ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 2270/6648/12
Головуючий у 1-й інстанції: Блонський В.К.
Суддя-доповідач: Полотнянко Ю.П.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 січня 2013 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого-судді: Полотнянка Ю.П.
суддів: Смілянця Е. С. Сторчака В. Ю.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 29 листопада 2012 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Міністерства надзвичайних ситуацій України м.Київ, Територіального управління Міністерства надзвичайних ситуацій України у Хмельницькій області про поновлення на посаді, стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу, та моральної шкоди, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся в суд з позовом до відповідачів в якому просить поновити його на посаді пожежного окремого поста державної пожежної охорони смт. Вовковинці територіального управління Міністерства надзвичайних ситуацій України у Хмельницькій області, виплатити грошове забезпечення за час вимушеного прогулу, виплатити моральну шкоду у розмірі 50000 грн., (п'ятдесят тисяч гривень).
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 29 листопада 2012 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із судовим рішенням, позивач оскаржив його в апеляційному порядку.
Позивач, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явився . Про причини своєї неявки суд не повідомив .
Представник відповідача, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явився, проте 31 січня 2013 року надав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні -не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності сторін.
Відповідно до ч.1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 29 листопада 2012 року- без змін, виходячи з наступного.
Як встановлено з матеріалів справи, звертаючись до суду, позивач вказав на те, що ОСОБА_3 працював з 15.10.1996 року, а в послідуючому з 02 квітня 2003 року проходив службу в органах Міністерства надзвичайних ситуацій України, 16 липня 2012 року він був звільнений з посади пожежного окремого поста державної пожежної охорони смт. Вовковинці територіального управління Міністерства надзвичайних ситуацій України у Хмельницькій області. Вважаючи своє звільнення незаконним, позивач оскаржив його в судовому порядку.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивач в зв'язку із утворенням 28 державного пожежно-рятувального поста територіального управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Хмельницькій області не був переведений туди на відповідну посаду в установленому порядку, окремий пост державної пожежної охорони територіального управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Хмельницькій області смт. Вовковинці, де проходив службу позивач повністю ліквідований, тому він відповідно не вправі вимагати поновлення його на роботі на заново утвореному підрозділі МНС України, якщо він не був переведений туди в установленому порядку, відповідно суд не має права зобов'язувати відповідачів поновлювати на службі позивача у 28 державному пожежно-рятувальному посту територіального управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Хмельницькій області, де позивач взагалі не проходив службу. В свою чергу відповідач не пропонував позивачу зайняти відповідну посаду у новоутвореному 28 державному пожежно-рятувальному посту територіального управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Хмельницькій області, враховуючи крім того недоліки у виконанні службових обов'язків позивачем, що підтверджується наказами про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності, копії яких також додані до матеріалів справи.
Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з даним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
З метою оптимізації системи центральних органів виконавчої влади, усунення дублювання їх повноважень, забезпечення скорочення чисельності управлінського апарату та витрат на його утримання, підвищення ефективності державного управління, відповідно до абзацу 6 частини 1, частини 5 Указу Президента України від 09.12.2010 року № 1085/2010 (1085/2010)
"Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" постановлено утворити Міністерство надзвичайних ситуацій України, Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, Державне агентство України з управління зоною відчуження, Державну інспекцію техногенної безпеки України, реорганізувавши Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Установити, що міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, що утворюються шляхом реорганізації інших центральних органів виконавчої влади, є правонаступниками органів, які реорганізуються.
Згідно підпункту 4 частини 7 Указу Президента України № 1085/2010 (1085/2010)
"Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" Кабінету Міністрів України доручено вжити заходів щодо ліквідації урядових органів в системі центральних органів виконавчої влади.
В послідуючому постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2012 № 30 (30-2012-п)
"Про утворення територіальних органів Міністерства надзвичайних ситуацій" утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства надзвичайних ситуацій за переліком згідно з додатком, в тому числі і територіальне управління МНС у Хмельницькій області.
Рішення про ліквідацію територіальних органів Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Міністерства надзвичайних ситуацій в районах як юридичних осіб публічного права прийнято постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2012 року N 657 (657-2012-п)
, якою внесено зміни до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.01.2012 року № 30 (30-2012-п)
.
Установлено, що територіальні органи, які утворюються згідно з пунктом 1 цієї постанови, на відповідній території є правонаступниками прав і обов'язків територіальних органів, що ліквідуються.
Також на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 16.01.2012 № 30 (30-2012-п)
"Про утворення територіальних органів Міністерства надзвичайних ситуацій" Міністерство надзвичайних ситуацій України прийняло наказ № 484 від 10.02.2012 року "Про ліквідацію Деражнянського районного відділу управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Хмельницькій області", яким призначено голову комісії з ліквідації юридичної особи та визначено перелік організаційних заходів для проведення ліквідації Деражнянського районного відділу управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Хмельницькій області.
Наказом Деражнянського районного відділу управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Хмельницькій області № 68 від 22.02.2012 року "Щодо затвердження комісії з ліквідації", прийнятого на виконання наказу Міністерства надзвичайних ситуацій України № 484 від 10.02.2012 року "Про ліквідацію Деражнянського районного відділу управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Хмельницькій області", затверджено персональний склад комісії з ліквідації Деражнянського районного відділу управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Хмельницькій області.
Наказом Деражнянського районного відділу управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Хмельницькій області № 69 від 22.02.2012 року "Щодо організації виконання наказу Міністерства надзвичайних ситуацій України № 484 від 10.02.2012 року", визначено та затверджено перелік організаційних заходів для проведення ліквідації Деражнянського районного відділу управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Хмельницькій області.
У разі проведення ліквідації підрозділів вся чисельність працівників згідно із наявним штатом скорочується та весь штат працівників ліквідується.
Відповідно до звіту управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Хмельницькій області № 02-3517/06 від 09 листопада 2012 року "Про ліквідацію", довідки про приймання документів довгострокового зберігання управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Хмельницькій області № 01-3656/193 від 23.11.2012 року, наказу Міністерства надзвичайних ситуацій України № 1032 від 21.07.2012 року "Про затвердження ліквідаційного балансу, передавального акта майна та зобов'язань і акта комісії з ліквідації юридичної особи управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Хмельницькій області", наказу Міністерства надзвичайних ситуацій України № 1274 від 19.10.2012 року "Про затвердження ліквідаційних балансів, передавальних актів майна та зобов'язань і актів комісій з ліквідації юридичних осіб управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Хмельницькій області", формою звіту ліквідаційної комісії Деражнянського районного відділу управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Хмельницькій області, що припиняється станом на 01 жовтня 2012 року.
Міністерство, інший центральний орган виконавчої влади утворюється шляхом утворення нового органу влади або в результаті реорганізації (злиття, поділу, перетворення) одного чи кількох центральних органів виконавчої влади.
Міністерство, інший центральний орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.
Згідно частини 14 статті 111 ЦК України ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує подання державному реєстраторові документів, передбачених законом для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в установлений законом строк.
Згідно пункту 21 частини 2 наказу Міністерства надзвичайних ситуацій України № 752 від 07.05.2012 року "Про здійснення організаційно-штатних заходів у підрозділах територіального управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Хмельницькій області" окремий пост державної пожежної охорони територіального управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Хмельницькій області смт. Вовковинці, що утримується на штаті № 24/12 "Окремий пост державної пожежної охорони територіального управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Хмельницькій області" реорганізовано у 28 державний пожежно-рятувальний пост територіального управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Хмельницькій області та наказано утримувати його на штаті № 24/60 " 28 державний пожежно-рятувальний пост територіального управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Хмельницькій області" (постійної готовності) чисельністю 13 осіб начальницького складу. Місце дислокації-без змін.
Відповідно до частини 5 цього ж наказу скасовано штати № 24/12 "Окремий пост державної пожежної охорони територіального управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Хмельницькій області".
В зв'язку із ліквідацією всіх територіальних органів Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Міністерства надзвичайних ситуацій в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського значення як юридичних осіб публічного права в тому числі управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Хмельницькій області, а також Деражнянського районного відділу управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Хмельницькій області, на підставі наказу Міністерства надзвичайних ситуацій України № 752 від 07.05.2012 року "Про здійснення організаційно-штатних заходів у підрозділах територіального управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Хмельницькій області", працівники, а також особи, які проходили службу в Деражнянському районному відділі управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Хмельницькій області, в тому числі і позивач, 14 травня 2012 року письмово попереджені про наступне звільнення у зв'язку з скасуванням штату, що підтверджується копією письмового попередження позивача доданого до матеріалів справи.
По завершенню всіх організаційних питань, пов'язаних із ліквідацією Деражнянського районного відділу управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Хмельницькій області, наказом голови комісії з ліквідації управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Хмельницькій області № 184 від 16 липня 2012 року, старшого сержанта ОСОБА_3 відповідно до "Положення про порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту" звільнено зі служби та виключено з кадрів Міністерства надзвичайних ситуацій України в запас (з постановкою на військовий облік) за пунктом 98, пунктом 99, підпунктом 4 (у зв'язку із скороченням штатів), з посади пожежного окремого поста державної пожежної охорони смт. Вовковинці територіального управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Хмельницькій області з 16 липня 2012 року.
Частиною 1 статті 40 Закону України "Про правові засади цивільного захисту" встановлено, що порядок проходження служби в органах і підрозділах цивільного захисту визначається цим Законом та Положенням про проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, яке затверджується Кабінетом Міністрів України.
Оскільки позивач перебував на службі у підрозділі цивільного захисту, має спеціальне звання "старший сержант", тобто він є службовцем, а не працівником, тому на нього розповсюджуються правила проходження служби встановлені Законом України "Про правові засади цивільного захисту" (1859-15)
та "Положення про проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту", а не норми КЗпП України (322-08)
, як помилково вважають позивач та його представник.
Згідно пункту 4 частини 2 статті 51 Закону України "Про правові засади цивільного захисту" контракт припиняється (розривається), а особи рядового і начальницького складу, які проходять службу за контрактом, звільняються із служби в тому числі і у зв'язку із скороченням штатів - у разі неможливості використання на службі у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів.
Пунктами 19, 29 "Положення про порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту" встановлено, що на службу до органів і підрозділів цивільного захисту приймаються на конкурсній та контрактній основі громадяни України, які досягли 18-річного віку та спроможні за своїми особистими, діловими і моральними якостями, освітнім і професійним рівнем та станом здоров'я ефективно виконувати відповідні службові обов'язки.
Днем припинення дії контракту вважається в тому числі і день, зазначений у наказі про звільнення із служби в органах і підрозділах цивільного захисту в разі дострокового розірвання контракту.
Відповідно до пункту 98, підпункту 4 пункту 99 "Положення про порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту" звільнення із служби осіб рядового і начальницького складу проводиться у запас Збройних Сил (з постановкою на військовий облік), якщо звільнені особи не досягли граничного віку перебування в запасі, встановленого Законом України "Про загальний військовий обов'язок і військову службу" (2232-12)
і за станом здоров'я придатні до військової служби.
Контракт припиняється (розривається), а особи рядового і начальницького складу, які проходять службу за контрактом, звільняються із служби в тому числі і у зв'язку із скороченням штатів - у разі неможливості використання на службі у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів.
Так як позивач проходив службу в управлінні Міністерства надзвичайних ситуацій України в Хмельницькій області на контрактній основі, має спеціальне звання, суд вважає, що наказ голови комісії з ліквідації управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Хмельницькій області № 184 від 16 липня 2012 року за змістом та підставами його звільнення повністю відповідає вимогам Закону України "Про правові засади цивільного захисту" (1859-15)
та "Положенню про порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту".
Про дострокове розірвання контракту начальник відповідного органу чи підрозділу цивільного захисту повинен попередити особу рядового і начальницького складу не пізніше ніж за два місяці до подання документів про звільнення із служби. (частина 2 пункту 100 "Положення про порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту").
Як зазначено вище позивач 14 травня 2012 року письмово попереджений про наступне звільнення у зв'язку з скасуванням штату.
Із встановлених обставин суд робить висновок про те, що позивач звільнений із служби в управлінні Міністерства надзвичайних ситуацій України в Хмельницькій області без порушення порядку звільнення, встановленого "Положенням про порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту".
Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи № 163 від 04.03.2008 року затверджено "Методичні рекомендації щодо застосування наказу МНС від 07.02.2008 року № 90".
Крім того позивачу в день звільнення видана трудова книжка, військовий квиток, надано припис для постановки на військовий облік, та витяг із наказу про його звільнення, що об'єктивно підтверджується його особистою розпискою від 16 липня 2012 року, наказом про звільнення, де на зворотній стороні наказу є відповідний запис про отримання позивачем копії витягу із наказу про його звільнення.
Оскільки немає підрозділів МНС України, так як вони ліквідовані, або ліквідуються, відповідно немає можливості використовувати осіб, які проходили службу, для подальшого її проходження.
Відповідно до частини 7 статті 9 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Згідно статті 8 ЦК України якщо цивільні відносини не врегульовані цим Кодексом, іншими актами цивільного законодавства або договором, вони регулюються тими правовими нормами цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, що регулюють подібні за змістом цивільні відносини (аналогія закону).
У разі неможливості використати аналогію закону для регулювання цивільних відносин вони регулюються відповідно до загальних засад цивільного законодавства (аналогія права).
Враховуючи, що у Законі України "Про правові засади цивільного захисту" (1859-15)
та у "Положенні про порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту" немає чіткої вказівки про те, чи має право особа звільнена зі служби за скороченням штату на прийняття на службу у новоутворений підрозділ після повної ліквідації підрозділу де проходила службу звільнена особа в обов'язковому порядку, суд вважає за необхідне застосувати при вирішенні даного спору аналогію закону та аналогію права.
Згідно частини 3 статті 40, статті 42-1 КЗпП України не допускається звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в період його тимчасової непрацездатності (крім звільнення за пунктом 5 цієї статті), а також у період перебування працівника у відпустці. Це правило не поширюється на випадок повної ліквідації підприємства, установи, організації.
Працівник, з яким розірвано трудовий договір з підстав, передбачених пунктом 1 статті 40 цього Кодексу (крім випадку ліквідації підприємства, установи, організації), протягом одного року має право на укладення трудового договору у разі поворотного прийняття на роботу, якщо власник або уповноважений ним орган провадить прийняття на роботу працівників аналогічної кваліфікації.
Переважне право на укладення трудового договору у разі поворотного прийняття на роботу надається особам, зазначеним у статті 42 цього Кодексу, та в інших випадках, передбачених колективним договором.
Відповідно до пункту 19 постанови Пленуму Верховного Суду України від 6 листопада 1992 року № 9 "Про практику розгляду судами трудових спорів" (v0009700-92)
при ліквідації підприємства (установи, організації) правила пункту 1 статті 40 КЗпП України можуть застосовуватися і в тих випадках, коли після припинення його діяльності утворюється нове підприємство. В цих випадках працівник не вправі вимагати поновлення його на роботі на заново утвореному підприємстві, якщо він не був переведений туди в установленому порядку.
Отже, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з рішенням суду першої інстанції, що в зв'язку із утворенням 28 державного пожежно-рятувального поста територіального управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Хмельницькій області позивач не був переведений туди на відповідну посаду в установленому порядку, окремий пост державної пожежної охорони територіального управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Хмельницькій області смт. Вовковинці, де проходив службу позивач повністю ліквідований, тому він відповідно не вправі вимагати поновлення його на роботі на заново утвореному підрозділі МНС України, якщо він не був переведений туди в установленому порядку, відповідно суд не має права зобов'язувати відповідачів поновлювати на службі позивача у 28 державному пожежно-рятувальному посту територіального управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Хмельницькій області, де позивач взагалі не проходив службу. Натомість, відповідач не пропонував позивачу зайняти відповідну посаду у новоутвореному 28 державному пожежно-рятувальному посту територіального управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Хмельницькій області, враховуючи крім того недоліки у виконанні службових обов'язків позивачем, що підтверджується наказами про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності, копії яких також додані до матеріалів справи.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції в повному обсязі встановив обставини справи, що мають значення для її вирішення, відповідно визначив правове регулювання спірних правовідносин, постановив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до ч. 1 статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі вищевикладеного колегія суддів дійшла висновку про те, що суд І інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм процесуального права, а відтак постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 29 листопада 2012 року - слід залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу ОСОБА_3, - залишити без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 29 листопада 2012 року, - без змін.
ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст. 212 КАС України.
Головуючий Полотнянко Ю.П.
Судді Смілянець Е. С.
Сторчак В. Ю.