ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"23" червня 2016 р. м. Київ К/800/50743/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі
суддів: Мороз Л.Л.,
Горбатюка С.А.,
Стрелець Т.Г.,
розглянула у порядку письмового провадження касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Київгаз" на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 18.11.2015 року у справі за позовом Публічного акціонерного товариства "Київгаз" до Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної у м. Києві державної адміністрації про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії,
ВСТАНОВИЛА:
Публічне акціонерне товариство "Київгаз" звернулось до суду першої інстанції з адміністративним позовом у якому просило:
- визнати протиправною бездіяльність управління праці та соціального захисту населення Печерської районної у місті Києві державної адміністрації щодо невключення до Зведеного звіту (додаток № 2 по "Порядку виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу під час мобілізації на особливий період) відомостей про здійснені товариством компенсаційні виплати працівникам на час їх призову на військову службу по мобілізацію за червень 2014 року на загальну суму 17800,86 грн., наданих ПАТ "Київгаз" листом від 15.04.2015 року № 785/10-1 та у 3-х (трьох) Звітах,
- зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Печерської районної в місті Києві державної адміністрації включити до наступного, після набрання чинності рішення суду, Зведеного звіту до Департаменту соціальної політики КМДА (додаток № 2 по "Порядку виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу під час мобілізації на особливий період) відомості про здійснені товариством компенсаційні виплати працівникам на час їх призову на військову службу по мобілізацію за червень 2014 року на загальну суму 17800,86 грн, надані ПАТ "Київгаз" листом від 15.04.2015 року № 785/10-1 та у 3-х (трьох) Звітах.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16.09.2015 року позовні вимоги задоволено. Визнано не включення Управлінням праці та соціального захисту населення Печерської районної в м. Києві державної адміністрації наданих ПАТ "Київгаз" листом від 15.04.2015 р. № 785/10-1 та у 3-х (трьох) Звітах відомостей про здійснені товариством компенсаційні виплати працівникам на час їх призову на військову службу по мобілізації за червень 2014 року на загальну суму 17 800,86 грн. до Зведеного звіту (додаток № 2 по "Порядку виплати компенсації підприємствам, установам,організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період") протиправною бездіяльністю;
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної в м. Києві державної адміністрації включити надані ПАТ " Київгаз" 15.04.2015 року відомості у 3-х Звітах про здійснені товариством виплати працівникам на час їх призову на військову службу по мобілізації за червень 2014 року на загальну суму 17 800,86 грн. до Зведеного звіту наступного після набрання чинності рішенням суду - ( додаток № 2 по "Порядку виплати компенсації підприємствам, установам,організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період") до Департаменту соціальної політики КМДА.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 18.11.2015 року скасовано постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 16.09.2015 року та прийнято нову постанову, якою у позові відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, позивач подав до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу у якій, посилаючись на порушення норм процесуального та матеріального права, просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Розгляд касаційної скарги здійснено у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами відповідно до пункту 2 частини 1 статті 222 Кодексу адміністративного судочинства України у зв'язку з неприбуттям сторін у судове засідання.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанції норм процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено, що ПАТ "Київгаз" листом № 785/10-1 від 15.04.2015 року звернулось до Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної у місті Києві державної адміністрації з проханням забезпечити виконання гарантованих державою виплат щодо збереження заробітку мобілізованим на час призову. До зазначеного листа додано звіти про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період за червень 2014 року на 3 (трьох) аркушах.
Як вбачається з вказаних звітів, працівникам позивача - ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 у червні 2014 року нарахована середня заробітна плата на загальну суму 17800,86 грн.
Листом № 1207/10-1 від 02.06.2015 року позивач повторно звернувся до відповідача з проханням письмово повідомити чи внесено останнім відомості відповідних звітів до Зведеного звіту управління до департаменту соціальної політики КМДА з вказаного питання та на яку суму.
Листом № 105/94/15/59-8395 від 12.06.2015 року відповідач повідомив позивача, що відповідно до роз'яснення Міністерства соціальної політики України від 27.05.2015 року, компенсація підприємствам середньої заробітної плати, яка виплачується працівникам, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, здійснюється відповідно до Порядку виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 105 від 04.03.2015 року (105-2015-п)
(далі - Порядок № 105). Зазначена компенсація виплачується за рахунок коштів, передбачених у Законі України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" (80-19)
за програмою 2501350 "Компенсація підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період". Кошти на виплату компенсації підприємствам. Установам та організаціям спрямовуються за період починаючи з січня 2015 року, а тому відповідач не має підстав щодо розгляду та прийняття звітів за особливий період.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 39 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (3543-12)
. Громадяни України, призвані на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, або прийняті на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану, користуються гарантіями, передбаченими частинами третьою та четвертою статті 119 Кодексу законів про працю України, а також частиною першою статті 51, частиною п'ятою статті 53, частиною третьою статті 57, частиною п'ятою статті 61 Закону України "Про освіту".
Частиною 1 ст. 119 Кодексу законів про працю України передбачено, що на час виконання державних або громадських обов'язків, якщо за чинним законодавством України ці обов'язки можуть здійснюватись у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку.
Частиною 2 ст. 119 Кодексу законів про працю України передбачено, що працівникам, які залучаються до виконання обов'язків, передбачених законами України "Про військовий обов'язок і військову службу" (2232-12)
і "Про альтернативну (невійськову) службу" (1975-12)
, "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (3543-12)
, надаються гарантії та пільги відповідно до цих законів.
Як встановлено ч.ч.3, 4, 5 ст. 119 Кодексу законів про працю України, за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації, зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб-підприємців, в яких вони працювали на час призову. Таким працівникам здійснюється виплата грошового забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (2011-12)
.
За працівниками, які були призвані під час мобілізації, на особливий період та які підлягають звільненню з військової служби у зв'язку з оголошенням демобілізації, але продовжують військову службу у зв'язку з прийняттям на військову службу за контрактом, але не більше ніж на строк укладеного контракту, зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб-підприємців, в яких вони працювали на час призову. Таким працівникам здійснюється виплата грошового забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (2011-12)
.
Гарантії, визначені у частинах третій та четвертій цієї статті, зберігаються за працівниками, які під час проходження військової служби отримали поранення (інші ушкодження здоров'я) та перебувають на лікуванні у медичних закладах, а також потрапили у полон або визнані безвісно відсутніми, на строк до дня, наступного за днем їх взяття на військовий облік у районних (міських) військових комісаріатах після їх звільнення з військової служби у разі закінчення ними лікування в медичних закладах незалежно від строку лікування, повернення з полону, появи їх після визнання безвісно відсутніми або до дня оголошення судом їх померлими. Законом України від 20.05.2014 року № 1275-VII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення оборонно-мобілізаційних питань під час проведення мобілізації" (1275-18)
дію ч.3 ст. 119 КЗпП України поширено на громадян України, які починаючи з 18.03.2014 року були призвані на військову службу на підставі Указу Президента України від 17.03.2014 року № 303 "Про часткову мобілізацію" (303/2014)
. Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2015 року № 105 (105-2015-п)
затверджено Порядок виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок № 105), який у пункті 1 визначає механізм виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою 2501350 "Компенсація підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період".
Пунктом 2 Порядку № 105 (105-2015-п)
визначено, що головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики.
Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є: Міністерство соціальної політики Автономної Республіки Крим, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (далі - структурні підрозділи соціального захисту населення); структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (крім міст Києва та Севастополя) рад (далі - органи соціального захисту населення).
Для виплати компенсації підприємство, установа або організація подає щомісяця до 15 числа органу соціального захисту населення звіт про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам згідно з додатком 1, погоджений районним (міським) військовим комісаріатом, який здійснював призов працівника на військову службу, в частині підтвердження призову та проходження військової служби, для подання до 19 числа їх копій, а також зведених звітів про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам згідно з додатком 2 структурним підрозділам соціального захисту населення.
Структурні підрозділи соціального захисту населення щомісяця до 23 числа подають відомості про загальний обсяг фактичних витрат на виплату середнього заробітку працівникам згідно з додатком 3 Мінсоцполітики для спрямування їм бюджетних коштів, що спрямовуються органам соціального захисту населення для перерахування підприємствам, установам, організаціям.
Аналіз наведених положень закону дає підстави вважати, що за громадянами України, які починаючи з 18.03.2014 року були призвані на військову службу на підставі Указу Президента України від 17.03.2014 року № 303 "Про часткову мобілізацію" (303/2014)
, згідно із Законом України від 20.05.2014 року №1275-VII (1275-18)
, зберігається середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, в яких вони працювали на час призову, суми виплати якого компенсується із бюджету відповідно до Порядку № 105 (105-2015-п)
в межах наявних ресурсів на зазначені цілі.
За вказаних обставин, з урахуванням невиконання відповідачем покладених на нього зобов'язань та невнесення наданих позивачем відомостей про Звіти про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період за червень 2014 року до Зведеного звіту до Департаменту соціальної політики КМДА, колегія суддів дійшла висновку про обґрунтованість задоволення судом першої інстанції позовних вимог щодо визнання бездіяльності відповідача протиправною та зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної в місті Києві державної адміністрації включити надані позивачем відомості про компенсаційні виплати до Зведеного звіту.
Касаційна скарга підлягає задоволенню, оскільки рішення суду апеляційної інстанції ухвалене з порушенням норм матеріального права.
Відповідно до ст. 226 КАС України, суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.
Керуючись ст. ст. 221, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Київгаз" задовольнити.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 18.11.2015 року у цій справі задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.09.2015 року залишити в силі.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.
Судді: