Постанова
Іменем України
05 вересня 2019 року
м. Київ
справа № 701/1128/16-к
провадження № 51-10597 км 18
Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого Маринича В.К.,
суддів Лагнюка М.М., Огурецького В.П.,
за участю:
секретаря судового засідання Андрієнко М.В.,
прокурора Деруна А.І.,
засудженого ОСОБА_1,
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу захисника Костенко А.Є. в інтересах засудженого ОСОБА_1 на вирок Маньківського районного суду Черкаської області від 12 вересня 2017 року та ухвалу Апеляційного суду Черкаської області від 20 вересня 2018 року у кримінальному провадженні № 12015250210000298 від 09 вересня 2015 року за обвинуваченням
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, уродженця та мешканця АДРЕСА_1 ),
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 125 КК України.
Зміст оскаржуваних судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини
За вироком Маньківського районного суду Черкаської області від 12 вересня 2017 року ОСОБА_1 засуджено за ч. 1 ст. 125 КК України до покарання у вигляді штрафу в розмірі сорока п`яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 765 грн. в дохід держави.
На підставі ст. 49, ч. 5 ст. 74 КК України засудженого ОСОБА_1 звільнено від призначеного покарання у зв`язку із закінченням строків давності.
Згідно з вироком ОСОБА_1 визнано винуватим у тому, що він 22 червня 2015 року, приблизно о 10:40, перебуваючи біля магазину "Будматеріали", що знаходиться за адресою вул. Центральна, 1 смт Буки Маньківського району Черкаської області, в ході конфлікту, на ґрунті неприязних відносин, діючи умисно, наніс потерпілому ОСОБА_2 удар правою ногою в ділянку коліна, чим заподіяв останньому легкі тілесні ушкодження.
Ухвалою Апеляційного суду Черкаської області від 20 вересня 2018 року апеляційну скаргу захисника Костенко А.Є. в інтересах ОСОБА_1 залишено без задоволення, а вирок місцевого суду - без зміни.
Вимоги касаційної скарги та узагальнені доводи особи, яка її подала
У касаційній скарзі захисник ставить питання про скасування вироку місцевого суду та ухвали апеляційного суду у зв`язку з істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону та неправильним застосуванням закону України про кримінальну відповідальність. При цьому захисник зазначає, що суд першої інстанції безпідставно відмовив у задоволенні клопотання захисника про витребування амбулаторної картки ОСОБА_2 та призначення на підставі отриманих з картки даних повторної судово-медичної експертизи тілесних ушкоджень потерпілого.
Крім того, захисник вказує, що висновки судово-медичних експертиз № 877 від 23 вересня 2015 року, № 836 від 25 серпня 2016 року та №1047 від 26 жовтня 2016 року є сумнівними, а посилання судами першої та апеляційної інстанцій на вказані експертизи є безпідставним, оскільки ОСОБА_1 засуджено за нанесення саме легких тілесних ушкоджень, тому існують сумніви у можливості експертом виявити сліди тілесних ушкоджень через такий значний проміжок часу.
Також у своїй касаційній скарзі захисник посилається на суттєві розбіжності у показаннях свідків ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5, які ґрунтувалися на підставі даних, отриманих під час перегляду відеозапису інциденту між ОСОБА_1 та потерпілим. При цьому вказує, що судами першої та апеляційної інстанцій безпідставно не було взято до уваги показання свідків ОСОБА_6 та ОСОБА_7 .
Позиції інших учасників судового провадження
Від учасників судового провадження заперечень на касаційну скаргу захисника не надходило.
У судовому засіданні засуджений підтримав касаційну скаргу, а прокурор просив залишити касаційну скаргу без задоволення.
Заслухавши суддю-доповідача, з`ясувавши позиції учасників судового провадження, перевіривши наведені у касаційній скарзі доводи та дослідивши матеріали кримінального провадження, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Мотиви суду
Згідно з ч. 1 ст. 433 КПК України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, а також наявність правової оцінки обставин і не має права досліджувати докази, встановлювати й визнавати доведеними обставини, яких не було встановлено в оскарженому судовому рішенні, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Відповідно до вимог ст. 370 КПК України судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим. Законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі об`єктивно з`ясованих обставин, які підтверджені доказами, дослідженими під час судового розгляду та оціненими судом відповідно до ст. 94 КПК України. Вмотивованим є рішення, в якому наведені належні і достатні мотиви та підстави його ухвалення.
Як убачається з матеріалів кримінального провадження, висновок суду першої інстанції, з чим погодився і суд апеляційної інстанції, про доведеність винуватості засудженого ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 125 КК України, зроблено з додержанням ст. 23 КПК України на підставі об`єктивного з`ясування всіх обставин, які підтверджено доказами, дослідженими та перевіреними під час судового розгляду й оціненими відповідно до вимог ст. 94 цього Кодексу.
Зокрема, такого висновку місцевий суд дійшов на підставі аналізу досліджених в судовому засіданні доказів, а саме: показань потерпілого ОСОБА_2, свідків ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_4, щодо обставин подій; запису камери відеоспостереження; фактичних даних, що містяться у протоколах слідчого експерименту від 30 червня 2016 року та 21 жовтня 2016 року; протоколами огляду предметів від 24 жовтня 2016 року, а також на підставі висновку судово-медичних експертиз № 877 від 23 вересня 2015 року, №836 від 25 серпня 2016 року та № 1047 від 26 жовтня 2016 року.
Ретельно дослідивши й зіставивши зібрані у кримінальному провадженні фактичні дані, давши їм оцінку з точки зору належності, допустимості і достовірності, місцевий суд обґрунтовано вирішив, що вони в їх сукупності та взаємозв`язку є достатніми для ухвалення обвинувального вироку щодо ОСОБА_1 .
На переконання колегії суддів, дії засудженого ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 125 КК України кваліфіковано правильно.
Доводи касаційної скарги захисника про те, що місцевий суд безпідставно не прийняв до уваги показання свідків ОСОБА_6 та ОСОБА_7, є непереконливими, оскільки суд з наведенням обґрунтування, виходячи з принципу внутрішнього переконання з точки зору взаємозв`язку сукупності інших доказів у справі, критично віднісся до показань свідків ОСОБА_6 та ОСОБА_7, які перебувають у дружніх стосунках із засудженим ОСОБА_1
Що стосується доводів касаційної скарги захисника про наявність суттєвих розбіжностей у показаннях свідків ОСОБА_8, ОСОБА_5 та ОСОБА_4 з фактичними обставинами провадження слід зазначити наступне.
З матеріалів кримінального провадження випливає, що з метою створення всіх необхідних умов для реалізації процесуальних прав учасників судового провадження і дотримання принципу змагальності за клопотанням сторін судового процесу місцевим судом, з поміж інших, було викликано та безпосередньо допитано свідків, зокрема ОСОБА_8 (журнал судового засідання від 19 квітня 2017 року), ОСОБА_5 (журнал судового засідання від 19 квітня 2017 року) та ОСОБА_4 (журнал судового засідання від 04 травня 2017 року).
Під час дослідження звукозаписів судових засідань, що містяться на носії інформації, долученому до матеріалів кримінального провадження, колегією суддів не встановлено будь-яких суттєвих розбіжностей у свідченнях зазначених вище свідків з фактичними обставинами провадження, усі пояснення є чіткими, послідовними, узгоджуються між собою, показаннями потерпілого та іншими доказами кримінального провадження.
За таких обставин, оскільки у вироку суду повною мірою відображено фактичні обставини, здобуті в ході допиту свідків, доводи захисника в цій частині колегія суддів вважає надуманими та такими, що не знайшли свого підтвердження під час перевірки матеріалів кримінального провадження.
Твердження захисника про те, що місцевим судом безпідставно було відмовлено у задоволенні клопотання про витребування амбулаторної картки ОСОБА_2 та призначення на підставі отриманих з картки даних повторної судово-медичної експертизи, є необґрунтованими, оскільки в матеріалах кримінального провадження наявні висновки судово-медичних експертиз № 836 від 25 серпня 2016 року та № 1047 від 26 жовтня 2016 року, відповідно до яких можливість утворення виявлених у потерпілого тілесних ушкоджень за обставин, що були вказані ним при проведенні за його участю слідчих експериментів, не виключається. З урахуванням викладеного колегія суддів погоджується з рішенням місцевого суду про відсутність підстав для проведення повторної судово-медичної експертизи.
Спростовуються матеріалами кримінального провадження і доводи захисника щодо сумнівності висновків судово-медичних експертиз №877 від 23 вересня 2015 року, № 836 від 25 серпня 2016 року та № 1047 від 26 жовтня 2016 року. Так, висновки експерта ґрунтуються на підставі безпосереднього огляду потерпілого, протоколу проведення слідчого експерименту та протоколів допиту потерпілого. Місцевий суд в повній мірі дослідив вказані висновки та надав їм належну оцінку, про що зазначив у вироку. Таким чином, підстав вважати вказані висновки сумнівними колегія суддів не вбачає.
Суд апеляційної інстанції, розглядаючи апеляційну скаргу захисника Костенко А.Є. в інтересах обвинуваченого ОСОБА_1, відповідно до вимог ст. 370 та ст. 419 КПК України дав належну оцінку викладеним в апеляційній скарзі доводам, які є аналогічними доводам касаційної скарги захисника, та обґрунтовано відмовив у їх задоволенні. При цьому порушень процесуального порядку збирання, дослідження та оцінки наведених судом у вироку доказів апеляційний суд не встановив, з чим погоджується і колегія суддів.
Оскільки кримінальний закон застосовано правильно, а істотних порушень вимог кримінального процесуального закону не допущено, касаційну скаргу захисника Костенко А.Є. в інтересах засудженого ОСОБА_1 слід залишити без задоволення, а вирок суду першої інстанції та ухвалу суду апеляційної інстанції - без зміни.
Керуючись статтями 433, 434, 436, 441, 442 КПК України, Суд
ухвалив:
Касаційну скаргу захисника Костенко Анни Євгеніївни в інтересах засудженого ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Вирок Маньківського районного суду Черкаської області від 12 вересня 2017 року та ухвалу Апеляційного суду Черкаської області від 20 вересня 2018 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Судді:
В.К. Маринич М.М. Лагнюк В.П. Огурецький