ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 липня 2016 року м. Київ К/800/6856/16
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Донця О.Є.,
суддів: Мороза В.Ф.,
Чалого С.Я.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервісний центр регенерації масел" на постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 23.12.2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 24.02.2016 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервісний центр регенерації масел" до Міністерства екології та природних ресурсів Україн, треті особи - Шосткинська міська рада, Благодійна організація "Благодійний фонд "Рідне місто-Шостка", про визнання дій протиправними та скасування рішення, наказу,
в с т а н о в и л а:
У липні 2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Сервісний центр регенерації масел" звернулося до окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Міністерства екології та природних ресурсів Україн, треті особи - Шосткинська міська рада, Благодійна організація "Благодійний фонд "Рідне місто-Шостка", про визнання дій протиправними та скасування рішення, наказу, в якому просило:
- визнати протиправним та скасувати рішення від 02.06.2015 року № 15/15 в частині анулювання ліцензії серія АЕ 460728 від 26.03.2015 року Товариству з обмеженою відповідальністю "Сервісний центр регенерації масел";
- визнати протиправним та скасувати наказ від 02.06.2015 року № 178 в частині анулювання ліцензії серія АЕ 460728 від 26.03.2015 року Товариству з обмеженою відповідальністю "Сервісний центр регенерації масел";
- визнати протиправними дії Міністерства екології та природних ресурсів України, щодо складання неправомірного акту про неможливість Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервісний центр регенерації масел" забезпечити виконання ліцензійних умов провадження господарської діяльності у сфері поводження із небезпечними відходами від 28.05.2015 року № 02/15-1.
Постановою окружного адміністративного суду м. Києва від 23.12.2015 року у задоволенні позовних вимог Товариству з обмеженою відповідальністю "Сервісний центр регенерації масел" було відмовлено.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 24.02.2016 року апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервісний центр регенерації масел" було залишено без задоволення, а постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 23.12.2015 року - без змін.
У касаційній скарзі Товариство з обмеженою відповідальністю "Сервісний центр регенерації масел", не погоджуючись з даними рішеннями, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 23.12.2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 24.02.2016 року та ухвалити нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
Шосткінською міською радою подано заперечення на касаційну скаргу, в яких вона просить залишити касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервісний центр регенерації масел" без задоволення, а оскаржувані рішення - без змін.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервісний центр регенерації масел" задоволенню не підлягає, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не надають підстав, які передбачені статтями 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судових рішень.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 26.03.2015 року Товариством з обмеженою відповідальністю "Сервісний центр регенерації масел" отримано ліцензію Міністерства екології та природних ресурсів України на провадження господарської діяльності у сфері поводження з небезпечними відходами (збирання, зберігання, оброблення, утилізація, знешкодження) серія АЕ № 460728. Строк дії ліцензії встановлено з 31.07.2014 року по 31.07.2019 року.
Міністерством екології та природних ресурсів України проведено позапланову перевірку додержання Товариством з обмеженою відповідальністю "Сервісний центр регенерації масел" ліцензійних умов провадження господарської діяльності у сфері поводження з небезпечними відходами. За результатами перевірки складено акт перевірки додержання ліцензійних умов провадження господарської діяльності у сфері поводження з небезпечними відходами від 28.05.2015 року № 02/15 та акт про неможливість Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервісний центр регенерації масел" забезпечити виконання ліцензійних умов провадження господарської діяльності у сфері поводження з небезпечними відходами від 28.05.2015 року № 02/15-1.
Перевіркою встановлено порушення позивачем ліцензійних умов, а саме:
- на території підприємства відчутний різких токсичний запах, що подразнює органи дихання та слизові оболонки;
- в порушення вимог пункту 4.2.1. Ліцензійних умов провадження господарської діяльності, затверджених наказом Мінприроди від 04.11.2011 року № 433, складські приміщення та виробничі майданчики не обладнані централізованим або автономним водопостачанням та приточно-витяжною вентиляцією. Виробничі та складські приміщення не укомплектовано засобами протипожежної безпеки, відсутні інструкції з техніки безпеки. Не всі місця зберігання небезпечних відходів вкриті неруйнівним або непроникним покриттям та незахищені від атмосферних опадів;
- в порушення пункту 4.1 Ліцензійних умов, має місце змішане зберігання небезпечних відходів (у тому числі ртутних та люмінесцентних ламп), на відкритій ділянці підприємства, що не вкрита неруйнівним або непроникним покриттям поруч із відкритими ємностями з не ідентифікованою речовиною, що має характерний різкий токсичний запах подразнюючої дії. На всіх місцях зберігання небезпечних відходів відсутні спеціальні паспорти відходів, в яких зазначається клас небезпеки, найменування, код, кількісний та якісний склад відходів.
При перевірці достовірності наданих заявником про наявність матеріально-технічної бази необхідної для провадження певного виду господарської діяльності, відповідно до пункту 5.4.4 Порядку контролю, встановлено невідповідність заявленої матеріально-технічної бази наявній, а саме: на виробничому майданчику "Дільниця одержання пірокарбону" печі № 1-№ 4 під інвентарними номерами 9-1 - 9-4 відповідно відсутні, на місці їх встановлення знайдено лише залишки цегли; на виробничому майданчику "Дільниця із знешкодження небезпечних відходів" доступ до печей під інвентарними номерами 0102-0105 відповідно захаращено мішками з не ідентифікованими відходами та ємностями, що унеможливлює здійснення виробничої діяльності із знешкодження на зазначеній дільниці.
Встановлено, що Ліцензія серії АЕ № 460728 від 02.04.2015 року на операції у сфері поводження з небезпечними відходами (збирання, зберігання, оброблення, утилізація, знешкодження), яка була видана Товариству з обмеженою відповідальністю "Сервісний центр регенерації масел" на адресу діяльності, тобто, є адресною за наступними адресами:
- 41100, Сумська область, м. Шостка, вул. Гагаріна, 2-Б;
- 41100, Сумська область, м. Шостка, вул. Гагаріна, 2-В;
- 41100, Сумська область, м. Шостка, вул. Комарова, 125-А,
однак, за результатами перевірки встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Сервісний центр регенерації масел" не здійснює господарську діяльність за адресою: м. Шостка, вул. Комарова, буд. 125-А, та в порушення норм чинного законодавства України, зокрема статтей 14, 17 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності", не звернулось до органу ліцензування з повідомленням щодо зміни даних у документах, що додавались про видачу ліцензії.
У зв'язку із наведеним протокольним рішенням Ліцензійної комісії від 02.06.2015 року № 15/15 з питань видачі, переоформлення та анулювання ліцензій на провадження господарської діяльності у сфері виробництва особливо небезпечних хімічних речовин та із здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами, п. 3 Наказу Міністерства екології та природних ресурсів України від 02.06.2015 року № 178 (vn178874-15) було анульовано ліцензію із здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами ряду суб'єктів господарювання, в тому числі, Товариству з обмеженою відповідальністю "Сервісний центр регенерації масел".
Вважаючи, прийняте відповідачем рішення та наказ в частині анулювання ліцензії протиправними та такими, що не ґрунтується на фактичних обставинах та суперечать нормам чинного законодавства, Товариство з обмеженою відповідальністю "Сервісний центр регенерації масел" звернулося до суду із даним позовом.
Правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов'язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, сортуванням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини на території України врегульовано Законом України "Про відходи" (187/98-ВР) .
Відповідно до статті 1 Закону України "Про відходи", відходи - це будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.
Згідно із статтею 33 Закону України "Про відходи", зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення).
Статтею 34 Закону України "Про відходи" встановлюються загальні вимоги щодо поводження з небезпечними відходами.
Види господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, порядок їх ліцензування визначено Законом України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" (1775-14) . Даний Закон встановлює державний контроль у сфері ліцензування, відповідальність суб'єктів господарювання та органів ліцензування за порушення законодавства у сфері ліцензування.
Відповідно до статті 20 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності", державний нагляд за додержанням органами ліцензування вимог законодавства у сфері ліцензування здійснює спеціально уповноважений орган з питань ліцензування шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (877-16) .
Спеціально уповноважений орган з питань ліцензування здійснює позапланові перевірки додержання органами ліцензування вимог законодавства у сфері ліцензування лише на підставі надходження до нього в письмовій формі заяви (повідомлення) про порушення вимог законодавства у сфері ліцензування, або з метою перевірки виконання розпоряджень про усунення порушень органом ліцензування вимог законодавства у сфері ліцензування.
Контроль за додержанням ліцензіатами ліцензійних умов здійснює орган ліцензування в межах своїх повноважень шляхом проведення планових і позапланових перевірок.
Ліцензіат під час перевірки дотримання ним ліцензійних умов надає всі необхідні для проведення перевірки документи та забезпечує умови для її проведення.
Орган ліцензування не пізніше п'яти робочих днів з дати складання акта перевірки порушень ліцензійних умов видає розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов або приймає рішення про анулювання ліцензії.
Згідно із статтею 21 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності", підставами для анулювання ліцензії, зокрема, є акт про неможливість ліцензіата забезпечити виконання ліцензійних умов, встановлених для певного виду господарської діяльності.
Орган ліцензування приймає рішення про анулювання ліцензії протягом десяти робочих днів з дати встановлення підстав для анулювання ліцензії, яке вручається (надсилається) ліцензіату із зазначенням підстав анулювання не пізніше трьох робочих днів з дати його прийняття.
Розгляд питань про анулювання ліцензії на підставі акта про виявлення недостовірних відомостей у документах, поданих суб'єктом господарювання для одержання ліцензії; акта про встановлення факту передачі ліцензії іншій юридичній або фізичній особі для провадження господарської діяльності; акта про невиконання розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов здійснюється органом ліцензування з обов'язковим запрошенням ліцензіата або його представників. Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 04.11.2011 № 433 (z1549-11) затверджено Ліцензійні умови провадження господарської діяльності, із здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами.
Пунктом 4.1 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності, із здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами передбачено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють операції у сфері поводження з небезпечними відходами, зобов'язані розробити і мати план заходів щодо збирання і тимчасового зберігання небезпечних відходів на відокремлених територіях та в складських приміщеннях за класами небезпеки відходів. На кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів повинен бути складений спеціальний паспорт, у якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів.
Відповідно до пунктів 4.2, 4.2.1 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності, із здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами, суб'єкти господарювання для здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами повинні мати матеріально-технічну базу, власні або орендовані виробничі площі, приміщення, у тому числі схему розташування спеціально відведених, відповідно обладнаних місць (майданчики, складські приміщення) та споруд, обладнання, устаткування для оброблення, знешкодження, захоронення, утилізації небезпечних відходів, а також окреме приміщення для розміщення персоналу, що обслуговує зазначені об'єкти. Форми відомостей про наявність матеріально-технічної бази, необхідної для провадження господарської діяльності із здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами, та про наявність власних або орендованих виробничих площ (приміщень) наведені у додатках 6, 7 до цих Ліцензійних умов.
Для здійснення збирання, зберігання використовуються спеціально відведені, відповідно обладнані місця (майданчики, складські приміщення) для тимчасового зберігання кожного окремого виду небезпечних відходів згідно з їх характеристикою небезпеки. Небезпечні відходи, різні за своїм агрегатним станом, повинні зберігатися окремо.
Спеціально відведені, відповідно обладнані місця (майданчики, складські приміщення) для зберігання небезпечних відходів повинні бути вкриті неруйнівним і непроникним для небезпечних речовин матеріалом (асфальтом, бетоном, керамзитобетоном, полімербетоном), захищені від атмосферних опадів і обладнані автономною ливневою каналізацією та централізованим або автономним водопостачанням.
Складські приміщення повинні бути обладнані приточно-витяжною вентиляцією, засобами протипожежної безпеки, засобами індивідуального захисту персоналу, який працює з небезпечними відходами, та відповідними інструкціями з техніки безпеки.
Спеціально відведені, відповідно обладнані місця (майданчики, складські приміщення) для зберігання небезпечних відходів повинні бути обладнані стаціонарними або пересувними вантажно-розвантажувальними механізмами.
Спеціальна тара для збирання, зберігання небезпечних відходів:
відходи І класу небезпеки зберігають відповідно до їх агрегатного стану у герметичній тарі (металеві чи поліетиленові діжки, контейнери, цистерни). У міру наповнення тару з відходами закривають герметично кришкою;
відходи ІІ класу небезпеки зберігають відповідно до їх агрегатного стану в металевих чи поліетиленових діжках, контейнерах, поліетиленових мішках, пакетах, коробах та інших видах спеціальної тари, що запобігає розповсюдженню небезпечних речовин (інгредієнтів);
відходи ІІІ класу небезпеки зберігають у тарі, що забезпечує локалізоване зберігання, дозволяє виконувати вантажно-розвантажувальні та транспортні роботи і виключає розповсюдження у навколишнє природне середовище шкідливих речовин.
Як встановлено судом, перевіркою виявлено, що складські приміщення та виробничі майданчики не обладнані централізованим або автономним водопостачанням та приточно-витяжною вентиляцією. Виробничі та складські приміщення не укомплектовано засобами протипожежної безпеки, відсутні інструкції з техніки безпеки. Не всі місця зберігання небезпечних відходів вкриті неруйнівним або непроникним покриттям та незахищені від атмосферних опадів, на території підприємства відчутний різких токсичний запах, що подразнює органи дихання та слизові оболонки, на відкритій ділянці підприємства, що не вкрита неруйнівним або непроникним покриттям поруч із відкритими ємностями з не ідентифікованою речовиною, що має характерний різкий токсичний запах подразнюючої дії. На всіх місцях зберігання небезпечних відходів відсутні спеціальні паспорти відходів, в яких зазначається клас небезпеки, найменування, код, кількісний та якісний склад відходів. На виробничому майданчику "Дільниця одержання пірокарбону" печі № 1 - № 4 під інвентарними номерами 9-1 - 9-4 відповідно відсутні, на місці їх встановлення знайдено лише залишки цегли, а на виробничому майданчику "Дільниця із знешкодження небезпечних відходів" доступ до печей під інвентарними номерами 0102-0105 відповідно захаращено мішками з не ідентифікованими відходами та ємностями.
Враховуючи, що в ході перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервісний центр регенерації масел" були встановлені порушення, які були зафіксовані в акті про неможливість Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервісний центр регенерації масел" забезпечити виконання ліцензійних умов провадження господарської діяльності у сфері поводження з небезпечними відходами від 28.05.2015 року № 02/15-1, який в свою чергу є підставою для анулювання ліцензії, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов вірного висновку, відмовивши у задоволенні позовних вимог.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервісний центр регенерації масел" - залишити без задоволення, а постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 23.12.2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 24.02.2016 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервісний центр регенерації масел" до Міністерства екології та природних ресурсів Україн, треті особи - Шосткинська міська рада, Благодійна організація "Благодійний фонд "Рідне місто-Шостка", про визнання дій протиправними та скасування рішення, наказу - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, передбаченому статтями 235 - 244 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді:
О.Є. Донець
В.Ф. Мороз
С.Я. Чалий