КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-16569/12/2670 
Головуючий у 1-й інстанції: Арсірій Р.О.
Суддя-доповідач: Чаку Є.В.
ПОСТАНОВА
Іменем України
06 березня 2013 року м. Київ
( Додатково див. постанову Окружного адміністративного суду міста Києва (rs28592569) ) ( Додатково див. ухвалу Вищого адміністративного суду України (rs31810638) )
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Чаку Є.В.,
суддів: Маслія В.І, Файдюка В.В.
за участю секретаря Муханькової Т.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Міністерства економічного розвитку і торгівлі, Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.12.2012 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Українська сірникова фабрика" до Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі, третя особа: Міністерство економічного розвитку і торгівлі України00 про визнання протиправним та скасування рішення № СП-286/2012/4423-08 від 27.11.2012 року, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Українська сірникова фабрика" (далі - позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі, третя особа: Міністерство економічного розвитку і торгівлі України про визнання протиправним та скасування рішення № СП-286/2012/4423-08 від 27.11.2012 pоку, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що оскаржуване рішення прийнято в порушення статті 19 Конституції України, Закону України "Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну" (332-14) , не в спосіб та не в порядку, передбаченому Конституцією України (254к/96-ВР) та нормативними актами.
Окружний адміністративний суд міста Києва своєю постановою від 18.12.2012 року адміністративний позов задовольнив.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, відповідач та третя особа подали апеляційні скарги, в яких просять апеляційну інстанцію скасувати незаконну, на їх думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову про відмову в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі. В своїх апеляційних скаргах апелянти посилаються на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційних скарг, колегія суддів знаходить, що апеляційні скарги підлягають задоволенню, виходячи з наступного:
Судом першої інстанції було встановлено, що згідно статуту позивача основною діяльністю підприємства є організація вітчизняного виробництва сірників, зменшення на цій основі імпорту сірників і забезпечення національного використання вітчизняних сировинних ресурсів.
Судом встановлено, що з 2008 року основним виробником сірників в Україні є TOB "Українська Сірникова Фабрика" (м. Березне Рівненської обл.).
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 16 Закону України "Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну" якщо зростання обсягу імпорту в Україну відбувається у таких розмірах та (або) у, такі строки або на таких умовах, що заподіюється або існує загроза заподіяння значної шкоди, з метою захисту національних інтересів Комісія може прийняти рішення про застосування таких спеціальних заходів, як установлення спеціального мита щодо імпорту в Україну, який є об'єктом спеціального розслідування. Встановлене Комісією спеціальне мито сплачується імпортером товару в Україну незалежно від інших податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються при імпорті в Україну.
На виконання вказаних приписів закону 29.09.2009 року відбулося засідання Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі, на якому розглядалися питання стосовно результатів проведення спеціального розслідування щодо імпорту в Україну сірників незалежно від країни походження та експорту. За результатами вказаного розгляду, Комісією прийнято рішення № СП - 215/2009/4402-25 "Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну сірників незалежно від країни походження та експорту".
Рішення Комісії прийнято на підставі матеріалів спеціального розслідування, що було ініційоване національним товаровиробником ДП "Рівненська сірникова фабрика" та TOB "Українська сірникова фабрика".
Комісією зроблено висновок, що національні інтереси вимагають застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну товару та керуючись положеннями вищевказаної статті 16 Закону України "Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну", Комісія застосувала спеціальні заходи незалежно від країни походження та експорту щодо імпорту в Україну товару, що має такий опис: сірники, крім піротехнічних виробів товарної позиції 3604, що класифікуються згідно з УКТЗЕД за кодом 3605 00 00 00.
Спеціальні заходи застосовано строком на три роки, тобто до 05.11.2012 року, шляхом запровадження справляння спеціального мита щодо імпорту в Україну товару, розмір ставки якого становить 11,3 відсотки.
25.10.2010 року Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі розглянула матеріали Міністерства та прийняла рішення № СП-244/2010/4403-25 "Про перегляд спеціальних заходів щодо імпорту в Україну сірників незалежно від країни походження та експорту, застосованих згідно з рішенням Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі від 29.09.2009 року № СП-215/2009/4402-25", яким переглянула застосовані раніше спеціальні заходи на запровадження режиму квотування імпорту в Україну сірників.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.01.2011 року залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 15.03.2011 року у справі № 2а - 16456/10/2670 визнано протиправним та скасовано рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі від 25.10.2010 № СП - 244/2010/4403-25 "Про перегляд спеціальних заходів щодо імпорту в Україну сірників незалежно від країни походження та експорту, застосованих згідно з рішенням Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі від 29.09.2009 року № СП-215/2009/4402-25".
Таким чином в Україні діяли спеціальні заходи у вигляді стягнення спеціального мита у розмірі 11,3 %.
05.11.2012 року Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі розглянула подані Міністерством економічного розвитку і торгівлі України матеріали про результати застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну сірників незалежно від країни походження та експорту, застосованих рішенням Комісії № СП-215/2009/4402-25 від 29.09.2009 року.
Відповідно до п. 1 ст. 13 Закону України "Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну", у процесі спеціального розслідування Міністерство проводить дослідження всіх відповідних факторів об'єктивного та кількісного характеру, що впливають на національного товаровиробника.
Міністерство економічного розвитку і торгівлі України на підставі даних Держмитслужби досліджувало, яким чином застосовані спеціальні заходи вплинули на обсяги імпорту в Україну сірників інших виробників.
Зокрема, в матеріалах справи міститься Звіт про результати застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну сірників незалежно від країни походження та експорту, відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну".
За результатами проведеного аналізу було встановлено, що у період застосування спеціальних заходів з II півріччя 2009 року - І півріччя 2008 року по II півріччя 2011 року -І півріччя 2012 року порівняно з періодом розслідування II півріччя 2007 року -1 півріччя 2008 року імпорт товару в Україну поступово скорочувався.
В період II півріччя 2011 року - І півріччя 2012 року порівняно з періодом розслідування II півріччя 2007 року - І півріччя 2008 року спостерігається підвищення середньої ціни імпорту в Україну сірників на 13,37 %. Зростання ціни імпорту в Україну сірників походження з Російської Федерації склало 15,18 % та походженням з Республіки Білорусь на 22,84 %.
Дослідженням результатів впливу спеціальних заходів на зміну питомої ваги відношенню до виробництва національного товаровиробника та на внутрішньому ринку України, встановлено, що у період II півріччя 2011 року по І півріччя 2012 року порівняно з періодом розслідування II півріччя 2007 року - І півріччя 2008 року імпорт в Україну сірників поступово скорочувався, динаміка скорочення обсягів імпорту в Україну товару перевищує динаміку скорочення споживання відповідного товару на внутрішньому ринку України.
Дослідженням результатів впливу спеціальних заходів на ціну Товару Міністерство дійшло висновку, що як ціни імпорту товару так і ціни продажу подібного товару національного товаровиробника у період II півріччя 2011 року - І півріччя 2012 року порівняно з періодом розслідування II півріччя 2007 року - І півріччя 2008 року мали тенденції до збільшення, але при цьому ціни імпорту були нижчі цін товару національного товаровиробника. Рівень застосованого спеціального мита (11,3 %) дозволяв забезпечити цінову конкуренцію на внутрішньому ринку України.
Дослідженням результатів впливу спеціальних заходів на діяльність національного товаровиробника за II півріччя 2007 року І півріччя 2012 року Міністерство дійшло висновку, що застосовані спеціальні заходи щодо імпорту в Україну сірників незалежно від країни походження та експорту позитивно вплинуло на фінансово-господарський стан національного товаровиробника.
Щодо процесу адаптації національного товаровиробника до умов конкуренції зроблено висновок, що внаслідок застосування спеціальних заходів національний товаровиробник мав можливість інвестувати в модернізацію власного виробництва. Крім цього Заявник намітив подальші шляхи впровадження енергозберігаючих технологій та удосконалення існуючих технологій виробництва сірникової продукції за умови продовження дії спеціальних заходів.
Застосування спеціальних заходів дозволило Заявникові розпочати процес модернізації та реконструкції підприємства, проте завершення відповідного процесу потребує додаткового часу та фінансових ресурсів, що передбачено програмою розвитку підприємства до 2015 року.
Підвищення якості сірникової продукції та її відповідність міжнародним стандартам дозволить національному товаровиробникові підвищити конкурентноздатність власної продукції як на внутрішньому, так і на зовнішніх ринках.
Таким чином, міністерство дійшло висновку, що надана Заявником інформація містить у розумінні положень статті 18 Закону та Угоди про захисні заходи СОТ докази того, що національний товаровиробник перебуває в процесі адаптації до умов конкуренції.
За результатами розгляду зазначених матеріалів Комісія встановила, що продовжує існувати потреба в застосуванні заходів для запобігання заподіянню значної шкоди національному товаровиробникові; національний товаровиробник перебуває в процесі адаптації до умов конкуренції.
Зважаючи на викладене та керуючись положеннями статті 18 Закону України "Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну", Комісія прийняла рішення N СП-285/2012/4423-08 від 05.11.2012 року, згідно з яким:
Продовжила застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну товару, застосованих рішенням Комісії від 29.09.2009 року N СП- 215/2009/4402-25;
"Застосування спеціальних заходів продовжується щодо імпорту в Україну товару, що має наступний опис: сірники, крім піротехнічних виробів товарної позиції 3604, що класифікуються згідно з УКТЗЕД за кодом 3605 00 00 00;
Строк застосування спеціальних заходів продовжується на 3 роки.
Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону, спеціальні заходи, строк застосування яких продовжується, лібералізуватимуться шляхом зниження зазначеного у рішенні Комісії № СП - 215/2009/4402-25 розміру ставки спеціального мита на 10 % - до 10,17 % на період 06.11.2012 року - 05.11.2013 року, до 9,15 % на період 06.11.2013 року - 05.11.2014 року, до 8,24 % на період 06.11.2014 року - 05.11.2015 року".
Повідомлення про прийняте Рішення N СП-285/2012/4423-08 від 05.11.2012 року опубліковане в газеті "Урядовий кур'єр" № 203 від 06.11.2012 року - набрало чинності.
27.11.2012 року Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі розглянула подані Міністерством економічного розвитку і торгівлі України матеріали про відповідність національним інтересам дії спеціальних заходів щодо імпорту в Україну сірників незалежно від країни походження та експорту.
За результатами розгляду вказаних матеріалів Комісія встановила, що продовження дії спеціальних заходів щодо імпорту в Україну сірників незалежно від країни походження та експорту суперечить національним інтересам України.
Враховуючи викладене, Комісія відповідно до статті 19 Закону вирішила скасувати дію спеціальних заходів щодо імпорту в Україну сірників незалежно від країни походження та експорту, застосованих рішенням Комісії від 29.09.2009 року № СП - 215/2009/4402-25 та продовжених рішенням Комісії від 05.11.2012 року № СП-285/2012/4423-08.
Рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі від 27.11.2012 року № СП-286/2012/4423-08 набрало чинності 28.11.2012 року.
З приводу даних правовідносин, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне звернути увагу на наступне.
Ч. 1 ст. 19 Закону України "Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну" (далі - Закон) передбачені повноваження Комісії проводити засідання в період дії спеціальних заходів.
Ч. 2 ст. 19 Закону, якщо після завершення засідань зазначених у частині першій цієї статті, Комісія робить висновок, що скасування або перегляд спеціальних заходів, зазначених у статтях 14, 15, 16 цього Закону є необхідним, вона приймає відповідне рішення про скасування або перегляд відповідних заходів.
Це рішення приймається Комісією кваліфікованою більшістю голосів. Повідомлення про його прийняття публікується Міністерством у газеті.
Відповідно до частини другої статті 7 Закону на засіданнях Комісії приймаються рішення, зокрема, з питання скасування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну.
При цьому Закон дозволяє скасування спеціальних заходів рішенням Комісії в будь-який момент, на протязі їх дії.
Відповідно до частини четвертої статі 5 Закону України "Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту" (330-14) (далі - Закону № 330) засідання Комісії з міжнародної торгівлі скликаються Головою Комісії. Разом із повідомленням про засідання членам Комісії надсилається вся необхідна інформація стосовно питань, які виносяться на відповідне засідання Комісії.
Засідання Комісії повинні проводитися не раніше ніж на п'ятий день і не пізніше ніж на десятий день після направлення відповідного повідомлення.
Вимогу-повідомлення від 22.11.2012 року № 4423-04/1122-07 ДСК (у матеріалах справи) щодо проведення засідання Комісії 27.11.2012 року (тобто на п'ятий день), було підписано Міністром економічного розвитку і торгівлі України - Головою Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі та разом з відповідними матеріалами надано членам Комісії.
Під час проведення засідання члени Комісії (протокол засідання Комісії у матеріалах справи) обговорювали наслідки застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну сірників незалежно від країни походження та експорту та необхідності продовження строку їх застосування або скасування.
Окрема увага приділялася необхідності скасування діючих спеціальних заходів з урахуванням національних інтересів, насамперед, міжнародних економічних інтересів України.
За результатами обговорення питання члени Комісії одноголосно прийняли рішення про скасування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну сірників незалежно від країни походження та експорту.
Повідомлення "Про скасування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну сірників незалежно від країни походження та експорту" було опубліковано в газеті "Урядовий кур'єр" від 28.11.2012 року № 219 (копія в матеріалах справи).
Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що Комісія при прийнятті рішення від 27.11.2012 року СП-286/2012/4423-08 "Про скасування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну сірників незалежно від країни походження та експорту" діяла на підставі та в межах повноважень, визначених Законом.
Також, колегія суддів звертає увагу на те, що відповідно до частини першої статті 17 Закону спеціальні заходи можуть не застосовуватися, якщо Комісія за поданням Міністерства, враховуючи всю отриману інформацію, зробить точний висновок про те, що застосування таких заходів суперечить національним інтересам, зокрема впливу застосованих спеціальних заходів на міжнародні економічні інтереси України.
05.11.2012 року Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі прийняла рішення № СП-285/2012/4423-08 "Про продовження строку застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну сірників незалежно від країни походження та експорту", відповідно до якого продовжено дію спеціальних заходів, застосованих рішенням Комісії від 29.09.2009 року № СП-215/2009/4402-25.
Метою прийняття рішення Комісії від 05.11.2012 року № СП-285/2012/4423-08 було запобігання заподіянню значної шкоди національному товаровиробникові, що після повного терміну застосування спеціальних заходів, прийнятих рішенням Комісії від 29.09.2009 року № СП-215/2009/4402-25, сприяло процесу адаптації національного товаровиробника до умов конкуренції.
На засіданні Комісії 27.11.2012 року було прийнято рішення СП-286/2012/4423-08 "Про скасування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну сірників незалежно від країни походження та експорту".
Члени Комісії обговорювали наслідки застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну сірників незалежно від країни походження та експорту та необхідності продовження строку їх застосування або скасування. Окрема увага приділялася необхідності скасування діючих спеціальних заходів з урахуванням національних інтересів, насамперед, міжнародних економічних інтересів України, що підтверджується протоколом засідання Комісії та матеріалами, наданими членам Комісії листом Мінекономрозвитку від 22.11.2012 року № 4423-04/1122-07 ДСК щодо необхідності продовження строку застосування (скасування) спеціальних заходів щодо імпорту в Україну сірників незалежно від країни походження та експорту.
За результатами обговорення питання, члени Комісії, керуючись абзацом другим частини першої статті 17 Закону, одноголосно (що підтверджується підписами членів Комісії на проекті рішення (у матеріалах справи) прийняли рішення про скасування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну сірників незалежно від країни походження та експорту, оскільки застосування таких заходи суперечить національним інтересам, зокрема існує вплив застосованих спеціальних заходів на міжнародні економічні інтереси України.
В даному випадку міжнародні економічні інтереси України слід розуміти, як політика лібералізації доступу продукції на внутрішньому та зовнішніх ринках. Зокрема, це стосувалося лібералізації доступу товарів українського походження на ринки країн - членів Митного союзу, а також вільного постачання сірникової продукції на внутрішній ринок України.
Щодо інтересів національного товаровиробника, споживачів, імпортерів сірникової продукції необхідно зазначити, що національний товаровиробник підтримує дію спеціальних заходів при будь-якому їх застосуванні, його позиція відображалась в звіті Мінекономрозвитку про результати застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну (є в матеріалах справи) та враховувалась Комісією при прийнятті оскаржуваного рішення.
З іншого боку імпортер заперечує проти застосування або продовження дії спеціальних заходів, оскільки це призводить до додаткових витрат сплачувати встановлене спеціальне мито, яке в кінцевому випадку компенсує споживач, а тому він не може бути зацікавлений у дії таких заходів. Стосовно споживачів сірників необхідно наголосити, що це фізичні особи, в своїй більшості у сільській місцевості, які не мають свого об'єднання, що можуть відстоювати їх інтереси в цілому, але натомість зацікавлені в купівлі більш дешевшої продукції.
Таким чином, суд першої інстанції не вірно застосував абзац другий частини першої статті 17 Закону, що призвело до неправильного вирішення справи.
Що стосується прийняття Комісією рішення від 27.11.2012 року СП-286/2012/4423-08 "Про скасування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну сірників незалежно від країни походження та експорту", яким, на думку позивача, позивачу може бути завдана шкода імпортом сірників із Російської Федерації та Республіки Білорусь за демпінговими цінами, то колегія суддів зазначає наступне.
Імпорт товарів з конкретно визначених країн за демпінговими цінами не є предметом регулювання Закону України "Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну" (332-14) .
Даним Законом, на переконання колегії суддів, регулюються правовідносини, пов'язані із масовим зростанням імпорту товарів в Україну незалежно від країни походження та експорту товару, що заподіює значну шкоду або загрожує заподіянням значної шкоди національному товаровиробнику. На підставі цього Закону 05.11.2012 року Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі прийняла рішення № СП-285/2012/4423-08 "Про продовження строку застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну сірників незалежно від країни походження та експорту" та від 27.11.2012 року СП-286/2012/4423-08 "Про скасування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну сірників незалежно від країни походження та експорту".
Дослідження наявності чи відсутності факту демпінгу, що завдається імпортом товарів з конкретно визначених країн регулюється Законом України "Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту" (330-14) , в рамках якого може проводитися антидемпінгове розслідування і можуть застосовуватись антидемпінгові заходи.
Таким чином, завдання шкоди позивачу імпортом сірників із Російської Федерації чи Республіки Білорусь за демпінговими цінами не може бути підставою для скасування рішення Комісії від 27.11.2012 року СП-286/2012/4423-08, оскільки вплив демпінгового імпорту з конкретно визначених країн не стосується предмету розгляду даного спору.
Отже, норми Закону України "Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту" (330-14) , які враховував суд першої інстанції, не підлягали застосуванню, що призвело до неправильного вирішення справи.
З огляду на викладене, колегія суддів апеляційної інстанції приходить до висновку, що доводи, викладені в апеляційній скарзі, знайшли своє підтвердження, а тому в задоволенні позову слід відмовити у зв'язку з його необґрунтованістю.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 3, 202 ч. 1 п. п. 4 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 160, 197, 198, 202, 205 та 207 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційні скарги Міністерства економічного розвитку і торгівлі, Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі - задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.12.2012 року - скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Українська сірникова фабрика" до Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі, третя особа: Міністерство економічного розвитку і торгівлі України про визнання протиправним та скасування рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі від 27.11.2012 року СП-286/2012/4423-08 "Про скасування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну сірників незалежно від країни походження та експорту" - відмовити.
постанова набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя:
Судді:
Повний текст постанови виготовлений