ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Головуючий у 1-й інстанції: Липа В.А.
Суддя-доповідач:Котік Т.С.
УХВАЛА
іменем України
"31" січня 2013 р. Справа № 0670/2328/12
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Котік Т.С.
суддів: Жизневської А.В.
Малахової Н.М.,
при секретарі Грищенко І.В.,
за участю представника позивача
розглянувши апеляційну скаргу Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції у Житомирській області Державної податкової служби на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "11" грудня 2012 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Бехівський гранітний кар'єр" до Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції у Житомирській області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2012 року позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Бехівський гранітний кар'єр" задоволено.
Скасовано податкові повідомлення - рішення Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Житомирської області Державної податкової служби від 03.04.2012 року № 0000611601 та № 0000621601 та відшкодовано на користь товариства з Державного бюджету України витрати на сплату судового збору у розмірі 2674 грн. 48 коп.
В апеляційній скарзі Коростенська об'єднана державна податкова інспекція Житомирської області Державної податкової служби (далі Коростенська ОДПІ), посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить судове рішення скасувати та прийняти нове - про відмову у задоволенні позову. Зокрема, апелянт посилається на те, що судом першої інстанції неналежним чином досліджено докази та надано їм невірну оцінку, щодо порушення позивачем вимог п.198.2 ст.198 ПК України.
Розглянувши справу, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
З матеріалів справи убачається, що 20 березня 2012 року відповідно до ст. ст. 78, 79 ПК України уповноваженими особами Коростенської ОДПІ було проведено документальну невиїзну перевірку податкової декларації з податку на додану вартість ТОВ "Бехівський гранітний кар'єр" поданої за грудень 2011 року від 20.01.2012 року № 9014262761, про що складено акт № 465/15-02.
Проведеною перевіркою встановлено порушення товариством вимог п. 198.2 ст. 198, п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, що стало підставою для прийняття податковим органом 03.04.2012 року податкових повідомлень-рішень № 0000611601 та № 0000621601, якими ТОВ "Бехівський гранітний кар'єр", за грудень 2011 року, зменшено розмір від»ємного значення податку на додану вартість у розмірі 107 042 грн., зменшено суму бюджетного відшкодування на 99644 грн. та застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 49 822 грн.
Скасовуючи зазначені податкові повідомлення рішення суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку, що при їх прийнятті, податковим органом не дотримано вимог податкового законодавства щодо порядку проведення документальних позапланових перевірок, що призвело до прийняття протиправних рішень.
Так, судом першої інстанції встановлено, що ТОВ "Бехівський гранітний кар'єр" як суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа зареєстровано рішенням Коростенської районної державної адміністрації 22.10.1993 року. Як платник податків перебуває на податковому обліку в Коростенській ОДПІ, а також, з 24.01.2002 року являється платником податку на додану вартість.
Відповідно до вимог ст.49 ПК України, 20.01.2012 року ТОВ "Бехівський гранітний кар'єр" подано до податкового органу податкову декларацію з податку на додану вартість за грудень 2011 року (а.с.54-56).
У відповідності до п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України, у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені.
На виконання вказаних правових норм 20 березня 2012 року ТОВ "Бехівський гранітний кар'єр" було подано до Коростенської ОДПІ уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок у раніше поданій податковій декларації з податку на додану вартість за грудень 2011 року.
Даний розрахунок було отримано податковим органом 20.03.2012 року, що підтверджується копією квитанції наявної в матеріалах справи. Однак, листом начальника Коростенської ОДПІ від 21.03.2012 року керівника ТОВ "Бехівський гранітний кар'єр" було повідомлено про невизнання уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок податковою звітністю.
Зі змісту листа убачається, що підставою для невизнання уточнюючого розрахунку відповідачем став той факт, що 20.03.2012 року податковим органом було проведено документальну невиїзну перевірку податкової звітності з податку на додану вартість ТОВ "Бехівський гранітний кар'єр" поданої за грудень 2011 року, а тому, як зазначив відповідач, платник податків не мав права подавати уточнюючий розрахунок до податкової декларації, поданої за період, який на дату подання уточнюючого розрахунку перевіряється податковим органом.
Надаючи правову оцінку зазначеним обставинам суд першої інстанції прийшов до правильних висновків, що вони не узгоджуються з приписами податкового законодавства.
Так, відповідно до п. 75.1 статті 75 ПК України, органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.
Згідно із ст. 79 ПК України, документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Виконання умов цієї статті надає посадовим особам органу державної податкової служби право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.
Пунктом 78.4 ст. 78 Податкового кодексу України визначено, що про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розпис копії наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
Виходячи із приписів зазначених правових норм, є правильними висновки суду про те, що перевірка платника податків проводиться виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, а право на проведення такої перевірки надається лише за умови повідомлення платника податку про таку перевірку та вручення копії наказу про проведення перевірки.
Як вбачається з матеріалів справи повідомлення № 49 від 19.03.2012 року та наказ від № 213 19.03.2012 року про проведення документальної невиїзної перевірки Коростенською ОДПІ було направлено на адресу ТОВ "Бехівський гранітний кар'єр" 19.03.2012 року. Однак, доказів отримання поштової кореспонденції позивачем до початку проведення перевірки, а саме до 20.03.2012 року, податковим органом не надано.
Натомість, в судовому засіданні встановлено, що повідомлення № 49 від 19.03.2012 року та наказ від № 213 19.03.2012 року про проведення документальної невиїзної перевірки отримані ТОВ "Бехівський гранітний кар'єр" 23.03.2012 року, тобто після проведення перевірки.
З огляду на викладене, у податкового органу не було законних підстав для проведення позапланової перевірки 20.03.2012 року, а отже, неприйняття уточнюючого розрахунку податкових зобов"язань, у зв"язку з проведенням перевірки є протиправним.
Отже, коли ТОВ "Бехівський гранітний кар'єр" відповідно до вимог п. 50.1 ст. 50 ПК України, подано до податкового органу відповідну звітність, самостійно усунуто виявлені помилки, висновки податкового органу про порушення позивачем вимог податкового законодавства є необґрунтованими.
Судом першої інстанції належним чином досліджено обставини справи, їм дана правильна правова оцінка в судовому рішення, яка не спростовується доводами апеляційної скарги, а тому колегія суддів приходить до висновку, що підстави для скасування судового рішення відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції у Житомирській області Державної податкової служби залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "11" грудня 2012 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Т.С. Котік судді: А.В. Жизневська Н.М. Малахова
Повний текст cудового рішення виготовлено "01" лютого 2013 р.
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу Товариство з обмеженою відповідальністю "Бехівський гранітний кар'єр" вул.Невідома, 13,с.Бехи,Коростенський район, Житомирська область,11521
3- відповідачу Коростенська об'єднана державна податкова інспекція у Житомирській області Державної податкової служби вул. Коротуна,3,м. Коростень,Коростенський район, Житомирська область,11500