Головуючий у 1 інстанції - Толстолуцька М.М.
Суддя-доповідач - Жаботинська С.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 квітня 2013 року справа №2а/0570/16091/2012
приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Жаботинської С.В., суддів: Сіваченко І.В., Шишова О.О., секретар судового засідання Казакова Т.М., за участю представника позивача Макіян Г.М., представника відповідача Олійникова С.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 06 березня 2013 р. у справі № 2а/0570/16091/2012 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Гранум" до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0003561542 від 07 листопада 2012 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що на підставі акта перевірки № 4445/15-210/31586254 від 18 вересня 2012 року відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0003561542 від 07 листопада 2012 року, на підставі порушення п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України.
Позивач не згоден з висновками податкового органу, оскільки податкове повідомлення-рішення прийняте за результатами камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість. Всупереч нормам Податкового кодексу України (2755-17) перевірка проведена з порушенням порядку проведення перевірок. Також зазначає, що уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок (щодо діяльності відповідно до ст. 209 розділу V цього Кодексу), який є податковою звітністю, затверджений Наказом Державної податкової адміністрації України № 41 від 25 січня 2011 року (z0197-11) , що діяв на той час, не містить рядку для визначення суми штрафу, нарахованого платником самостійно у зв'язку з виправленням помилки. Отже, для підприємств, що обрали систему оподаткування в порядку ст. 209 Податкового кодексу України не передбачено обов'язку розраховувати та сплачувати до бюджету суму штрафу в розмірі трьох відсотків від суми недоплати. Листом Державної податкової служби України від 09 вересня 2011 року № 14/7/15-3417-04 (v0014837-11) "Щодо виправлення помилок у звітності з податку на додану вартість" визначено, що у випадку виявлення помилок (порушень), що не вплинули на розрахунки з бюджетом, штрафні санкції відповідно до норм Податкового кодексу України до платника податку не застосовуються. Просив позов задовольнити.
Постоновою Донецького окружного адміністративного суду від 06 березня 2013 р. у справі № 2а/0570/16091/2012 позовні вимоги задоволено частково.
Скасовано податкове повідомлення-рішення Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби № 0003561542 від 07.11.2012 про збільшення Товариству з обмеженою відповідальністю "Гранум" суми грошового зобов'язання зі штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) з податку на додану вартість у розмірі 3 438 (три тисячі чотириста тридцять вісім) гривень 25 копійок.
У задоволенні іншої частини вимог - відмовлено.
Відповідач з постоновою суду не погодився, подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи. Вказуючи, що на підставі статті 50, підпунктів 14.1.178 п. 14.1, 14.1.179 пункту 14.9 статті 14 Податкового кодексу України позивач при подачі уточнюючого розрахунку не відобразив у розрахунку та не сплатив до бюджету суму штрафу, з огляду на що відповідачем було прийнято спірне податкове повідомлення-рішення про накладення штрафу у розмірі 5% від суми самостійно нарахованого заниження податкового зобов'язання. Також вказав, що Податковий кодекс України не містить такої підстави для звільнення від фінансової відповідальності як відсутність втрат бюджету. Просить скасувати постанову суду першої інстанції, у задоволенні позовних вимог відмовити.
Судове рішення першої інстанції переглядається в межах апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
ТОВ "Гранум" 25 жовтня 2011 року до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби надано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за лютий 2011 року та додаток № 2 до цього розрахунку, відповідно до якого позивачем збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість, що підлягає нарахуванню та спрямовується на спеціальний рахунок сільськогосподарського підприємства на 68 765,12 гривень.
Слов'янською ОДПІ Донецької області ДПС проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у вказаному вище уточнюючому розрахунку, за результатами якої було складено акт № 4445/15-210/31586254 від 18 вересня 2012 року та встановлено порушення пункту 50.1 статті 50 Податкового кодексу України.
За змістом акту перевірки № 4445/15-210/31586254 від 18 вересня 2012 року платником податку по факту самостійного виявлення заниження податкових зобов'язань минулих податкових періодів було подано 25 жовтня 2011 року уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за лютий 2011 року. Позивачем самостійно збільшено суму податку на додану вартість, яка у поточному звітному (податковому) періоді підлягає нарахуванню та спрямовується на спеціальний рахунок сільськогосподарського підприємства в розмірі 68 765,00 гривень.
В ході проведення перевірки відповідачем встановлено, що в порушення п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України підприємством не розраховано та не сплачено до бюджету суму штрафу в розмірі трьох відсотків від суми недоплати.
26 жовтня 2012 року позивачем до Слов'янської ОДПІ Донецької області ДПС подано заперечення на акт про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість № 4445/15-210/31586254 від 18 вересня 2012 року, в яких ТОВ "Гранум" просив відмінити акт перевірки.
Листом за № 23215/10/15-2 відповідачем надана відповідь на заперечення ТОВ "Гранум", в якій податковий орган повідомляє, що підприємством не виконані вимоги ст. 50 ПК України, тому вищезазначений акт перевірки складений з відповідними висновками, які узгоджуються з діючим законодавством.
07 листопада 2012 року Слов'янською ОДПІ Донецької області ДПС винесено податкове повідомлення-рішення № 0003561542, яким ТОВ "Гранум" згідно з п.п. 54.3.5 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України та відповідно до п. 120.2 ст. 120 Податкового кодексу України, на підставі акта перевірки № 4445/15-210/31586254 від 18 вересня 2012 року за порушення п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України, збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у розмірі 3438,35 гривень.
Відповідно до пункту 50.1 статті 50 Податкового кодексу України, у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені.
Платник податків, який самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний, за винятком випадків, установлених пунктом 50.2 цієї статті:
а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку;
б) або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов'язання, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов'язання з цього податку.
На виконання вказаних норм 25 жовтня 2011 року позивачем до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції у Донецької області Державної податкової служби надано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за лютий 2011 року та додаток № 2 до цього розрахунку.
Відповідно до пункту 209.2. статті 209 Податкового кодексу України сума податку на додану вартість, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів/послуг, не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається в розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, за рахунок яких сформовано податковий кредит, а за наявності залишку такої суми податку - для інших виробничих цілей.
Згідно з пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом (2755-17) .
Пунктом 14.1.39 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що грошове зобов'язання, це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію.
Такий же порядок передбачений і п. 4.2.1. розділу 4 Наказу Державної податкової адміністрації України від 18 липня 2005 року № 276 "Про затвердження Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України" (z0843-05) , а саме: податкові зобов'язання, штрафні санкції, пеня, самостійно визначені платником у податковій звітності, уносяться до електронної бази даних підрозділами обробки та ведення податкових документів і формуються в електронні та паперові реєстри.
Уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок (щодо діяльності відповідно до статті 209 розділу V Кодексу) який є податковою звітністю, затверджений Наказом Державної податкової адміністрації України № 41 від 25 січня 2011 року (z0197-11) , що діяв на той час, не містить рядок для визначення суми штрафу, нарахованої платником самостійно у зв'язку з виправленням помилки.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що для підприємств, які обрали оподаткування в порядку статті 209 Податкового кодексу України не передбачено обов'язку розраховувати та сплачувати до бюджету суму штрафу в розмірі трьох відсотків від суми недоплати.
Відповідальність за податкові правопорушення в частині невиконання платником податків вимог, передбачених абзацом другим пункту 50.1 статті 50 цього Кодексу, щодо умов самостійного внесення змін до податкової звітності, передбачена пунктом 120.2 статті 120 Податкового кодексу України.
Положеннями статті 109 Податкового кодексу України визначено, що податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Вчинення платниками податків, їх посадовими особами та посадовими особами контролюючих органів порушень законів з питань оподаткування та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом (2755-17) та іншими законами України.
З аналізу наведеної норми вбачається, що податкове правопорушення - це діяння яке посягає на важливі для держави суспільні відносини, порушення яких є шкідливим як для держави так і суспільства.
Протиправність податкового правопорушення є діянням, яке призвело до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених Податковим кодексом України (2755-17) , контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
З аналізу пункту 120.2 статті 120 Податкового кодексу України випливає, що штраф передбачений вказаною нормою, може бути накладено у випадку ненадіслання уточнюючого розрахунку або невключення виявлених сум до податкової звітності за наступні періоди, а також у разі несплати суми недоплати.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції оскільки, позивачем своєчасно подано до податкового органу відповідну звітність, самостійно усунуто виявлені помилки.
Враховауючи наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються, підстави для скасування постановленого по справі судового рішення відсутні.
Керуючись ст. ст. 195, 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 06 березня 2013 р. у справі № 2а/0570/16091/2012 - залишити без змін.
ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складання її у повному обсязі.
У повному обсязі ухвала суду складена 17.04.2013 р.
Колегія суддів С.В. Жаботинська І.В. Сіваченко О.О. Шишов