ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
22 листопада 2016 року м. Київ К/800/1096/16
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Донця О.Є.,
суддів: Голяшкіна О.В.,
Мороза В.Ф.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування" в особі філії Газопромислове управління "Шебелинкагазвидобування" на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 05.10.2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 16.12.2015 року у справі за позовом Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування" в особі філії Газопромислове управління "Шебелинкагазвидобування" до Державної інспекції сільського господарства в Харківській області про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії,
в с т а н о в и л а:
У червні 2015 року Публічне акціонерне товариство "Укргазвидобування" в особі філії Газопромислове управління "Шебелинкагазвидобування" звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва, в якому просило:
- визнати протиправною відмову Державної інспекції сільського господарства в Харківській області у видачі дозволу на зняття та перенесення грунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки, розташованої на території Бригадирівської сільської ради Ізюмівського району Харківської області для проведення бурових робіт (Будівництво свердловини № 1 Топольової площі)
- зобов'язати відповідача надати Публічному акціонерному товариству "Укргазвидобування" дозвіл на зняття та перенесення грунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки, розташованої на території Бригадирівської сільської ради Ізюмівського району Харківської області для проведення бурових робіт (Будівництво свердловини № 1 Топольової площі).
Постановою окружного адміністративного суду м. Києва від 05.10.2015 року в задоволенні позовних вимог Публічному акціонерному товариству "Укргазвидобування" в особі філії Газопромислове управління "Шебелинкагазвидобування" було відмовлено.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 16.12.2015 року апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування" в особі філії Газопромислове управління "Шебелинкагазвидобування" було залишено без задоволення, а постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 05.10.2015 року - без змін.
У касаційній скарзі публічне акціонерне товариство "Укргазвидобування" в особі філії Газопромислове управління "Шебелинкагазвидобування", не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 05.10.2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 16.12.2015 року та прийняти нове судове рішення, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Державною інспекцією сільського господарства в Харківській області подано заперечення на касаційну скаргу, в яких вона просить залишити касаційну скаргу публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування" в особі філії Газопромислове управління "Шебелинкагазвидобування" без задоволення, а оскаржувані рішення - без змін.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування" в особі філії Газопромислове управління "Шебелинкагазвидобування" задоволенню не підлягає, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не надають підстав, які передбачені статтями 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судових рішень.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Публічне акціонерне товариство "Укргазвидобування" в особі філії Газопромислове управління "Шебелинкагазвидобування" звернулося до Державної інспекції сільського господарства в Харківській області із заявою про видачу дозволу на зняття та перенесення грунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки, розташованої на території Бригадирівської сільської ради Ізюмівського району Харківської області для проведення бурових робіт (Будівництво свердловини № 1 Топольової площі)
Державна інспекція сільського господарства в Харківській області листом від 05.06.2015 року № 03.02-26/1885 відмовила заявнику у наданні спеціального дозволу з підстав подання суб'єктом господарювання не повного пакета документів, необхідних для одержання документа дозвільного характеру, а саме, не надано копії документа, який посвідчує право власності чи право користування земельною ділянкою, на якій заплановано будівництво свердловини.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про охорону земель", ґрунт - це природно-історичне органо-мінеральне тіло, що утворилося на поверхні земної кори і є осередком найбільшої концентрації поживних речовин, основою життя та розвитку людства завдяки найціннішій своїй властивості - родючості.
Статтею 168 Земельного кодексу України передбачено, що при здійсненні діяльності, пов'язаної із порушенням поверхневого шару ґрунту, власники земельних ділянок та землекористувачі повинні здійснювати зняття, складування, зберігання поверхневого шару ґрунту та нанесення його на ділянку, з якої він був знятий (рекультивація), або на іншу земельну ділянку для підвищення її продуктивності та інших якостей. Здійснення такої діяльності можливе лише за умови отримання спеціального дозволу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі. Указом Президента України від 13.04.2011 року № 459/2011 (459/2011)
затверджено Положення про Державну інспекцію сільського господарства України, у відповідності до якого Державна інспекція сільського господарства України (Держсільгоспінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі та до повноважень якої, зокрема, належить видача спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок відповідно до проектів, затверджених у встановленому порядку.
Згідно із пунктом 6 Положення про Державну інспекцію сільського господарства України, Держсільгоспінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи - державні інспекції сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах.
Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04.12.2005 року № 1 (z0070-05)
, затверджено Порядок видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, яким визначено процедуру видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок.
Згідно із пунктом 2 Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок (далі - дозвіл) - це офіційний документ, який видається на підставі затвердженого в установленому законом порядку проекту землеустрою і дає право власнику земельної ділянки чи землекористувачу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки.
Відповідно до пункту 3.1 Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, власники земельних ділянок та землекористувачі, які проводять гірничодобувні, геологорозвідувальні, будівельні та інші роботи, зобов'язані отримати дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки, якщо це призводить до порушення поверхневого (родючого) шару ґрунту.
Пунктом 3.3 Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок передбачено, що спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок видається на підставі затвердженого в установленому законом порядку проекту землеустрою, у якому повинні бути визначені умови зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту та порядок проведення рекультивації порушених земель.
Відповідно до пункту 4.1 Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, для отримання дозволу власник земельної ділянки, землекористувач або їх представник звертається із письмовою заявою до відповідного органу Держкомзему та подає вичерпний перелік документів, що додаються до такої заяви.
Вимогами пункту 4.2 Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок визначено вичерпний перелік необхідних документів, що додаються до заяви про отримання спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, серед яких, зокрема, копія документа, що посвідчує право власності чи право користування земельною ділянкою.
Згідно із частиною 2 статті 116 Земельного кодексу України, набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до статтей 125, 126 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, a також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (1952-15)
.
Згідно із статтею 97 Земельного кодексу України, підприємства, установи та організації, які здійснюють геологознімальні, пошукові, геодезичні та інші розвідувальні роботи, можуть проводити такі роботи на підставі угоди з власником землі або за погодженням із землекористувачем.
Таким чином, укладення відповідних договорів з власниками та землекористувачами не позбавляє позивача обов'язку надати для отримання спеціального дозволу копії документів щодо права власності чи користування земельною ділянкою
Для дотримання вимог пункту 4.2 Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покрову (родючого шару ґрунту) земельних ділянок позивач мав надати докази перебування земельної ділянки на праві власності або праві користування, що посвідчено відповідними документами згідно Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (1952-15)
.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивачем в якості доказів на посвідчення права власності чи права користування земельною ділянкою, на якій заплановано будівництво свердловини надано: договір від 18.03.2015 pоку № 1, згідно якого Приватне підприємство "Агрофірма "Ніка" як землекористувач земельної ділянки надає згоду на проведення розвідувальних робіт по бурінню свердловини № 1 Топольової площі; угоду від 24.03.2015 pоку, згідно якої ОСОБА_2 в межах свого землеволодіння дозволяє безоплатно займати земельну ділянку для проведення розвідувальних робіт по бурінню свердловини свердловини № 1 Топольової площі; державний акт на право власності на земельну ділянку площею 5,2951 га, що розташована у Ізюмському районі Харківської області на території Бригадирівської сільської ради, виданий 28.10.2004 pоку серія ХР № 029101.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком судів попередніх інстанцій про те, що позивачем виконано вимоги пункту 4.2 Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок щодо частини земельної ділянки, що належить ОСОБА_2, оскільки надано копію документа, що посвідчує право власності на земельну ділянку, тоді як не виконано вказані вимоги щодо іншої частини земельної ділянки, що перебуває у користуванні Приватного підприємства "Агрофірма "Ніка", оскільки зі змісту договору від 18.03.2015 року № 1 не вбачається, на якій підставі вказане підприємство користується земельною ділянкою.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки судів щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування" в особі філії Газопромислове управління "Шебелинкагазвидобування" - залишити без задоволення, а постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 05.10.2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 16.12.2015 року у справі за позовом Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування" в особі філії Газопромислове управління "Шебелинкагазвидобування" до Державної інспекції сільського господарства в Харківській області про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, передбаченому статтями 235 - 244 Кодексу адміністративного судочинства України.
|
Судді:
|
О.Є. Донець
О.В. Голяшкін
В.Ф. Мороз
|