ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 жовтня 2016 року м. Київ К/800/53344/13
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого:Штульман І.В. (доповідач), суддів:Олексієнка М.М., Рецебуринського Ю.Й., -
розглянувши в касаційній інстанції в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_4 до Управління Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ (далі - УДАІ УМВС) України в Рівненській області, третя особа - ОСОБА_5, про визнання дій неправомірними, за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 12 вересня 2013 року, -
в с т а н о в и в :
У червні 2010 року ОСОБА_4 звернувся в суд з позовом, у якому просив визнати неправомірними дії УДАІ УМВС України в Рівненській області щодо скасування державної реєстрації та поміщення на штрафний майданчик автомобіля MERCEDES-BENZ 500, 2006 року, кузов № НОМЕР_4, двигун № НОМЕР_1, державний номер НОМЕР_2, зобов'язати відповідача повернути йому вказаний автомобіль без стягнення оплати за його утримання та поновити державну реєстрацію належного йому автомобіля.
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 3 серпня 2010 року до участі у справі в якості третьої особи залучено ОСОБА_5
18 жовтня 2010 року ОСОБА_4, уточнивши свої позовні вимоги, просив зобов'язати УДАІ УМВС України в Рівненській області здійснити державну реєстрацію автомобіля MERCEDES-BENZ 500, 2006 року, кузов № НОМЕР_4, двигун № НОМЕР_1, державний номер НОМЕР_2.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2010 року позов задоволено. Зобов'язано УДАІ УМВС України в Рівненській області здійснити державну реєстрацію автомобіля MERCEDES-BENZ 500, 2006 року, кузов № НОМЕР_4, двигун № НОМЕР_1, державний номер НОМЕР_2 за ОСОБА_4 Вирішено питання щодо судових витрат.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 12 вересня 2013 року постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2010 року скасовано та прийнято нову постанову, якою у задоволенні позову відмовлено.
У касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, просить Вищий адміністративний суд України скасувати постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 12 вересня 2013 року та залишити в силі постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2010 року.
Касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
За змістом частини 2 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах касаційної скарги.
Судами попередніх інстанцій встановлено, і це відповідає матеріалам справи, що ОСОБА_4 на підставі біржової угоди від 27 лютого 2008 року придбав у ОСОБА_5 автомобіль MERCEDES-BENZ 500, 2006 року, кузов № НОМЕР_4, двигун № НОМЕР_1. Державна реєстрація придбаного ним автомобіля здійснена наступного дня після купівлі, внаслідок чого співробітниками відділення реєстраційно-екзаменаційної роботи (для обслуговування міста Рівне та Рівненського району) УДАІ УМВС України в Рівненській області були видані номерні знаки НОМЕР_2 і свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (технічний паспорт).
На підставі вибіркової перевірки матеріалів реєстрації транспортних засобів у відділенні реєстраційно-екзаменаційної роботи (для обслуговування міста Рівне та Рівненського району) УДАІ УМВС України в Рівненській області у травні 2010 року відповідно до пункту 40 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 року № 1388 (1388-98-п) (далі - Порядок № 1388), скасовано державну реєстрацію даного автомобіля, а також його послідуючу перереєстрацію та зняття з обліку.
Під час перевірки встановлено, що 22 грудня 2007 року у відділенні реєстраційно-екзаменаційної роботи УДАІ УМВС України в Рівненській області за ОСОБА_5 був зареєстрований автомобіль MERCEDES-BENZ 126, кузов № НОМЕР_5, двигун НОМЕР_6, державний номер НОМЕР_3 на підставі копії реєстраційної картки цього автомобіля, виданої 11 березня 2002 року, із відміткою про зняття його з обліку 30 березня 1991 року взамін втраченого технічного паспорта НОМЕР_7.
В подальшому автомобіль MERCEDES-BENZ 126, кузов № НОМЕР_5 був декілька разів переобладнаний, в результаті чого встановлений кузов автомобіля MERCEDES-BENZ № НОМЕР_4.
27 лютого 2008 року вказаний автомобіль знятий з обліку для реєстрації та 28 лютого 2008 року зареєстрований з видачею номерного знаку НОМЕР_2 за ОСОБА_4
Таким чином, перевіркою встановлено, що 22 грудня 2007 року у відділенні реєстраційно-екзаменаційної роботи (для обслуговування міста Рівне та Рівненського району) УДАІ УМВС України в Рівненській області по копії реєстраційної картки зареєстровано інший транспортний засіб, ніж в дійсності знімався з обліку в Сумському відділенні реєстраційно-екзаменаційної роботи УДАІ УМВС України в Сумській області.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні позову, суд апеляційної інстанції виходив з того, що дії відповідача щодо відмови у здійсненні державної реєстрації транспортного засобу відповідали вимогам Закону України "Про дорожній рух" від 30 червня 1993 року № 3353-XII (3353-12) (далі - Закон № 3353-XII (3353-12) ) та Порядку № 1388 (1388-98-п) .
Так, за змістом статті 34 Закону № 3353-XII (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків. Державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників. Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються підрозділами Державтоінспекції Міністерства внутрішніх справ України. Для автоматизованого обліку зареєстрованих транспортних засобів та відомостей про їх власників ведеться Єдиний державний реєстр, держателем якого є Державтоінспекція Міністерства внутрішніх справ України.
Єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків встановлена Порядком № 1388 (1388-98-п) (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Цей Порядок є обов'язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх (пункти 1, 2 Порядку № 1388 (1388-98-п) ).
Згідно пункту 3 Порядку № 1388 (1388-98-п) державна реєстрація транспортних засобів проводиться підрозділами Державтоінспекції з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій. Державний облік зареєстрованих транспортних засобів передбачає реєстрацію, накопичення, узагальнення, зберігання і передачу інформації про такі засоби та відомостей про їх власників, які вносяться до Єдиного державного реєстру Державтоінспекції.
Відповідно до пункту 6 Порядку № 1388 (1388-98-п) транспортні засоби реєструються за юридичними та фізичними особами в реєстраційно-екзаменаційних підрозділах Державтоінспекції (далі - підрозділи Державтоінспекції).
У відповідності до пункту 7 цього Порядку власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі - власники) зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Строк державної реєстрації продовжується у разі подання документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власниками транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини). Експлуатація транспортних засобів, що не зареєстровані (не перереєстровані) у підрозділах Державтоінспекції (крім транспортних засобів, зареєстрованих до набрання чинності цим Порядком) та без номерних знаків, що відповідають державним стандартам, а також ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають записам у реєстраційних документах або знищені чи підроблені, забороняється.
Пунктом 8 Порядку № 1388 (1388-98-п) визначено, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, оцінку їх вартості (проводиться спеціалістом, що пройшов необхідну підготовку в порядку, встановленому МВС, Мін'юстом, Мінпромполітики, Держмитслужбою та Фондом державного майна, і має відповідні документи), відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Не допускаються до державної реєстрації транспортні засоби з правим розташуванням керма (за винятком транспортних засобів, які були зареєстровані в підрозділах Державтоінспекції до набрання чинності Законом № 3353-ХІІ (3353-12) ), а також транспортні засоби, зібрані (складені) із складових частин серійних транспортних засобів без дотримання вимог зазначеного Закону.
За правилами пункту 9 Порядку № 1388 (1388-98-п) державна реєстрація (перереєстрація) легкових автомобілів або виготовлених на їх базі автомобілів, що переобладнані шляхом заміни кузова на кузов іншої марки, моделі, серії чи модифікації (крім автомобілів, зареєстрованих до набрання чинності цим Порядком), не допускається.
Відповідно до абзацу другого пункту 15 Порядку № 1388 (1388-98-п) державна реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів, крім випадків вибракування їх у цілому, без ідентифікаційного номера або із знищеними, пошкодженими (один чи кілька символів номера візуально не визначаються) чи підробленими (змінено один або кілька символів номера, замінено панель (табличку) або частину панелі (таблички) з номером) ідентифікаційними номерами складових частин (кузова, шасі, рами, двигуна) не допускається.
Абзацом 3 пункту 40 Порядку № 1388 (1388-98-п) передбачено, що у разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в підрозділах Державтоінспекції, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв'язку з незаконним заволодінням, працівники підрозділів Державтоінспекції оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортних засобів і передають усі відповідні документи та за наявності транспортні засоби до органів внутрішніх справ для подальшого проведення перевірки, що і було зроблено працівниками Державтоінспекції.
Вирішуючи спір суд апеляційної інстанції обґрунтовано виходив з того, що визнання права власності на автомобіль само по собі не породжує безспірного обов'язку відповідача щодо здійснення державної реєстрації цього транспортного засобу без дотримання відповідних умов, що передбачені Порядком № 1388 (1388-98-п) .
У частині 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (254к/96-ВР) та законами України.
Враховуючи викладені норми права та встановлені обставини цієї справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про відсутність підстав для задоволення позову, оскільки відповідач, відмовляючи у здійсненні державної реєстрації транспортного засобу, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.
Згідно частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у х в а л и в :
Касаційну скаргу ОСОБА_4 - залишити без задоволення.
Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 12 вересня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області, третя особа - ОСОБА_5, про визнання дій неправомірними - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237- 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий:
Судді:
Штульман І.В.
Олексієнко М.М.
Рецебуринський Ю.Й.