ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 жовтня 2016 року м. Київ К/800/15552/15
К/800/16070/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів Рецебуринського Ю.Й. (судді-доповідача),
Олексієнка М.М.,
Штульман І.В.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Львівське АТП-14631" (далі - ТзОВ "Львівське АТП-14631") до Дрогобицької районної державної адміністрації Львівської області про визнання протиправними дій, рішень та зобов'язання вчинити певні дії, за касаційними скаргами Дрогобицької районної державної адміністрації Львівської області, малого приватного підприємства "Транспортник" (далі - МПП "Транспортник") на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2014 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 лютого 2015 року,
В С Т А Н О В И Л А:
У серпні 2015 року ТзОВ "Львівське АТП-14631" звернулося до суду з адміністративним позовом до Дрогобицької районної державної адміністрації Львівської області про визнати протиправними та скасування розпоряджень, рішень конкурсного комітету з розгляду конкурсних пропозицій та зобов'язання провести новий конкурс.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 лютого 2015 року, позов задоволено.
У касаційних скаргах Дрогобицька районна державна адміністрація Львівської області та МПП "Транспортник", посилаючись на порушення судами норм матеріального і процесуального права, просять скасувати ухвалені судові рішення, а саме: відповідач просить прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову, а третя особа - направити справу на новий судовий розгляд.
З'ясувавши обставини справи, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права згідно статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів приходить до висновку про відмову у задоволенні касаційних скарг з врахуванням наступного.
Задовольняючи позовні вимоги, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли висновку, що дії відповідача щодо організації, проведення й визначення результатів конкурсу були неправомірними та незаконними, а тому є наявні підстави для скасування рішення конкурсного комітету з перевезення пасажирів на приміських маршрутах загального користування, що не виходять за межі Дрогобицького району оформленого протоколом № 3 від 8 серпня 2014 року, в частині недопущення ТзОВ "Львівське АТП-14631" до участі в конкурсі та визначення переможцем на об'єкті конкурсу № 3 МПП "Транспортник" та перевізника, що посів друге місце - ПП "Дрогобич-Авто- Рем".
Як встановлено судами попередніх інстанцій та вбачається з матеріалів справи, розпорядженням Дрогобицької районної державної адміністрації від 3 липня 2014 року № 124 "Про затвердження умов конкурсу з визначення автомобільних перевізників на приміських маршрутах загального користування, що не виходять за межі Дрогобицького району" визначені обов'язкові та додаткові умови конкурсу.
Згідно оголошення про проведення конкурсу засідання конкурсного комітету з визначення переможця конкурсу відбудеться о 10 год. 00 хв. 5 серпня 2014 року та документи на участь у конкурсі приймаються до 22 липня 2014 року.
ТзОВ "Львівське АТП-14631" подало документи для участі в конкурсі на об'єкт конкурсу номер три на наступні маршрути: № 106 Дрогобич- АС-Держичі, № 119 Дрогобич АС-Лішня, № 130 Дрогобич АС-Рихтичі, № 146 Дрогобич АС-Уріж, № 152 Дрогобич АС-Перепростиня, № 165 Борислав АС-Дрогобич АС з виконанням окремих рейсів до СШ № 5 м. Борислав, № 168 Борислав (вул. Коваліва)-Східниця, № 176 Трускавець АС-Східниця.
Розпорядженням відповідача № 132 від 9 липня 2014 року внесено зміни щодо об'єкту та дати проведення конкурсу, виключивши маршрут № 135 Дрогобич АС-Летня зі складу об'єкта № 1, маршрут № 130 Дрогобич АС-Рихтичі зі складу об'єкта № 3 та включивши до складу об'єкту № 1, а також змінила дату реєстрації представників претендентів з 5 серпня 2014 року на 8 серпня 2014 року.
Рішенням конкурсного комітету з розгляду конкурсних пропозицій Дрогобицької районної державної адміністрації від 23 липня 2014 року, оформленого протоколом № 2 засідання конкурсного комітету було встановлено нарахування 11 балів за кожен маршрут, що входить до об'єкту конкурсу за критерієм "робота перевізника-переможця попереднього конкурсу не менше передбаченого договором (дозволом) строку на маршруті (маршрутах), що є об'єктом конкурсу".
Згідно протоколу № 3 від 8 серпня 2014 року конкурсного комітету з розгляду поданих конкурсних пропозицій було прийнято рішення про недопущення позивача до участі в конкурсі у зв'язку з невідповідністю умовам конкурсу наданої документації, а саме: неправильно вказано в заявці склад об'єкту № 3 та наявність 3-х ДТП з потерпілими з вини водіїв за період з 4 липня 2013 року по 4 липня 2014 року. Цим же рішенням визначено переможцем на об'єкті конкурсу № 3 МПП "Транспортник" та перевізника, що посів друге місце - ПП "Дрогобич-Авто- Рем" .
Статтею 43 Закону України "Про автомобільний транспорт" встановлено, що визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах. Об'єктом конкурсу можуть бути: маршрут (кілька маршрутів), оборотний рейс (кілька оборотних рейсів).
Відповідно до статті 46 Закону України "Про автомобільний транспорт" для участі в конкурсі на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування автомобільний перевізник подає конкурсному комітету такі документи: заяву претендента встановленого зразка із зазначенням автобусного маршруту загального користування, на якому має намір працювати претендент; копію ліцензії на право надання послуг з перевезення пасажирів, засвідчену посадовою особою підприємства (організації), яка забезпечує підготовку матеріалів для проведення засідань конкурсного комітету, або нотаріально, копії ліцензійних карток на автобуси, які будуть використовуватися на автобусному маршруті; відомості про додаткові умови обслуговування маршруту; документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі.
Статтею 45 Закону передбачено, що у конкурсі на визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування можуть брати участь автомобільні перевізники, які мають ліцензію на той вид послуг, що виносять на конкурс, на законних підставах використовують у достатній кількості сертифіковані автобуси відповідного класу, відповідають вимогам, викладеним у статті 34 цього Закону.
До участі в конкурсі не допускаються автомобільні перевізники, які, зокрема, не відповідають вимогам статті 34 цього Закону.
Відповідно до статті 34 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільний перевізник повинен:
виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів;
утримувати транспортні засоби в належному технічному і санітарному стані та забезпечувати їх зберігання відповідно до вимог статті 21 цього Закону;
забезпечувати контроль технічного і санітарного стану транспортних засобів перед виїздом на маршрут; забезпечувати проведення медичного контролю стану здоров'я водіїв; організувати проведення періодичного навчання водіїв методам надання першої медичної допомоги потерпілим від дорожньо-транспортних пригод; забезпечувати умови праці та відпочинку водіїв згідно з вимогами законодавства; забезпечувати проведення стажування та інструктажу водіїв у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади з питань автомобільного транспорту; забезпечувати безпеку дорожнього руху; забезпечувати водіїв відповідною документацією на перевезення пасажирів.
Відповідно до п. п. 5 п. 12 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою КМУ № 1081 від 3 грудня 2008 року (1081-2008-п) (у редакції, чинній на час спірних правовідносин; далі - Порядок № 1081) до участі в конкурсі не допускаються перевізники, які мають несплачені штрафні санкції, накладені Укртрансінспекцією, або водії якого мають несплачені штрафи, накладені відповідно до статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, неоскаржені у судовому порядку (що були накладені не пізніше ніж за 20 днів до дати проведення конкурсу).
Проте, у справі не встановлено наявності у позивача несплачених штрафів, накладених Укртрансінспекцією, або у його водіїв - несплачених штрафів, накладених відповідно до статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Пунктом 5 Додатку 4 до Порядку № 1081 (1081-2008-п) (Перелік показників нарахування балів за системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів) передбачено, що наявність протягом року до дати оголошення конкурсу дорожньо-транспортних пригод з вини водія перевізника, у яких є постраждалі є підставою для зменшення кількості набраних балів на 6, а не підставою до недопущення до участі у конкурсі.
Крім того, судами була встановлена упередженість конкурсного комітету до позивача через те, що останнім допущено до участі у конкурсі іншого учасника ПП "Дрогобич - Авто - Рем" та визнано його таким, що зайняв друге місце, хоча підприємство невірно зазначило об'єкт конкурсу, вказавши лише три маршрути № 106, 130, 146.
Оскільки судами було встановлено та підтверджено матеріалами справи, що організація та проведення конкурсу були здійсненні з порушенням приписів законодавства, тому всі прийняті конкурсним комітетом рішення та розпорядження відповідача на легалізацію результатів конкурсу є протиправними та підлягають скасуванню.
Суди повно і всебічно встановили обставини справи, дали їм належну юридичну оцінку, правильно застосували норми матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування або зміни прийнятих судових рішень.
Керуючись статтями 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
У Х В А Л И Л А:
Касаційні скарги Дрогобицької районної державної адміністрації Львівської області та малого приватного підприємства "Транспортник" залишити без задоволення.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2014 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 лютого 2015 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута у порядку і з підстав, передбачених статтями 235- 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді
Ю.Й. Рецебуринський
М.М. Олексієнко
І.В. Штульман