ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 грудня 2016 року м. Київ К/800/49026/15
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
Єрьоміна А.В.(головуючий); Горбатюка С.А., Кравцова В.О.,
секретар судового засідання Вишняк О. М.
за участю:
представника позивача Корнілова О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою Київської митниці ДФС на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 серпня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 27 жовтня 2015 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Промислово-фінансова група "Нафтохім" до Київської митниці ДФС, третя особа - Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Промислово-фінансова група "Нафтахім" (далі - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Київської міської митниці ДФС (далі - відповідач), третя особа без самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Державної казначейської служби України у місті Києві, в якій просило суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не подання Головному управлінню Державної казначейської служби України в місті Києві висновку про повернення надмірно сплачених до бюджету коштів у загальній сумі 37572,04 грн., в тому числі податок на додану вартість - 28787,21 грн.;
- зобов'язати відповідача підготувати та надати Головному управлінню Державної казначейської служби України в місті Києві висновок про повернення позивачу надміру зарахованих до бюджету коштів у вигляді мита, всього в сумі 37572,04 грн., в тому числі податок на додану вартість - 28787, 21 грн., шляхом перерахування коштів на рахунок позивача.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 серпня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 27 жовтня 2015 року, адміністративний позов задоволено в повному обсязі.
Визнано протиправною бездіяльність Київської міської митниці ДФС щодо не подання Головному управлінню Державної казначейської служби України в місті Києві висновку про повернення надмірно сплачених до бюджету коштів у загальній сумі 37572,04 грн., в тому числі податок на додану вартість - 28787,21 грн.
Зобов'язано Київську міську митницю ДФС підготувати та надати Головному управлінню Державної казначейської служби України в місті Києві висновок про повернення товариству з обмеженою відповідальністю "Промислово-фінансова група "Нафтахім" надміру зарахованих до бюджету коштів у вигляді мита, всього в сумі 37 572,04 грн., в тому числі податок на додану вартість - 28787,21 грн., шляхом перерахування коштів на рахунок позивача.
У касаційній скарзі, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, відповідач просить оскаржувані рішення судів першої та апеляційної інстанцій скасувати, ухвалити нове судове рішення про відмову в задоволенні адміністративного позову.
Заслухавши доповідача, вислухавши пояснення сторін, перевіривши оскаржувані рішення судів та матеріали справи в межах доводів касаційної скарги, Вищий адміністративний суд України приходить до висновку про те, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами, постановою Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/11869/14 від 7 липня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 16 грудня 2014 року, позов позивача задоволено частково.
Визнано протиправним і скасовано рішення Київської міжрегіональної митниці Міндоходів про коригування митної вартості товару № 100250004/2014/000034/2 від 7 квітня 2014 року, визнано протиправною та скасовано картку відмови Київської міжрегіональної митниці Міндоходів в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № 100250004/2014/0006.
Позивач 26 листопада 2014 року звернувся до відповідача із заявою вих. № 1262/11 про повернення надмірно сплачених сум податку на додану вартість, в якій, посилаючись на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/11869/14 від 7 листопада 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 16 грудня 2014 року просив підготувати висновок щодо повернення товариству з обмеженою відповідальністю "Промислово-фінансова група "Нафтахім" суми надмірно сплаченої в розмірі 37572,04 грн.
Відповідачем у листах від 25 грудня 2014 року № 603/6/26-70-25-04 та від 23 січня 2015 року № 370/10/26-70-25-02 було відмовлено позивачу у поверненні надмірно сплачених коштів.
Відповідно до частин 1 - 3 статті 301 Митного кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України (2755-17)
.
У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів орган доходів і зборів не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів.
Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Наказом Державної митної служби України № 618 від 20 липня 2007 року (z1097-07)
затверджений "Порядок повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами" (далі - Порядок № 618).
Вище зазначений Порядок визначає процедуру повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, у тому числі у випадках, зазначених у статті 264, частині четвертій статті 284 Митного кодексу України та в міжнародних договорах України.
В постанові Верховного Суду України від 15 квітня 2014 року № 21-21а14 зазначено, що у разі якщо після сплати декларантом податків і зборів (обов'язкових платежів) згідно з митною вартістю товарів, визначеною митним органом, буде прийнято рішення про застосування митної вартості, заявленої декларантом, сума надміру сплачених податків і зборів (обов'язкових платежів) повертається декларанту у порядку, передбаченому Порядком повернення та Порядком взаємодії, на підставі його заяви та у місячний термін з дня прийняття висновку митного органу, що здійснював оформлення митної декларації, про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи.
Як встановлено судами та вбачається з листів від 25 грудня 2014 року № 603/6/26-70-25-04 та від 23 січня 2015 року № 370/10/26-70-25-02, митний орган не ставить під сумнів обґрунтованість вказаних позивачем причин повернення коштів та не зазначає про ненадання позивачем до заяви визначених законодавством документів.
Разом з тим, як встановлено судами, відповідач не зазначив жодних підстав для відмови позивачу в поверненні коштів з податку на додану вартість та з ввізного мита.
Враховуючи те, що лист від 25 грудня 2014 року № 603/6/26-70-25-04, та лист від 23 січня 2015 року № 370/10/26-70-25-02 не містять в собі викладення фактичних обставин відмови в поверненні коштів, Вищий адміністративний суд України погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій про помилковість тверджень відповідача щодо відсутності законних підстав для повернення коштів.
Крім того, в ухвалі Верховного суду України від 12 листопада 2014 року (справа № 21-391а14) встановлено, що якщо суд визнає рішення і дії митних органів із зазначених питань протиправними, зобов'яже вчинити певні дії відповідно до вимог митного законодавства і коли у рішенні суду буде констатована неправильність чи хибність рішень чи дій митних органів, які зумовили (призвели, потягли) помилкову та/або надмірну сплату сум митних платежів, ці платежі повертаються декларанту в порядку і на умовах, встановлених у кодексу України, статті 43 Податкового кодексу і статті 45 Бюджетного кодексу, з дотриманням процедури, врегульованої Порядком повернення коштів та Порядком взаємодії, на підставі його заяви та у місячний термін з дня прийняття висновку митним органом, що здійснював оформлення митної декларації, про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи. Цей порядок не передбачає повернення помилково та/або надміру сплачених обов'язкових платежів у спосіб судового стягнення безпосередньо (водночас) і з здійсненням судового контролю над рішеннями, діями чи бездіяльністю митних органів з питань, пов'язаних з розмитненням і справлянням митних платежів.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України у постанові від 15 квітня 2014 року (справа № 21-21а14).
Судами першої та апеляційної інстанцій повно встановлено обставини справи, дано належну оцінку доказам, правильно застосовано норми матеріального та процесуального права та обґрунтовано відмовлено в задоволенні адміністративного позову, тому підстави для скасування оскаржуваного судового рішення відсутні.
За правилами частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 221, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Київської митниці ДФС залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 серпня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 27 жовтня 2015 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: