ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
29 вересня 2016 року м.Київ К/800/7161/16
|
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючий суддя Голяшкін О.В. (доповідач),
судді Донець О.Є.,
Стрелець Т.Г.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Приватного малого підприємства "Галактика" на постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 10 грудня 2015 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2016 року у справі за позовом Приватного малого підприємства "Галактика" до Тернопільської міської ради, начальника відділу земельних ресурсів Тернопільської міської ради ОСОБА_2, третя особа - Об'єднання співвласників багатоквартирного житлового будинку "Богуслава", про визнання дій протиправними та зобов'язання утриматись від вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
У липні 2015 року Приватне мале підприємство "Галактика" звернулося з позовом до Тернопільської міської ради, начальника відділу земельних ресурсів Тернопільської міської ради ОСОБА_2, третя особа - Об'єднання співвласників багатоквартирного житлового будинку "Богуслава", в якому просило визнати протиправними дії відповідачів із розроблення проекту рішення сесії Тернопільської міської ради "Про передачу безоплатно у власність земельної ділянки площею 0,2960 га для обслуговування багатоквартирного житлового будинку за адресою АДРЕСА_1 ОСББ "Богуслава"; зобов'язати Тернопільську міську раду утриматись від розгляду на сесії Тернопільської міської ради проекту вказаного рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що розроблення даного проекту рішення порушує його права на володіння та користування земельною ділянкою розміром 0,2960 га за адресою: АДРЕСА_1.
Постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 10 грудня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2016 року, в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із вказаними рішеннями, Приватне мале підприємство "Галактика" звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить судові рішення скасувати, ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити.
У касаційній скарзі скаржник зазначає, що у відповідачів не було правових підстав для розроблення спірного проекту рішення сесії Тернопільської міської ради "Про передачу безоплатно у власність земельної ділянки площею 0,2960 га для обслуговування багатоквартирного житлового будинку за адресою АДРЕСА_1 за ОСББ "Богуслава", оскільки документи проекту землеустрою не відповідають вимогам чинного законодавства. Вказував також, що Приватним малим підприємством "Галактика" згода на вилучення земельної ділянки не надавалась.
Заперечення на касаційну скаргу не надходили.
Заслухавши доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено та із матеріалів справи вбачається, що 26 квітня 2001 року Тернопільською міською радою на підставі рішення 16-ї сесії 3-ого скликання Тернопільської міської ради від 15 березня 2001 року ПМП "Галактика" видано Державний акт серії НОМЕР_1 на право постійного користування землею площею 0,7 га для будівництва та обслуговування 12-ти квартирного житлового будинку за адресою АДРЕСА_1, який зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 587.
Рішенням Тернопільської міської ради від 12 червня 2014 року № 6/48/173 надано дозвіл ОСББ "БОГУСЛАВА" на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по зміні цільового використання площею 0,2960 га для обслуговування багатоквартирного житлового будинку з вбудованими стоянками та приміщеннями громадського призначення за адресою АДРЕСА_1.
Рішенням господарського суду Тернопільської області від 21 серпня 2014 року у справі № 921/722/14-г/4, залишеним без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 13 листопада 2014 року, рішення Тернопільської міської ради від 12 червня 2014 року № 6/48/173 визнано недійсним.
16 липня 2015 року на Інтернет сайті Тернопільської міської ради у розділі доступ до публічної інформації опубліковано проект рішення сесії Тернопільської міської ради "Про передачу безоплатно у власність земельної ділянки площею 0,2960 га для обслуговування багатоквартирного житлового будинку за адресою АДРЕСА_1, за ОСББ "Богуслава", виготовлений та поданий відділом земельних ресурсів за результатами розгляду звернення ОСББ "Богуслава" про передачу безоплатно у власність земельної ділянки.
Як вбачається з тексту даного проекту рішення, пропонується вирішити: 1. Передати об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Богуслава" безоплатно у власність земельну ділянку (кад. номер НОМЕР_2) площею 0,2960 га для обслуговування багатоквартирного житлового будинку за адресою АДРЕСА_1. 2. Вилучити з користування обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "АДРЕСА_1" земельну ділянку площею 0,2960 га, враховуючи згоду землекористувача. 2.1. Договір оренди земельної ділянки між Тернопільськоюміською радою та обслуговуючим кооперативом "Житлово-будівельний кооператив "АДРЕСА_1", зареєстрований в книзі записів засвідчення факту реєстрації вчинено запис від 24 липня 2013 року року за № 4901 - вважати розірваним за взаємною згодою сторін після проведення державної реєстрації права власності на земельну ділянку. 3. Встановити обмеження (обтяження) у вигляді: 3.1. дотримання цільового використання земельної ділянки; 3.2. здійснення благоустрою прилеглої території, відповідно до технічних умов та плану благоустрою, погодженого управлінням житлово-комунального господарства, благоустрою та екології; 3.3. утримання в належному технічному, санітарному стані тротуару та частини дороги, що прилягає до земельної ділянки, за окремою угодою та план-схемою, погодженою управлінням житлово-комунального господарства, благоустрою та екології; 3.4. заборони будівництва, реконструкції, встановлення тимчасових споруд без відповідних дозволів; 3.5. Встановлення права третіх осіб на ремонт, прокладку і обслуговування інженерних мереж; (дотримуватися правил експлуатації інженерних мереж при проведені ремонтних робіт, не чинити перешкоди в прокладанні нових комунікацій); 3.6 Дотримання вимог Закону України "Про відходи" (187/98-ВР)
та інших вимог природоохоронного законодавства; 3.7 Дотримання ст. 18 Закону України "Про автомобільні дороги"; 3.8 Без права огородження місць загального користування та земельної ділянки; 3.9 Забезпечення доступу до об'єктів нежитлового призначення. 4 Зобов'язати об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Богуслава" в місячний термін оформити право власності та провести державну реєстрацію права та його обтяжень на земельну ділянку.
06 серпня 2015 року Постійною комісією з питань містобудування Тернопільської міської ради, відповідно до протоколу №14, прийнято проект рішення "Про передачу безоплатно у власність земельної ділянки площею 0,2960 га для обслуговування багатоквартирного житлового будинку за адресою АДРЕСА_1, за ОСББ "Богуслава".
Відповідно до інформації, наданої 10 грудня 2015 року Відділом земельних ресурсів Тернопільської міської ради, листом виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 07 вересня 2015 року № 2504/08 пакет документів, на підставі якого підготовлено проект рішення сесії Тернопільської міської ради "Про передачу безоплатно у власність земельної ділянки площею 0,2960 га для обслуговування багатоквартирного житлового будинку за адресою АДРЕСА_1, за ОСББ "Богуслава" повернуто заявнику. Станом на 09 грудня 2015 року (на час розгляду справи в суді першої інстанції) повторне звернення ОСББ "Богуслава" про передачу без оплатно у власність земельної ділянки не зареєстровано.
Як встановлено ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (254к/96-ВР)
та законами України.
Відповідно до ч.3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (254к/96-ВР)
та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Предметом спору у даній справі є правомірність дій відповідачів щодо розроблення проекту рішення сесії міської ради.
Відповідно до ч.1 ст. 10, ст. 25, п. 34 ч.1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України (254к/96-ВР)
, цим та іншими законами.
Сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України (254к/96-ВР)
, цим та іншими законами до їх відання. Питання вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Відповідно до п.п."а"-"г" ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад належить розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Згідно ч.1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до ч.1 ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймаються на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради.
Як передбачено ст. 54 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення) рада у межах затверджених нею структури і штатів може створювати відділи, управління та інші виконавчі органи для здійснення повноважень, що належать до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.
Відділи, управління та інші виконавчі органи ради є підзвітними і підконтрольними раді, яка їх утворила, підпорядкованими її виконавчому комітету, сільському, селищному, міському голові, голові районної у місті ради.
Положення про відділи, управління та інші виконавчі органи ради затверджуються відповідною радою.
Відповідно до п.1.2 Положення про відділ земельних ресурсів, затвердженого рішенням Тернопільської міської ради від 17 травня 2012 року № 6/21/24, Відділ у межах своїх повноважень здійснює організаційно-функціональні повноваження виконавчих органів міської ради з метою забезпечення виконання вимог законодавства та для задоволення потреб і запитів громади міста у сфері визначеній міською радою, виконавчим комітетом та міським головою.
Згідно п.3.11 Положення Відділ відповідно до покладених на нього завдань готує та подає в установленому порядку проекти рішень міської ради, розпоряджень міського голови та рішень виконавчого комітету, а також подає свої висновки з питань: розпорядження землями в межах міста Тернополя; передачі земельних ділянок у власність громадян та юридичних осіб; надання земельних ділянок в користування; викупу земельних ділянок для суспільних потреб міста; вилучення земельних ділянок у випадках і порядку, передбачених земельним законодавством; звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок; встановлення та зміни межі міста Тернополя в порядку, встановленому законодавством України.
Відповідно до п.5.2.1 п.5 Положення начальник Відділу: здійснює керівництво Відділом, визначає ступінь відповідальності заступника начальника Відділу, розподіляє посадові обов'язки; організовує роботу Відділу у відповідності до цього Положення.
Як вірно відзначено судами, ні начальник відділу земельних ресурсів Тернопільської міської ради, ні Відділ земельних ресурсів не наділені повноваженнями вирішувати питання щодо розпорядженнями землями комунальної власності, оскільки начальник організовує роботу Відділу, аналізує виконання завдань та функцій, покладених на підрозділ, а Відділ (уповноважена особа Відділу) готує та подає в установленому порядку проекти рішень міської ради. Відповідачі, здійснюючи підготовку проекту рішення сесії ради, діяли в межах, наданих їм чинним законодавством повноважень. Проект рішення містить лише пропозиції щодо питань, які виносяться на розгляд ради і сам по собі не породжує правових наслідків, передача земельної ділянки у власність здійснюється виключно на підставі рішення ради, прийнятого шляхом голосування на пленарному засіданні, яке у даному випадку Тернопільською міською радою не приймалося. Дії щодо розроблення проекту рішення сесії міської ради не створюють для позивача негативних наслідків і не порушують його права на володіння, користування земельною ділянкою.
За вказаними обставинами судами попередніх інстанцій правомірно відмовлену у задоволенні позовних вимог через їх необґрунтованість.
Доводи касаційної скарги збігаються із доводами, наведеними позивачем в обґрунтування позовних вимог, встановлених судами попередніх інстанцій обставин не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ч.3 ст. 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Приватного малого підприємства "Галактика" відхилити.
Постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 10 грудня 2015 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2016 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235- 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.