ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 січня 2017 року м. Київ К/800/9746/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів: Черпіцької Л.Т. Гончар Л.Я. Донця О.Є.
провівши попередній розгляд адміністративної справи за касаційною скаргою Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві на ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 23 січня 2014 року у справі № 826/2294/13-а за позовом ОСОБА_4 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві про визнання протиправними дій та скасування рішення, -
ВСТАНОВИЛА:
У лютому 2013 року ОСОБА_4 звернулася в суд з позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві, в якому просила визнати протиправними дії та скасувати рішення (яке оформлено листом) № КВ212130230338 від 23.01.2012, винесене заступником начальника Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно відмовив позивачу у реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації, оскільки декларацію про готовність об'єкта до експлуатації оформлено відповідно до вимог, передбачених Порядком прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків I та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 24.06.2011 № 91 (z0830-11) , зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.07.2011 за № 830/19568 (z0830-11) зі змінами та доповненнями, внесеними наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 304 від 13.06.2012 (z1132-12) , що набрав чинності 23.07.2012. При цьому, технічний паспорт БТІ на об'єкт нерухомого майна був виданий позивачу 24.07.2007, та був дійсним на час подання заяви до відповідача для прийняття в експлуатацію садового будинку.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 04 квітня 2013 року, залишеною без змін у хвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 23 січня 2014 року, позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві щодо відмови в реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації: Садовий будинок (літера "А-ІІ") в садівницькому товаристві АДРЕСА_1. Скасовано рішення (яке оформлене листом) Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві КВ № 212130230338 від 23.01.2013 р. Зобов'язано Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві повторно розглянути декларацію позивача про готовність об'єкта до експлуатації з урахуванням висновків суду та прийняти відповідне рішення.
На ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 23 січня 2014 року надійшла касаційна скарга Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, ставиться питання про її скасування.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач є власником земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1 цільового призначення: для ведення садівництва, загальною площею 0,0418 га, що розташована в садівницькому товаристві АДРЕСА_1 (державний акт на право власності на земельну ділянку серія НОМЕР_2 від 14 березня 2005 року).
На даній ділянці 1999 року позивачем без отримання дозволу збудовано садовий будинок, площею 119,7 м2. Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна 27.07.2007 виготовило технічний паспорт на садовий будинок.
Позивач 30.12.2012 звернулася до відповідача з заявою та необхідними документами для прийняття в експлуатацію садового будинку. Рішенням відповідача від 23.01.2013 (оформлене листом) серія КВ № 212130230338 позивачу відмовлено у реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації у зв'язку з тим що декларацію про готовність об'єкта до експлуатації оформлено з порушенням вимог, передбачених Порядком прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків I та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 24.06.2011 № 91 (z0830-11) , зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.07.2011 за № 830/19568 (z0830-11) зі змінами та доповненнями, внесеними наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 304 від 13.06.2012 (z1132-12) , що набрав чинності 23.07.2012. Відповідачем у відмові вказано про необхідність провести технічне обстеження об'єкту шляхом його технічної інвентаризації з подальшою видачею технічного паспорта БТІ.
Не погоджуючись із таким рішенням відповідача позивач і звернувся в суд з даним позовом.
Задовольняючи частково позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача щодо відмови в реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації, а також зобов'язуючи відповідача повторно розглянути декларацію позивача про готовність об'єкта до експлуатації, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що позивачем під час подання заяви відповідачу для прийняття в експлуатацію садового будинку виконані всі вимоги Порядку прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків I та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 24.06.2011 № 91 (z0830-11) , зокрема подані всі необхідні документи, передбачені п. 3.2.
Суди попередніх інстанцій дійшли висновку про те, що технічне обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж садового будинку позивача було проведено у 2007 році з подальшою видачею 24.07.2007 року Київським міським бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна технічного паспорту на вказаний садовий будинок, який був чинний на час звернення позивача до відповідача. При цьому, до спірних правовідносин не застосовується положення п. 2 наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 304 від 13.06.2012 (z1132-12) , відповідно до якого звіти про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків I та II категорій складності, складені до набрання чинності цим наказом, є чинними та можуть застосовуватись протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим наказом при поданні документів для прийняття в експлуатацію цих об'єктів, оскільки зазначені вимоги не визначають строки чинності та застосування технічних паспортів БТІ.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів першої і апеляційної інстанцій виходячи з наступного.
Відповідно до пункту 9 Прикінцевих положень Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (3038-17) в редакції Закону України від 17.02.2011 № 3038-VI (3038-17) прийняття в експлуатацію збудованих до 31 грудня 2009 року індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків I та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт і заяви про прийняття в експлуатацію яких подаються до 31 грудня 2012 року, здійснюється безоплатно інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю за результатами технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж таких об'єктів за наявності документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, на якій розміщений такий об'єкт, протягом 30 днів з дня подання заяви.
На виконання вимог пункту 9 Перехідних положень Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (3038-17) наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 24.06.2011 № 91 (z0830-11) затверджено Порядок прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків I та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж.
Згідно з пунктом 4 наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 24.06.2011 № 91 (z0830-11) цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування та діє до 30.01.2013.
Оскільки позивач звернулася до відповідача із заявою для прийняття в експлуатацію садового будинку 30.12.2012, порядок розгляду відповідної заяви визначався відповідно до вимог Порядку прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків I та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 24.06.2011 № 91 (z0830-11) .
Відповідно до п. 3.2 вказаного Порядку № 91 (z0830-11) замовник подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення до Інспекції за місцезнаходженням об'єкта заяву про прийняття в експлуатацію об'єкта, до якої додаються: два примірники заповненої декларації; звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єкта з висновком про їх відповідність вимогам надійності і безпечної експлуатації (крім індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, прибудов до них загальною площею до 300 квадратних метрів включно, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них загальною площею до 100 квадратних метрів включно); засвідчені в установленому порядку копії: документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, на якій розміщено об'єкт; технічного паспорта, виданого бюро технічної інвентаризації.
З матеріалів адміністративної справи вбачається, що загальна площа садового будинку позивача становить 119,7 квадратних метрів. Враховуючи наведене, колегія суддів зазначає, що на позивача згідно п. 3.2. Порядку № 91 (z0830-11) не поширюється обов'язок щодо подання звіту про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж садового будинку з висновком про їх відповідність вимогам надійності і безпечної експлуатації, оскільки загальна площа об'єкта не перевищує 300 квадратних метрів.
Згідно положень п. 2.7. Порядку № 91 (z0830-11) технічне обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, прибудов до них загальною площею до 300 квадратних метрів включно, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них загальною площею до 100 квадратних метрів включно проводиться під час їх технічної інвентаризації з подальшою видачею технічного паспорта.
Відповідно до Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24 травня 2001 року № 127 (z0582-01) зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10 липня 2001 року за № 582/5773 (z0582-01) (чинної на момент подання позивачем відповідачу документів) технічна інвентаризація проводиться у випадках первинної технічної інвентаризації об'єктів; поточної інвентаризаційно-оцінювальної роботи для встановлення змін за певний період часу після первинної інвентаризації.
Колегія суддів зазначає, що первинна технічна інвентаризація садового будинку з видачею технічного паспорту на об'єкт проведена у 2007 році. При цьому, судами попередніх інстанцій встановлено, що позивачем не проводилось жодних змін з часу первинної інвентаризації, а технічний паспорт від 24.07.2007 був чинний на час звернення позивача 30.12.2012 до відповідача із заявою для прийняття в експлуатацію садового будинку.
Враховуючи наведене, позивачем подано необхідні документи для прийняття в експлуатацію об'єкта за адресою: АДРЕСА_1, а рішення відповідача від 23.01.2013 про відмову у реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації прийнято відповідачем не у відповідності до пунктів 3.2., 3.5. Порядку прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків I та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 24.06.2011 № 91 (z0830-11) .
За таких обставин судова колегія дійшла висновку, що при вирішенні справи судами першої та апеляційної інстанцій вірно застосовані норми матеріального та процесуального права. Доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують. За таких обставин підстав для задоволення касаційної скарги судова колегія не вбачає.
Згідно із ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві відхилити, а ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 23 січня 2014 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235- 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: