ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 вересня 2016 року м. Київ К/800/40514/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів:Черпіцької Л.Т. Гончар Л.Я. Маслія В.І.
провівши попередній розгляд адміністративної справи за касаційною скаргою Державної служби геології та надр України на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 17.06.2015 р. та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 26.08.2015 р. у справі № 817/945/15 за позовом Державної служби геології та надр України до ТОВ "Томашгородський кар'єр "Розовий" про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу, -
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся з позовом про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5383 від 13.01.2011 року з метою видобування гранітів.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ТОВ "Томашгородський кар'єр "Розовий" має заборгованість із сплати за користування надрами, що є порушенням особливих умов спеціальних дозволів на користування надрами, що і стало підставою зупинення дії спеціальних дозволів. Керуючись ст. 26 Кодексу України про надра та відповідно до п.23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, позивач просив припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5383 від 13.01.2011 року з метою видобування гранітів.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 17.06.2015 р., залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 26.08.2015 р., в задоволенні позовних вимог відмовлено.
На постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 17.06.2015 р. та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 26.08.2015 р. надійшла касаційна скарга Державної служби геології та надр України, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, ставиться питання про їх скасування та прийняття нового рішення про задоволення позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 13.01.2011 року ТОВ "Томашгородський кар'єр "Розовий" отримало спеціальний дозвіл на користування надрами № 5383 з метою видобування грантів в в якості сировини для виробництва щебеню будівельного і каменю бутового. Термін дії вказаного дозволу 20 (десять років).
Відповідно до листа Міністерства доходів і зборів України від 08.05.2014 № 8518/5/99-99-15-04-01-16 щодо зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, Головними управліннями Міндоходів проведено аналіз повноти та своєчасності внесення надрокорйстувачами до Зведеного бюджету України плати, за результатами якого сформовано перелік надрокористувачів, які протягом шести місяців не сплачували або сплачували не в повному обсязі плату з накористування надрами. Вищезазначеним листом пропонується розглянути питання про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, виданих зазначеними в листі надрокористувачам і про результати повідомити Міндоходів.
Держгеонадра України наказом від 12.06.2014 р. № 182 зупинили дію спеціального дозволу та надали ТОВ "Томашгородський кар'єр "Розовий" 30 календарних днів з моменту відправлення повідомлення для усунення порушень. Листом Держгеонадр від 02.07.2014 № 9160/02/14-14 Відповідач був повідомлений про прийняте рішення Держгеонадрами України.
До Держгеонадр України надійшов лист Державної фіскальної служби від 11.08.2014 року № 997/5/99-99-15-04-01-16 з інформацією щодо надрокористувачів, які протягом шести місяців не сплачували або сплачували не в повному обсязі плату з користування надрами. Зазначеним листом повідомлено, що ТОВ "Томашгородський кар'єр "Розовий" щомісячно збільшують заборгованість (112, 5 тис. грн.)
Держгеонадра України наказом від 09.09.2014 року № 288 зупинили дію спеціального дозволу та надали Відповідачу 30 календарних днів з моменту відправлення повідомлення для усунення порушень. Листом Держгеонадр від 15.09.2014, № 12902/02/14-14 Відповідач був повідомлений про прийняте рішення.
Листом від 22.09.2014 № 3560/5/99-99-15-04-01-16 Державна фіскальна служба України повідомила про надрокористувачів, які протягом шести місяців не сплачували або сплачували не в повному обсязі плату за користування надрами. Вищезазначеним листом повідомлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Томашгородський кар'єр "Розовий" має заборгованість у розмірі 137,2 тис. грн.
Листом Держгеонадр України від 07.11.2014 № 15580/02/14-14 Відповідача було повідомлено про те, що згідно з частиною другою статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4,5,6 цієї статті, у разі незгоди користувачів - у судовому порядку, та запропоновано у 30 денний термін з моменту отримання листа надати власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, згідно спеціального дозволу № 5383 від 26.01.2011 року.
На підставі зазначених вище обставин позивач і звернувся з даним позовом.
Розглядаюч справу та відмовляючи у задоволені позовних вимог, суд першої інстанції, з яким погодився і суд апеляційної інстанції, виходили відсутності заборгованості із сплати за користування надрами ТОВ "Томашгородський кар'єр "Розовий".
Судова колегія погоджується з даними висновками судів попередніх інстанцій, враховуючи наступне.
Згідно з частиною другою статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів - у судовому порядку.
Відповідно до статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов'язані використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції, тощо.
Згідно статті 28 Кодексу України про надра користування надрами є платним, крім випадків, передбачених статтею 29 цього Кодексу. Плата справляється за користування надрами в межах території України, її континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони. Плата за користування надрами справляється у вигляді плати за користування надрами для видобування корисних копали.
Також з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, у користувача надр виникають права та обов'язки, передбачені Кодексом України про надра (132/94-ВР) , Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року № 615 (615-2011-п) .
Відповідно до абзацу 8 пункту 10 Порядку № 615 (615-2011-п) невід'ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами (далі - Угода), що укладається, між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем, і містить програму робіт, яка оформляється як додаток.
Абзацом 4 пункту 5.1. Угоди передбачено, що Держгеонадра має право - притягувати Надрокористувача відповідно до діючого законодавства і умов цієї Угоди до відповідальності, в тому числі, зупиняти дію Дозволу або припиняти право користування надрами шляхом прийняття наказу про анулювання Дозволу.
Згідно пункту 6.4. Угоди Держгеонадра безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі порушення Надрокористувачем умов користування надрами має право: - зупинити дію Дозволу у випадках передбачених пунктом 22 Порядку; - припинити право користування надрами шляхом прийняття наказу про анулювання Дозволу у випадках передбачених пунктом 23 Порядку; - зупинити та припинити право користування надрами шляхом прийняття наказу про анулювання Дозволу в інших випадках, передбачених законодавством.
Відповідно до підпункту 263.13.2 пункту 263.13 статті 363 розділу XI Податкового кодексу України (2755-17) та підпункту 4 пункту 22 Порядку № 615 Держгеонадра має право зупиняти дію спеціального дозволу у разі невнесення протягом шести місяців плати за користування надрами для видобування корисних копалин.
Як вірно встановлено судами та підтверджується матеріалами справи, підставою звернення до суду є несплата ТОВ "Томашгородський кар'єр "Розовий" плати за користування надрами.
Проте, відповідно до наданої Відповідачем довідки Рокитнівського відділення Сарненської ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області № 832/23 від 20.04.2015 року, згідно даних картки особового рахунку платника по платі за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення заборгованість відсутня. Відсутність заборгованості також підтверджена копіями платіжних доручень від 18.12.2014 року № 247, № 248.
В той же час матеріали справи також містять копію листа ТОВ "Томашгородський кар'єр "Розовий" до Державної служби геології та надр України № 3 від 05.02.2015 року, яким Відповідач повідомляє, що заборгованість із сплати за користування надрами погашено та просить відновити дію спеціальних дозволів на користування надрами.
Колегія суддів вважає необґрунтованим посилання скаржника на те, що на момент звернення з даним позовом відповідачем не було усунуто зазначені порушення. Так, як вбачається з матеріалів справи позов подано 31 березня 2015 року, в той час платіжні доручення № 247 та № 248 датовані 18.12.2014 року, а лист ТОВ "Томашгородський кар'єр "Розовий" до Державної служби геології та надр України № 3 датований 05.02.2015 року.
За таких обставин судова колегія дійшла висновку, що при вирішенні справи судами першої та апеляційної інстанцій вірно застосовані норми матеріального та процесуального права. Доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують. За таких обставин підстав для задоволення касаційної скарги судова колегія не вбачає.
Згідно із ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Державної служби геології та надр України відхилити.
Постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 17.06.2015 р. та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 26.08.2015 р. залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235- 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: