Головуючий у 1 інстанції - Гноєв С.С.
Суддя-доповідач - Сіваченко І.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 лютого 2013 року справа № 0538/9125/2012
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Сіваченка І.В.
суддів Жаботинської С.В., Шишова О.О.
секретар судового засідання Казакова Т.М.
за участі представника відповідача Матвійчук Н.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області на постанову Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 10 грудня 2012 року в справі № 0538/9125/2012 за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2012 року позивач звернувся до суду із зазначеним позовом до управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області (далі - Управління) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, посилаючись на те, що вона з 13 липня 2008 року вийшла на пенсію за віком згідно статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-ХІІ (3723-12) ) та статті 21 Закону України від 07.06.2011 № 2493-ІІІ «Про службу в органах місцевого самоврядування» (далі - Закон № 2493-ІІІ (2493-14) ), з посади заступника голови Орджонікідзевської райадміністрації Маріупольської міської ради. На день призначення пенсії її заробітна плата складалася з посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки на вислугу років - 30% та інших виплат. Під час оформлення пенсії Орджонікідзевською райадміністрацією Маріупольської міської ради їй була видана довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії, в яку не були включені матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати інші заохочувальні виплати. Постановою правління Пенсійного Фонду України від 30 жовтня 2008 року №19-11 (z1161-08) «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зареєстрованою в Міністерстві юстиції 4 грудня 2008 року за №1161/15852 (z1161-08) , було передбачено обов'язкові реквізити довідки про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної плати, які враховуються під час призначення (перерахунку) пенсії. Однак постановою окружного адміністративного суду м. Києва від 13 серпня 2010 року вказана постанова визнана такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, щодо не включення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством. Зазначена постанова суду ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 9 листопада 2010 року була залишена без змін. Враховуючи вищенаведене, до форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії були внесені зміни постановою правління Пенсійного Фонду України від 27.09.2010 р. №21-7 (z1006-10) та в цій довідці передбачено надання також довідки про розмір інших виплат, які враховуються при обчисленні пенсій відповідно до Закону № 3723-ХІІ (3723-12) та з яких сплачено страхові внески, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
У зв'язку з цим 08.10.2012 року вона звернулась до Орджонікідзевської райадміністрації з проханням видати довідку про заробітну плату. 09.10.2012 року їй була надана довідка про складові заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії №05-35-35/2, в яку були включені матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, інші заохочувальні виплати за 2006-2008 роки. На всі виплати, включені у довідку, нараховувалися страхові внески. Враховуючи, що джерелом виплати матеріальної допомоги являється фонд заробітної плати, то два види матеріальної допомоги, з яких нараховувались і сплачувались внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а з 01.01.2011 р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), являється складовою частиною фонду оплату праці і тому являється об'єктом для призначення і перерахунку пенсії згідно статті 37 Закону № 3723-ХІІ. Таким чином, діюче законодавство, як загальне, так і спеціалізоване, відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належить до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження. Листом від 31 жовтня 2012 року відповідач відмовився провести перерахунок призначеної їй пенсії з урахуванням виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, інших виплат у зв'язку з тим, що відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з посиланням на статтю 33 цього Закону, в якій матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, інші виплати не включені до складової заробітної плати. Однак з вказаною відмовою вона не погоджується, оскільки пенсія повинна бути перерахована із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день досягнення граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування та призначення пенсії, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, інших виплат, на які нараховувалися та сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
На підставі викладеного просила суд визнати неправомірним рішення Управління, викладеному у листі №24544/03 від 31 жовтня 2012 року, щодо відмови врахування при перерахунку їй пенсії достовірних даних, викладених у довідці Орджонікідзевської райадміністрації Маріупольської міської ради від 09.10.2012 року; зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з 06.05.2012 року, призначеної їй та її виплату з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, передбачених статтею 21 Закону № 2493-ІІІ, індексації заробітної плати згідно Закону України від 03.07.1991 № 1282-ХІІ (1282-12) «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282-ХІІ (1282-12) ), інших виплат, які враховуються при обчисленні пенсії відповідно до Закону № 3723-ХІІ (3723-12) та з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування).
Постановою Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 10 грудня 2012 року у цій справі позов було задоволено, а саме: визнано відмову Управління ОСОБА_3 в перерахунку пенсії без врахування матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань і на оздоровлення, а також індексації заробітної плати - неправомірною; зобов'язано Управління провести перерахунок ОСОБА_3 пенсії з 06.05.2012 року з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань і на оздоровлення, а також індексації заробітної плати та здійснити її виплату з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань і на оздоровлення, а також індексації заробітної плати, і з якої сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а з 01 січня 2012 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування), з урахуванням фактично отриманих сум.
Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову місцевого суду скасувати та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
На обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що згідно Інструкції про статистику заробітної плати, матеріальна допомога, яка носить системний характер і надається всім або більшості робітників - входить в склад фонду оплати праці. Згідно п.2 постанови КМУ «Про впорядкування умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів», керівникам надано право у межах установленого фонду оплати праці встановлювати спеціалістам і службовцям надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі 50 % посадового окладу та надавати працівникам матеріальну допомогу на оздоровлення і для вирішення соціально-побутових питань в розмірі середньомісячної заробітної плати. Тобто, така допомога є одноразовою виплатою, яка надається на розсуд керівника в мажах встановленого фонду оплати праці. Матеріальна допомога, що надавалась позивачці, не мала системний характер, а тому не може бути врахована при перерахунку пенсії.
Представник відповідача у судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги та просив її задовольнити. Позивач до апеляційного суду не з'явився.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
ОСОБА_3 працювала на посаді заступника голови Орджонікідзевської районної адміністрації Маріупольської міської ради, з 13 липня 2008 року вийшла на пенсію за віком згідно статей 18, 21 Закону № 2493-ІІІ.
Заробітна плата позивачки складалася з посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії.
Крім вказаних вище, за останні 24 місяці її роботи перед призначенням пенсії нею були отримані виплати, на які також нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а з 01 січня 2012 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування), в тому числі - матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань і на оздоровлення, а також - індексація заробітної плати, передбачена Законом № 1282-ХІІ (1282-12) .
На всі виплати, включені в довідці, нараховувалися страхові внески.
Згідно частини другої статті 37 Закону № 3723-ХІІ, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до частини другої статті 33 цього ж Закону, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно частини сьомої статті 33 Закону № 3723-ХІІ, державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Частиною другою статті 2 Закону України від 24.03.1995 № 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР (108/95-ВР) ) визначено, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Аналогічні положення містяться й в підпункті 2.2.2 пункту 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5 (z0114-04) , де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, а відповідно підпункту 2.3.3 пункту 2 цієї інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.
Відповідно до статті 2 Закону № 108/95-ВР, структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми. Закон України від 09.07.2003 № 1058-ІV (1058-15) «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV (1058-15) ) не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії.
Із змісту статті 40 вказаного Закону видно, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Таким чином, суд вважає, що відповідно до вказаних нормативних актів пенсія позивача повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, на яку нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року № 19-11 (z1161-08) «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2008 року за N 1161/15852 (z1161-08) , дійсно було передбачено обов'язкові реквізити довідки про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної, які враховуються під час призначення (перерахунку) пенсії. Дана постанова була зареєстрована в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 року за № 1161/15852 (z1161-08) .
Однак, постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 (z0210-11) «Про виконання рішення окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/2670» затверджена нова форма довідки про складові заробітної плати, яка подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (3723-12) (далі - форма № 5-1), якою передбачено, що матеріальна допомога на оздоровлення і допомога на вирішення соціально-побутових питань (графа 5) є складовими заробітної плати. При цьому чітко передбачено, що із усіх виплат, які вказані в цій довідці нараховуються і сплачуються страхові внески, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Статтею 66 Закону України від 05.11.19914 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» (400/97-ВР) нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат па оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону № 1058-ІV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 20.02.2012 року (справа № 21-430а11).
За приписами частини другої статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
За таких обставин суд першої інстанції дійшов вірного висновку про наявність підстав для задоволення позову ОСОБА_3.
Однак, місцевий суд допустив помилку при визначенні дати, з якої слід провести перерахунок пенсії.
Так, частиною четвертою статті 45 Закону № 1058-ІV передбачено, що перерахунок пенсії проводиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідні документи про заробітну плату позивачка надала до відповідача разом із заявою про перерахунок пенсії 11.10.2012 року (а.с.14).
Відтак, відповідач повинен здійснити перерахунок пенсії з 01.10.2012 року, тому в цій частині судове рішення підлягає зміні.
Крім того, суд першої інстанції не визнав нечинним (як просила в позові ОСОБА_3) рішення Управління про відмову в перерахунку пенсії. Цей недолік також виправляється апеляційною інстанцією, внаслідок чого абзац другий резолютивної частини постанови Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 10 грудня 2012 року у справі № 0538/9125/2012 викладається в новій редакції, тому апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.
В повному обсязі постанову виготовлено 15 лютого 2013 року.
Керуючись ст.ст. 195- 196, п. 2 ч.1 ст. 198, ст. 201, ст. 205, ст. 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області - задовольнити частково.
Постанову Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 10 грудня 2012 року у справі № 0538/9125/2012 - змінити.
Абзац другий резолютивної частини постанови Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 10 грудня 2012 року у справі № 0538/9125/2012 викласти в такій редакції: «Визнати нечинним рішення Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області № 1585 від 22 жовтня 2012 року щодо відмови врахування при перерахунку ОСОБА_3 пенсії даних, викладених у довідці Орджонікідзевської районної адміністрації Маріупольської міської ради № 05-35-35/2 від 09.10.2012 року.»
В абзаці третьому резолютивної частини постанови Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 10 грудня 2012 року у справі № 0538/9125/2012 слова «з 06.05.2012 року» замінити словами «з 01.10.2012 року».
В іншій частині постанову Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 10 грудня 2012 року у справі № 0538/9125/2012 - залишити без змін.
постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі.
Головуючий: І.В.Сіваченко Судді: С.В.Жаботинська О.О.Шишов