ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Головуючий у 1-й інстанції: Черноліхов С.В.
Суддя-доповідач:Котік Т.С.
УХВАЛА
іменем України
|
"07" лютого 2013 р. Справа № 0670/7874/12
|
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Котік Т.С.
суддів: Жизневської А.В.
Малахової Н.М.,
при секретарі Грищенко І.В.,
за участю представника позивача
розглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Житомирі Житомирської області Державної податкової служби на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "17" грудня 2012 р. у справі за позовом Державної податкової інспекції у м.Житомирі Житомирської області Державної податкової служби до Житомирської обласної громадської організації "Асоціація автоперевізників "Сузір'я" про припинення юридичної особи,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2012 року відмовлено Державній податковій інспекції у м. Житомирі Житомирської області Державної податкової служби у задоволенні позову про припинення юридичної особи - Житомирської обласної громадської організації "Асоціація автоперевізників "Сузір'я".
В апеляційній скарзі Державна податкова інспекція у м. Житомирі Житомирської області Державної податкової служби (далі ДПІ у м. Житомирі), посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить судове рішення скасувати та прийняти нове - про задоволення позовних вимог. Зокрема, апелянт посилається на те, що право податкового органу на звернення до суду з вказаним позовом передбачено пп. 20.1.12 ст. 20 ПК України.
Розглянувши справу, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
З матеріалів справи убачається, що Житомирську обласну громадську організацію "Асоціація автоперевізників "Сузір'я" зареєстровано Житомирським обласним управлінням юстиції як громадську організацію та як платник податків (зборів) вона перебуває на обліку в ДПІ у м. Житомирі.
Орган податкової служби, звертаючись до суду з вказаним позовом посилався на те, що підставою припинення юридичної особи є неподання більше року відповідачем податкової звітності до органу державної податкової служби, яка б свідчила про здійснення фінансово-господарської діяльності.
Відповідно до статей 22, 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", суд може постановити рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язане з банкрутством юридичної особи.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку про те, що законодавством України не передбачено повноваження податкового органу на звернення до суду із позовом про припинення юридичної особи - громадської організації на підставі положень Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" (755-15)
.
Так, ч.2 ст. 3 Господарського кодексу України передбачено, що господарська діяльність яка здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями. Господарська діяльність може здійснюватись і без мети одержання прибутку (некомерційна господарська діяльність).
Отже, виходячи зі змісту вказаної правової норми, суб'єкт підприємництва - це той, хто здійснює господарську діяльність з метою отримання прибутку, у свою чергу, особа, що здійснює некомерційну господарську діяльність, не є суб'єктом підприємницької діяльності.
Зі змісту Статуту та Свідоцтва про реєстрацію об"єднання громадян убачається, що Житомирську обласну громадську організацію "Асоціація автоперевізників "Сузір'я" зареєстровано виконавчим комітетом Житомирської міської ради 08 квітня 2005 року та остання є неприбутковою громадською організацією.
Особливості створення, функціонування та припинення діяльності громадських організацій регулюються спеціальним законодавством України, яким у даному випадку є Закон України "Про об'єднання громадян" (2460-12)
.
Відповідно до статті 1 даного Закону, об'єднанням громадян є добровільне громадське формування, створене на основі єдності інтересів для спільної реалізації громадянами своїх прав і свобод. Об'єднання громадян, незалежно від назви (рух, конгрес, асоціація, фонд, спілка тощо) відповідно до цього Закону визнається політичною партією або громадською організацією.
Частина 1 статті 24 Закону України "Про об'єднання громадян" встановлює, що з метою виконання статутних завдань і цілей зареєстровані об'єднання громадян можуть здійснювати необхідну господарську та іншу комерційну діяльність шляхом створення госпрозрахункових установ і організацій із статусом юридичної особи, заснування підприємств порядку, встановленому законодавством.
Окрім того, відповідно до статті 19 Закону України "Про об'єднання громадян", припинення діяльності об'єднання громадян може бути проведено шляхом його реорганізації або ліквідації (саморозпуску, примусового розпуску). Реорганізація об'єднання громадян здійснюється відповідно до його статуту. Реєстрація новоствореного об'єднання здійснюється у порядку, встановленому цим Законом. Ліквідація об'єднання громадян здійснюється на підставі статуту або рішення суду.
Статтею 32 вказаного Закону передбачено, що ліквідація об»єднання громадян здійснюється у випадках: вчинення дій, передбачених статтею 4 цього Закону; систематичного або грубого порушення вимог статті 22 цього Закону; продовження протиправної діяльності після накладення стягнень, передбачених цим Законом; зменшення кількості членів політичної партії до числа, коли вона не визнається як така, об'єднання громадян за поданням легалізуючого органу або прокурора рішенням суду примусово розпускається (ліквідується).
Враховуючи вищевикладене, громадські організації хоча і можуть здійснювати деякі види господарської діяльності, однак, з огляду на свою неприбутковість та мету утворення, в жодному випадку, не є суб'єктами підприємницької діяльності.
Таким чином, є правильними висновки суду першої інстанції, що в чинному законодавстві відсутні матеріально-правові підстави для звернення податкової інспекції до суду з вимогою про припинення громадської організації, яка не є у встановленому порядку суб"єктом підприємницької діяльності, а відтак у позивача відсутнє право вимоги про припинення такої юридичної особи.
Посилання податкового органу на підпунк 20.1.12 пункту 20.1 статті 20 ПК України як на підставу для звернення до суду є безпідставними, оскільки зазначений пункт передбачає право податкового органу на звернення до суду з вимогами про припинення юридичної особи у випадках, встановлених законом. Проте, ні Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" (755-15)
, а так само, Закон України "Про об'єднання громадян" (2460-12)
не передбачають таких випадків.
Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення, тому підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Житомирі Житомирської області Державної податкової служби залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "17" грудня 2012 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Т.С. Котік
судді: А.В. Жизневська
Н.М. Малахова
Повний текст cудового рішення виготовлено "08" лютого 2013 р.
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу Державна податкова інспекція у м.Житомирі Житомирської області Державної податкової служби м-н Перемоги,2,м.Житомир,10014
3- відповідачу Житомирська обласна громадська організація "Асоціація автоперевізників "Сузір'я" вул.Баранова,60,м.Житомир,10001