131, а саме: вантажний Mersedes 917 державний номер АА8354АІ; вантажний Mersedes 815 державний номер АА9420ВН; вантажний Mersedes 815 державний номер АА9422ВН; с/тягач MAN 1814 державний номер АА7187АТ; с/тягач MAN 1814 державний номер АА6828ТС; с/тягач MAN 1814 державний номер АА1529ЕТ; с/тягач MAN 1814 державний номер АА4682ВЕ.
В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що ТОВ "Транс-Ресурс" на порушення вимог законів України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (3543-12) , "Про оборону України" (1932-12) та Положення про військово-транспортний обов'язок, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2000 року № 1921 (1921-2000-п) (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 року № 405 (405-2015-п) відмовилося виконувати розпорядження Шевченківської РДА від 12 січня 2015 року № 1-ДСК щодо доставки техніки на збірні пункти та у військові частини згідно із мобілізаційними завданнями.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 листопада 2016 року позов задоволено. Визнано протиправними дії ТОВ "Транс-Ресурс" щодо відмови у виконанні розпорядження Шевченківської РДА від 12 січня 2015 року № 1-ДСК. Зобов'язано ТОВ "Транс-Ресурс" виконати розпорядження Шевченківської РДА від 12 січня 2015 року № 1-ДСК та зведений наряд за вихідним № 131. Зобов'язано ТОВ "Транс-Ресурс" передати Шевченківському РВК транспортні засоби, затверджені зведеним нарядом за вихідним № 131, а самевантажний Mersedes 917 державний номер АА8354АІ; вантажний Mersedes 815 державний номер АА9420ВН; вантажний Mersedes 815 державний номер АА9422ВН; с/тягач MAN 1814 державний номер АА7187АТ; с/тягач MAN 1814 державний номер АА6828ТС; с/тягач MAN 1814 державний номер АА1529ЕТ; с/тягач MAN 1814 державний номер АА4682ВЕ.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 17 січня 2017 року скасовано постанову суду першої інстанції і ухвалено нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовлено.
У касаційній скарзі Шевченківський РВК порушує питання про скасування рішення суду апеляційної інстанції та залишення в силі рішення суду першої інстанції. Зазначає, що апеляційним судом порушено норми матеріального та процесуального права, зокрема, не враховано норми законів України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (3543-12) , "Про оборону України" (1932-12) та Положення про військово-транспортний обов'язок, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2000 року № 1921 (1921-2000-п) .
Перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, правильність застосування норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судами встановлено, що 12 січня 2015 року Шевченківська РДА прийняла розпорядження №1 ДСК про виконання військово-транспортного обов'язку підприємствами, установами та організаціями Шевченківського району міста Києва у 2015 році, яким затверджено розподіл ліміту вилучення транспортних засобів, у тому числі і у ТОВ "Транс-Ресурс".
16 січня 2015 року Шевченківським РВК та Шевченківською РДА видано зведений наряд № 131 з метою вилучення транспортних засобів у ТОВ "Транс-Ресурс".
22 січня 2015 року співробітники Шевченківського РВК виїхали за місцезнаходженням ТОВ "Транс-Ресурс" для вручення зведеного наряду від 16 січня 2015 року № 131 та для виконання розпорядження від 12 січня 2015 року №1 ДСК.
Як пояснив представника позивача, директор ТОВ "Транс-Ресурс" відмовився прийняти зведений наряд та виконати зазначене розпорядження, про що відповідно складено акт про відмову в отриманні зведеного наряду.
Позивач не погоджуючись із вказаними діями відповідача та вважаючи їх такими, що перешкоджають у здійсненні суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, звернувся до суду з даним позовом.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (254к/96-ВР) та законами України. Указом Президента України "Про часткову мобілізацію" від 14 січня 2015 року № 15/2015 (15/2015) (далі - Указ № 15/2015) оголошено часткову мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва та постановлено здійснити призов військовозобов'язаних, резервістів та поставку транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, інших військових формувань України в обсягах, визначених мобілізаційними планами з урахуванням резерву (пункти 2 та 3).
Відповідно до пункту 8 Указу № 15/2015 (15/2015) доручено місцевим органам виконавчої влади за участю органів місцевого самоврядування, із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності організувати і забезпечити в установленому порядку, зокрема виділення тимчасово будівель, споруд, земельних ділянок, транспортних та інших матеріально-технічних засобів, надання послуг Збройним Силам України, Національній гвардії України, іншим військовим формуванням України відповідно до мобілізаційних планів.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначено Законом України від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (3543-12) (далі - Закон № 3543-XII (3543-12) ).
За змістом статті 6 Закону № 3543-ХІІ військово-транспортний обов'язок установлюється з метою задоволення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань на особливий період транспортними засобами і технікою і поширюється на центральні та місцеві органи виконавчої влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації, у тому числі на залізниці, порти, пристані, аеропорти, нафтобази, автозаправні станції дорожнього господарства та інші підприємства, установи і організації, які забезпечують експлуатацію транспортних засобів, а також на громадян - власників транспортних засобів.
Порядок виконання військово-транспортного обов'язку визначається Кабінетом Міністрів України.
Виконання військово-транспортного обов'язку під час мобілізації, якщо не введений правовий режим воєнного чи надзвичайного стану, здійснюється згідно з Мобілізаційним планом України шляхом безоплатного залучення транспортних засобів підприємств, установ та організацій усіх форм власності для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань на умовах їх повернення власникам після оголошення демобілізації.
Обсяги транспортних засобів за типами та марками, які планується залучити під час мобілізації, для підприємств, установ та організацій усіх форм власності встановлюються згідно з Мобілізаційним планом України місцевими державними адміністраціями за поданням військових комісаріатів.
Залучення транспортних засобів під час мобілізації здійснюється військовими комісаріатами на підставі рішень місцевих державних адміністрацій, які оформлюються відповідними розпорядженнями. Постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2000 року № 1921 (1921-2000-п) затверджено Положення про військово-транспортний обов'язок (далі - Положення № 1921), відповідно до пунктів 2 та 5 якого військово-транспортний обов'язок встановлюється з метою забезпечення потреб Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань (далі - військові формування) на період мобілізації та у воєнний час у транспортних засобах. Вилучення (відчуження) транспортних засобів здійснюється районними (міськими) військовими комісаріатами на підставі розпоряджень місцевих держадміністрацій в обсягах лімітів та відсоткових норм вилучення, затверджених Кабінетом Міністрів України, як окремо, так і у складі спеціальних формувань, які передаються військовим формуванням на період мобілізації та у воєнний час.
Ліміти вилучення (відчуження) транспортних засобів за типами та марками (крім мотоциклів і гужового транспорту) для підприємств, установ, організацій, районів і міст встановлюються у мирний час відповідними місцевими держадміністраціями за поданням військових комісаріатів (пункт 11 Положення № 1921 (1921-2000-п) ).
Тому, вилучення транспортних засобів під час мобілізації здійснюється військовими комісаріатами саме на підставі відповідних розпоряджень місцевих державних адміністрацій із зазначенням лімітів вилучення (відчуження) транспортних засобів за типами та марками.
Як встановлено судом апеляційної інстанції, розпорядження Шевченківської РДА від 12 січня 2015 року № 1-ДСК затверджено ліміти для ТОВ "Транс-Ресурс", а саме: автомобілі вантажні і спеціальні - 10, причепи автомобільні - 2. Проте, вказане рішення не містить відповідних лімітів вилучення (відчуженн) транспортних засобів для відповідача за типами та марками.
З огляду на викладене, відсутність такого розпорядження місцевої державної адміністрації свідчить про порушення встановленої Законом № 3543-XII (3543-12) та Положенням № 1921 (1921-2000-п) процедури вилучення транспортного засобу.
Таким чином, суд апеляційної інстанції правильно вважав, що підстави для задоволення позову відсутні.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального чи процесуального права, що призвело або могло призвести до неправильного вирішення спору, тому підстав для скасування ухваленого судового рішення колегія суддів не вбачає.
Відповідно до частини 1 статті 224 КАС України, якщо суди не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень, то суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
ухвалила:
Касаційну скаргу Шевченківського районного в м. Києві військового комісаріату відхилити.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 17 січня 2017 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та оскарженню не підлягає.
Судді
С.В. Головчук
Ю.К. Черпак
І.В. Штульман