Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 листопада 2017 рокум. Київ
Колегія суддів судової палати у цивільних справах
Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у складі:
головуючого Мостової Г.І.,
суддів: Євграфової Є.П., Завгородньої І.М.,
Мазур Л.М. Попович О.В.,
розглянувши в судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_3 до Саратської районної ради Одеської області, Саратської районної державної адміністрації Одеської області, Комунального закладу Саратська центральна районна лікарня про скасування рішень, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, за касаційною скаргою ОСОБА_3, в інтересах якої діє ОСОБА_4, на рішення Татарбунарського районного суду Одеської області від 22 грудня 2016 року, ухвалу апеляційного суду Одеської області від 01 березня 2017 року,
в с т а н о в и л а:
У серпні 2016 року ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом, який у подальшому був уточнений та остаточно поданий до Саратської районної ради Одеської області, Саратської районної державної адміністрації Одеської області, Комунального закладу Саратська центральна районна лікарня (далі - КЗ Саратська ЦРЛ) про скасування рішень, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, посилаючись на те, що 15 липня 2016 року Саратською районною радою Одеської області прийнято рішення № 96-VІІ про звільнення її з посади головного лікаря КЗ Саратська ЦРЛ, на підставі якого головою Саратської районної державної адміністрації Одеської області видано розпорядження від 15 липня 2016 року № 75-к про розірвання контракту з головним лікарем КЗ Саратська ЦРЛ.
Вищевказані рішення Саратської районної ради та Саратської районної державної адміністрації позивач вважала протиправними, а її звільнення -незаконним, оскільки за період її роботи до неї не застосовувалось жодних стягнень, у неї не витребувані пояснення щодо причин невиконання обов'язків, визначених контрактом, Статутом, Посадовою інструкцією та законодавством.
Також, на думку позивача, відсутність посилання у рішеннях про звільнення з посади головного лікаря КЗ Саратська ЦРЛ на конкретне положення того чи іншого нормативно-правового акта чи акта законодавства України, яким передбачено її посадові обов'язки, які вона нібито порушила, свідчить також про безпідставність та незаконність її звільнення.
Крім того, вважала, що приймаючи 15 липня 2016 року рішення № 96-VІІ про звільнення, Саратська районна рада, посилаючись на положення п. 20 ч. 1 ст. 43 Закону України Про місцеве самоврядування, вийшла за межі своїх повноважень, оскільки Саратська районна рада є засновником (власником) закладу, проте в управлінні Ради заклад не перебуває, а органом управління є Саратська районна державна адміністрація, тому розпорядження голови Саратської районної державної адміністрації Одеської області від 15 липня 2016 року № 75-к є також незаконним, оскільки воно видане на підставі протиправно прийнятого рішення Саратської районної ради Одеської області від 15 липня 2016 року № 96-VІІ.
На підставі вищевикладеного, позивач просила скасувати вищезазначені рішення відповідачів про звільнення її з посади головного лікаря КЗ Саратська ЦРЛ та розпорядження про розірвання контракту з головним лікарем КЗ Саратська ЦРЛ, поновити її на роботі на посаді головного лікаря КЗ Саратська ЦРЛ та стягнути на її користь з відповідача КЗ Саратська ЦРЛ, із урахуванням уточнених позовних вимог щодо визначення середньоденної заробітної плати (408 грн 41 коп.), заробітну плату за час вимушеного прогулу, починаючи з 18 липня 2016 року до дня ухвалення судового рішення про її поновлення на посаді.
Рішенням Татарбунарського районного суду Одеської області від 22 грудня 2016 року, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду Одеської області від 01 березня 2017 року, в задоволенні позову відмовлено.
У поданій касаційній скарзі ОСОБА_3, в інтересах якої діє ОСОБА_4, просить зазначені судові рішення скасувати, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, справу передати на новий розгляд до суду першої інстанції.
Відповідно до п. 6 розд. XII Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VIII (1402-19) Про судоустрій і статус суддів Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ діє в межах повноважень, визначених процесуальним законом, до початку роботи Верховного Суду та до набрання чинності відповідним процесуальним законодавством, що регулює порядок розгляду справ Верховним Судом.
У зв'язку з цим справа підлягає розгляду в порядку, передбаченому ЦПК (1618-15) України від 18 березня 2004 року.
Касаційна скарга підлягає відхиленню з таких підстав.
Відповідно до ст. 335 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
Судом установлено, що відповідно до п. п 1.1, 1.2 Статуту КЗ Саратська ЦРЛ (у новій редакції), затвердженого рішенням Саратської районної ради від 30 квітня 2014 року № 369-VІ, КЗ Саратська ЦРЛ є комунальним закладом, створеним Саратською районною радою Одеської області, заснованим на спільній власності територіальних громад сіл, селищ Саратського району Одеської області, інтереси яких представляє Саратська районна рада Одеської області, управління закладом здійснює Саратська районна рада Одеської області або уповноважений ним орган.
Своїм рішенням № 81-VІ Про майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ Саратського району Одеської області, управління яким здійснює районна рада від 25 травня 2011 року, з переліком об'єктів спільної власності територіальних громад, що є додатком до вищезазначеного рішення, районна рада делегувала Саратській районній державній адміністрації повноваження із управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ Саратського району Одеської області, в тому числі й КЗ Саратська ЦРЛ. Пунктом 3 даного рішення визначено певні повноваження районної державної адміністрації у сфері управління зазначеними в переліку об'єктами, в тому числі:
п. 3.3 - забезпечує здійснення контролю за усіма напрямками статутної діяльності підпорядкованих комунальних установ та закладів, вживає відповідні заходи у разі її порушення, забезпечує здійснення контролю виконання доведених підпорядкованим комунальним установам та закладам планів, використання отриманих будь-яким чином коштів;
п. 3.4 - укладає і розриває контракти з керівниками підпорядкованих комунальних установ та закладів у випадках, передбачених законами України;
п. 3.5 - перевіряє ефективність збереження і використання закріпленого за комунальними установами та закладами майна, наданих їм бюджетних коштів, повноту та достовірність оприбуткування власних надходжень, обґрунтування обрання напрямків використання коштів спеціальних фондів, у томі числі достовірність обліку, повноту оприбуткування та обґрунтування подальшого використання отриманої у будь-якій формі благодійної допомоги, затверджує відповідні кошториси.
Рішенням Саратської районної ради від 20 червня 2014 року № 373-VІ внесені зміни до вищезазначеного рішення районної ради від 25 травня 2011 року № 81-VІ, п. 5 рішення доповнено новим абзацом в наступній редакції: призначає та звільняє керівників комунальних установ, закладів та підприємств, що зазначені у пункті 1.1 розділу 1, пункті 2.1 і 2.2 розділу 2, розділі 3 та пункті 4.1 розділу 4 Переліку.
Також судом установлено, що 15 квітня 2015 року рішенням Саратської районної ради № 467-V1 ОСОБА_3 була призначена на посаду головного лікаря КЗ Саратська ЦРЛ на три роки на умовах, обумовлених контрактом, а 20 квітня 2015 року між Саратською районною державною адміністрацією, як Органом управління майном та головним лікарем ОСОБА_3, як керівником, було укладено контракт терміном на 3 роки зі строком дії з 20 квітня 2015 року до 19 квітня 2018 року, на підставі якого між ними виникли трудові відносини.
Перелік посадових обов'язків головного лікаря КЗ Саратська ЦРЛ визначено Статутом КЗ Саратська ЦРЛ та Посадовою інструкцією головного лікаря КЗ Саратська ЦРЛ, з якою ОСОБА_3 була ознайомлена особисто 20 квітня 2015 року.
На виконання делегованих повноважень районною радою, враховуючи клопотання депутатів Саратської районної ради щодо перевірки діяльності КЗ Саратська ЦРЛ, головою Саратської районної державної адміністрації була створена комісія з перевірки діяльності КЗ Саратська ЦРЛ, склад якої затверджено розпорядженням голови Саратської районної державної адміністрації від 29 березня 2016 року № 139/А-2016 Про утворення комісії з перевірки діяльності комунального закладу Саратська центральна районна лікарня, із змінами, внесеними 11 квітня 2016 року розпорядженням № 158/А-2016 щодо уточнення терміну перевірки - до 22 квітня 2016 року.
За результатами перевірки, яка проходила з 29 березня до 22 квітня 2016 року, зазначеною комісією була складена довідка від 12 травня 2016 року, в якій відображені факти порушення вимог Бюджетного кодексу України (2456-17) , статуту КЗ Саратська ЦРЛ, Посадової інструкції головного лікаря та контракту, укладеного між головним лікарем КЗ Саратська ЦРЛ та Саратською районною державною адміністрацією, а саме:
порушення пп. 5 п. 5 контракту щодо обов'язку керівника забезпечувати ефективне використання і збереження закріпленого за закладом майна з метою належного виконання закладом покладених на нього завдань, що виявилось у безпідставно списаних 280 л палива на пересувний рентгенапарат на базі автомобіля ТАТА, який на балансі КЗ Саратська ЦРЛ не перебуває та не обліковується на позабалансових рахунках;
порушення п. 1.11 Посадової інструкції головного лікаря КЗ Саратська ЦРЛ, затвердженої головою Саратської районної державної адміністрації від 04 квітня 2012 року та п. 7.10 Статуту КЗ Саратська ЦРЛ щодо обов'язку головного лікаря персонально відповідати за дотримання порядку ведення і достовірності обліку, фінансової та статистичної звітності, а саме: під час перевірки виявлено відсутність будівельних матеріалів на суму 150 тис. грн, які за оборотними відомостями рахуються в КЗ Саратська ЦРЛ як такі, що є в наявності (лист 8 довідки);
при зміні матеріально-відповідальних осіб водіїв КЗ Саратська ЦРЛ не здійснювалася інвентаризація необоротних активів, які знаходились на їх зберіганні, та не складалися акти приймання-передачі, які повинні затверджуватися керівником установи, що є порушенням Положення про інвентаризацію активів та зобов'язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02 грудня 2014 року № 879 (лист 9 довідки);
на порушення наказу Державного казначейства України від 02 грудня 1997 року № 125/70 (z0612-97) запасні частини не видаються за накладними (вимогами) ф. № 3.3, книга складського обліку не ведеться, матеріальні цінності видаються без складського обліку (лист 9 довідки);
виявлено, що акти на списання підписувалися неуповноваженими особами, які не включені до складу комісії зі списання (листи 9, 10 довідки);
порушення пп. 14 п. 5 контракту щодо обов'язку забезпечення раціонального та ефективного цільового використання бюджетних коштів, що передбачені для утримання закладу та надання безоплатної медичної допомоги, а саме: на порушення п. 3 наказу Міністерства соціальної політики України, Міністерства охорони здоров'я України від 05 жовтня 2005 року № 308/519, наказом керівника закладу нараховувалася доплата за напруженість в роботі, яка відсутня у переліку доплат вищевказаного наказу, обсяг незаконних виплат склав 13,9 тис. грн (лист 5 довідки);
виявлені безпідставні виплати за трудовими угодами на виконання певних робіт, а самі угоди не мають дати, підпису виконавця або замовника, або взагалі відсутні підписи обох сторін, акти виконаних робіт підписувались неуповноваженою особою та без підпису виконавця про здачу робіт (листи 5, 6 довідки);
виявлено, що за наявності дефіциту коштів для забезпечення обов'язкових виплат, керівником фактично здійснювалися стимулюючі доплати та надбавки у сумі 147,3 тис. грн, що є порушенням ст. ст. 26, 56, 78 Бюджетного кодексу України (листи 4-6 довідки);
виявлено, що на порушення ст. ст. 26, 51, 78 Бюджетного кодексу України, постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 року № 228 (228-2002-п) Про затвердження Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до використання кошторисів бюджетних установ, протягом першого кварталу 2016 року по КЗ Саратська ЦРЛ виплачувалась заробітна плата працівникам без затвердженого належним чином штатного розпису та тарифікації, в результаті чого безпідставні виплати склали 3 621 100 грн (лист 7 довідки);
виявлено неефективне використання коштів на придбання медикаментів за завищеними цінами (лист 10 довідки);
виявлено нецільове використання коштів, що надходять від оренди майна, у сумі 33,7 тис. грн, які відповідно до ч. 4 ст. 13 Бюджетного кодексу України повинні використовуватися на утримання, облаштування, ремонт та придбання майна закладу (лист 15 довідки);
виявлено, що кошти від операції з переривання вагітності не використовувались за цільовим призначенням (не використовувалися на організацію зазначеної послуги), як це вимагає ч. 4 ст. 13 Бюджетного кодексу України (лист 15 довідки);
порушення пп. 26 п. 5 контракту щодо обов'язку керівника затверджувати порядок приймання, зберігання, відпуск та облік лікарських засобів та медичних виробів, а саме: виявлено відсутність наказів про розподіл медикаментів, їх облік та видачу (лист 10 довідки); порушення пп. 25 п. 5 контракту щодо обов'язку керівника затверджувати порядок надходження і використання коштів, отриманих як благодійні внески, а саме: виявлено відсутність в закладі порядку використання коштів, отриманих як благодійні внески (лист 16 довідки).
Крім того, 22 червня 2016 року комісією, що створена на підставі наказу Департаменту охорони здоров'я та соціального захисту населення облдержадміністрації від 17 червня 2016 року № 257, була проведена перевірка організації роботи КЗ Саратська ЦРЛ, за результатами якої були встановлені наступні факти:
порушення п. 1.11 Посадової інструкції головного лікаря КЗ Саратська ЦРЛ (далі - Посадова інструкція), затвердженої головою Саратської районної державної адміністрації 04 квітня 2012 року, та п. 7.10 Статуту КЗ Саратська ЦРЛ щодо обов'язку головного лікаря затверджувати плани роботи закладу за попереднім погодженням з власником або уповноваженим ним органом, а саме: в закладі відсутні квартальні та місячні плани роботи закладу, не затверджено координаційний план роботи, не складався план питань для розгляду на Медичній раді лікарні;
порушення п. 4.3 Посадової інструкції щодо обов'язку головного лікаря організовувати роботу та ефективну взаємодію структурних підрозділів закладу, направлення їх діяльності на досягнення високої якості та ефективності медичної допомоги, а саме: виявлено відсутність заходів реагування з боку адміністрації КЗ Саратська ЦРЛ на порушення вимог законодавства та стандартів надання медичної допомоги з боку лікаря-хірурга ОСОБА_5; також виявлена незадовільна організація медичної допомоги дитячому населенню та інше.
За підсумками перевірки складена узагальнена довідка з висновком щодо невідповідності головного лікаря ОСОБА_3 кваліфікаційним вимогам займаної посади та пропозиціями щодо покращення організації роботи в закладі, що перевіряється.
На підставі зазначених документів та матеріалів перевірки, а саме:
доповідної начальника відділу діловодства Саратської районної державної адміністрації Купреішвілі Г.О. від 01 червня 2016 року щодо ненадання КЗ Саратська ЦРЛ фінансової звітності Саратській районній державній адміністрації за 3-4 квартали 2015 року, за 2015 рік та 1 квартал 2016 року;
акта робочої групи із встановлення факту безпідставного використання нерухомого майна КЗ Саратська ЦРЛ стороннім особами від 13 липня 2016 року, яким виявлено факти користування підвальним приміщенням поліклініки підприємцем ОСОБА_7 та приміщенням поліклініки ТОВ Артмедіуз без згоди районної ради та оформлення договору оренди відповідно до Закону України Про оренду державного та комунального майна, чим порушено пп. 10 п. 5 контракту та п. 5.7 Статуту КЗ Саратська ЦРЛ щодо обов'язку головного лікаря передавати майно закладу в оренду за попередньою згодою власника (районної ради);
акта обстеження матеріальних цінностей в КЗ Саратська ЦРЛ від 12 травня 2016 року, Саратською районною державною адміністрацією було підготовлено подання від 11 липня 2016 року № 02-24/871 до Саратської районної ради щодо звільнення ОСОБА_3 з посади головного лікаря КЗ Саратська ЦРЛ за вищезазначені факти порушень, із включенням вказаного питання до порядку денного чергової VІІ сесії районної ради.
Зазначене подання обговорювалось на спільному засіданні постійних комісій районної ради з питань соціального захисту та охорони здоров'я; з питань агропромислового комплексу, земельних відносин та охорони довкілля; з питань депутатської діяльності, місцевого самоврядування, законності та захисту прав людини, яке відбулось 13 липня 2016 року, на якому головний лікар ОСОБА_3 надавала пояснення та заперечення за фактами порушень, виявленими в очолюваному нею КЗ Саратська ЦРЛ, однак депутатами було прийнято рішення погодитись з проектом рішення з питання звільнення ОСОБА_3 з посади головного лікаря КЗ Саратська ЦРЛ і рекомендувати його на розгляд пленарного засідання районної ради, що вбачається з копії витягу з протоколу № 5.
15 липня 2016 року Саратською районною радою на пленарному засіданні було прийнято рішення № 96-VІІ Про звільнення ОСОБА_3 з посади головного лікаря КЗ Саратська ЦРЛ з підстав, передбачених контрактом від 20 квітня 2015 року, за п. 8 ч. 1 ст. 36 КЗпП України, за систематичне невиконання керівником без поважних причин умов та обов'язків, визначених контрактом, Статутом, Посадовою інструкцією та законодавством; недотримання вимог фінансового та бюджетного законодавства, неподання органові управління майном квартальної та річної фінансової звітності.
На виконання даного рішення районної ради головою Саратської районної державної адміністрації 15 липня 2016 року прийнято розпорядження № 75-к Про розірвання контракту з головним лікарем КЗ Саратська центральна районна лікарня ОСОБА_3.
Відмовляючи в задоволені позову ОСОБА_3 про скасування рішень, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, суд першої інстанції виходив із того, що оскаржуване рішення Саратської районної ради було винесено в межах повноважень, відповідно до п. 20 ст. 43 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, містить в собі посилання на норму закону та документи, які були підставою для звільнення ОСОБА_3 з посади та дійшов висновку про те, що ОСОБА_3 була звільнена із займаної посади з дотриманням вимог чинного законодавства, відповідно до положень п. 8 ч. 1 ст. 36 КЗпП України.
Колегія суддів вважає, що суди вирішили справу відповідно до закону, висновки, на яких ґрунтуються ухвалені судові рішення, відповідають фактичним обставинам та відповідним нормам матеріального права, що регулюють спірні правовідносини. Доводи касаційної скарги таких висновків не спростовують з огляду на наступне.
Згідно з ч. 3 ст. 21 КЗпП України контракт є особливою формою трудового договору, в якому строк його дії, права, обов'язки і відповідальність сторін, умови матеріального забезпечення і організації праці працівника, умови розірвання договору, в тому числі дострокового, можуть встановлюватися угодою сторін. Сфера застосування контракту визначається законами України.
Відповідно до п. 8 ч.1 ст. 36 КЗпП України підставою для припинення трудового договору є підстави, передбачені контрактом.
Із роз'яснень, викладених у п. 13 постанови Пленуму Верховного Суду України від 06 листопада 1992 року № 9 (v0009700-92) Про практику розгляду судами трудових спорів, вбачається, що вирішуючи позов про поновлення на роботі осіб, звільнених за п. 8 ст. 36 КЗпП України, суди повинні мати на увазі, що на підставі цієї норми припиняється трудовий договір при наявності умов, визначених сторонами в контракті для його розірвання.
Відповідно до п. п. 1, 10, 12 п. 23 розділу 5 контракту від 20 квітня 2015 року, керівник може бути звільнений з посади, а цей контракт розірваний за рішенням власника в односторонньому порядку до закінчення строку його дії у разі систематичного невиконання керівником без поважних причин умов та обов'язків, визначених цим контрактом, статутом, посадовою інструкцією та законодавством; у разі неподання органові управління майном квартальної та річної фінансової звітності; у разі недотримання вимог фінансового та бюджетного законодавства, і саме за невиконання цих умов контракту позивачку було звільнено з посади.
Установивши, що головним лікарем КЗ Саратська ЦРЛ ОСОБА_3 порушувались наведені умови контракту, що знайшло своє підтвердження в процесі судового розгляду, суди дійшли обґрунтованого висновку про дотримання вимог законовадства при звільненні позивача з підстав, визначених п. 8 ч. 1 ст. 36 КЗпП України.
Доводи касаційної скарги не спростовують висновків судів, що ґрунтуються на повно встановлених обставинах, та зводяться до переоцінки доказів, яким була надана належна оцінка.
Відповідно до ст. 337 ЦПК України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу, якщо визнає, що рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Не може бути скасоване правильне по суті і справедливе рішення з одних лише формальних міркувань.
З огляду на наведене касаційна скарга підлягає відхиленню а судові рішення залишенню без змін.
Керуючись ст. ст. 336, 337 ЦПК України, колегія суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ
у х в а л и л а:
 
Касаційну скаргу ОСОБА_3, в інтересах якої діє ОСОБА_4 відхилити.
Рішення Татарбунарського районного суду Одеської області від 22 грудня 2016 року та ухвалу апеляційного суду Одеської області від 01 березня 2017 року залишити без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
 
Головуючий
судді:
Г.І. Мостова
Є.П. Євграфова
І.М. Завгородня
Л.М. Мазур
О.В. Попович