ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 жовтня 2016 року м. Київ К/800/11091/16
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого-судді Заїки М.М.,
суддів Загороднього А.Ф.,
Черпака Ю.К.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області на постанову Чугуївського міського суду Харківської області від 03 березня 2016 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 29 березня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області про визнання дій протиправними, скасування рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії,
встановила:
У лютому 2016 року ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області в якому просила визнати протиправними дії відповідача щодо відмови їй у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років в розмірі 90 відсотків середньомісячної (чинної) заробітної плати відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (зі змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 № 358/95-ВР (358/95-ВР)
, у редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-111 (2663-14)
, що діяла станом на час призначення пенсії - грудень 2010 року) на підставі довідки прокуратури Харківської області № 18-52 від 05.02.2016 про заробітну плату; скасувати рішення відповідача № 1360-02/23 від 22.02.2016 щодо відмови їй у перерахунку пенсії за вислугу років згідно статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ від 05.11.1991 (в редакції Закону № 2663-111 від 12.07.2001 (2663-14)
); зобов'язати відповідача здійснити перерахунок призначеної їй пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (зі змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 № 358/95-ВР (358/95-ВР)
, у редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-111 (2663-14)
, що діяла станом на грудень 2010 року) з розрахунку 90% від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури, згідно довідки прокуратури Харківської області № 18-52 від 05.02.2016 про заробітну плату, починаючи з 01.03.2016, без обмеження її максимального розміру та стягнути на її користь сплачений судовий збір в розмірі 551,21 грн.
Постановою Чугуївського міського суду Харківської області від 03 березня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 29 березня 2016 року позовні вимоги задоволено. Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області щодо відмови ОСОБА_2 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років в розмірі 90 відсотків середньомісячної (чинної) заробітної плати відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (зі змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 № 358/95-ВР (358/95-ВР)
, у редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-111 (2663-14)
, що діяла станом на грудень 2010 року) на підставі довідки прокуратури Харківської області № 18-52 від 05.02.2016 про заробітну плату. Скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області № 1360-02/23 від 22.02.2016 щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії за вислугу років згідно статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ від 05.11.1991. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_2 пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (зі змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 № 358/95-ВР (358/95-ВР)
, у редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-111 (2663-14)
, що діяла станом на грудень 2010 року) з розрахунку 90% від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури згідно довідки прокуратури Харківської області № 18-52 від 05.02.2016 про заробітну плату, починаючи з 01.03.2016, без обмеження її максимального розміру та здійснювати відповідні виплати. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області на користь ОСОБА_2 витрати на оплату судового збору в сумі 551 грн.21 коп.
У касаційній скарзі Чугуївське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області просить постанову Чугуївського міського суду Харківської області від 03 березня 2016 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 29 березня 2016 року скасувати, як такі що не відповідають нормам чинного законодавства, та винести нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 відмовити.
Перевіривши доводи касаційної скарги, рішення судів першої та апеляційної інстанції щодо правильності застосування ними норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що з грудня 2010 року позивач отримує пенсію за вислугу років, призначену згідно статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", в розмірі 90% від заробітку. У зв'язку з підвищенням працівникам прокуратури заробітної плати позивач 15.02.2016 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної їй пенсії на підставі виданої 05.02.2016 прокуратурою Харківської області довідки.
Рішенням відповідача від 22.02.2016 позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії у зв'язку з втратою чинності Закону України "Про прокуратуру" (1789-12)
та у відповідності до розділу ІІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 № 213 (213-19)
, згідно якого з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законами України "Про державну службу" (3723-12)
, "Про прокуратуру" (1789-12)
, "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу" (4038-12)
, "Про Національний банк України" (679-14)
, "Про службу в органах місцевого самоврядування" (2493-14)
, "Про дипломатичну службу" (2728-14)
, Податкового та Митного кодексів України (4495-17)
, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Так, відповідно до частини першої статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції, що діяла на час призначення пенсії ОСОБА_2, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку. Законом України від 8 липня 2011 року № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (3668-17)
, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Так, відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" у редакції Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (3668-17)
прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (3668-17)
.
Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 № 213 (213-19)
змін не зазнали.
Так, відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Ураховуючи наведене, колегія суддів Вищого адміністративного суду погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України № 213-VIII від 02.03.2015 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" (213-19)
зміни до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Крім того, вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, колегія суддів виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України (254к/96-ВР)
виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо ( рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 (v008p710-99)
у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 (v005p710-02)
у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року у справі № 21-348а13, від 17 грудня 2013 року у справі № 21-445а13, від 06 жовтня 2015 року у справі № 21-2432а15.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що касаційна скарга Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області не підлягає задоволенню. Постанову Чугуївського міського суду Харківської області від 03 березня 2016 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 29 березня 2016 року необхідно залишити без змін, оскільки вони є законними і обґрунтованими та постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
ухвалила:
Касаційну скаргу Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області залишити без задоволення, а постанову Чугуївського міського суду Харківської області від 03 березня 2016 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 29 березня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області про визнання дій протиправними, скасування рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії - без змін.
Ухвала може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (2747-15)
.
Головуючий
Судді
|
М.М. Заїка
А.Ф. Загородній
Ю.К. Черпак
|