ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 березня 2013 р. Справа № 103679/12/9104
( Додатково див. ухвалу Вищого адміністративного суду України (rs33406904) )
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді: Улицького В.З.
суддів: Гулида Р.М., Каралюса В.М.
при секретарі судового засідання: Дутка І.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Міжнародної благодійної організації "Екологія - Право - Людина" на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 21.03.2012 року у справі за позовом Міжнародної благодійної організації "Екологія - Право - Людина" до Державного агентства екологічних інвестицій України про визнання протиправною бездіяльності щодо повідомлення громадськості про результати публічного обговорення проектів нормативно-правових актів та оприлюднення результатів громадського обговорення проектів нормативно-правових актів; налагодження процедури обговорення проектів нормативно-правових актів із громадськістю, а саме: оприлюднювати коментарі громадськості, результати громадського обговорення проектів нормативно-правових актів, повідомляти письмово громадськість про врахування чи відхилення тих чи інших проектів,-
встановила:
У жовтні 2009 року МБО "Екологія-Право-Людина" звернулося з позовом до Державного агентства екологічних інвестицій про визнання протиправною бездіяльності.
Позивач свої позовні вимоги мотивував тим, що, відповідно до ст. 8 Конвенції про доступ до інформації участь громадськості в процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань довкілля (Оргуської конвенції), п. "б" ч. 1 ст. 9 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", п. 1.4. Положення про участь громадськості у прийнятті рішень у сфері охорони довкілля" №168 від 18.12.2003 р. (z0155-04) , п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України №1378 від 15.10.2004 р. (1378-2004-п) "Про затвердження порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики" громадськості надається можливість висловлювати свої зауваження безпосередньо або через представницькі консультативні органи, громадянам надається право на участь в обговоренні та внесенні пропозицій до проектів нормативно-правових актів. Позивач направляв відповідачеві проекти нормативно-правових актів, але ніколи не отримував відповіді. На запит №228 від 12.06.2008 р. відповідач відповів листом №517/18/10 від 21.07.2008 р. про те, що результати консультацій з громадськістю опубліковуються на його веб - сторінці. Однак, там такі результати відсутні. Твердження відповідача про те, що коментарі позивача про проект Постанови "Про затвердження порядку формування та ведення Національного електронного реєстру антропогенних викидів та поглинання парникових газів" є доцільними та були включені до проекту, є неправдивими, оскільки коментарі позивача не були враховані.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 21.03.2012 року у позові відмовлено повністю.
Постанову суду оскаржила МБО "Екологія-Право-Людина". Вважає, що постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин справи та з порушенням норм матеріального і процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених в апеляційній скарзі. Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою позов задоволити в повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч.2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім, випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухваленим відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обгрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін,якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (254к/96-ВР) та законами України.
Згідно статуту, зареєстрованого Міністерством юстиції України 24.03.1999 р. із змінами, погодженими наказом від 07.09.2011 р., метою створення і діяльності позивача є здійснення благодійної діяльності, яка полягає у наданні допомоги фізичним і юридичним особам у захисті їхніх екологічних прав, захисті довкілля в інтересах суспільства, сприянні розвитку природоохоронної справи тощо (п. 2.1. статуту). У відповідності до п . 2.4. статуту, з метою здійснення благодійної діяльності організація має право, зокрема, представляти та захищати свої законні права та інтереси, законні права та інтереси своїх членів та інших осіб у державних та громадських органах, органах місцевого самоврядування (п. 2.4.5.). Відповідно до п. 2.3. статуту, формою здійснення діяльності позивача є представлення своїх інтересів та інтересів інших осіб в судах України у справах, пов'язаних із порушенням екологічних чи інших прав або пов'язаних із порушенням екологічного законодавства. У відповідності до п. п. "д", "і" ст. 21 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" громадські природоохоронні об'єднання мають право, зокрема, вільного доступу до екологічної інформації; оскаржувати в установленому законом порядку рішення про відмову чи несвоєчасне надання за запитом екологічної інформації або неправомірне відхилення запиту та його неповне задоволення. Постановою Кабінету Міністрів України №977 від 30.07.2007 р. "Про затвердження Положення про Національне агентство екологічних інвестицій України" (977-2007-п) затверджено Положення про Національне агентство екологічних інвестицій України, відповідно до п. 1 якого національне агентство екологічних інвестицій України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України, який у межах своїх повноважень та в порядку, визначеному законодавством, забезпечує виконання актів законодавства, здійснює контроль за їх реалізацією, узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до його компетенції, розробляє та подає пропозиції щодо вдосконалення законодавства. Відповідно до п. 6 Положення, Нацекоінвестагентство під час виконання покладених на нього завдань взаємодіє з іншими центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, а також відповідними органами іноземних держав і міжнародними організаціями. Нормативними актами безпосередньо на відповідача не покладено обов'язку налагоджувати процедуру обговорення проектів нормативно-правових актів із громадськістю, а саме: розробляти відповідні внутрішні роз'яснення щодо необхідності оприлюднення коментарів громадськості, результатів громадського обговорення проектів нормативно-правових актів, повідомлення письмово громадськість про врахування чи відхилення поданих коментарів (зауважень, пропозицій) чи здійснювати таке інформування. На відповідача також не покладено функції у прийнятті нормативно-правових актів, а передбачено лише здійснення підготовчої роботи, розробки проектів тощо.
Відповідно до ст. 15 ЦК України право чи інтерес особи підлягають захисту, але лише у випадку його порушення, невизнання чи оспорювання.
Відповідно до ст. 8 Конвенції про доступ до інформації, участь громадськості в процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань довкілля (Оргуської конвенції), п. "б" ч. 1 ст. 9 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", п. 1.4. Положення про участь громадськості у прийнятті рішень у сфері охорони довкілля" №168 від 18.12.2003 р. (z0155-04) громадськості надається можливість висловлювати свої зауваження безпосередньо або через представницькі консультативні органи, громадянам надається право на участь в обговоренні та внесенні пропозицій до проектів нормативно-правових актів. Однак, вказаними актами передбачено, що думка громадськості повинна враховуватись не обов'язково, а наскільки це можливо.
Постановою Кабінету Міністрів України №996 від 03.11.2010 р. (996-2010-п) затверджено Порядок проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики. Вказаним Порядком передбачено, що результати проведення консультацій з громадськістю враховуються органом виконавчої влади під час прийняття остаточного рішення або в подальшій його роботі (п. 4). Консультації з громадськістю організовує і проводить орган виконавчої влади, який є головним розробником проекту нормативно-правового акта або готує пропозиції щодо реалізації державної політики у відповідній сфері державного і суспільного життя (п. 5). Відповідно до Положення про Національне агентство екологічних інвестицій України, останнє приймає обмежену певною сферою (проекти, спрямовані на зменшення обсягу антропогенних викидів або збільшення абсорбції парникових газів (пп. 10 п. 4)) участь в розробці проектів нормативних актів. При цьому, як стверджує апелянт, неналежна якість інформативного матеріалу та роботи веб-сайту відповідача, належить до категорії суб'єктивних оціночних понять, що не впливає на характеристику спірних відносин.
З огляду на вище наведене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам справи дана вірно, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст. ст. 160 ч. 3, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів -
ухвалила:
Апеляційну скаргу Міжнародної благодійної організації "Екологія - Право - Людина" залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 21.03.2012 року у справі №2а-6728/09/1370 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
На ухвалу протягом двадцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий:
Судді:
В. Улицький
Р. Гулид
В. Каралюс
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 14.03.2013 року