Головуючий у 1 інстанції - Хандурін В. В.
Суддя-доповідач - Чебанов О.О.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 лютого 2013 року справа №2а-2102/11/0514
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Чебанова О.О., Старосуда М.І., Юрченко В.П., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі Донецької області на постанову Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 18 березня 2011 року у справі № 2а-2102/11/0514 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі Донецької області про перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання рішення щодо відмови у перерахунку пенсії неправомірним, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії у відповідності зі статтею 42 Закону № 1058-IV, застосовуючи показник заробітної плати, що передував року звернення.
Постановою суду першої інстанції позовні вимоги задоволені .
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, вказав, що відповідно вимог ч. 4 ст. 42 ст. ч.1 ст. 40 Закону України № 1058 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" позивач не мав право на перерахунок пенсії.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 15 червня 2011 року апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі Донецької області на постанову Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 18 березня 2011 року у справі № 2а-2102/11/0514 задоволено частково. Постанову Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 18 березня 2011 року у справі № 2а-2102/11/0514 - скасовано. Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі Донецької області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - залишено без розгляду.
Не погодившись з рішенням сулду апеляційної інстанції, позивачем було подано касаційну скаргу, в якій він просив скасувати ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 15.06.2011 року.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу задоволено частково; ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 31.05.2011 року скасовано та справу направлено на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів перевірила матеріали справи, обговорила доводи апеляційної скарги, і встановила наступне.
Розглядаючи позовні вимоги про перерахунок пенсій відповідно ч.4 ст.40 Закону слід зазначити, що після скасування окремих положень Закону України "Про бюджет на 2008 рік" (107-17)
на підставі Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 (v010p710-08)
) діє редакція Закону 1058 станом на 09 липня 2007 року.
Частина 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Вищезазначені положення Закону визначають перерахунок вже призначеної пенсії з посиланням на частину 1 статті 40 Закону № 1058.
Частина 1 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"передбачає, обчислення пенсії з урахуванням страхового стажу та не передбачає перерахунок призначеної пенсії з застосуванням заробітної плати працівників за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Крім того у другому абзаці частини 2 статті 40 Закону № 1058 вказано що у разі відсутності на момент призначення пенсії даних про середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за попередній рік для визначення заробітної плати (доходу) враховується наявна середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяці попереднього року з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Тобто частина 2 статті 40 Закону 1058 регламентує порядок розрахунку пенсії тільки під час її призначення у перший раз та її (частину 2 статті 40 Закону № 1058) не можливо застосовувати при перерахунку пенсії працюючому пенсіонеру.
Стаття 92 Конституції України в пункті 1 частини 1 встановлює, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина.
Оскільки при перерахунку пенсії працюючому пенсіонеру законодавством не передбачено застосування середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, відсутні підстави для задоволення позовних вимог про перерахунок пенсії з застосуванням вказаної заробітної плати.
Крім того, колегія суддів звертає увагу, що неможливо застосовувати положення п.п.3 п.11 постанови Кабінету міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 (530-2008-п)
, яка набрала чинності 22 травня 2008 року, оскільки виходячи з пріоритетності норм необхідно застосовувати Закон 1058 (1058-15)
у якому в силу прийняття Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008 (v010p710-08)
) виключено з ч.4 ст.42 застосування при перерахунку пенсії, показника середньої заробітної плати працівників за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
При таких обставинах постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови якою необхідно відмовити у задоволенні позовних вимог.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 197, 198, 202, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі Донецької області на постанову Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 18 березня 2011 року у справі № 2а-2102/11/0514 - задовольнити.
Постанову Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 18 березня 2011 року у справі № 2а-2102/11/0514 - скасувати.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 - відмовити.
постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.
Головуючий О.О. Чебанов
Судді М.І. Старосуд
В.П. Юрченко