Шевченківський районний суд м.Києва
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 березня 2010 року №4ск-132/10
Шевченківський районний суд м.Києва в складі :
головуючого судді Тельнікової І.Г.
при секретарі Семенець Н.В.
з участю прокурора Голуба Є.В.,
адвоката ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві скаргу ОСОБА_2 і адвоката ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 на постанову про порушення кримінальної справи,
встановив:
01 березня 2010 року ОСОБА_2 і адвокат ОСОБА_1, що діє в його інтересах, звернулися до Шевченківського районного суду м.Києва зі скаргою на постанову старшого слідчого Шевченківського РУГУ МВС України в м.Києві Олійник О.О. від 18.03.2009 року про порушення кримінальної справи №10-18089 за ознаками злочину, передбаченого ч.4 ст. 190 КК України.
У скарзі просять скасувати зазначену постанову . Вважають, що постанова винесена з порушенням чинного законодавства без достатніх приводів та підстав, всупереч вимогам ст.ст. 94, 97, 98 КПК України . В скарзі зазначено, що постанова слідчого містить безпідставні посилання на наявність ознак злочину, передбаченого ст. 190 ч.4 КК України в діях юридичних осіб ТОВ "Агропрайм", ТОВ "Енергоінвест Холдінг", ТОВ "Агрікор", в той час, як суб"єктом складу злочину може бути тільки фізична особа . Крім того, відсутні достатні дані про наявність ознак зазначеного складу злочину. Укладання та виконання угод з банком проведено належним чином, з реально існуючими юридичними особами, з дотриманням вимог діючого законодавства .
Посилаються на те, що порушуються законні права і інтереси ОСОБА_2, як директора ТОВ "Агрікор", який укладав відповідний договір про відкриття у ЗАТ "Альфа-Банк" кредитної лінії, оскільки в рамках порушеної кримінальної справи проводять слідчі дії, накладають арешти на майно .
Доводи скарги підтримав у судовому засіданні адвокат ОСОБА_1, посилаючись на те, що постанову винесено за відсутності достатніх приводів і підстав для порушення кримінальної справи, за відсутності події злочину . Свої доводи додатково обґрунтував у судовому засіданні, посилаючись на вивчені матеріали, що стали підставою для порушення кримінальної справи . Зазначив, що досудовим слідством не проведено належної перевірки до порушення кримінальної справи і матеріали, надані суду, свідчать, що їх більшість надійшли слідчому після порушення кримінальної справи . Для стверджування про ознаки злочину, передбаченого ст. 190 ч.4 КК України у наявності повинні бути дані про вчинення дій суб"єктом злочину по заволодінню майном ЗАТ "Альфа-Банк" шляхом обману чи зловживання довірою ( об"єктивна сторона злочину), а такі дані в наданих суду матеріалах відсутні .
Свого представника ПАТ "Альфа-Банк"( ЗАТ змінено на ПАТ, відповідно до чинного законодавства) у судове засідання 30.03.2010 року не направив, про розгляд скарги ПАТ "Альфа-Банк" сповіщався належно, рекомендованим листом .
Проти задоволення скарги прокурор заперечував, вважає, що кримінальну справу порушено правильно . Зазначив, що по суті кримінальна справа порушена за фактом вчинення злочину, хоча по формі і змісту постанова слідчого не відповідає вимогам закону .
Заслухавши доводи сторін, дослідивши матеріали, що стали підставою для порушення кримінальної справи № 10-18089 у двох томах, суд приходить до наступного .
Приводом до порушення кримінальної справи є джерела, з яких орган дізнання, слідчий, прокурор одержують дані про злочин .
Згідно з ч.1 ст. 94 КПК України ними є : заяви або повідомлення підприємств, установ, організацій, посадових осіб, представників влади, громадськості або окремих громадян; повідомлення представників влади, громадськості або окремих громадян, які затримали підозрювану особу на місці вчинення злочину або з поличним; явка з повинною; повідомлення, опубліковані в пресі, та безпосереднє виявлення органом дізнання, слідчим прокурором, або судом ознак злочину.
Відповідно до ч.2 ст. 94 КПК України, кримінальна справа порушується у разі достатності даних, які вказують про наявність ознак злочину. При цьому підставами для порушення кримінальної справи не можуть бути припущення або дані, які не містять інформації про злочин.
Згідно п.1 ст. 11 КК України злочином є передбачене КК України (2341-14) суспільно небезпечне винне діяння (дія або бездіяльність), вчинене суб"єктом злочину .
Конституційний Суд України у своєму рішенні від 30.01.2003 року зобов"язує суд перевірити дотримання слідчим або прокурором порядку порушення кримінальної справи, зазначивши, що постанова про порушення кримінальної справи винесена з недодержанням вимог КПК України (1001-05) , зокрема, передбачених ст.ст. 94 - 98, може породити наслідки, які виходять за межі кримінально-процесуальних відносин, і завдати такої шкоди конституційним правам і свободам внаслідок несвоєчасного судового контролю, що поновити їх буде нездійсненним.
Аналіз досліджених судом матеріалів на підставі яких 18.03.2009року було порушено кримінальну справу №10-18089 свідчить про передчасність прийнятого слідчим рішення без достатньої перевірки .
В матеріалах наданих суду (т.1, а.с.1) наявна постанова від 18.03.2009 р. ст.слідчого СВ Шевченківського РУ ГУ МВС України в м.Києві Олійник О.О. про порушення кримінальної справи №10-18089 за ознаками злочину, передбаченого ст. 190 ч.4 КК України . В постанові відсутні посилання на приводи і підстави порушення кримінальної справи, відсутні дані про суб"єкт( або суб"єкти) зазначеного у постанові складу злочину. Наявні в матеріалах справи пояснення опитаної особи ( т.1, а.с.279-281) отримані до 18.03.2009 року, документи відкриття кредитних ліній, договори поруки і застави, витяги із Державного реєстру обтяжень рухомого майна ( т.1, т.2 ) самі по собі не містять достатніх даних про ознаки злочину, передбаченого ст. 190 ч.4 КК України.
Таким чином, матеріали справи не містять достатніх даних і передбачених законом підстав, які б вказували на наявність ознак злочину : слідчим не встановлено і не зазначено у постанові суб"єкт злочину і які саме дії суб"єкта свідчать про ознаки злочину, передбаченого ст. 190 ч.4 КК України.
Суд вважає доведеним, що постанова про порушення кримінальної справи стосується безпосередньо інтересів ОСОБА_2, а тому скарга підлягає задоволенню .
постанова про порушення кримінальної справи та прийняття її до провадження від 18 березня 2009 року по справі №10-18089 не відповідає вимогам ст.ст. 94, 98 КПК України і підлягає скасуванню.
На момент винесення оскаржуваної постанови були відсутні підстави для порушення кримінальної справи щодо ОСОБА_2 за ознаками злочину. передбаченого ч.4 ст. 190 КК України
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 236-7, 236-8 КПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Скаргу ОСОБА_2 та адвоката ОСОБА_1, що діє в його інтересах, на постанову про порушення кримінальної справи задовольнити .
Скасувати постанову старшого слідчого СВ Шевченківського РУ ГУ МВС України Олійник О.О. від 18.03.2009 року про порушення кримінальної справи за ознаками злочину, передбаченого ч.4 ст. 190 КК України щодо ОСОБА_2
постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду м.Києва на протязі 7 діб з дня її винесення.
Суддя :