Окрема думка
судді Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду
ОСОБА_1
справа № 635/7111/17
провадження № 51-4027 впс 22
Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду ухвалою від 29 грудня 2022 року задовольнив клопотання захисників ОСОБА_2 та ОСОБА_3 і матеріали кримінального провадження № 635/7111/17 щодо ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 з Київського районного суду м. Полтави направити до Орджонікідзевського районного суду м. Харкова.
Вважаю, що вищезазначене клопотання захисників задоволенню не підлягає з огляду на таке.
Частиною 1 ст. 34 КПК передбачено, що кримінальне провадження передається на розгляд іншого суду, якщо до початку судового розгляду виявилося, що кримінальне провадження надійшло до суду з порушенням правил підсудності; після задоволення відводів (самовідводів) чи в інших випадках неможливо утворити склад суду для судового розгляду; обвинувачений чи потерпілий працює або працював у суді, до підсудності якого належить здійснення кримінального провадження; ліквідовано суд, який здійснював судове провадження.
Згідно з абзацом 6 ч. 1 ст. 34 цього Кодексу до початку судового розгляду у виняткових випадках кримінальне провадження з метою забезпечення оперативності та ефективності кримінального провадження може бути передано на розгляд іншого суду за місцем проживання обвинуваченого, більшості потерпілих або свідків, а також у разі неможливості здійснювати відповідним судом правосуддя (зокрема, надзвичайні ситуації техногенного або природного характеру, епідемії, епізоотії, режим воєнного, надзвичайного стану, проведення антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях).
Як убачається з клопотання, захисники свої вимоги про надіслання кримінального провадження саме на розгляд Орджонікідзевського районного суду м. Харкова обґрунтували тим, що на розгляді у Київському районному суді м. Полтави перебуває кримінальне провадження № 635/7111/17 щодо ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, яке 14 липня 2022 року надійшло з Орджонікідзевського районного суду м. Харкова на підставі розпорядження Голови Верховного Суду "Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану" від 14 березня 2022 року №7/0/9-22.
Розпорядженням Голови Верховного Суду "Про відновлення територіальної підсудності судових справ окремих судів м. Харкова та Харківської області" від 17 листопада 2022 року № 65 відновлено територіальну підсудність судових справ, в тому числі Орджонікідзевського районного суду м. Харкова.
На даний час у Київському районному суді м. Полтави це кримінальне провадження знаходиться на стадії підготовчого засідання. Судовий розгляд ще не розпочався.
Захисники у клопотаннях зауважували, що усі учасники кримінального провадження мешкають у м. Харкові та області. Так, державне обвинувачення в справі підтримується прокурорами Харківської обласної прокуратури, обвинувачені, до яких застосовано запобіжний захід у виді тримання під вартою, утримуються в Державній установі "Харківський слідчий ізолятор", їх захисники проживають у м. Харкові, усі потерпілі та свідки мешкають у м. Харкові та області.
Оскільки усі учасники судового провадження знаходяться на великій відстані від Київського районного суду м. Полтави, а також зважаючи на те, що не завжди є технічна можливість для участі їх у судовому засіданні в режимі відеоконференції, враховуючи планові та аварійні відключення мереж електропостачання та періодичну відсутність мобільного та інтернет зв`язку, на думку захисників, оперативність та ефективність кримінального провадження можливо забезпечити шляхом передачі його на підставі абз. 6 ч. 1 ст. 34 КПК з Київського районного суду м. Полтави до Орджонікідзевського району м. Харкова.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 1 КПК порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України, яке складається з відповідних положень Конституції України (254к/96-ВР) , міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України.
Відповідно до частини сьомої статті 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (в редакції Закону № 2112-IX від 03.03.2022) у разі неможливості здійснення правосуддя судом з об`єктивних причин під час воєнного або надзвичайного стану, у зв`язку зі стихійним лихом, військовими діями, заходами щодо боротьби з тероризмом або іншими надзвичайними обставинами може бути змінено територіальну підсудність судових справ, що розглядаються в такому суді, за рішенням Вищої ради правосуддя, що ухвалюється за поданням Голови Верховного Суду, шляхом її передачі до суду, який найбільш територіально наближений до суду, який не може здійснювати правосуддя, або іншого визначеного суду. У разі неможливості здійснення Вищою радою правосуддя такого повноваження воно здійснюється за розпорядженням Голови Верховного Суду. Відповідне рішення є також підставою для передачі усіх справ, які перебували на розгляді суду, територіальна підсудність якого змінюється.
За розпорядженням Голови Верховного Суду від 14 березня 2022 року №7/0/9-22, у зв`язку з неможливістю здійснювати правосуддя в Орджонікідзевському районному суді м. Харкова, було змінено територіальну підсудність судових справ, що розглядались у цьому суді шляхом їх передачі до Київського районного суду м. Полтави.
Надалі розпорядженням Голови Верховного Суду від 17 листопада 2022 року № 65 було відновлено територіальну підсудність судових справ, зокрема, в Орджонікідзевському районному суді м. Харкова із 23 листопада 2022 року і визначено забезпечити розгляд справ (проваджень), які до 22 листопада 2022 року включно надійшли на розгляд, у тому числі, цього суду відповідно до розпорядження Голови Верховного Суду від 14 березня 2022 року №7/0/9-22.
Разом з тим, положеннями ст. 34 КПК не передбачено передання (повернення) кримінального провадження до суду, з якого надійшло це провадження за розпорядженням Голови Верховного Суду "Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану" після того, як роботу цього суду було відновлено.
Водночас зі змісту абзацу 6 ч. 1 ст. 34 КПК вбачається, що законодавцем чітко встановлено критерії визначення суду, до якого у виняткових випадках до початку судового розгляду з метою забезпечення оперативності та ефективності кримінального провадження може бути передано на розгляд кримінальне провадження, і до таких критеріїв відноситься визначення суду саме за місце проживання обвинуваченого, більшості потерпілих або свідків.
Згідно з інформації, яка розміщена на офіційному вебпорталі судової влади України, у м. Харкові здійснюють правосуддя дев`ять районних судів м. Харкова.
Проте клопотання захисників не містить обґрунтувань того, що обвинувачений, більшість потерпілих або свідків у цьому кримінальному провадженні проживають саме на території, яка перебуває в межах юрисдикції Орджонікідзевського районного суду м. Харкова.
З огляду на викладене, враховуючи положення ст. 34 КПК, вважаю, що відсутні обґрунтовані підстави для направлення матеріалів цього кримінального провадження на розгляд саме до Орджонікідзевського районного суду м. Харкова.
29 грудня 2022 року
Суддя ОСОБА_1