ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 вересня 2017 року м. Київ К/800/1252/17
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого - Смоковича М. І.,
суддів: Калашнікової О. В., Мороз Л. Л.,
розглянувши у письмовому провадженні у касаційній інстанції адміністративну справу
за позовом Золочівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Український центр оптимальних рішень в інформатиці та зв'язку", Реєстраційної служби Золочівського районного управління юстиції Львівської області про визнання недійсними змін до установчих документів, касаційне провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Буської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2015 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 03 лютого 2016 року,
у с т а н о в и л а :
У серпні 2015 року Золочівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Львівській області правонаступник Буська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Львівській області (далі - Буська ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області) звернулась до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Український центр оптимальних рішень в інформатиці та зв'язку" (далі - ТОВ "Український центр оптимальних рішень в інформатиці та зв'язку") та Реєстраційної служби Золочівського районного управління юстиції Львівської області (далі - Реєстраційна служба), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить:
- визнати недійсними проведені ТОВ "Український центр оптимальних рішень в інформатиці та зв'язку" зміни до установчих документів, які пов'язані зі зміною місцезнаходження з Київської області (місто Київ, Голосіївський район, проспект Академіка Глушкова, 44) на Львівську область (місто Золочів, вулиця Кутузова, 10, офіс 1), та з Львівської області (місто Золочів, вулиця Кутузова, 10, офіс 1) на Львівську область (місто Золочів, вулиця В. Івасюка, 14, офіс 1);
- зобов'язати Реєстраційну службу внести запис щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів, пов'язаних зі зміною місцезнаходження ТОВ "Український центр оптимальних рішень в інформатиці та зв'язку" з Київської області (місто Київ, Голосіївський район, проспект Академіка Глушкова, 44) на Львівську область (місто Золочів, вулиця В. Івасюка, 14, офіс 1).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за результатами проведеної перевірки з питань відповідності юридичної адреси ТОВ "Український центр оптимальних рішень в інформатиці та зв'язку" його фактичному місцезнаходженню, працівниками Буської ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області встановлено відсутність перебування ТОВ "Український центр оптимальних рішень в інформатиці та зв'язку" за адресами: Львівська обл., м. Золочів, вул. Кутузова, 10, офіс 1 та Львівська обл., м. Золочів, вул. В. Івасюка, 14, офіс 1.
Вважаючи, що зміни до установчих документів, які були надані ТОВ "Український центр оптимальних рішень в інформатиці та зв'язку" для внесення державним реєстратором до бази Єдиного державного реєстру запису про місцезнаходження підприємства містять неправдиву інформацію щодо юридичної адреси платника податків, Реєстраційною службою всупереч вимогам чинного законодавства проведено реєстраційні дії.
У зв'язку з цим, Буська ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області звернулась до суду з вимогою про скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2015 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 03 лютого 2016 року, у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
У касаційній скарзі представник Буської ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального права, просить скасувати їх рішення та прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити.
Касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що державну реєстрацію ТОВ "Український центр оптимальних рішень в інформатиці та зв'язку" як новоутвореної юридичної особи проведено 29 лютого 1996 року Золочівським районним управлінням юстиції Львівської області за номером 10731070005007070.
Згідно з рішенням засновників ТОВ "Український центр оптимальних рішень в інформатиці та зв'язку" від 23 лютого 2015 року державним реєстратором відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Голосіївського району Реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції у місті Києві проведено дві реєстраційні дії:
державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи у зв'язку зі зміною складу засновників юридичної особи та місцезнаходження юридичної особи на 80700, Львівська обл., м.Золочів, вул.Кутузова, буд.10, офіс 1;
внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в ЄДРПОУ в зв'язку зі зміною керівника.
У подальшому, на підставі рішення учасників ТОВ "Український центр оптимальних рішень в інформатиці та зв'язку" від 24 березня 2015 року Реєстраційною службою здійснено державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи в зв'язку зі зміною скороченого найменування юридичної особи та місцезнаходження юридичної особи на 80700, Львівська обл., м.Золочів, вул.Івасюка, буд.14, офіс 1.
З метою здійснення податкового контролю Золочівською ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області скеровано запити до оперативного управління ДПІ у міста Червонограді ГУ ДФС у Львівській області № 756/65/7/11-0030 від 11 березня 2015 року та № 1618/141/7/1319-11-0032 від 03 квітня 2015 року на встановлення місцезнаходження платника податків.
У відповідь на вищенаведені запити позивача оперативним управлінням ДПІ у місті Червонограді ГУ ДФС у Львівській області повідомлено позивача про відсутність ТОВ "Український центр оптимальних рішень в інформатиці та зв'язку" за адресами: за адресами: Львівська обл., м. Золочів, вул. Кутузова, 10, офіс 1 та Львівська обл., м. Золочів, вул. В. Івасюка, 14, офіс 1.
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції прийшов до висновку про відсутність підстав, які б свідчили про порушення Реєстраційною службою вимог Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (1952-15) під час здійснення державної реєстрації змін до установчих документів.
Таку позицію Львівського окружного адміністративного суду підтримав і Львівський апеляційний адміністративний суд, який здійснив перегляд цієї справи.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України зазначені висновки судів попередніх інстанцій вважає вірними та такими, що зроблені на підставі правильно застосованих норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, що пов'язані зі зміною місцезнаходження визначено статтею 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Так, якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, вносяться у зв'язку зі зміною місцезнаходження та/або найменування юридичної особи, утвореної на підставі модельного статуту, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про внесення таких змін.
Згідно із частиною третьою статті 8 вищевказаного Закону установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
Приписами частини другої статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачений порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, який включає, зокрема, перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу свідоцтва про державну реєстрацію та виписки з Єдиного державного реєстру.
Частиною третьої статті 4 цього ж Закону обумовлено, що зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи-підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
В силу частини першої статті 31 вказаного Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його юридичній особі - відповідачу для вжиття заходів до приведення установчих документів у відповідність із прийнятим судовим рішенням, а також державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.
За такого правового врегулювання, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що скасування державної реєстрації змін до установчих документів, внесення запису щодо скасування державної реєстрації може бути здійснено тільки державним реєстратором на підставі: судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи; судового рішення про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи.
Слід зазначити, що частиною четвертою статті 53 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" встановлено, що особи, винні у внесенні до установчих документів або інших документів, які подаються державному реєстратору, завідомо неправдивих відомостей, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, несуть відповідальність, встановлену законом.
Отже, державному реєстратору не надано право приймати рішення щодо проведення або відмови у проведенні певної реєстраційної дії, а тому якщо до державного реєстратора надійшов необхідний пакет документів, які відповідають вимогам чинного законодавства, то державний реєстратор за відсутності підстав для відмови у проведенні реєстраційної дії зобов'язаний засвідчити певний факт шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Враховуючи, що встановлення факту відсутності юридичної особи за зареєстрованим місцезнаходженням не є законодавчо визначеною підставою для скасування державної реєстрації змін до установчих документів у розумінні статті 31 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", колегія суддів Вищого адміністративного суду України прийшла до висновку про правомірність дій Реєстраційної служби, оскільки у відповідності до вимог чинного законодавства державний реєстратор не наділений повноваженнями стосовно самостійного визначення, зміни або скасування місцезнаходження юридичних осіб.
Відповідно до частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
З огляду на викладене, висновки судів попередніх інстанцій є правильними, обґрунтованими, відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни оскаржуваних судових рішень відсутні.
Доводи, які містяться в касаційній скарзі, висновків судів та обставин справи не спростовують.
Керуючись статтями 222- 224, 231, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Буської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області залишити без задоволення.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2015 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 03 лютого 2016 року у цій справі залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам у справі та оскарженню не підлягає.
Головуючий
Судді
М. І. Смокович
О. В. Калашнікова
Л. Л. Мороз