ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
|
03 травня 2017 року м. Київ справа № 800/173/17
|
Суддя Вищого адміністративного суду України Гончар Л.Я., розглянувши матеріали позовної заяви ТОВ "Юридична Компанія "СТУДІЯ ПРАВА" до Президента України Порошенка П.О., третя особа: Директор Національного антикорупційного бюро України Ситник А.С., про скасування указу, -
В С Т А Н О В И Л А:
ТОВ "Юридична Компанія "СТУДІЯ ПРАВА" звернулось до Вищого адміністративного суду України з позовом до Президента України Порошенка П.О., третя особа: Директор Національного антикорупційного бюро України Ситник А.С., про визнання незаконним та скасування указу Президента України від 16.04.2015 № 218/2015 "Про призначення А. Ситника Директором Національного антикорупційного бюро України" (218/2015)
.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуваний указ виданий Президентом України з порушенням положень статей 19 та 106 Конституції України, поза межами повноважень, які передбачені Конституцією України (254к/96-ВР)
.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно з пунктом 1 частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
В силу частини першої статті 171-1 Кодексу адміністративного судочинства України, яка визначає особливості провадження у справах щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, правила цієї статті поширюються на розгляд адміністративних справ щодо:
1) законності (крім конституційності) постанов Верховної Ради України, указів і розпоряджень Президента України;
2) актів Вищої ради юстиції;
3) дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції;
4) рішень, дій чи бездіяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Так, в силу пункту 1 частини першої статті 171-1 Кодексу адміністративного судочинства України правила цієї статті поширюються на розгляд адміністративних справ щодо законності (крім конституційності), зокрема указів Президента України.
Поряд з цим, протиправність правового акта полягає у його неконституційності (не відповідає Конституції України (254к/96-ВР)
), незаконності (не відповідає закону) або невідповідності іншому акту, що має вищу юридичну силу.
Відповідно до частини першої статті 152 Конституції України закони та інші правові акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України (254к/96-ВР)
або якщо була порушена встановлена Конституцією України (254к/96-ВР)
процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.
Отже, питання відповідності правового акта Конституції України (254к/96-ВР)
, віднесено до юрисдикції Конституційного Суду України.
Зі змісту позовної заяви убачається, що позивач оскаржує указ Президента України від 16.04.2015 № 218/2015 "Про призначення А. Ситника Директором Національного антикорупційного бюро України" (218/2015)
з мотивів його невідповідності Конституції України (254к/96-ВР)
.
Фактично позивач ставить питання про визнання оскаржуваного указу Президента України неконституційним.
З огляду на викладене, суддя-доповідач вказує, що даний спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Пунктом 1 частини першої статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись статтями 2, 17, 109, 171-1 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя-доповідач,
У Х В А Л И Л А:
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ТОВ "Юридична Компанія "СТУДІЯ ПРАВА" до Президента України Порошенка П.О., третя особа: Директор Національного антикорупційного бюро України Ситник А.С., про визнання незаконним та скасування указу Президента України від 16.04.2015 № 218/2015 "Про призначення А. Ситника Директором Національного антикорупційного бюро України" (218/2015)
.
Роз'яснити позивачу, що розгляд такої справи віднесено до юрисдикції Конституційного Суду України.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та оскарженню не підлягає.