ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 червня 2016 року м. Київ К/9991/27753/12
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України
в складі: головуючий - Стародуб О.П.,
судді - Ситников О.Ф., Штульман І.В.,
розглянувши в письмовому провадженні касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Ленінського районного суду м.Луганська від 01 листопада 2011 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 27 березня 2012 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про перерахунок пенсії, -
в с т а н о в и л а:
У травні 2011 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про зобов'язання провести з 01.01.2008 р. перерахунок його пенсії згідно рішення суду, яке вступило в законну силу з урахуванням: надбавки 100% грошового забезпечення, премії 33,3% грошового забезпечення, надбавки 50% грошового забезпечення за безперервну службу, премії 10% від окладу, виходячи з посадового окладу 1075 грн. та з врахуванням нової надбавки за особливо важливі завдання в розмірі 10% від окладу. Стягнення з відповідача заборгованості в сумі 170871,09 грн.
Ухвалою Ленінського районного суду м. Луганська від 05.07.2011 р. позовні вимоги ОСОБА_1 за період з 01.01.2008 по 19.11.2010 залишено без розгляду.
Постановою Ленінського районного суду м.Луганська від 01.11.2011 р., яка залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 27 березня 2012 року, у задоволенні позову відмовлено.
З такими рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій не погодився позивач, подав касаційну скаргу, в якій посилається на порушення судами норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи та просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити його позовні вимоги.
Заслухавши суддю-доповідача по справі, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних мотивів та передбачених законом підстав.
Так, відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
1 січня 2008 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України № 1294 від 7 листопада 2007 року "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" (1294-2007-п)
, якою змінено структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу. Зокрема, збільшено розмір посадових окладів для відповідних категорій військовослужбовців, а також передбачено встановлення інших додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 (45-2008-п)
, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців ' … ' або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 5 вказаного Порядку передбачено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.
В ході розгляду справи судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач з липня 1991 року одержує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
.
Рішенням Ленінського районного суду від 02.09.2004 р. зобов'язано Луганський обласний військкомат провести перерахунок пенсії позивача з урахуванням: щомісячної премії в розмірі 33,3% з 14.07.1997 р., надбавки за службу в Збройних Силах України в розмірі посадового окладу з 01.09.1999 по 31.12.2002, надбавки в розмірі 100% грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців з 01.01.2003, надбавки за безперервну службу в розмірі 70% грошового забезпечення з 01.05.2003, і в подальшому виплачувати пенсію з урахуванням перерахунку в підвищеному розмірі щомісячно і проводити всі послідуючі перерахунки з урахуванням грошового забезпечення військовослужбовця.
З 01.01.2008 перерахунок пенсії позивача здійснено на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" (1294-2007-п)
.
Позивач вважає, що розрахунок розміру його грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2008 р. неправомірно здійснено без урахування надбавки 100% грошового забезпечення, щомісячної премії 33,3% грошового забезпечення, надбавки 50% грошового забезпечення за безперервну службу, премії 10% від окладу, виходячи з посадового окладу 1075 грн. та з врахуванням нової надбавки за особливо важливі завдання в розмірі 10% від окладу.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що неврахування для перерахунку пенсії позивача надбавок та доплат, які були скасовані з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" (1294-2007-п)
є правомірним.
З такими висновками судів першої та апеляційної інстанцій колегія суддів погоджується і вважає, що вони відповідають нормам матеріального та процесуального права та фактичним обставинам справи.
Мотиви та доводи, наведені у касаційній скарзі, висновки судів не спростовують і є безпідставними, оскільки обставина, яка потягла за собою зміну розміру пенсії, виникла 1 січня 2008 року (дати набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 (1294-2007-п)
), то для перерахунку пенсії потрібно застосовувати порядок, який передбачав такий перерахунок виходячи з установленого станом на 1 січня 2008 року розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, з якого обчислюються пенсії.
Враховуючи те, що станом на 1 січня 2008 року деякі надбавки та доплати, які виплачувались раніше, були скасовані, то з огляду на наведене вище вони не могли бути включені при перерахунку раніше призначеної пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 01.10.2013 р. (справа № 21-248а13).
Відповідно до частини першої статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
За наведених обставин колегія суддів приходить до висновку, що судами першої та апеляційної інстанцій правильно встановлено обставини справи та ухвалено рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому касаційну скаргу слід залишити без задоволення, а судові рішення - без змін.
Керуючись статтями 210, 220, 222, 223, 224, 230, 231, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Ленінського районного суду м.Луганська від 01 листопада 2011 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 27 березня 2012 року у даній справі - без змін.
Ухвала набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку передбаченому главою 3 розділу IV КАС України (2747-15)
.
Головуючий:
Судді:
|
О.П. Стародуб
О.Ф. Ситников
І.В. Штульман
|