СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
Справа № 2а-8060/12/0170/16
12.02.13 м. Севастополь
|
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Курапової З.І.,
суддів Санакоєвої М.А.,
Кобаля М.І.
секретар судового засідання Меджидова Т.М.
за участю сторін:
позивач, ОСОБА_2, паспорт серії НОМЕР_1, виданий Залізничним РВ Сімферопольського МУГУМВС України в Криму 04 червня 1998 року,
представник позивача, ОСОБА_2- ОСОБА_3, довіреність № б/н від 17.03.10,
представник відповідача, Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим- Мешок Сергій Васильович, довіреність № 1765/10-29 від 15.12.11,
представник відповідача, Ради міністрів АР Крим- Сальков Андрій Сергійович, довіреність № 01-40/198 від 25.01.12,
розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Александров О.Ю.) від 13.09.12 по справі № 2а-8060/12/0170/16
за позовом ОСОБА_2 (АДРЕСА_1)
до Ради міністрів АР Крим (пр. Кірова, буд.13, м.Сімферополь, Автономна Республіка Крим,95000)
Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим (вул. Кечкеметська, буд.114, м.Сімферополь, Автономна Республіка Крим,95022)
про визнання протиправним та скасування розпорядження, визнання протиправними дій та спонукання до виконання певних дій
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 13.09.2012 у справі № 2а-8060/12/0170 (суддя Александров О.Ю.) відмовлено в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Не погодившись з постановою суду, ОСОБА_2 звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 13.09.2012 у справі № 2а-8060/12/0170 та прийняти нову постанову суду.
Апеляційна скарга мотивована тим, що судом порушені норми матеріального права.
У судовому засіданні позивач та його представник підтримали апеляційну скаргу у повному обсязі.
Представники відповідачів заперечували проти задоволення апеляційної скарги у повному обсязі.
Чинне законодавство не обмежує коло представників осіб, які беруть участь у справі, при апеляційному розгляді адміністративної справи.
Відповідно до пункту 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання сторін, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач - фізична особа - підприємець ОСОБА_2 звернулась до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Ради міністрів АР Крим, Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим, у якому просить визнати протиправним та скасувати розпорядження Ради міністрів АР Крим № 343-р (rb343p001-12)
"Про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду фізичній особі підприємцю ОСОБА_2" від 29.05.2012р., визнати протиправними дії Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим та зобов'язати Республіканський комітет по земельних ресурсах АР Крим підготувати та винести на розгляд Ради міністрів АР Крим проект постанови про затвердження проекту відведення та надання в оренду ФОП ОСОБА_2 земельної ділянки площею 0,20га, що знаходиться за межами населених пунктів Молочненської сільської ради Сакського району, для розміщення будинку відпочинку та передати в оренду земельну ділянку; зобов'язати Раду Міністрів АР Крим розглянути та затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,20га сільськогосподарських земель (пасовищ), розташованих на землях запасу за межами населених пунктів на території Молочненської сільської ради, в оренду фізичній особі підприємцю ОСОБА_2
З матеріалів справи вбачається, що Рішенням 20 сесії 4 скликання Молочненської сільської ради Сакського району № 202 від 20.12.2004 року СПД ОСОБА_2 узгоджено місце розташування будинку для відпочинку на земельній ділянці площею 0,20 га сільськогосподарських земель (пасовище), розташованій на землях запасу за межами населених пунктів на території Молочненської сільської ради, південніше села Молочне на відстані 400 метрів від урізу води Чорного моря на території Молочненської сільської ради.
Відповідно до п. 1.21 Постанови Верховної ради АР Крим від 18.10.2006 року № 229-5/06 (rb0229002-06)
"Про внесення змін до Постанови Верховної ради АР Крим від 22.02.2006 р. № 1590-4/06 (rb1590002-06)
"Про узгодження матеріалів місця розташування об'єктів" суб'єкту підприємницької діяльності ОСОБА_2 узгоджено матеріали місця розташування будинку для відпочинку на землях запасу Молочненської сільської ради (0,2 га) (Сакський район).
Постановою Ради Міністрів АР Крим № 367 від 07.06.2007 року (rb0367001-07)
узгоджено місце розташування будинку відпочинку фізичній особі - підприємцю ОСОБА_2 та дозволено розроблення проекту відведення земельної ділянки на умовах оренди.
Проект землеустрою з відводу земельної ділянки фізичній особі - підприємцю ОСОБА_2 за межами населених пунктів Молочненської сільської ради Сакського району для розміщення будинку відпочинку розроблено Приватним підприємством "Вега".
Зазначений проект узгоджений: 17.09.2007 року Сакським районним відділом земельних ресурсів № 10-20-34/3657, висновком Республіканського комітету по лісному та полювальному господарству від 06.03.2007 року, висновком про узгодження проекту відведення земельної ділянки від 13.03.2006 року республіканського комітету охорони навколишнього природного середовища АР Крим Управління екологічної інспекції Західно-Кримського регіону; висновком державної Азово-чорноморської екологічної інспекції від 24.04.2008 року № 11/1015; висновком про можливість відведення земельної ділянки Республіканським комітетом з охорони культурної спадщини від 06.12.2007 року № 8016.
13.02.2009 року Республіканським комітетом по земельних ресурсах АР Крим було винесено висновок № 246-11 державної експертизи землевлаштувальної документації, яке 30.03.2009 року було узгоджено.
На підставі проведеного розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки, 27.03.2009р. ТОВ" Геосфера" затверджено висновок про вартість земельної ділянки ОСОБА_2
Як вбачається з матеріалів справи, після одержання необхідних погоджень та рішень органів місцевого самоврядування і органів виконавчої влади про погодження місця розташування земельної ділянки, фізична особа - підприємець ОСОБА_2 звернулася до Ради міністрів АР Крим з клопотанням від 19.05.2009 р. затвердити проект землеустрою з відведення земельної ділянки фізичній особі ОСОБА_2 за межами населених пунктів Молочненської сільської ради Сакського району для розміщення будинку відпочинку і передачі в оренду земельної ділянки площею 0,20 га строком на 49 років.
Листом за вих. № 3519/10-25 від 21.12.2009 року Республіканський комітет по земельних ресурсах АР Крим повідомив позивача про те, що порядок передачі в оренду земельної ділянки визначений ст. 124 Земельного кодексу України. Відповідно до цієї норми закону земельні ділянки державної і комунальної власності передаються в оренду за результатами проведення земельних торгів, крім випадків зазначених в частині 2 ст. 134 Земельного кодексу України. Розміщення будинку відпочинку не входить до переліку випадків, визначених ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України, а тому не є підставою для звільнення від проведення земельних торгів при передачі земельної ділянки в оренду. Комітет повідомив, що до проведення земельних торгів він не може підготувати проект постанови Ради Міністрів АР Крим про передачу в оренду фізичної особі - підприємцю ОСОБА_2 земельної ділянки державної власності площею 0,20 га, розташованої за межами населених пунктів Молочненської сільської ради Сакського району для розміщення будинку відпочинку.
02.06.2010р Окружним адміністративним судом АР Крим було винесено постанову по адміністративній справі №2а-1924/10/6/0170за позовом ОСОБА_2 до Ради Міністрів АРК, Республіканського Комітету по земельних ресурсах АРК про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання виконати певні дії, якою позов було задоволено частково, визнано протиправною відмову Республіканського комітету по земельних ресурсах АРК в підготовці проекту постанови Ради міністрів АРК про затвердження проекту відведення земельної ділянки площею 0,20га з земель запасу сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів Молочненської сільської ради Сакського району для розміщення будинку відпочинку на умовах оренди, яку викладено в листі Рескомзему АРК від 21.12.2009р №3519/10-25, зобов'язано Республіканський комітет по земельних ресурсах АРК внести Раді міністрів АРК пропозиції по зверненню фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 щодо затвердження проекту відведення земельної ділянки площею 0,20га з земель запасу сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів Молочненської сільської ради Сакського району для розміщення будинку відпочинку на умовах оренди, зобов'язано Раду міністрів АРК розглянути звернення фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про затвердження проекту відведення земельної ділянки площею 0,20га з земель запасу сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів Молочненської сільської ради Сакського району для розміщення будинку відпочинку на умовах оренди.
19.10.2010р . Севастопольським апеляційним адміністративним судом постановлено ухвалу, якою апеляційну скаргу Республіканського Комітету по земельних ресурсах АРК залишено без задоволення, а Постанову Окружного адміністративного суду АРК від 02.06.2010р - без змін (ухвалою Вищого Адміністративного суду України від 03.04.2012р, справа №К-37673/10, постанова Окружного адміністративного суду АРК від 02.06.2010р та ухвала Севастопольського апеляційного суду від 19.10.2010р залишені без змін).
З матеріалів справи вбачається, що у листопаді 2010 року позивач вдруге звернулася до Ради Міністрів АРК з проханням підготувати та затвердити відповідний проект землеустрою з відведення земельної ділянки фізичній особі ОСОБА_2 за межами населених пунктів Молочненської сільської ради Сакського району для розміщення будинку відпочинку і передачі в оренду земельної ділянки площею 0,20 га строком на 49 років.
29 травня 2012 року Рада Міністрів АРК прийняла Розпорядження №343-р (rb343p001-12)
. "Про відмову в затвердженні проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки в оренду фізичній особі підприємцю ОСОБА_2" у зв'язку з неможливістю погодження проекту землеустрою та передачі ділянки в оренду без проведення земельних торгів (аукціону).
Згідно з ч.11 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Згідно з частиною 1 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, які знаходяться у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Частиною 2 ст. 134 ЗК України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Земельні торги не проводяться також при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього Кодексу, (сінокосіння, випасання худоби, садівництво, безоплатна передача у межах норм) а також передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу (частина 3 ст. 134 ЗК України).
Статтею 135 ЗК України передбачено, що земельні торги проводяться у формі аукціону. У земельних торгах можуть брати участь громадяни і юридичні особи, які сплатили реєстраційний та гарантійний внески і можуть бути покупцями відповідно до законодавства України.
При цьому відповідно до абзацу 3 пункту 1 розділу Х "Перехідні положення" ЗК України (2768-14)
, у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).
Саме на це положення, яке на той час було діючим, посилався Окружний адміністративний суд АР Крим при ухваленні постанови від 02.96.2010 р. по справі № 2а-1924/10/6/0170.
Зазначені положення внесені до ЗК України (2768-14)
підпунктом 17 пункту 2 розділу І Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву" від 16.09.2008 р. № 509-VI (509-17)
, який набрав чинності з 14 жовтня 2008 року, та з урахуванням змін, внесених Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення державного регулювання у сфері будівництва житла" від 29.06.2010р. № 2367-VI (2367-17)
, діяли протягом двох років, тобто до 15 жовтня 2010 року.
Статтею 16 Земельного кодексу України визначено, що розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом належить до повноважень Ради міністрів Автономної Республіки Крим
В свою чергу, ч. 6 ст. 122 Земельного кодексу України, якою визначені повноваження органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування, обумовлено, що Рада міністрів Автономної Республіки Крим на території Автономної Республіки Крим передає земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст та за їх межами для всіх потреб, крім випадків, визначених частинами третьою, сьомою цієї статті, якими врегульовані повноваження районних державних адміністрацій та Кабінету Міністрів України відповідно, а також погоджує передачу таких земель у власність або у користування районними державними адміністраціями на їх території для будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо).
Порядок підготовки, узгодження та прийняття актів Ради міністрів АР Крим затверджено Регламентом роботи Ради міністрів АРК, затвердженим постановою Ради міністрів АРК № 295 від 23.09.1998р. (rb0295001-98)
Відповідно до п.32.4 Регламенту головним розробником проекту акта Ради Міністрів, ВР АРК є орган виконавчої влади АРК, який вносить проект акту до Ради міністрів.
Згідно п.32.5. Регламенту головним розробником проектів актів Ради Міністрів по земельним питанням є Республіканський комітет по земельних ресурсах АРК.
Пунктом 93 Регламенту встановлено, що головним виконавцем проектів рішень із земельних питань є виключно Республіканський комітет Автономної Республіки Крим по земельним ресурсам.
Згідно п. 81 Регламенту орган виконавчої влади АР Крим, що здійснює підготовку проекту рішення Ради міністрів АР Крим є головним виконавцем проекту
Судова колегія зазначає, що до повноважень Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим, який є суб'єктом владних повноважень, віднесено надання висновку про можливість або неможливість відведення земельної ділянки.
У відповідності до п. 35.1. Регламенту, головний розробник направляє зацікавленому органу проект акта Ради міністрів, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, завізований керівником органу, що є головним розробником, разом з пояснювальною запискою, а також порівняльною таблицею (якщо проектом акта передбачено внесення змін до інших актів Ради міністрів, Верховної Ради Автономної Республіки Крим).
Згідно з п.35.6. Регламенту роботи Ради міністрів АРК, затвердженого постановою Ради міністрів АРК № 295 від 23.09.1998р (rb0295001-98)
, проект акта Ради міністрів, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, розпорядження Голови Ради міністрів узгоджується і візується.
У листопаді 2010 року позивач звернулася до Ради Міністрів АРК з проханням підготувати та затвердити проект землеустрою з відведення земельної ділянки фізичній особі ОСОБА_2 за межами населених пунктів Молочненської сільської ради Сакського району для розміщення будинку відпочинку і передачі в оренду земельної ділянки площею 0,20 га строком на 49 років.
З матеріалів справи вбачається, що резолюцією заступника Голови Ради Міністрів АР Крим Псарева Г.Ю. від 25.11.2010р. заяву було передано на розгляд Голові Республіканського Комітету по земельних ресурсів АРК Чабанову А.І., яка зареєстрована у відповідача 25.11.2010р., вхідний номер 13245/10-25.
Листом від 11.01.2011р. вих. № 13245/10-25-90 рескомітет повідомив позивача про те, що проект землеустрою буде розглядатися після надання оригіналів документів.
У відповідності до матеріалів справи, ФОП ОСОБА_2 надіслано до Голові Республіканського комітету по земельних ресурсах АРК листи (вхідні номері від 07.02.2011р. та від 07.04.2011р.), у яких зазначено, про направлення на виконання листа вих. № 13245/10-25-90 від 11.01.2011р оригіналів необхідних документів, згідно додатку, для затвердження проекту відведення земельної ділянки площею 0,20 га, розташованої за межами населених пунктів Молочненської сільської ради Сакського району для розміщення будинку відпочинку і передачу земельної ділянки в оренду строком на 49 років.
Листом від 06.05.2011 №Г-8/1044/1 Республіканський комітет по земельних ресурсах АРК за дорученням Ради Міністрів АРК розглянув клопотання Позивача про затвердження проекту землеустрою по відводу земельної ділянки площею 0,20га, який розташовано за межами населених пунктів Молочненьскої сільської ради міста Сакського району, для розміщення будинку відпочинку, а також долучені до нього матеріали, та повідомив, що за результатами розгляду наданих позивачем документів, підготовлено відповідний проект постанови Ради Міністрів АРК, який в даний час проходить стадію внутрішнього узгодження в Комітеті. Після завершення даної процедури, проект постанови у відповідності з вимогами Регламенту буде передано в Міністерство фінансів АРК.
Листом відповідача 2 від 31.05.12р №Г- 8/1146/2-70 ОСОБА_2 повідомлено, що Рескомзем АРК за дорученням Ради Міністрів АРК від 10.05.2012р №Г-8/3136/2 розглянув звернення позивача від 07.05.2012р та в частині своєї компетенції повідомив, що затвердження вказаного проекту землеустрою у зв'язку з відсутністю нерухомості на даній земельній ділянці з урахуванням вимог ст. 134 Земельного кодексу України, без проведення земельних торгів (аукціону) законодавством не передбачено. В зв'язку з чим, з урахуванням норм діючого земельного законодавства Рескомзем АРК підготував проект розпорядження Ради Міністрів АРК "Про відмову в затвердженні проекту землеустрою по відводу земельної ділянки в оренду фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2". Даний проект розпорядження 15.02.2012р направлено до Головного управління правової політики Управління справами Ради міністрів АРК для подальшого узгодження. Передача в оренду земельної ділянки ОСОБА_2 можливо лише при продажу даного права шляхом проведення земельних торгів (аукціону).
При прийнятті розпорядження Ради міністрів АРК від 29.05.2012р. № 343 (rb343p001-12)
"Про відмову в затвердженні проекту землеустрою по відводу земельної ділянки в оренду фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2", відповідачами Регламент було дотримано, тобто після отримання документів Радою Міністрів нею було доручено Республіканському комітету по земельних ресурсах АРК розглянути звернення Позивача та підготовити відповідний проект постанови Ради Міністрів АРК. За результатами даного доручення Рескомзем АРК підготовив проект розпорядження Ради Міністрів АРК "Про відмову в затвердженні проекту землеустрою по відводу земельної ділянки в оренду фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2", яке було погоджено та прийнято у встановленому порядку.
Що стосується правових підстав для відмови відповідачів в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,20 га, що знаходиться за межами населених пунктів Молочненської сільської ради Сакського району для розміщення будинку відпочинку, та передачі її в оренду фізичній особі - підприємцю ОСОБА_2, судова колегія зазначає.
У відповідності до спірного рішення Ради міністрів АР Крим від 29.05.2012р. № 343-р (rb343p001-12)
в затвердженні проекту землеустрою ФОП ОСОБА_2 відмовлено у зв'язку з необхідністю проведення земельного аукціону, оскільки, земельна ділянка, що підлягає переданню в оренду, не відноситься до випадків, передбачених ст. 134 ЗК України, та у зв'язку з закінченням строку дії абз.3 п.1 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України (2768-14)
на час прийняття рішення.
Судова колегія, вивчивши матеріали справи, погоджується з висновком суду першої інстанції, що згідно з ч.2 та ч.3 ст. 134 Земельного кодексу України питання передачі ОСОБА_2 земельної ділянки земельної ділянки для розташування будинку відпочинку (тобто, для рекреаційного призначення) не виключає проведення земельних торгів у порядку ст. 134 ЗК України.
Як зазначено вищі, відповідно до вимог абз.3 п.1 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України (2768-14)
зі змінами, внесеними Законом України від 16.09.2008р №509-VI (509-17)
"Про внесення змін в деякі законодавчі акти України відносно сприяння будівництву", в разі прийняття відповідними органами рішення про узгодження місця розташування об'єкта або про дачу дозволу на розробку проекту відводу земельної ділянки до 01 січня 2008р., передача в оренду таких земель здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів). Але, відповідно п.2 Прикінцевих положень Закону України від 16.09.2008р №509- VI (509-17)
"Про внесення змін в деякі законодавчі акти України відносно сприяння будівництву" з урахуванням змін, внесених Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення державного регулювання у сфері будівництва житла" від 29.06.2010р. № 2367-VI (2367-17)
, абз. 3 п.1 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України (2768-14)
діє впродовж 2 років з дня вступу в законну силу цього Закону, тобто до 15.10.2010р.
Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що на час набрання законної сили постанови Окружного адміністративного суду АР Крим від 02.10.2010 р., звернення позивача до Ради міністрів АРК (у листопаді 2011р.), розгляду проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки в оренду ОСОБА_2 Рескомземом АРК та направлення їм проекту рішення до Ради міністрів АРК (15.02.2012р.), прийняття Радою Міністрів АР Крим розпорядження від 29.05.2012р. № 343 (rb343p001-12)
"Про відмову в затвердженні проекту землеустрою по відводу земельної ділянки в оренду фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2", нормативні підстави для звільнення від проведення земельних торгів (аукціону) щодо передачі земельної ділянки ОСОБА_2, які існували до 15.10.2010р., були вже відсутні.
Позивач, посилаючись на постанову Окружного адміністративного суду АР Крим по адміністративної справі № 2а-1924/10/6/0170 від 02.06.10 р., яке набрало законної сили, вважає, що на його виконання Рескомзем АРК мав підготувати та надати до Ради міністрів АР Крим проект рішення, а Рада міністрів прийняти рішення виключно на користь позивача, а саме, щодо затвердження проекту відведення земельної ділянки в оренду ОСОБА_2
Судова колегія вважає помилковими зазначені доводи позивача.
Так, задовольняючи частково позовні вимоги, у постанові по справі №2а-1924/10/6/0170, суд постановив визнати протиправною відмову Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим в підготовці проекту постанови Ради міністрів АР Крим про затвердження проекту відведення земельної ділянки площею 0,20 га з земель запасу сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів Молочненської сільської ради Сакського району для розміщення будинку відпочинку на умовах оренди, яку викладено в листі Рескомзему АР Крим від 21.12.2009р. № 3519/10-25; зобов'язати Республіканський комітет по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим внести Раді міністрів Автономної Республіки Крим пропозиції по зверненню фізичній особі - підприємцю ОСОБА_2 щодо надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки площею 0,20 га з земель запасу сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів Молочненської сільської ради Сакського району для розміщення будинку відпочинку на умовах оренди та зобов'язати Раду Міністрів Автономної Республіки Крим розглянути звернення фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки площею 0,20 га з земель запасу сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів Молочненської сільської ради Сакського району для розміщення будинку відпочинку на умовах оренди.
При цьому, обґрунтовуючи своє рішення, суд керувався законодавством, що діяло на час винесення рішення, зокрема, вимогами абз.3 п.1 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України (2768-14)
зі змінами, внесеними Законом України від 16.09.2008р №509-VI (509-17)
"Про внесення змін в деякі законодавчі акти України відносно сприяння будівництву", які на той час були діючими.
У постанові від 02.06.2010р, зазначено, що вимоги позивача про спонукання Республіканський комітет по земельних ресурсах АР Крим підготувати та винести на розгляд Ради міністрів АР Крим проект постанови про затвердження проекту відведення та надання в оренду фізичній особі - підприємцю ОСОБА_2 земельну ділянки площею 0,20 га, що знаходиться за межами населених пунктів Молочненської сільської ради Сакського району для розміщення будинку відпочинку та передати в оренду земельну ділянку, а також про спонукання Раду міністрів АР Крим розглянути клопотання фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, яке надійшло до Ради міністрів АР Крим та затвердити проект відведення та надати в оренду фізичній особі - підприємцю ОСОБА_2 земельну ділянку площею 0,20 га, що знаходиться за межами населених пунктів Молочненської сільської ради Сакського району для розміщення будинку відпочинку, не можуть бути задоволені, оскільки суд не може зобов'язати суб'єктів владних повноважень прийняти рішення, які приймаються ними з використанням власного адміністративного розсуду.
Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідачі наділяються правом розсуду при вирішенні відповідних питань про підготовку та внесення на розгляд Ради міністрів АРК проекту постанови про надання дозволу на розробку проекту відведення спірної земельної ділянки, та про зобов'язання Ради міністрів АРК надати особі дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки, тому суд не має повноважень вирішувати по суті звернення позивача про затвердження проекту відведення та надання в оренду фізичній особі - підприємцю ОСОБА_2 земельну ділянку площею 0,20 га, що знаходиться за межами населених пунктів Молочненської сільської ради Сакського району для розміщення будинку відпочинку, що є підставою для відмови в позові в цій частині позовних вимог.
Розпорядження №343-р (rb343p001-12)
"Про відмову в затвердженні проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки в оренду фізичній особі підприємцю ОСОБА_2 прийнято Радою Міністрів АРК в межах повноважень та у відповідності до законодавства.
Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 13.09.2012 у справі № 2а-8060/12/0170 задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, 200, п.1 ч.1 ст. 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 13.09.2012 у справі № 2а-8060/12/0170 залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 13.09.2012 у справі № 2а-8060/12/0170 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 18 лютого 2013 р.
Головуючий суддя
Судді
|
підпис З.І.Курапова
підпис М.А.Санакоєва
підпис М.І. Кобаль
|
З оригіналом згідно
Суддя З.І.Курапова