ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
31 січня 2017 року м. Київ К/800/22499/16
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючої: Гончар Л.Я.,
Суддів: Голяшкіна О.В.,
Донця О.Є.,
при секретарі: Бугаєнко Н.В.,
за участю представників сторін: позивача: Дяченка С.В., відповідача: Безнощенко К.В, третьої особи: Астрюхіна К.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за касаційною скаргою Державної аудиторської служби України на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 червня 2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 28 липня 2016 року у справі за позовом Державної фінансової інспекції України до Державного підприємства "Укрмедпроектбуд", третя особа - товариство з обмеженою відповідальністю "Укрпрофмед", про зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И Л А:
Державна фінансова інспекція України звернулася до Київського окружного адміністративного суду з позовом до ТОВ "Укрпрофмед", ДП "Укрмедпроект", у якому просила суд:
- стягнути з ТОВ "Укрпрофмед" у дохід Державного бюджету України 4370814,60 грн., завищеної вартості будівельно-монтажних робіт по договорам від 28 листопада 2011 року № 2011/7, від 14 серпня 2012 року № 2012/3, від 29 грудня 2012 року № 2012/5 та від 31 грудня 2013 року № 2013/7;
- зобов'язати ДП "Укрмедпроект" зменшити в обліку кредиторську заборгованість по розрахунках із ТОВ "Укрпрофмед" на суму 1565049,12 грн.
Позов мотивований тим, що до вартості будівельно-монтажних робіт, які виконувалися за договорами від 28 листопада 2011 року № 2011/7, від 14 серпня 2012 року № 2012/3, від 29 грудня 2012 року № 2012/5 та від 31 грудня 2013 року № 2013/7 та відображені у актах виконаних будівельних робіт за період з березня 2012 року по січень 2014 року, ТОВ "Укрпрофмед" включено середньомісячну заробітну плату співробітників у розмірі 3400,00 грн., у той час, коли проектом будівництва СЛДК НДСЛ "Охмадит", затвердженим Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12 грудня 2011 року № 1280-р (1280-2011-р)
, передбачено застосування середньомісячної заробітної плати робітників у розмірі 2300,00 грн., що призвело до порушення статті 875, частини першої статті 877 Цивільного кодексу України, пункту 3.1.19 ДБН Д.1.1-1-2000, а саме: відповідачем допущено завищення вартості будівельно-монтажних робіт на суму 5935863,72 грн., які оплачені відповідачем за рахунок коштів загального фонду державного бюджету.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22 січня 2016 року відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі в частині позовної вимоги Державної фінансової інспекції України до ТОВ "Укрпрофмед" про стягнення коштів у сумі 4370814,60 грн.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 09 березня 2016 року справу передано на розгляд до Окружного адміністративного суду міста Києва на підставі пункту 3 частини першої статті 22 Кодексу адміністративного судочинства України.
Протокольною ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 червня 2016 до участі у справі у якості третьої особи залучено ТОВ "Укрпрофмед".
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 червня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 28 липня 2016 року, у задоволенні позову відмовлено.
У поданій касаційній скарзі позивач, із посиланням на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просив скасувати оскаржувані судові рішення та ухвалити рішення про задоволення позову.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши та обговоривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що за результатом проведеної позивачем ревізії фінансово-господарської діяльності ДП "Укрмедпроект" за період з 01 січня 2011 року по 31 травня 2014 року (акт від 26 серпня 2014 року № 03-21/2/126), серед іншого, встановлено, що до вартості будівельно-монтажних робіт, які виконувались за договорами № 2011/7, № 2012/3, № 2012/5 та № 2013/7 і відображені в актах приймання виконаних будівельних робіт за період з березня 2012 року по січень 2014 року, ТОВ "Укрпрофмед" включено середньомісячну заробітну плату робітників у розмірі 3400 грн., у той час, коли проектом будівництва СЛДК НДСЛ "Охматдит", затвердженим Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12 грудня 2011 року № 1280-р (1280-2011-р)
, який отримав позитивний експертний звіт від 16 грудня 2011 року № 00-1952/1-11/ЦБ, передбачено застосування середньомісячної заробітної плати робітників у розмірі 2300 грн. На переконання Держфінінспекції, викладене свідчать про порушення ДП "Укрмедпроект" статті 875, частини першої статті 877 Цивільного кодексу України, пункту 3.1.19 ДБН Д.1.1-1-2000, що призвело до завищення вартості будівельно-монтажних робіт на суму 5935863,72 грн., які оплачені відповідачем за рахунок коштів загального фонду державного бюджету.
З метою усунення виявлених під час ревізії порушень Держфінінспекцією листом від 06 жовтня 2014 року № 03-14/832 на адресу відповідача направлено вимогу про усунення порушень, в якій вимагалося:
1) стягнути з ТОВ "Укрпрофмед" у дохід Державного бюджету України 4370814,60 грн., завищеної вартості будівельно-монтажних робіт по договорам від 28 листопада 2011 року № 2011/7, від 14 серпня 2012 року № 2012/3, від 29 грудня 2012 року № 2012/5 та від 31 грудня 2013 року № 2013/7;
2) зобов'язати ДП "Укрмедпроект" зменшити в обліку кредиторську заборгованість по розрахунках із ТОВ "Укрпрофмед" на суму 1565049,12 грн.
Предметом розгляду в цій справі є позовна вимога Держфінінспекції про зобов'язання ДП "Укрмедпроект" зменшити в обліку кредиторську заборгованість по розрахунках із ТОВ "Укрпрофмед" на суму 1565049,12 грн.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив із того, що зміна стандартів визначення витрат при будівництві об'єкта проведена відповідачем на підставі листа Мінрегіону України від 29 грудня 2011 року № 7/15-18443, а тому вимога Держфінінспекції в частині зобов'язання ДП "Укрмедпроект" зменшити в обліку кредиторську заборгованість за розрахунками з ТОВ "Укрпрофмед" на суму 1565049,12 грн. є необґрунтованою.
Колегія суддів, виходячи з меж касаційного перегляду, встановлених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України, погоджується з такими висновками судів з огляду на наступне.
Відповідно до підпункту 3.2.6.3 Правил визначення вартості будівельних робіт ДБН Д.1.1-1-2000 (у редакції, яка була чинна на час виникнення спірних правовідносин), затверджених Державним комітетом будівництва, архітектури та житлової політики України по будовах (об'єктах), будівництво яких здійснюється із залученням бюджетних коштів або коштів підприємств, установ і організацій державної власності, вартість людино-години відповідного розряду робітників-будівельників, монтажників і робітників, зайнятих на керуванні та обслуговуванні будівельних машин і механізмів, визначається з урахуванням показників, рекомендованих Держбудом.
Водночас, згідно підпунктом 6.1.1.3 ДСТУ-Н Б Д.1.1-2:2013, який вступив в дію з 01 січня 2014 року, на будівництві об'єктів, спорудження яких ведеться із залученням бюджетних коштів, вартість людино-години відповідного розряду робітників-будівельників, монтажників і робітників, зайнятих на керуванні та обслуговуванні будівельних машин і механізмів, визначається з урахуванням показників, рекомендованих центральним органом влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, містобудування та архітектури.
При цьому судами попередніх інстанцій установлено, що при здійсненні взаєморозрахунків за виконані роботи за договорами від 28 листопада 2011 року № 2011/7, від 14 серпня 2012 року № 2012/3, від 29 грудня 2012 року № 2012/5 та від 31 грудня 2013 року № 2013/7, укладених між ДП "Укрмедпроект" та ТОВ "Укрпрофмед", врахована середньомісячна заробітна плата в розмірі 2300 гривень при середньому розряду складності робіт у будівництві 3,8.
Однак, у актах приймання виконаних будівельних робіт з березня 2012 року по січень 2014 року при взаєморозрахунках за виконані роботи середньомісячна заробітна плата складала 3400,00 гривень.
Вказаний рівень середньомісячної заробітної плати збільшений відповідачем на підставі листа Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 29 грудня 2011 року № 7/15-18443 (v1844858-11)
, згідно з яким рекомендований рівень середньомісячної заробітної плати з 01 січня 2012 року розрахунково складає 3400 гривень при визначенні вартості будівництва, що здійснюється із залученням бюджетних коштів або коштів підприємств, установ і організацій державної форми власності. Такий показник відповідає середньому розряду складності робіт у будівництві 3,8 при виконанні робіт у звичайних умовах та враховує основну та додаткову заробітну плату, в тому числі кошти на оплату відпусток, заохочувальні та компенсаційні виплати при роботі в звичайних умовах будівництва.
Крім того, на запит ДП "Укрмедпроект" від 23 вересня 2014 року № 207/09-14 Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України в своєму листі від 15 жовтня 2014 року № 7/15-12277 зазначило, що відповідно до Правил визначення вартості будівництва (ДСТУ-Н Б Д.1.1-2:2013, введено в дію з 01 січня 2014 року), які носять обов'язковий характер при визначенні вартості будівництва об'єктів, що споруджуються за рахунок бюджетних коштів, коштів державних і комунальних підприємств, установ та організацій, а також кредитів, наданих під державні гарантії, розмір кошторисної заробітної плати у складі вартості будівництва розраховується виходячи з середнього рівня заробітної плати працівників, які зайняті у будівництві, умов та строків виконання робіт з урахуванням рекомендацій Мінрегіону. Розмір середньомісячної заробітної плати, який обчислюється Мінрегіоном відповідно до положень зазначеного ДСТУ, має рекомендаційний характер. Сьогодні цей рівень становить 3400 гривень, що відповідає середньому розряду складності робіт у будівництві 3,8 при виконанні робіт у звичайних умовах, який рекомендується враховувати усім учасникам будівництва при визначенні його вартості.
Сторони, що укладають договір підряду, приймають рішення щодо розміру середньомісячної заробітної плати на підставі обґрунтовуючих розрахунків виходячи з умов та строків виконання робіт (стислі строки, за підвищеної інтенсивності праці, у нічний час, вихідні та святкові дні, технологічна та технічна складність виконання будівельних робіт тощо). При укладенні договору підряду необхідно передбачати умови уточнення його положень у подальшому. Погоджений рівень заробітної плати зазначається у договорі підряду або додатковій угоді до нього та враховується при визначенні вартості обсягів виконаних будівельних робіт.
Джерелом покриття збільшення вартості трудових ресурсів можуть слугувати кошти на покриття додаткових витрат, пов'язаних з інфляційними процесами, та кошти на покриття ризиків, що передбачені у затвердженому зведеному кошторисному розрахунку вартості будівництва. У разі, якщо такі додаткові витрати не призводять до вичерпання ліміту коштів, передбаченого інвесторською кошторисною документацією, зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва повторній експертизі та перезатвердженню не підлягає.
Таким чином, лист Мінрегіону України від 29 грудня 2011 року № 7/15-18443 (v1844858-11)
фактично є зміною стандартів визначення витрат при будівництві об'єкту та, відповідно, дозволяє використовувати кошти, що передбачені на покриття ризиків всіх учасників будівництва, а тому вірними є висновки попередніх інстанцій про необґрунтованість вимоги Держфінінспекції щодо зменшення підконтрольною установою в обліку кредиторської заборгованості за розрахунками із ТОВ "Укрпрофмед" на суму 1565049,12 грн.
Більше того, як установлено судами, спірна сума кредиторської заборгованості у розмірі 1565049,12 грн. погашена ДП "Укрмедпроект" ще у грудні 2015 року. Тобто, на сьогодні кредиторська заборгованість у вказаному вище розмірі в обліку Державного підприємства "Укрмедпроект" відсутня, що свідчить про відсутність предмету спору в цій адміністративній справі.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій щодо відсутності підстав для задоволення позову.
Доводи касаційної скарги висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують.
Відповідно до частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 160, 167, 220, 221, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Касаційну скаргу Державної аудиторської служби України залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 червня 2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 28 липня 2016 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута в порядку статей 235- 238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з оригіналом.
Помічник судді О.А. Сідак