КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-13636/12/2670
Головуючий у 1-й інстанції: Клочкова Н.В.
Суддя-доповідач: Ісаєнко Ю.А.
ПОСТАНОВА
Іменем України
|
05 лютого 2013 року м. Київ
|
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Ісаєнко Ю.А.;
суддів: Аліменка В.О., Мельничука В.П.,
за участю секретаря: Павленко Т.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 07 листопада 2012 року у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Проектно-технологічний інститут «Київоргбуд» до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 07.09.2012 року №1863-ЦД-1-Е,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва із позовом до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, в якому просив суд визнати протиправною та скасувати постанову про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 07.09.2012 року №1863-ЦД-1-Е.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 07 листопада 2012 року позов задоволено.
Не погоджуючись із вказаною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу з підстав неповного з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими та порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 07 листопада 2012 року та ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні позову.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав вимоги апеляційної скарги та просив їх задовольнити.
Представник позивача у судовому засіданні заперечував проти задоволення апеляційної скарги посилаючись на те, що судом першої інстанції було ухвалене законне та обґрунтоване рішення, а підстави для його зміни чи скасування відсутні.
Заслухавши суддю - доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегією суддів встановлено наступне.
Як встановлено колегією суддів та вбачається з матеріалів справи, 06 липня 1998 року Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку зареєстровано випуск акцій ПАТ «ПТІ «Київоргбуд» та видано свідоцтво про реєстрацію випуску акцій у документарній формі.
Абзацам 2 частини 3 статті 6 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» передбачено, що акції існують виключно в бездокументарній формі.
Зазначена норма відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» (3480-15)
набрала чинності 29 жовтня 2010 року.
Також, аналогічного змісту норма міститься у другому реченні частини 2 статті 20 Закону України «Про акціонерні товариства», відповідно до якого акції товариств існують виключно в бездокументарній формі.
Відповідно до п. 1 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства» (514-17)
цей Закон набирає чинності через шість місяців з дня його опублікування, крім другого речення частини другої статті 20, яке набирає чинності через два роки з дня опублікування цього Закону.
Закон України «Про акціонерні товариства» (514-17)
був опублікований в офіційному друкованому виданні - газеті «Урядовий кур'єр» № 202 від 29.10.2008 року.
Таким чином, до 29 жовтня 2010 року акції, які випущені у документарній формі, повинні бути переведені у бездокументарну форму існування.
12 серпня 2011 року уповноваженою особою відповідача винесено розпорядження №181-КУ про усунення порушень законодавства про цінні папери, яким за порушення позивачем ст. 20 Закону України «Про акціонерні товариства» та ст. 6 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» шляхом нездійснення емітентом переведення випуску акцій документарної форми існування у бездокументарну форму існування до 30.04.2011 року та п. 5 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства» (514-17)
шляхом непереведення до 30.04.2011 року статутів та внутрішніх положень товариства у відповідність із нормами Закону України «Про акціонерні товариства» (514-17)
зобов'язано останнього у термін до 01.03.2012 року усунути порушення законодавства про цінні папери та до 01.03.2012 року письмово повідомити про виконання розпорядження (а.с. 10).
23 серпня 2012 року уповноваженою особою відповідача складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів №1886-ЦД-1-Е, яким встановлено факт несвоєчасного виконання розпорядження № 181-КУ від 12.08.2011 року (а.с. 11).
07 вересня 2012 року на підставі акту №1886-ЦД-1-Е уповноваженою особою відповідача винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №1863-ЦД-1-Е, яким за несвоєчасне виконання розпорядження від 12.08.2011 року №181-КУ на позивача накладено стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 грн. (а.с. 12-13).
В апеляційній скарзі відповідач зазначає, що позивачем порушено строк виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 12.08.2011 року №181-КУ, який закінчився 01.03.2012 року, оскільки свідоцтво про реєстрацію випуску акцій бездокументарної форми існування видано 05.04.2012 року. На думку відповідача, фактичною датою переведення акцій в бездокументарну форму існування є дата видачі свідоцтва про реєстрацію випуску акцій в бездокументарній формі.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку, що у зв'язку із наявністю суттєвих обмежень щодо вчинення будь-яких операцій у системі реєстру власників іменних цінних паперів, а також у системі депозитарного обліку цінних паперів позивача, здійснення операції по дематеріалізації призвело б до порушення вимог постанови Генеральної прокуратури про приєднання речових доказів до кримінальної справи від 12.11.2010 року №49-3015 та рішення відповідача від 22.11.2011 року №1740 щодо зупинення внесення змін до системи реєстру власників іменних цінних паперів та до системи депозитарного обліку цінних паперів, випущених позивачем.
Колегія суддів не погоджується із таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Щодо порушення позивачем ст. 20 Закону України «Про акціонерні товариства» та ст. 6 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», а саме нездійснення емітентом переведення випуску акцій документарної форми існування у бездокументарну форму існування, колегією суддів встановлено наступне.
Порядок переведення випуску іменних акцій документарної форми існування у бездокументарну форму існування передбачений Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України «Про акціонерні товариства» (514-17)
та Положенням про порядок переведення випуску іменних акцій документарної форми існування у бездокументарну форму існування, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30 червня 2000 р. №98 (z0706-00)
( зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12 жовтня 2000 р. за N 706/4927 (z0706-00)
) (далі - Порядок №98).
Так, відповідно до положень п. 5 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства» (514-17)
приведенням діяльності акціонерних товариств у відповідність із вимогами цього Закону в частині забезпечення існування акцій виключно у бездокументарній формі є здійснення таких дій: наглядова рада акціонерного товариства в порядку, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, зобов'язана прийняти рішення про переведення випуску цінних паперів з документарної форми у бездокументарну та забезпечити вчинення нижчезазначених дій у такій послідовності:
1) опублікування в офіційному друкованому органі повідомлення про прийняте рішення про дематеріалізацію цінних паперів та повідомлення про це персонально кожного акціонера, зареєстрованого в реєстрі власників іменних цінних паперів випуску, що дематеріалізується, у спосіб, визначений при прийнятті рішення про дематеріалізацію (крім випадку, коли акції товариства належать одній особі);
2) подання до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку документів для заміни свідоцтва про реєстрацію випуску іменних акцій документарної форми існування на свідоцтво про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування;
3) припинення обслуговування випуску цінних паперів у документарній формі у реєстроутримувача в системі реєстру власників іменних цінних паперів за цим випуском. Реєстроутримувач припиняє ведення реєстру протягом 10 робочих днів з дати публікації рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про видачу емітенту свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування. Датою закриття реєстру є дата припинення ведення реєстру;
4) укладення в порядку, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, договору про обслуговування емісії цінних паперів з обраним наглядовою радою депозитарієм, який буде обслуговувати випуск акцій, що дематеріалізується, з наступним відкриттям рахунку в цінних паперах емітента в цьому депозитарії та укладення договору про відкриття рахунків у цінних паперах власникам з обраним наглядовою радою зберігачем;
5) депонування глобального сертифіката в обраному депозитарії та надання йому необхідних розпоряджень та інших документів відповідно до вимог Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку;
6) забезпечення передачі реєстру власників іменних цінних паперів та переведення обліку прав власності на акції у бездокументарній формі до зберігача;
7) зберігання відповідно до законодавства реєстру власників іменних цінних паперів, складеного на дату припинення ведення системи реєстру, та інших документів.
Також, відповідно до п. 1.11 Положення №98 (z0706-00)
при переведенні випуску іменних акцій документарної форми існування у бездокументарну форму існування емітент повинен здійснити такі дії:
- прийняти рішення про дематеріалізацію;
- опублікувати в одному з офіційних друкованих видань повідомлення про дематеріалізацію та повідомити про дематеріалізацію фондові біржі, на яких акції цього емітента перебувають у лістингу, а також персонально кожного власника та кожного номінального утримувача, зареєстрованого в реєстрі власників іменних цінних паперів випуску, що дематеріалізується, способом, визначеним при прийнятті рішення про дематеріалізацію;
- здійснити заміну свідоцтва про реєстрацію випуску іменних акцій документарної форми існування на свідоцтво про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування у порядку, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку;
- укласти договір про обслуговування емісії цінних паперів з обраним ним депозитарієм, який буде обслуговувати випуск акцій, який дематеріалізується, та відкрити рахунок у цінних паперах у цьому депозитарії (у разі відсутності);
- укласти договір про відкриття рахунків у цінних паперах із обраним ним зберігачем, який відповідно до цього договору відкриє рахунки в цінних паперах власникам акцій випуску, що дематеріалізується, які є зареєстрованими особами в реєстрі власників іменних цінних паперів на дату припинення ведення реєстру.
- забезпечити припинення обслуговування випуску акцій документарної форми існування у реєстроутримувача в системі реєстру власників іменних цінних паперів за цим випуском;
- забезпечити передачу реєстру власників іменних цінних паперів випуску, що дематеріалізується, обраному ним зберігачу, відкриття зберігачем рахунків у цінних паперах власникам іменних цінних паперів цього випуску та переведення обліку прав власності на акції цього випуску до зберігача, якщо не всі власники знерухомили належні їм акції цього випуску;
- депонувати глобальний сертифікат в обраному ним депозитарії, з яким укладений договір про обслуговування емісії цінних паперів.
Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.08.2011 року №1180 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 7 листопада 2011 р. за N 1275/20013) (z1275-11)
затверджений Порядок заміни свідоцтва (свідоцтв) про реєстрацію випуску (випусків) емісійних цінних паперів у зв'язку зі зміною найменування емітента та/або зміною форми існування акцій (далі Порядок №1180).
Пунктом 2 розділу І Порядку №1180 (z1275-11)
передбачено, що останній застосовується у випадках зміни форми існування акцій.
Відповідно до п. 3 Порядку №1180 (z1275-11)
розділу І Порядку №1180 емітент зобов'язаний здійснити заміну свідоцтва (свідоцтв) у разі зміни форми існування акцій.
Відповідно до положень пункту 1 розділу ІІ Порядку №1180 (z1275-11)
для заміни свідоцтва (свідоцтв) емітентом подаються:
- заява про заміну свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у зв'язку зі зміною форми існування акцій;
- протокол, або копія протоколу, або виписка з протоколу уповноваженого органу емітента з питання внесення змін до установчих документів емітента, які, зокрема, передбачають зміни форми існування акцій.
Як вбачається з матеріалів справи 12.11.2010 року слідчим в особливо важливих справах Генеральної прокуратури України винесено постанову про приєднання речових доказів до кримінальної справи № 49-3015 (а.с. 15-17).
Згідно із зазначеною постановою цінні папери (акції) позивача приєднано до даної кримінальної справи як речові докази та заборонено, зокрема, будь-яким реєстраторам здійснювати операції щодо внесення змін до системи реєстру власників іменних цінних паперів позивача; заборонено відчуження (передачу, переуступку) цінних паперів (акцій) іншим юридичним та фізичним особам; заборонено Приватному акціонерному товариству «Всеукраїнський депозитарій цінних паперів», Відкритому акціонерному товариству «Національний депозитарій України», будь-яким зберігачам, що здійснюють облік прав власності на цінні папери позивача у депозитарній системі України, здійснювати облікові операції щодо внесення змін до системи депозитарного обліку.
Також, 22 листопада 2011 року уповноваженою особою відповідача винесено рішення №1740, яким:
- з 22.11.2011 року зупинено внесення змін до системи реєстру власників іменних цінних паперів позивача та до системи депозитарного обліку щодо його цінних паперів на строк шість місяців;
- заборонено будь-якому реєстратору здійснювати операції щодо внесення змін до системи реєстру власників іменних цінних паперів позивача;
- заборонено Приватному акціонерному товариству «Всеукраїнський депозитарій цінних паперів», Відкритому акціонерному товариству «Національний депозитарій України» та зберігачам, що здійснюють облік прав власності на цінні папери емітента - позивача, у депозитарній системі України, здійснювати облікові операції щодо внесення змін до системи депозитарного обліку щодо цінних паперів позивача (а.с. 20 - 21).
Проте, колегія суддів вважає, що обмеження, передбачені постановою слідчого в особливо важливих справах Генеральної прокуратури України від 12.11.2010 року та рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 22.11.2011 року №1740 (vr740312-11)
, стосувались виключно щодо заборони будь-яким реєстраторам здійснювати операції щодо внесення змін до системи реєстру вкладників іменних цінних паперів позивача; заборони відчуження (передачу, переуступки) цінних паперів (акцій) іншим юридичним та фізичним особам; заборони Приватному акціонерному товариству «Всеукраїнський депозитарій цінних паперів», Відкритому акціонерному товариству «Національний депозитарій України» та зберігачам, що здійснюють облік прав власності на цінні папери емітента - позивача, у депозитарній системі України, здійснювати облікові операції щодо внесення змін до системи депозитарного обліку щодо цінних паперів позивача.
Відповідно, обмеження, встановлені постановою слідчого в особливо важливих справах Генеральної прокуратури України від 12.11.2010 року та рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 22.11.2011 року №1740 (vr740312-11)
, не впливали на вчинення всіх необхідних від позивача дій, щодо виконання розпорядження.
Відповідно до п. 5 Порядку №1180 (z1275-11)
заміна свідоцтва здійснюються шляхом прийняття відповідних рішень. У новому (нових) свідоцтві (свідоцтвах) зазначається дата видачі свідоцтва (свідоцтв), якою є дата прийняття рішення про заміну свідоцтва (свідоцтв).
Як вбачається з матеріалів справи, 05 квітня 2012 року Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку видано свідоцтво про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі (а.с. 70).
Отже, фактично позивачем виконано розпорядження Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №181-КУ в частині переведення випуску акцій документарної форми існування у бездокументарну форму 05 квітня 2012 року, в той час як термін для усунення порушень був встановлений до 01.03.2012 року.
Крім того, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що відповідно до п. 7 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 р. №2272 (z0120-08)
( зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 р. за №120/14811 (z0120-08)
) до моменту спливу терміну виконання розпорядження про усунення порушень таке розпорядження може бути переглянуто уповноваженою особою, якою його винесено, за клопотанням порушника або ж з власної ініціативи.
Відповідно до п. 10 зазначених Правил розпорядження про усунення порушень може бути оскаржено до суду у порядку, встановленому законодавством.
Проте, позивач не оскаржив розпорядження відповідача від 12 серпня 2011 року №181-КУ до суду, не звернувся до спливу терміну виконання з клопотанням до відповідача про перегляд зазначеного розпорядження або продовження терміну виконання, тобто не скористався своїм правом, передбаченим Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій.
Щодо вказаного у розпорядженні порушення позивачем п. 5 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства» (514-17)
, а саме непереведення статутів та внутрішніх положень товариства у відповідність із нормами Закону України «Про акціонерні товариства» (514-17)
колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до п. 5 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України "Про акціонерні товариства" (514-17)
приведенням діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із цим Законом є здійснення таких дій:
1) внесення змін до статуту товариства, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого або закритого акціонерного товариства на публічне акціонерне товариство чи з відкритого або закритого акціонерного товариства на приватне акціонерне товариство за умови, що кількість акціонерів на дату внесення таких змін не перевищує 100 осіб, а також виконання всіх інших вимог цього Закону у статуті товариства;
2) приведення внутрішніх положень товариства у відповідність із вимогами цього Закону.
Датою приведення діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із вимогами цього Закону є дата державної реєстрації змін до статуту, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство або закритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням позачергових Загальних зборів акціонерів Відкритого акціонерного товариства Проектно-технологічний інститут «Київоргбуд» від 14 грудня 2011 року, яке оформлено проколом №13, затверджено статут у новій редакції, відповідно до якого новим найменуванням Відкритого акціонерного товариства Проектно-технологічний інститут «Київоргбуд» відповідно до вимог Закону України «Про акціонерні товариства» (514-17)
є Публічне акціонерне товариство «Проектно-технологічний інститут «Київоргбуд» (п. 1 статуту, а.с. 23). Державну реєстрацію змін до установчих документів (статуту) проведено 15.12.2011 року (а.с. 22).
Будь - які інші докази щодо невиконання позивачем вимог п. 5 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства» (514-17)
в частині непереведення статутів та внутрішніх положень товариства у відповідність із нормами Закону України «Про акціонерні товариства» (514-17)
відповідачем як суб'єктом владних повноважень не надані, тому на думку колегії суддів зазначені вимоги є виконаними.
Таким чином, колегією суддів встановлено, що розпорядження Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 12.08.2011 року №181-КУ виконано частково.
Відповідно до п. 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання розпоряджень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
З огляду на те, що розпорядження від 12.08.2011 року №181-КУ містило дві вимоги щодо усунення порушень, одна з яких була виконана несвоєчасно, та те, що відповідачем застосовано найнижчий рівень штрафу із передбаченого Законом за таке порушення, колегія суддів вважає постанову про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 07.09.2012 року№1863-ЦД-1-Е правомірною, а позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
Підставою для скасування судового рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення, відповідно до п. 4 ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, є порушення норм матеріального права.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції при ухваленні постанови порушено норми матеріального права, в зв'язку з чим постанова суду підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Керуючись ст. ст. 160, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд апеляційної інстанції, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 07 листопада 2012 року скасувати та ухвалити нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити.
постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
(Постанову у повному обсязі складено 11.02.2013 року)
|
Головуючий суддя:
Суддя:
Суддя:
|
Ю.А. Ісаєнко
В.О. Аліменко
В.П. Мельничук
|