ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 лютого 2013 р.Справа № 2а-1625/12/2170
Категорія: 7.1
Головуючий в 1 інстанції: Гомельчук С.В.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді - Шеметенко Л.П.
суддів - Домусчі С.Д.
Кравець О.О.
при секретарі - Гречаному В.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою державного підприємства "Великоолександрівське лісомисливське господарство" на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2012 року у справі за адміністративним позовом Державної екологічної інспекції у Херсонській області до державного підприємства "Великоолександрівське лісомисливське господарство" про визнання дій протиправними та скасування лісорубних квитків,
В С Т А Н О В И Л А :
У травні 2012 року Державна екологічна інспекція (далі Держекоінспекція) у Херсонській області звернулася до суду з адміністративним позовом до державного підприємства (далі ДП) "Великоолександрівське лісомисливське господарство" про визнання протиправними дій щодо видачі лісорубних квитків, скасування лісорубних квитків.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що за результатами позапланової перевірки встановлено, що всупереч вимогам ст.ст. 19, 48 Лісового кодексу України відповідачем видано певним лісництвам лісорубні квитки, які не відповідають вимогам Проекту організації та розвитку підприємства. Вказані квітки видані на підставі матеріалів безперервного лісовпорядкування, які не затверджені в установленому законодавством порядку.
Відповідач позов не визнав, вказуючи, що вказані лісорубні квитки видані на проведення рубок догляду, що передбачено матеріалами безперервного лісовпорядкування, п.п.4, 8 Правил поліпшення складу лісів та п.11 Санітарних правил в лісах України. Крім того, п.1 протоколу засідання лісовпорядної комісії Херсонського обласного управління лісового господарства від 22 вересня 2010 року погоджено висновки лісовпорядкування про господарську діяльність відповідача та основні положення організації та розвитку лісового господарства на період з 2008 до 2017 року.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2012 року адміністративний позов задоволено повністю.
Визнано дії ДП "Великоолександрівське лісомисливське господарство" по видачі лісорубних квитків:
- серії 02 ЛКБ № 231222 від 05 січня 2009 року № 6, Заградівське лісництво;
- серії 02 ЛКБ № 278460 від 01 грудня 2009 року № 25, Гаврилівське лісництво;
- серії 02 ЛКБ № 278463 від 01 грудня 2009 року № 22 Великоолександрівське лісництво;
- серії 02 ЛКБ № 278473 від 04 січня 2010 року № 9 Великоолександрівське лісництво;
- серії 02 ЛКБ № 278475 від 01 лютого 2010 року № 10, Калінінське лісництво;
- серії 02 ЛКБ № 278478 від 01 червня 2010 року № 13 Заградівське лісництво;
- серії 02 ЛКБ № 278496 від 01 лютого 2011 року № 8 Заградівське лісництво;
- серії 02 ЛКБ № 278513 від 03 жовтня 2011 року № 17, Калінінське лісництво;
- серії 02ЛКБ № 278487 від 01 грудня 2010 року № 22 Качкарівське лісництво протиправними та скасовано зазначені лісорубні квитки.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду першої інстанції, ДП "Великоолександрівське лісомисливське господарство", подало апеляційну скаргу, в якій апелянтом ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, висновки суду не відповідають обставинам справи.
Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах позовних вимог та доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.
Наказом Державного комітету лісового господарства України №127 від 30 березня 2007 року проведено реорганізацію ДП "Великоолександрівське лісомисливське господарство" шляхом приєднання до ДП "Мисливське господарство "Гаврилівське".
Наказом Держкомлісгоспу України від 21 січня 2010 року ДП "Мисливське господарство "Гаврилівське" перейменовано в ДП "Великоолександрівське лісомисливське господарство", до складу якого входять 5 лісництв: Заградівське, Гаврилівське, Великоолександрівське, Калінінське та Качкарівське.
Проект організації та розвитку лісового господарства ДП "Мисливське господарство "Гаврилівське" виготовлений Українською лісовпорядною експедицією в 2008 році, затверджений начальником Херсонського обласного управління лісового і мисливського господарства та погоджений Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Херсонській області (протокол засідання лісовпорядної комісії Херсонського обласного управління лісового і мисливського господарства з розгляду проекту організації та розвитку лісового господарства ДП "МГ "Гаврилівське" від 22 вересня 2010 року).
У період з 09 по 11 листопада 2011 року Державною екологічною інспекцією в Херсонській області, відповідно до ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", та "Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі" здійснено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ДП "Великоолександрівське ЛМГ", про що складено акт №03-15/165 від 09-11 листопада 2011 року.
В ході перевірки, при аналізі фактичного використання лісових ресурсів встановлено, що крім базового лісовпорядкування (згідно Проекту організації та розвитку лісового господарства 2008 року) відповідачем щороку проводиться безперервне, яке вносить суттєві корективи в Проект і, як наслідок, впливає на обсяги і інтенсивність рубок. В порушення ст. 48 Лісового кодексу України матеріали безперервного лісовпорядкування в установленому порядку не затверджені.
У ході перевірки законності видачі лісорубних квитків встановлено, що лісорубні квітки:
- серії 02 ЛКБ № 231222 від 05 січня 2009 року № 6, Заградівське лісництво;
- серії 02 ЛКБ № 278460 від 01 грудня 2009 року № 25, Гаврилівське лісництво;
- серії 02 ЛКБ № 278463 від 01 грудня 2009 року № 22 Великоолександрівське лісництво;
- серії 02 ЛКБ № 278473 від 04 січня 2010 року № 9 Великоолександрівське лісництво;
- серії 02 ЛКБ № 278475 від 01 лютого 2010 року № 10, Калінінське лісництво;
- серії 02 ЛКБ № 278478 від 01 червня 2010 року № 13 Заградівське лісництво;
- серії 02 ЛКБ № 278496 від 01 лютого 2011 року № 8 Заградівське лісництво;
- серії 02 ЛКБ № 278513 від 03 жовтня 2011 року № 17, Калінінське лісництво;
- серії 02ЛКБ № 278487 від 01 грудня 2010 року № 22 Качкарівське лісництво, що видані відповідачем, не відповідають Проекту організації та розвитку лісового господарства, що не заперечувалося представником ДП "Великоолександрівське лісомисливське господарство".
Згідно з поясненнями представника відповідача, вищезазначені квитки видані на підставі матеріалів безперервного лісовпорядкування, які погоджені з державним управлінням навколишнього природного середовища в Херсонській області і затверджені начальником Херсонського обласного управління лісового і мисливського господарства 13 грудня 2011 року.
Матеріали безперервного лісовпорядкування були затверджені після того, як були видані вказані лісорубні квитки.
Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що лісорубні квитки були видані відповідачем з порушенням норм діючого лісового законодавства України, тому вимоги Державної екологічної інспекції у Херсонській області є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Колегія суддів не погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до ч.ч.7, 8 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", на підставі акта, який складено за результатами здійснення планового заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, протягом п'яти робочих днів з дня завершення заходу складається припис, розпорядження або інший розпорядчий документ про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства.
Також, згідно з п.4 "Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства", затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10 вересня 2008 року №464 (z0018-09)
, що регулює порядок проведення перевірки передбачено, зокрема:
4.22. На підставі акта, який складено за результатами перевірки, протягом п'яти днів з дня її завершення, у разі виявлення порушень вимог природоохоронного законодавства складається припис про усунення порушень вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища (додаток 4).
4.25. Строк виконання припису встановлює державний інспектор залежно від виявлених порушень природоохоронного законодавства, але не більше ніж 6 місяців.
4.28. Контроль за виконанням приписів, наданих за результатами перевірки, здійснює орган Держекоінспекції, який видав припис.
Підпунктом 6.17 "Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі", затвердженому Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 04 листопада 2011 року №429 передбачено, що Держекоінспекція для виконання покладених на неї завдань має право вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах.
З урахуванням наведених норм законодавства, колегія суддів вважає, що за результатами перевірки Держекоінспекція у Херсонській області мала видати припис, в якому ДП "Великоолександрівське лісомисливське господарство" була б пред'явлена вимога щодо скасування (анулювання) зазначених лісорубних квитків і лише у разі невиконання останнім цієї вимоги Держекоінспекція у Херсонській області могла б звернутися до суду з позовом про зобов'язання ДП "Великоолександрівське лісомисливське господарство" виконати вимоги припису.
З матеріалів справи вбачається, що за результатами перевірки Держекоінспекція у Херсонській області видала припис від 18 листопада 2011 року (а.с.107, 108), однак жодна з 9 вимог припису не стосувалася скасування (анулювання) зазначених лісорубних квитків.
Таким чином, Держекоінспекція у Херсонській області всупереч наведеним нормам законодавства, не висунула відповідачу вимогу одразу після завершення щодо анулювання лісорубних квитків перевірки, натомість через півроку після проведення перевірки звернулася до суду з позовом про скасування лісорубних квитків.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що у спірних правовідносинах Держекоінспекція у Херсонській області діяла не на підставі Закону, у зв'язку з чим в задоволенні позовних вимог належить відмовити.
Враховуючи, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також, що висновки суду не відповідають обставинам справи, колегія суддів, керуючись п.п.3, 4 ч.1 ст. 202 КАС України вважає необхідним, скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою відмовити Державній екологічній інспекції у Херсонській області у задоволенні адміністративного позову до державного підприємства "Великоолександрівське лісомисливське господарство" про визнання дій протиправними та скасування лісорубних квитків.
Керуючись ст.ст. 195, 196; п.3 ч.1 ст. 198; п.3, п.4 ч.1 ст. 202; ч.2 ст. 205; ст. 207; ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу державного підприємства "Великоолександрівське лісомисливське господарство" - задовольнити.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2012 року -скасувати.
Прийняти нову постанову, якою відмовити Державній екологічній інспекції у Херсонській області у задоволенні адміністративного позову до державного підприємства "Великоолександрівське лісомисливське господарство" про визнання дій протиправними та скасування лісорубних квитків.
постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, однак може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Повний текст судового рішення виготовлено 04 березня 2013 року.
Головуючий: /підпис/ Л.П. Шеметенко
Суддя: /підпис/ С.Д. Домусчі
Суддя: /підпис/О.О. Кравець